N°. 2186, Donderdag 3 September 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Van week tof week Dit blad verschijut Woensdag- en Zaterdagavond Advertentie» vóór 10 nnr op den dag der uitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Texel maken bekend dat het gedurende de tentoonstellinsda- gen van 9 tot en met 13 September a s. verboden zal zijn onaangespannen rijtui gen, karren etc. onbeheerd in de bebouw de kom van den Burg te laten staan. In het belang van een geregeld verkeer wordt zeer aangeraden bedoelde rijtuigen etc. gedurende die dagen zooveel mogelijk te plaatsen op particuliere erven. Texel, 28 Aug. 1908 Burg. en Weth. vnd. HIDDINGH De Secretaris RUIBING. RONDDRIJVEN IN ZEE VAN ONTPLOFBARE STOFFEN. De Burgemeester der gemeente Texel; Overwegende, dat hem is gerappor teerd, dat in de Noordzee kisten gevuld met ontplofbare stof zouden ronddrijven van 80 cM. lang, 40 cM. hoog en 10 cM. breed, waarop met zwarte letters is ingebrand het woord „Carbonid;" waarschuwt den zeevarenden, die wellicht die kisten zouden oppikken en aan boord nemen, voor het daaraan verbonden gevaar. Texel, den 1 September 1908. De burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 22 29 Aug. De laatste dagen van Augustus spoedon ten einde en als deze letters onder de oogen onzer lezers komen heeft September reeds zijn intocht gedaan. We schrijven dan weer een r in de maand en datbeteekent dat we ons weer zoo zachtjes aan op het afscheid van den zomer moeten voorberei den. De zomer hoe kort duurt hij toch eigenljjk 1 Of beter gezegd hoe snel vlieden zijn mooie dagen heen. Dagen voor menig een zoo vol genot, vol ontspanning na langen tjjd van ingespannen arbeid. Met Augustus spoeden ook voor menigeen de laatste vacantiedagen heen. Met September hervatten bijna alle inrichtingen van onder wijs weer den arbeid en opnieuw toegerust met frissche krachten gorden zij in wier han den de geestelijke vorming onzer SpesPatria is gelegd zich weer aan voor demoeieljjke arbeid die gedurende vele maanden van hen zal worden gevraagd. Augustus spoedt heen, maar voor ze afscheid neemt geeft ze ons volk van Ne derland nog gelegenheid tot een blij feest vieren. Binnen weinige weinige uren is de ver jaardag onzer beminnelijke vorstin aange broken en overal in den lande worden de voorbereidingen gemaakt tot een feestelijk herdonken dezer gebeurtenis hetzij op groot- sche hetzij op bescheiden wijze. En met te meer vreugde zal ons volk feestvieren, waar het thans herdenkt dat onze lands vrouwe tien jaar geleden de oude Oranje- troon beklom. En daarom niet alleen maar ook door de blijde verwachting die in de lande verlevendigd is geworden do blijde verwachting, dat nu komen zal het oogen- blik door ons volk zoo vurig verlangd, maar waarschijnlijk niet minder vurig door Haar aan wie tot nog too de moederweelde onthouden werd. Do geruchten over een aanstaande blijde gebeurtenis bobben in de afgeloopen week meer vasten vorm gekre gen ofschoon tot nog toe elke officieele bevestiging ontbreekt. Moge de komende Septembermaand ons die bevestiging brengenDat zal op den dag van Haar feest ongetwijfeld de stille wensch zijn van velen in den lande. o—o—o—o De afgeloopen week kenmerkte zich ove rigens door weinig belangrijk nieuws zoowel wat ons land als het buitenland betreft. Omtrent de kwestie met Venezuela valt ook thans nog weinig te vermelden. Onze gewezen gezant de Reuss is in de residentie aangekomen, heeft eenige keeren geconfe reerd met onze ministers maar aan het be handelde werd nog geen publiciteit gegeven. De heer de Reuss heeft zich ook in een vaag gesprek over den toestand uitgelaten, maar weinig bijzonders, dat we nog niet wisten medegedeeld. Alleen was niet van belang ontbloot zijn mededeeling, dat het gewraak te artikel in „Hou en Trouw" dat de aan leiding was tot zijn uitzetting, zonder zijn voorkennis en tegen zijn wil geplaatst werd De brief door hem aan de bekende Amster- damsche vereeniging gezonden was niet geschreven om gepubliceerd te worden, wat nu dan ook door het bestuur der vereeniging erkend is. Wat onze regeering tegen Venezuela zal ondernemen kan nog niet gezegd worden, maar toch lijkt het er naar, dat een krachtig optreden niet uitgesloten is. Blijkbaar zal een dergelijk optreden instemming ontmoe ten bij de andere groote mogendheden, die ook al lang het despotisme van Castro moede zijn, doch die uit vrees van den een voor den ander daartegen nog niets deden. Voor Nederland hoeft men geen vrees te hebben, dat deze met bijoogmerken zooals b.v. uitbreiding van het grondgebied bezield zal zijn, weet men wel beter en daarom acht men ons land het geschikst om Castro een verdiende aframmeling toe te dienen. Intusschen zoover is het nog niet. o-o—o—o Onder de onderwerpen die in de afgeloo pen week onze aandacht trokken, was er eene die in den laatsten tijd hier en daar in ons vaderland meer op den voorgrond treedt. We bedoelen de vereenvoudiging van onze schrijftaal en de invoering daar van op de scholen. In een der gemeenteraden van ons land in die van Winschoten, heeft dit onderwerp in de afgeloopen week een punt van ernstige bespreking uitgemaakt. In de provincie Groningen is in den laatsten tijd in de onderwijzerswereld een krachtige strooming om de Kollewijnsche spelling op de scholen in te voeren en de schoolhoofden te Win schoten hadden deze in het leerplan opge nomen, hetwelk door den districts school opziener en burgemeester en wethouders was goedgekeurd. Een deel der ingezetenen evenwel zag in een partieelo invoering der nieuwe spelling echter groote bezwaren en onder hen waren zelfs voorstanders van de Vereenvoudigde. Zij meenden dat zoolang deze spelling niet algemeen of bijna algemeen in ons land was ingevoerd hun kinderen de dupe zouden worden. In den raad werd lang en breed over de zaak gedebatteerd. B. en W. verklaarden de leerplannen goed gekeurd te hebben omdat ze daarin voordeel zagen voor het taalonderwijs, waarbij de lastige taalregels over boord waren gewor pen en ze bleken geonszins geneigd daarop terug te komen. Door de tegenstanders van de invoering werden tal van bezwaren aangevoerd, b.v. dat het nog lang niet zoo zeker is dat do Kollewijnsche spelling spoe dig algemeen zal zijn en dan de leerlingen uit Winschoten nergens anders terecht konden. Verder ook dat op verschillende kantoren waar nog de spelling de Vries en Te Winkel gebruikt wordt men voor- loopig nog niet toe zou laten de vereenvou digde te gebruiken en tengevolge daarvan de leerlingen later geen plek zouden krijgen Ook vreest men dat de nieuwe spelling moeilijkheden zal opleveren bij de studie in de vreemde talen, inzonderheid Duitsch en Fransch. Niet minder achtte men de invoering verkeerd met het oog op de vele ambtenaren die dikwijls verplaatst worden én wier kinderen als ze in een andere gemeente komen, waar de nieuwe spelling niet ingevoerd is, als katten in een vreemd pakhuis zullen staan. B. en W. tilden die bezwaren niet zoo heel groot. Ze waren van oordeel dat waar op onderwijsgebied schier overal zooveel krachtige voorstanders der Kolle wijnsche spelling werden gevonden, het slechts een kwestie van korten tijd was dat met de Vries en Te Winkel wei'd ge broken. Al stemden B. en W. toe dat een klein aantal leerlingen misschien eenig last zouden ondervinden, daartegenover stelden zij in het licht dat de groote massa kinderen er door gebaat zouden worden, omdat bij de spelling van de Vries en Te Winkel een groot aantal uren nutteloos verknoeid moesten worden met overbodige spelregels. En waar de tegenstanders op den voorgrond stelden dat de invoering eener nieuwe spelling van Regeeringswege gelast diende te worden, merkten B. en W. op dat de Regeering dit niet zou doen, maar de scholen voor moeten gaan. Ook bij de invoering van de spelling de Vries en Te Winkel ging de Regeering niet voor maar volgde. Na een lang debat nam de raad een motie aan waarin gezegd wordt dat men de invoering niet wenschelijk achtte, zulks met 7 tegen 5 stemmen. Intusschen ver andert de zaak daardoor niet, want het leerplan is goed gekeurd en de schoolhoofden gaan tot de invoering over. De raad kan daartegen niets doen dan een verzoek richten tot de kroon om alsnog het leerplan te vernietigen. Dit nu zal geschieden en met belangstelling zullen voor- en tegen standers den verderen uitslag tegemoet zien. Ook op het Congres van letterkundigen deze week gehouden werd over de zaak gesproken en door een der spiekers uit voerig betoogd dat de nieuwe spelling in gevoerd dient te worden, maar tevens bij de regeering moet worden aangedrongen om deze te erkennen, opdat de overgang van het oude naar het nieuwe zoo spoedig mogelijk plaats heeft. Als inderdaad de Kollewijnsche spelling aangewezen is om die van de Vries en Te Winkel te vervangen, zou dit laatste stellig aanbeveling verdienen. Maar of men inder daad mag aannemen, dat de vereenvoudigde van Dr. Kollewijn en geen andere er toch komt, dat is een vraag, waarop wij vooreerst het antwoord schuldig moeten blijven, —o—o—o Over de buitelandsche gebeurtenissen kunnen we kort zjjn dezen keer, omdat er zoogoedals geen belangrijke gebeurtenisssen voorvielen, behalve dan in Marokko. Marokko is het land der verrassingen. Dat is opnieuw in de voorgaande week ge bleken. Zouden wo in ons vorig overzicht molding gemaakt kunnen hebben van een volkomen nederlaag van Moeley Hafld's troepen, dit bericht zou nog niet onze lezers hebben kunnen bereiken of nieuwe berichten kwamen vertellen dat de zon des voorspoeds van Abdel Azis nog plotselinger weer ondergegaan was dan ze opkwam. Een bewijs hoe onbetrouwbaar de mededeelingen zijn die uit Marokko naar Europa worden geseind. Moeley Hafid moet zich van zijn aanvankelijke nederlaag hebben hersteld en bracht zijn tegenstander een verplette rende slag toe mede door het verraad van diens troepen daartoe in staat gesteld. Zoo luidden de berichten die den dag nadat ons overzicht geschreven was in de pers de ronde deden. We hebben nog eerst aan de waarheid er van getwijfeld maar de berichten der volgende dagen lieten geen twijfel meer over. De oude sultan is verslagen, zijn leger is of vernietigd of overgeloopen en hij zelf heeft een schuilplaats gezocht te Settat. Moeley Hafid is te Tandzjer uitge roepen tot sultan hij heeft een proclamatie uitgevaardigd en in verschillende steden heeft men ter zijner eere feest gevierd. De nieuwe sultan zal nu wel spoedig van zijn troonsbestijging kennis geven aan de Mogendheden. Daardoor zijn we intusschen genaderd tot een belangrijk tijdpunt in de internati onale politiek. Frankrijk en Duitschland beschouwden Marokko beide als een wel kome buit in de laatste jaren maar geen van beiden durfde het naar zich toehalen. Frankrijk steunde zoover de tractaten het toelieten Abdel Azis, terwijl Duitschland in 't geheim Moeley Hafid steunde. Daarom werd een overwinning van den laatste wel met eenige zorg tegemoet gezien, omdat men allicht een conflict tusschen Frankrijk en Duitschland verwachtte. Naar luid der berichten evenwel zal de zaak een kalm verloop hebben. Nu de strijd om den sultanszetel ten voordeele van Moeley Hafid uitgevallen is, moet Frankrijk besloten hebben Abdel Azis niet langer de hand boven het hoofd te houden. De troepen hebben bevel gekregen strikt onzijdig zich te houden in deze kwestie, m.a.w. Abdel Azis kan niet meer rekenen op de bescherming der Fransche kannonnen. Als Moeley Hafid nu maar de tractaten tusschen Frankrijk en Marokko erkent en de verplichtingen in de acte van Algeciras op zich neemt is de zaak gezond. Dan zal mogelijk de orde in Marokko spoedig hersteld zijn. TEXEL, 29 SEPT. 1908. De Augustusmaand. Augustus of Oogstmaand is voorbij, we gaan steeds meer het herfstgetijde tegemoet. Wat het weer betreft, werd ons in Augustus van alles toebedeeldprachtig weêr, een drooge tijd, onweder, storm en ook veelvuldige regen. Gok nu nog schijnt het stormige weer niet uitgewoed, het begin van September gaf daarvan nog bewijs. Voor de dingen die wach tende zijn is het ruwe weder niet zoo prettig, het veroorzaakt oponthoud en schade. Laat ons echter den moed niet verliezen, na regen volgt zonneschijn; worde dat spreekwoord bewaarheid in een niet te ver verschiet. Tot de zaken, merkwaardig voor Texel, noemen wij de indienststelling van de eigen boot „De Dageraad," welke zich in eene groote mate van belangstelling «mag verheugen. Augustus gaf ons nog te gedenken twee verjaardagen van het Koninklijk TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1