G.J.O.D. DIKKERS Aanbesteding. Pink Pillen VergaderiDg Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. Let we 1 onderwijzeres in de nuttige handwerken een Woonhuis, het maaien en schoonmaken van Scheele hoofdpyn Predikbeurten ADVERTENTIËN. publiek verkoopen: CV Oudeschild, 4 Sept. BijDa dagelijks ziet men bij eenigszins helder weder een stoomschelpenzuiger nabij de „Steile Bank" aan het grint zuigen. Deze grint is, naar men ons mededeelt, voor Emden bestemd. Men begint nu hier te merken, dat de groote dagen der tentoonstelling zoowel als die der feestelijkheden begin nen te naderen. Zoowel per stoomboot als met andere gelegenheden worden nu dagelijks wagenvrachten bloemen en planten benevens benoodigdheden voor tenten kramerijen enz. aangebracht. Dit alles wordt zoo spoedig mogelijk naar Den Burg vervoerd. Oosterend, 4 Sept. Tot onderwijzer aan de Jan vanNas- sauschool, te Sneek, is benoemd de heer J. Wuis, vroeger onze plaatsgenoot, thans onderwijzer aan de bijzondere school te Doornspijk. Yan de bij Oost gezonken tjalk „De Dankbaarheid" heeft men het een en ander kunnen bergen, hoofdzakelijk touwen en zeilen en verder een weinigje van den inboedel, doch alles zeer bescha digd en bijna waardeloos. De inboedel was niet verzekerd. Assuradeuren uit Groningen verblijven hier. Ze hebben hoop dat de tjalk, die niet lek schijnt te zijn, gelicht kan wor den, wanneer de lading grint daaruit geheel of gedeeltelijk verwijderd zal zijn. De prijzen bestemd voor de verloting ten bate van het Orgelfonds der Ned. Herv. Gemeente, waren gisteren uitge stald op de KerkeKamer dier Gemeente Met belangstelling hebben verscheiden personen de mooie prijzen, hoofdzakelijk uit handwerkjes, waaronder een prachti ge sprei, bestaande, bezichtigd. Deze verloting zonder nieten is wer kelijk der moeite waard. Het getal loten is niet groot meer, zoodat wie nog niet voorzien is, zich zal moeten haasten. Voor 50 cents kan men iets prachtigs winnen, en men wint altijd iets, dat niet te versmaden is. Frans Rosier weer ontvlucht. Frans Rosier, ook bekend als Haar- lemsche Frans, de beruchte inbreker en moordenaar, die wegens „ontoereken baarheid" in het krankzinnigengesticht te Medemblik werd verpleegd, heeft Donderdagavond de kans schoon gezien om voor de tweede maal uit het gesticht te ontsnappen. Er was dien avond, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M.de Koningin voor de patiënten het gebruikelijke feestje gegeven. Na afloop daarvan, bij het ontruimen der zaal, ontstond er zoogenaamd kwestie tusscben de ver pleegden. Yan die gelegenheid maakte Frans gebruik om er uit te trekken. Hij sprong door een ruit en kwam daar door buiten. Een verpleger hield hem aan zijn jas vast, maar de jas was fluks uitgetrokken en de man hield deze in zijn handen. Frans poetste hem, zwom de gracht over en verdween in de duis ternis. Sinds dien is hij spoorloos ver dwenen. Allerwege is de politie gewaar schuwd. Van zijn bekende talenten gaf hij alreeds blijk, door in te breken bij een arbeider. Hij deponeerde daar zijn gestichtsplunje, trok de kleeren van den arbeider aan en ging toen de wijde wereld in; zoo althans vertellen de bladen. De modieuze Mars. De „Geld" geeft de aangekondigde verandering in kleeding en uitmonstering der infanterie deze opmerkingen in de pers „Mars en Yenus konden het steeds goed met elkaar vinden. De ontelbare glosses op keukenmeiden en recruten toonen wel aan dat dit thans nog het geval is. Maar ten onzent vertoonen Mars en Venus een nieuwen trek van overeen komst. De Nederlandsche Mars schijnt Venus in hoedanigheid van modepop te willen navolgen. De legermode verandert bijna even onophoudelijk als die der dames. Gele uitmonstering, roode uitmonste ring epauletten, schouderlappen blinkende knoopen, doffe knoopen sjako, kepimouwvest, tuniek ziedaar eenige variaties der militaire mode uit de laatste tijd. En nu de dames van de pofmouwen gaan terugkomen en de blouse door de robe collée wordt bedreigd, wil ons leger bestuur met eerbiedsbetuiging aan den modetyran niet achterblijven; depluim op de kepi wordt afgeschaft evenzoo de groottuniek en de epauletten komen weer in de mode. Lieb' Vaterland magst ruhig sein, Fest steht und treu die Mode, fein! Wij vernemen verder, dat er plannen bestaan voor de uitgave van een mode tijdschrift voor onze militairen. Aan het departement van oorlog zal een verzoek om subsidie worden gericht." Dat beteekent De muizen maken het ook dit jaar den landbouwers moeielijk. Zoo werd op ongeveer 200 roeden land in Duil te Almkerk 13000 muizen gevangen in gaten door een muizenboor gemaakt. Een hoogen prijs. De stierenvereeniging te Roodahuizum (Fr.) heeft aan de fokvereeniging te Lon- neker (Oeen stier verkocht voor de kolossale som van f 3500.-. Geen plaatsvervanger in de gevangnis M. J., een groot Parijzer koopman, moest voor veertien dagen de doos in, maar op 't oogenblik dit men hem uit- noodigde zijn straf te beginnen, paste zulks hem zeer slecht, daar hij volstrekt wegens zaken op reis moest. Hij verzocht dus een zijner vrienden dat zaakje voor hem te regelen. De voorwaarden werden vastgesteld en de vriend trok voor veer tien dagen naar Fresnes Maar de historie kwam uit en nu wordt de vriend vervolgd wegens het dragen van een valschen naam en bur gerlijken stand en M. J. zal voor veertien dagen naar De Santé gaan om de ge vangenisstraf uit te brommen, tot welke hij veroordeeld werd. Daktuinen. De „Gardeners Chronicle van Amerika deelt mede, dat er te New-Tork hoe langer hoe meer werk wordt gemaakt van daktuinen. Niet alleen is hier de tuinman aan het woord, neen, ook lief hebbers gaan aan het experimenteeren. Men heeft daarboven in de lucht nogal te kampen met zon en met wind en niet altijd worden planten gekozen die daar tegen kunnen. Iu don laatsten tijd begint men met zeilen te werken, terwijl voor het keeren van den wind een veelvuldig gebruik gemaakt wordt van de groenblijvende Ligusten, Ligustrum vulgare. Behalve bloemen begint men ook groenten te kweeken, zooals de man die woont op den hoek van Stuyyesant Square, die al de groenten, welke hij voor het gebruik noodig heeft, op het dak verbouwt. Hij kweekt daar malsche kropsla, spinazie, uien, worteltjes en peterselie, zoo ook zijn geliefde zomermais. Dinsdag 1 Sept. 1908. 'Voorzitter de heer J. Molenaar, burge meester. Afwezig de heer C. Swart. De notulen der vorige vergadering wor den, nadat ze zijn gelezen, onveranderd goedgekeurd. De heer K. R. Visser, die als wethouder periodiek aftrad, werd met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Aanbieding der gemeentebegrootiDg, 1909. Deze komt in behandeling en wordt daarna in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 15522.81. Goedgekeurd wordt verder de begrooting van het Burg. Armbestuur, dienst 1909, tot een bedrag van f 885.29s, waarbij de gemeente i 700 subsidie verleent. Op een verzoek van B Post, om gedeel telijke ontheffing van zijn aanslag in den Hoofd. Omslag, wordt gunstig beschikt. Voorts deelt de burgemeester mee, dat bij Kon. Besluit is goedgekeurd de veror dening op de heffing van schoolgelden voor het Herhalingsonderwijs. Verder wordt van eenige andere inge komen stukken lecture gedaan en deze daarna voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 29 Aug tot en met 4 Sept. '08. ONDERTROUWD: Klaas Vermeulen en Cornelia Johanna de Ridder. GETROUWD: Simon Jonker en Willemina Abbenes (den Hoorn.) GEBOREN: Maartjo Jans, dochter van Cornells Jacobus Geense en Antje Bruin (Eierland) Dirk, zoon van Dirk Maas en Catharina Mulder (Westermient.) OVERLEDEN: Marinus Witvliet oud 5 jaar. zoon van Jan Witvliet en Johanna Plat voet (den Burg.) GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 hamer, gevonden op den Achteromsweg te den Burg; 1 vijltje, gevonden op den Hoornderweg; 1 lederen halster, 1 graaf met steenen potje en een hand schoen, gevonden te den Burg. By hen die dikwyls scheele hoofd pyn hebben is iets aan de maag niet in orde. Deze verteert op onvolko men wyze het voedsel, en wat niet verteerd wordt blyft op de maag, bederft daar en brengt walgingen, zuur en oprispingen voort. Deze ophooping van vergiftige bestanddee- len in de maag maakt ook dat het bloed langzaamaan met giftstoffen wordt beladen, en deze giftstoffen veroorzaken scheele hoofdpyn, geheel op dezelfde wyze als wanneer men kooldampen inademt. De Pink Pillen versterken de maag, bezorgm een uitmuntende spysvertering en doen de scheele hoofdpyn verdwynen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen Zondag 6 September 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm, 10 uur ds. Kijne. (H. Doop) Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm, 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn. Voorm. 10 uur da. Visser. (Doop) Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramor. Cocksdorp. Nam. half drie ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm 10 uur ds Scherpenhuysen. Schagen, 3 Sept. Aangevoerd: 17 Paarden f 70,— a t 275,-; 0 Veulens f a f 0,— 30 Stieren f 90 a 300, 40 Kaltkoeien f 160,a f 280— 84 Vette Koeien 1 170 a f 330; 18 Geldekoeien f 110 a 1 170 28 Nuchtere Kalveren f 6 a f 20, Graskalveren faf 420 Lammeren fl2a f 18, 570 Schapen (vette) f 18.— a f 27.50 6 Varkens f' 14,— a f 15,—; 62 Vette Varkens 38 a 46 cent per Kg. 70 Biggen f 6,a f 10,—; Boter f 1,25 a f 1,35 per K.G. Kipeieren i 3,75 a t 4,25 per 100; Leiden, 4 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd 69 Stieren f96,— a 1 334, 113 Kalf- en Melkkoeien f 158 a 1 280; 140 Varekoeien f 160 a f 207; 212 Vette Ossen en Koeien f 168 a f 279 55 Kalveren (vette) f 68 a 1118 30 Kalveren (magere) f 8al 16, 1911 Schapen (vette) i 17,— a f 26. 1108 Schapen (weide) f 13 a f 18; Lammeren f ai 402 Magere Varkens f 17-- a f 33, 394 Biggen f 4,00 f 9, V. P: N. EIEREN VEILING. 4 Sept. 1908 f 4,30 tot f 5,15 por 100 stuks. Voorspoedig bevallen van een dochter, DIEUWERTJE DROS—Vlaming, Oosterend, 3 Sept. 1908. Algemeene kennisgeving. Heden overleed te 's-Gravenhage plotseling onze gelieide dochter, zuster en Behuwdzuster, HARRETJE EELMAN, Echtgenoot© van F. Etienne, in den ouderdom van 32 jaar. Namens allen, L. EELMAN Jz. Burg—Texel, 3 September 1908. Abonnementskaarten voor de Landbouw tentoonstelling zijn nil 8 SEPTEMBER Hl «f verkrijgbaar, UIClJ. G. KOOIMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Texel roepen sollicitantes op voor de betrekking van aan de openbare lagere school te de Cocks dorp. JAARWEDDE f 150.—. Stukken in te zenden vóór 16 Sept. a.s. aan den Burgemeester. Burgem. en Weth. vnd., J. S. DIJT, L.-B. RU1BING', Secretaris. Zij, die wenschen deel te nemen aan de LUNCH in het badhotel te de Koog op Zaterdag 12 Sept. a.s. a f 1,25 per persoon, worden verzocht zich vóór 8 Sept. a.s. aan te melden b(j den secretaris der leestcommissie (J. RUIBING, den Burg.) |MBk> Zij, die met paard eu rijtuig wenschen deel te nemen aan den rijtoer langs de duinbeplanting naar de Koog op Zaterdag 12 Sept. a. s., worden verzocht zich daartoe met paard en rijtuig des voormiddags te 101/» uur op te stellen op het land aan het eind van de Molen- lenstraat te den Burg. Voor zoover plaats beschikbaar is, wordt verzocht gelegenheid to geven tot mederij den, opdat zooveel mogelijk vreemdelingen van dien tocht kunnen genieten. DE FEESTCOMMISSIE. Notaris te Texel, zal, ten verzoeke van den heer Jan Vlaming te Oost op Texel, op Zaterdag 19 Septem ber 1908, 's avonds 7Vz uur, in het Loge ment „het Wapen vaD Amsterdam* te Oosterend op Texel, bestaande in twee woningen, met ert, te Oost op Texel, groot 19,40 aren, in drie perceelen en in combinatie.' a achterhuis met erf, groot 5,30 aren, b voorhuis met erf, groot 7,22 aren, c bouwterrein, groot 6,88 aren. De drie perceelen zijn zeer gunstig ge legen aan den grintweg te Oo6t op Texel en behoorlijk afgebakend. Aanvaarding en betaling 1 November 1908. Het Bestuur van den polder Eijerland op Texel zal op Maandag 7 September 1908, des middags 12 uur, in het café „den Burg" te den Burg op Texel, b(j inschrijving aanbesteden; a het kanaal vanaf heul bij „Oorsprong" tot heul hooidweg bij „Bern"; b de wegslooten in den polder „Eijer land" in 5 perceelen, bonevens de halve kreek door de landen dor hofstede „Padang" en c de geheele postsloot en het verlengde gedeelte der Hoogezandskil. De perceelen moeten vóór Zaterdag 10 October gereed zijn. iDschryyingsbiljetten vóór het uur der besteding in te zenden bij den Dijkgraaf H. FLENS, te den Burg. Nadere inlichtingen te bekomen bij den Secretaris, bij wieu tevens do voorwaarden ter lezing liggen. Het Bestuur voornoemd, H. FLENS, Dijkgraaf. WP. LAP, Secretaris.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2