Gemeenteraad van Texel. Huis. De 2de Augustus was het de 50e verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder en den 31 sten van die maand de 28ste verjaardag van H. M. de Koningin, tevens den datum Harer 10-jarige regeering. Beide gedenkdagen gingen hier (aan den Burg) zonder feestbetoon voorbij; het uitsteken der vlaggen van openbare en particuliere gebouwen getuigde er alleen van dat de bedoelde dagen op de gewone eene uitzondering maakten. Met groote verwachting wordt zeker de Septembermaand ingegaan. Aan de Maandag gehouden markt was weder veel vee aangevoerd. De handel en ook de prijzen waren vrij wel gelijk aan die van den vorigen marktdag. Koog, 31 Augustus. Heden avond is tusschen paal 16 en 17 alhier aangespoeld een boot, gemerkt Sch. 17. In de boot bevonden zich vijf roeiriemen en een koperen lantaarn. Ben Hoorn, 1 Sept. Op het land van den heer Schuurman in den P. H. Polder stond het mosterd zaad nog in hoopen. Zaterdagnacht zijn door een windhoos verscheidene van die hoopen opgenomen en in 'n sloot geworpen Oudeschild, I Sept. Zondagmiddag j.l. was het hier langs den zeedijk en op de haven eene aange name drukte. Honderden personen be wogen zich in de richting van de haven gevolgd of voorafgegaan door hetTexel- sche fanfarecorps, dat met "De Dageraad" een tochtje naar Helder zou maken. Reeds langs het dorp liet het zijn op wekkende toonen hooren en niet minder was dit het geval, toen „De Dageraad" met tal van passagiers te 3 uur de haven uitstoomde. Om 5 uur keerde het terug opgewacht door een wel tweemaal groo- tere menschenmassa dan bij het vertrek. Ook nu weder liet het zich lustig hooren en werd door honderden personen buiten het dorp uitgeleide gedaan. Was des morgens het weder niet aanlokkend, des middags werd het beter en honderden personen maakten van die gelegenheid gebruik, om met de prachtig ingerichte Dageraad een zeetochtje te doen. Het was dan ook een voortdurend komen en gaan, zoodat langs ons dorp eene prettige drukte heerschte. Allen die met de nieuwe boot oen tochtje gemaakt hadden, prezen hare inrichting en hare zeewaardigheid. Jammer dat het stoom- stuurtoestel nog niet geheel in orde schijnt te zijn Voor de visscherlui ziet het er alles behalve rooskleurig uit. Was al gedu rende vele weken de vangst maar middel matig of gering, in de afgeloopen week heeft de geheele visschersvloot wegens het onstuimige weder de haven niet verlaten, en ook nu laat het zich aanzien, dat in deze loopende week de verdiensten niet groot zullen zijn. Te wenschen is het, dat het weder spoedig omslaat, ook met het oog op de aanstaande tentoon stelling en feestelijkheden. OosterendI Sept. Het weer heeft medegewerkt om het feest, dat Oosterend gisteren eendrachtig en opgewekt gevierd heeft, naar wensch te doen slagen. Reeds te 6 uur 's mor gens hoorde men bekende klanken van een kornette acht uur werden van den toren liederen gezongen door het zangkoor onder directie van den heer J. Pool. Te tien uur begonnen de kin derfeesten. De leerlingen van den heer Haremaker, te Oost, waren met hun onderwijzer mede aanwezig, en maak ten met die van de beide scholen alhier, een grooten optocht. Voor de woningen van de heeren Ds. M. Kramer en Joh. Koning, voorzitter en penning meester der feestcommissie, werden Va- derlandsche liederen gezongen, alsmede op een paar pleinen. Te elf uur trok men naar de versierde schoollokalen, waar tal van versnaperingen werden aangeboden. Aan de blijde gezichten van allen, kinderen, ouders en belang stellenden, was te zien, dat er genoten werd. Des middags te 2'/j uur verzamelden zich honderden menschen op een stuk land van den heer P. Dros, welwillend voor het doel afgestaan, en reeds des morgens voor verschillende kinderspelen en wedstrijden in gereedheid gebracht Onder leiding van de verschillende on derwijzers en met medehulp van verdere commissieleden en van een aantal jonge dames, die ook reeds eerder onschatbare diensten hadden bewezen, werd gekampt om de verschillende prijzen uitgeloofd voor tonnetje kruien, koekslaan, koekhap- pen, houtjes rapen, wedstrijden in het loopen met hindernissen, touwspringen baldragen e.a. 't Was een gezellige drukte, zoo al die kleuters met inspan ning bezig te zien. Bij het sprietloopen over een kolk met water, waaraan vis- scuers meededen, werd menige buiteling gemaakt en menige schaterlach verno men. Alle deelnemers voelden wel de gelijk nattigheid. 's Avonds bewoog zich eene aardige fantastische menigte door de straten, tengevolge van de vele kleurige lampions, die rondgedragen werden terwijl overal waar de optocht verscheen, Bengaalsch vuur in rood en groen ontstoken werd Ook een dergelijk licht van den toren trans gaf een eigenaardigen gloed over alles. Op een tribune werden door Ds. Kramer voorgesteld een drietal tableaux vivants, waarmede hulde gebracht werd aan H. M. de Koningin, en voorgesteld werden Geloof, Hoop en Liefde, en de Nederlandsche Maagd, met verschillende attributen. Bij Bengaalsch licht kwamen deze groepen allerkeurigst uit. Bij eone korte toespraak van den voorzitter, waar bij gewezen werd op het vreugdevolle van den dag, op de beteekenis van de feestviering, en waarbij voorgelezen werd een danktelegram van H. M. de Koningin op een aangeboden geluk- wensch van het feestvierend Oostereud stegen dikwijls luide hoera's op, en wer den bij afwisseling liederen gezongen door bovengenoemd zangkoor en door alle feestvierenden. Yelen hebben medegewerkt tot het uitstekend welslagen van dit Oranjefeest en aan die allen is dank gebracht door den voorzitter. Ons past het een welge meend hartlijk dankwoord te brengen aan den Eerw. beer ds. Kramer voor de uitste kende leiding, en zeker is het de oprechte wensch van geheel Oosterend, dat de permanente commissie onder die leiding nog menig gezellig feest zal mogen orga- niseeren. Bij het ruwe weder van hedennacht is het ijzeren tjalkscbip „De Dankbaar heid thuis behoorende te Groningen en met grint geladen naar Emden bestemd, in het Diep, bij Oost, gezonken. Er be vonden zicb aan boord acht personen, waarbij eene vrouw met vier kinderen. Allen hebben zich met eigen boot weten te redden en zijn liefderijk opgenomen door G. Eelman te Oost. Men hoopt het vaartuig later nog te kunnen lichten, maar men stelt zich omtrent den toestand op de hoogte. Bet is groot 120 ton, slechts 5 jaar oud en te Groningen geassureerd. Bezoek aan de Tentoonstelling. Aan eene circulaire ons door bevriende hand toegezonden, ontleenen wij dat de Coöp. Yereeniging „Akkerbouw" te Andijk besloten heeft om ter herdenking van het 25-jarig bestaan dier Vereeniging gezamenlijk een reisje te maken naar het eiland Texel voor een bezoek aan de tentoonstelling aldaar een der dagen van 9 tot 13 September. Voor deze gelegenheid werd door het bestuur een groote stoomboot afgehuurd welke plaats biedt voor ongeveer 400 personen en mede te nemen rijwielen. Een fanfaregezelschap zal de reis mede maken. - Be vermiste f 13000 terecht. Door den heer J. Meekhof te Amster dam werd in April jl. een portefeuille vermist met f 13000 aan effecten en geldswaardige papieren er in. Welke nasporingen ook gedaan werden niets mocht baten. Thans is de portefeuille, naar het „N. v. d. D verneemt terecht gekomen. De heer M. had namelijk op een niet onderteekend briefje, waarin gevraagd werd of hij zijn uitgeloofde belooning van f 2000 nog gestand deed, bevestigend geantwoord. Eenige dagen daarna kwam een hem onbekend persoon bijliem, met de effecten, en zeide de portefeuille en de f 700 specie te bezitten. De heer M. moest beloven g jen verder onderzoek in deze zaak te stellen, en kwam bierdoor in het Inzit van zijn geld. Een boomgaard voor ...f5 Men meldt uit het Land van Altena, 't Is verbazend, zooals 't verloop der publieke fruitverkoopingen is geweest. Een flinke boomgaai d, die voor verleden jaar f 700 opbracht, ging nu voor ..f5. En zoo zijn er nog meer voorbeelden te noemen, Zelfs had men soms geen cent over voor een boomgaard, omdat de pluk de moeite niet eens loonen zou. Be gewapende vliegende mensch. De ingenieur Richenson, vroeger werk zaam aan de werf en wapenfabriek van Vickers Son and Masim, heeft naar hij zegt, een nieuw „luchtgevaarte" uit gevonden, half bestuurbare luchtballon, half vliegtoestel, dat kanonnen kan dra gen. Het zal met drie motoren en drie schroeven tegen eiken storm op kunnen enz. VERGADERING Hoofdingelanden van de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel. [o]—[o] 1. Mededeelingen. Ingekomen stukke Daarop deelt de voorz. mede dat is ingekomen de goedkeuring van HH. Ged. Staten van hi t van Zaterdag 1 Aug. 1908. Voorzitter de heer J. S. Dijt, dijkgraaf. Tegenwoordig 13 leden. J. Ruibing, Secretaris Afwezig de heeren C. B. Bakker, Jb. S. Keijser en J. P. Kikkert. De voorz opent de vergadering, de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. een schrijven van Ged. Staten geleidende ter uitreiking aan den Hoofdingeland W. A. Eelman eene beschikking van hun college op een tot de Provinciale Staten gericht adres, waarbij adressant inlichtingen verzoekt omtrent de toe passing van het bijzonder reglement van het Waterschap ten aanzien van de benoeming van heemraden en waarbij hem wordt medegedeeld dat den leden van het Dagelij ksch Bestuur de bevoegdheid niet kan worden ontzegd om deel te nemen aan de stemmingen voor heemraden. De heer Eelman merkt op, dat het niet zijne bedoeling is geweest zich nogmaals te verzetten tegen de thans gevolgd wordende wijze vau stemming voor heemraad, doch dat hij had ver wacht. dat zou zijn voorgesteld het bijzonder reglement te wijzigen. Daarna wordt voornoemd schrijven voor kennis geving aangenomen. b. Idem houdende eenigebemerkingen tegen het ontworpen plan voor den te maken steiger bij Oost. Wordt op voorstel van den voorzitter gesteld in handen van het Dagelijksch Bestuur ter afdoening. c. Een verzoek van H. Dogger te Oudeschild om gedurende de a.3. tentoonstellingsdagen op den zeedijk naast zijn café een tent te mogen plaatsen. Wordt eveneens ter afdoening gesteld in handen van het Dagelijksch Bestuur. II. Daarna wordt aan de orde gesteld bestek en begrooting van de verhooging van dijk en berm etc. van den Zuiderzeedijk van Oudeschild tot Nieuweschild. De voorz. deelt mede, dat begrootingen zijn gemaakt van twee plannen. De eerste begrooting is van een plan volgens opdracht der vergadering om den berm te brengen op volzee en den grona voor latere dijksverboogicg benoodigd, in depot op den berm te plaatsen. Deze begrooting beloopt met inbegrip der geraamde kosten van landont- eigening de som van f 19705,85. Om het werk later te voltooien komen alsdan daarboven de kosten om met de circa 15000 M» grond op den beim den dijk te verhoogen en de narde baan te verleggen, zoomede bezodingen enz. De tweede begrooting vond zijn oorzaak inde moeilijkheid om goeden grond te krijgen voor het erceel tusschen de haven en Dijkmanshuizen. Op et land van prof. Everts dat daarvoor beschik baar is, is grond voor het geheele werk, doch deze grond vandaar te trekken deed vanzelf hel idéé aan de hand om den grond op den dijk te bren gen in plaats van op den berm, omdat dit weinig of niet meer zal kosten. De begrooting van dit plan waarbij tusschen de haven en Dijkmanshnizen afgedaan werk wordt gemaakt, dus de dijk op 3,50 boven V,Z., berm op volzee en weg met paardenpad op den verhoogden berm bedraagt f 22465. Van de Waaldersluis tot Nieuweschild is in dit plan geen verandering bjj het eerste. Het geringe verschil van deze twee begrootingen is een bedrag waarvoor wij in geen geval later den grond op den dijk kunnen krij- en en de harde baan kunnen verplaatsen zoodat et dag. best. dan ook deze vergadering er met ernst op wil wijzen, omdat het tweede plan, be halve goedkooper, ook beter is omdat het ineens wordt afgewerkt. De heer .Roeper zegt dat hij de laatste wyze van werken ook oneindig veel beter acht en vraagt waarom door het dag. best. niet wordt voorgesteld over de geheele dijkslengte op dezelfde manier te werken. Hierop antwoordt de voorz, dat er geen voorstel is van het dag. best., doch slechts eene begrooting volgens een plan waartoe in de vorige vergadering is besloten, doch als de heer Roeper een voorstel wil doen om over de geheele dijkslengte afgedaan werk te maken, zooals zoo juist, door hem goed werk werd genoemd, dan zal spr. dat voorstel met genoegen in behandeling brengen en steunen. Wij staan dan evenwel eoor het feit, dat er geen cijfers zyn van dat plan, omdat niet berekend is welke kosten van de sluis tot Nieuweschild noo- dig zullen zijn. Ongetwijfeld zal het ook hiervoor veel goedkooper uitkomen dan wanneer het werk in twee verschillende jaren wordt gemaakt. Moet nog eerst een begrooting van het plan Roeper worden opgemaakt; dan geeft dit belangrijk tijd verlies, dit kan echter voorkomen worden door het dag. best. te machtigen dat plan ten uitvoer te brengen en daarvoor toe te staan een maximum bedrag van f 30 000. De heer Roeper doet daartoe het voorstel. De heer Eelman vindt een weg met paardenpad vrijwel overbodig als de verbindingsweg door Spang tot stand komt, doch de heer H. J. Keyscr is het daarmede niet eens, omdat het verschil tusschen een harden weg en een zacbten weg daarmede niet wordt weggenomen. De beer Joh. Keyscr is van meening, dat het paardenpad volgens het plan Roeper goedkoop verkregen wordt. De neer Koning is van gevoelen, dat de berm te smal zal worden voor ryweg, wol vindt hij beter den weg op den berm dan op den djjk, maar te smal blijft hij. Was besloten tot het maken van den weg door Spang, dan was de weg op den berm van den zeedijk niet noodig geweest. De voorz. meent dat men thans eenigs-.ins van het onderwerp afdwaalt. Spreker gaat geheel mede met het voorstel van den heer KoepelDat beoogt direct den dijk op zijn hoogte te brengen in plaats van over 2 jaren. Dé totale kosten zullen circa f 30132,beloopen. De uitwatering is hierin echter niet begrepen dat wordt afz inderljjk werk, doch naar sprekers persoonlijke meening, zal het geheele werk wel voor die som worden aangenomen. De heer KI. T. Bakker is er meer voor eerst af te werken tot de til van Dijkmanshui'.en dan kan men zien of er nog behoefte bestaat om den weg op den berm te brengen. De neer Roeper ziet niet in, waarom eerst een gedeelte gemaakt moet worden, waar ieder over tuigd is van de noodzakelijkheid van vi rbetering van den geheelen dijk. Na nog eenige discussie wordt het vt orstel van den heer Roeper in stemming gebracht en aan genomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren G. P. Witte, Veeger, Eelman, Koning en KI. T. Bakker. De voorz. deelt daarna mede, dat het dag. best. voorloopig heeft goedgekeurd het weik van de beharding van de vier bekende wegen. Bericht is gezonden aan den Minister en Gedeputeerde Staten, zoodat wordt afgewacht de definitieve goedkeuring. Spr. vraagt of kan worden goedgevonden den aannemer den 5n betalingstermijn uit te keeren. Machtiging hiertoe wordt verleend. Daarna deelt de voorz. mede dat nog is ingeko men een verzoek om beharding van den steenweg. Spr. stelt voor, waar daarvoor thans geen gela meer disponibel is, dat verzoek aan te 1 ouden tot bij de behandeling van de begrooting voor 1909. Machtiging wordt daarna verleend tct aankoop van eene halve lading brik a f 2,50 per M3 van Jn. Jac. Rab te den Burg. Sluiting. Dinsdag 1 Sept. 1908, voorm. hall 11. []o-o[] Voorz. de heer Hiddingh, Burgemeestvir. Tegen woordeg alle leden Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering (ruim 45 minuten na het daarvoor bepaalde tijdstip) weiden de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. De voorz. maakt naar aanleiding van die notulen de opmerking, dat hij nog eens de verschillende besluiten van B. en W. beeft nagezien omtrent de kwestie der levering van de steenen, dat hij geen steenen beeft besteld zonder daartoe te zijn gemachtigd, zooals de heer Dijt in de vorige vergadering opmerkte. De heer Dijt merkt naar aanleiding hiervan op, dat door de Wethouders meermalen bij den Burgemeester werd aangedrongen er vooral voor te zorgen dat beslist niet meer steenen werden aangenomen dan besteld waren, terwijl latei bleek dat de burgemeester 60000 steenon te veel had ontvangen. De heer Dikkers zegt de vorige verga lering van den Raad niet te hebben bijgewoond, doch dat hij meent te moeten protesteeren tegen de bewering van den burgemeester, dat de schuld van het te veel hebben van zooveel duizend steenen ligt bij den gemeente-opzichter. De burgemeester kon op de secretarie zelf nazien hoeveel steenen er waren ontvangen, omdat aldaar toch werd genoteerd hoeveel steenen er weiden ontvangen en besteld, de gemeente-opzichter heeft niet noodig met het aantal, dat behoort I huis bij de administratie. Door B. en W. werden ook wel eens steenen gekocht zonder dat de opzichter het wist. De voorz. betwyfelt dit, waarop de hr. Dikkers wijst op de steenen aangekocht van den hr. Giim- ijser te Oudeschild. Op de opmerking van den voorz. dat hij meermalen naar het aantal stee en heeft gevraagd, merkt de heer Dikkers op, dat ZEd, dit dan zeker deed aan Van der Poll d"ch niet aan deu Secretaris. Dalmeijer is in deze geheel zonder schuld. De voorz. merkt op, dat hij maar niet zal voi r- stellen den gemeente-opzichter te ontslaan, omdat ZEd. niet met hem kan opschieten, daar by wel inziet, dat de raad dit voorstel zal verwerpen. kohier schoolgeld, 3e kw. 1908; eene bericht van Mej. Oerle, in de vorige verg. benoemd tot vroedvrouw te Cocksdorp, dat zij d i benoeming niet aanneemt; eene missive van den heer Westenberg, mede namens zijne zusters en de kinderen van zyn overleden broeder, waaruit ons bleek dat zjj bewe ren aanspraak te hebben op een stukje grond, deel uitmakende van den weg achter het woonhuis van den heer Aug. Keijser, waardoor door de gemeente wederrechtelijk een paardenpad is gelegd; een verzoek van mij. Brans, onderwyzeres in de nuttige hendwerken te Cocksdorp om ontslag uit hare betrekking. Besloten wordt adressantc eervol ontslag te verleenen, in te gaan wanneer eene plaatsvervangster de betrekking aanvaardt. De bcgrooting van het Alg. Armbest. Deze wordt gesteld in handon van eene commistie van onderzoek, bestaande uit de bh. Bakker, Koning en Keesom. 2. Benoeming Wethouder. Mot 7 tegen 2 stemmen in blanco wordt her- bonoemn de heer Dyt. Op de vraag van den voorz. of de heer Dyt de benoeming aanneemt, schijnt deze eorst nog even te aarzelen met zijn antwoord, dooh geeft eindelijk ten antwoord, dat de heeren wel weten hoe ZÉd. er mee staat, doch dat hy wil beproeven of hy er zich nog een jaartjo door zal kunnen worstelen. 3. Aanbieding gemeentebegrooting 1909. Deze wordt gesteld in handen van de hh. Mets, Zym en Lap en heeft tot eindcijfer voor ontvang en uitgaaf f 70085,32» 4. Voorloopige uaststelling gemeente rekening 1907. Ook deze rekening was door bovengen, comm. nagezion. Overeenkomstig het advies van gen. commissie die er geen aanleiding in vond tot op- of aanmerking, wordt gen. rekening voorloopig goedgekeurd.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2