N°„ 2189, Zondag 13 September 1908. 21st0 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN&EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 12 SEPT. 1908. Texel wil vooruitgang. Met vlammende letters kan men deze woorden in een boog in de Koogerstraat lezen, wanneer men zich naar het terrein der tentoonstelling begeeft, en die woor den duiden zeker alles aan waarvan het vijfdaagsch feest alhier doet blijken. Texel toil vooruitgangdat wil men iederen bezoeker duidelijk maken, en het is zeker niet te veel gezegd wanneer wij beweren dat ook vrijwel iedere bezoeker zal moeten getuigen dat Texel op den weg van vooruitgang reuzenschreden doet. Om van meer andere zaken niet te spre ken, getuigde daarvan zeker wel het landbouwfeest, in. deze dagen. 't Was 9 September, allerwege waren de vlaggen ontplooid als een „welkom" aan de vele bezoekers die men zoo gaarne verwachtte. Reeds aan de haven werden zij verwelkomd door de muziek van het Texelsch Fanfarecorps, dat er lustig op los blies en daardoor al terstond een feestelijke stemming bij allen trachtte te weeg te brengen. Te 10 uur werd het Hoofdbestuur in de Raadzaal van het gemeentehuis ont vangen door het bestuur onzer gemeente. Hoe die ontvangst was kunnen wij niet melden, aangezien we niet de eer hadden hierbij tegenwoordig te zijn. Te ODgeveer 11 uur kwamen afgevaar digden per rijtuig van de haven aan, voorafgegaan door het fanfarecorpsbij het Raadhuis werd afgestapt en van daar ging het in optocht: muziek, hoofd bestuur, gemeentebestuur en afgevaar digden naar het tentoonstellingsterrein. Het tentoonstellingsterrein en feest terrein (wij maakten er reeds melding van) is een eenig mooi plekje, dit ge tuigde ook menige bezoeker. 't Is een flink geheel, waar de verschil lende expositien goed tot haar recht komen. Verder vinden daar plaats verschillende gebouwen, waaronder de restauratietent en meer andere gebouw tjes. Door vlaggen en bloemen is het terrein feestelijk versierd. Zeer jammer was het dat het weêr ons niet ten gunste was en de wind die hier zulk vrij spel had, het verblijf op het terrein niet zoo prettig deed zijn. Het feestterrein, hetwelk wordt inge nomen door stoomcarousel, kinematograaf beignetskraam, fotografietent, verver- schingskraam en palingkraam, was, wat de wind betrof van gunstiger conditie. De officieele opening van de tentoon stelling (dat was de eerste teleurstelling) kon door de hevige wind niet plaats hebben ter plaatse daarvoor bedoeld en geschiedde nu in het hoofdgebouw. Vier verschillende sprekers voerden daar het woord en aangezien wij dien dag nog verder op een drietal speeches of voordrachten zouden worden onthaald zal het zeker wel ieder duidelijk zijn dat wij, met onze beperkte ruimte rekening moetende houden, maar zeer kort kun nen zijn. De officieele opening had plaats dooi den heer Keesom, voorz. van de atd. Texel, die in zijn goed gestelde en helder uitgesproken rede, vrijwel alles zeide wat by zulk een gelegenheid te zeggen valt. Spr. roept in de eerste plaats het weikóm toe aan hoofdbestuur, afgevaar digden en toehoorders en gaf vervolgens een vry uitvoerige beschrijving van Texel en Texelsche toestanden waarvan land bouw en veeteelt een niet gering deel in beslag nam. Gereleveerd werd verder hetgeen alzoo heeft plaats gehad nadat het besluit was gevallen dat dit jaar te Texel de aig. verg. der H. M. v. L. zou worden gehouden. Spr. wees op de groote zorg om de bezoekers goed te ontvangen, de moeielijkheid om dezen iets aan te bieden wat niet te veel zou achterstaan bij hetgeen andere plaatsen kunnen aan bieden. Doch Texel was eendrachtig en door die eendrachtige samenwerking, waartoe groot en klein, rijk en minderbedeelde hebben medegewerkt, was het mogelijk tot stand te brengen betgeen hier is gereed gemaakt. Spr. bracht daarvoor allen een woord van dank. Dank bracht spr. ook aan H. H. de Koningin en de Koningin Moeder zoomede aan Prins Hendrik, die van hunne belangstelling deden blijken. In zonderheid werd een woord van hulde gebracht aan den Prins voor diens belang stelling in den landbouw. Verder werden woorden van dank gebracht aan de verschillende commissies voor de tentoonstellingszaken en tot de voorz. van de feestcommissie en aan die van de huisvesting, mede voor hun mede- ieden. Maar vooral werd dank gebracht aan den Secretaris, den heer Jb. Kikkert Nz, voor diens bemoeiingen en niet het minst aan heer Joh. Roeper voor diens belangeloos afstaan van het gewenschte terrein. Hiermede werd de tentoonstelling voor geopend verklaard.— De heer Hiddingh achtte, als hooid der gemeente, zich verplicht ook een woord van welkom tot de aanwezigen te moeten richten. In het verdere van zyn speech gaf spr. een overzicht van de geschiedenis van Texel in vroegere tijden, waardoor spr. gelegenheid vond te wijzen op de zooveel betere toestan den thans. Verder zette spr. uiteen het nut van tentoonstellingen, vooral wat den landbouw betreft, waarvan ook deze tentoonstelling mag blijken, om ten slotte te komen tor de verklaring dat de ge meente in deze richting wil medewerken; hebben wij goed verstaan door de instel ling van een landbouwcursus. De heer De Zaajer, lid van het hoofd bestuur, betuigt daarna de instemming van het hoofdbestuur met het door den Voorz. gesprokene. Spr. noemt de ten toonstelling, ook al is het een kleine, een leerschool voor het bedrijf. De afd. Texel, 50 jaar oud, gesteund door hare jongere zuster, heeft zulk eene tentoon stelling daargesteld. Spr. wenscht haar zegen op dat werk. Alsnu sprak nog dr. Wagemaker als voorz. der feestcommissie. Spr. zegt schoorvoetend deze taak op zich te heb ben genomen, omdat zulk een taak niet tot de gemakkelijkste behoort en men zich vaak vele opoffering moet getroosten wanneer men het algemeen belang dient. Eene tentoonstelling alleen is echter niet voldoende; bij eene mooie tentoonstelling behooren mooie feesten. Er moet toilet worden gemaakt; kunst, schoonheid en smaak, zijn de goede geesten aan het menschdom geschonken. Spr. wenscht dat de tentoonstelling en feesten schit terend zullen zijn, doch kon blijkbsar zijn spijt niet onderdrukken nu de wind ons zulke parten speelt. Slottens wenscht hij, evenals reeds vorige sprekers deden, dat de herinnering aan het bezoek aan Texel velen aangenaam zal mogen wezen. Daarna verspreidden zich de aanwe zigen om het tentoongestelde te bezich tigen, dat van prima kwaliteit en met zorg geëtaleerd is en grootendeels door eigen ingezetenen werd ingezonden. Wij wagen ons niet aan eene opsom ming daarvan; er is zooveel ên op velerlei gebied, dat wij gerustelijk durven aan sporen tot een bezoek. Nog nimmer werd op Texel zooveel goeds en beziens waardigs bijeengebracht. Des middags te 12 uur had in Hotel Texel de alg. vergadering plaats, welke geleid werd door den heer de Zaajer, die na een welkom tot de aanwezigen, eenige beschouwingen ten beste gaf de geschie denis van de landbouw betreffende, van vroeger en nu. Spr. herinnerde hierbij aan hetgeen door Prins Bendrik wordt gedaan inzake de landbouw. Met genoe gen maakte de spr. melding van de Staatszorg welke zich voor den landbouw openbaarthebben de landbouwers daar door reden tot dank, die staatsbemoeiing zou gevaar kunnen opleveren indien men daarop te veel zou rekenen en zelve in zijn ijver verslappen; ook moet die vriendschap van den Staat niet gevaar loopen eene voogdij te worden. Veel blijft voor de Maatschappij nog te doen over, waarbij de spreker aanstipt de verbetering van rundveestallen en de verbetering en veredeling van zaai zaden, waartoe de werkkracht der afdee- lingen noodig is om het doel te bereiken. Medegedeeld werd dat 66 afdeelingen waren vertegenwoordigd en 12algemeene leden de vergadering bijwoonden. Aangezien het verhandelde op deze verg. in het Landbouw weekblad wordt opgenomen, kunnen wij hier kort zijn. De verschillende mededeelingen, als jaarverslag, enz., gaan wij dus voorbij. Omtrent de onderlinge brandverzeke ring (punt V) kon het verslag niet zoo gunstig zijn als het vorig jaar. De heer de Kanter drong aan op meerdere sa menwerking en nam als voorbeeld (zeer eigenaardig) de Dageraad, waarmee hij was overgevaren, die, niettegenstaande hoogeren vrachtprijs, eene goede iading had, terwijl de postbost zonder 'n enkelen passagier de reis maakte. Omtrent het Botercontrolestation (punt VIII) kon het verslag gunstig luiden; de Kaascontrole ondervindt groote moeilijk heden. Het voorstel van het hoofdbestuur om de benoeming van vertegenwoordigers der Mij. bij het Ned. Landbouwcomité in het vervolg te doen geschieden door het hoofdbestuur (punt X) vond sterke be strijding van de afd. Hoeksche Waard en Haarlem, doch werd ten slotte aan genomen met 283 tegen 256 stemmen. Tot lid van het Hoofdbestuur voor Noord-Holland werd benoemd de heer Olij. Voor Zuid-Holland de heer Loopuit. Tot bestuurslid onderl. brandverzeke ring de heer A. J. C. Daamen. Tot lid der fin. commissie (per, aftr.) de heer P. Kaan Dz. Tot idem, vacature Zaajer de hr. Mr. A. Ferf. Tot plaats voor de volgende verg. werd aangewezen Gouda. De hr. Mr. Tijssens, aftr. bestuurslid, werd bij acclamatie benoemd tot lid van verdienste. Tot zoover het verhandelde op de verg., waarvan aan het einde de gewone dank betuigingen werden gedaan aan de aftr. bestuursleden. Een korte lezing en een korte voor dracht stonden nog op de agenda, nl. van de heeren Mr. Coets en dr. Wagemaker. De eerste sprak nogal vrij uitvoerig over het arbeidscontract, in verband met den landbouw, waarin hij vooral den nadruk lag op de rechten en plichten van werkgever en arbeider, uit een juridisch oogpunt beschouwd. De lezing van den heer Wagenmaker handelende over het eiland Texel en den landbouw, was een flink en duidelijk stuk geschiedenis, 't Was zeker jammer dat de reeds vergevorderde tijd er toe leidde om dat opstel zoo vlug mogelijk op te lezen, waardoor het zeker niet zoo goed tot zijn recht kwam als de spreker voor de vele zorg er aan besteed, recht matig had verdiend. Het was intusschen ruim 4 uur gewor den, dat was voor den rijtoer reeds 1 uur over den tijd en velen begonnen ongeduldig te worden. Toch ging de rijtoer door, niettegen staande de voortdurend sterkeren wind er niet toe uitlokte en het genot er van zeer bedenkelijk maakte. Toch namen hieraan nog 180 personen deel. 'tZou een zeer mooi nummer geweest zijn bij goedweder doch verloor thans veel van het genot. En zoo ging het ook op het verdere van den dag en avond. De wind nam voortdurend toe tot storm; regen en ha gelbuien kampten met den wind om de overmacht en de donder liet zich hooren. Zoo eindigde deze eerste feestdag, zoo goed voorbereid, door de kracht der ele menten ten deele mislukt. o-o Donderdag, de tweede dag, liet het weêr zich iets beter aanzien, wel deed de wind zich nogal gelden, doch velen ook van elders trotseerden het zeereisje om de tentoonstelling te bezoeken; iedere boot bracht nieuwe bezoekers aan, terwijl Texel zelve ook een flink contingent leverde. 't Was een ongekende drukte, dat voortdurend rijden met omnibussen Jan pleiziers, wagentjes en zelfs bakwagens. Toch heeft het weer velen van elders van een bezoek aan Texel doen afzien. Op het tentoonstellingsterrein was flink bezoek. Er was prachtig vee en de keurmeesters hadden geen gemakke lijke taak. De feestelijkheden konden volgens programma plaats hebben. Yan deze hadden de voorstellingen op het hoog gespannen koord, zooals te verwachten was veel bekijks, de concerten trokken vele hoorders. Zeer interessant was des avonds het wielrijden door de lucht. De verlichte boog in de Koogerstraat maakte naar waarheid een schitterend effect. Het bezoek des avonds in de feesttent was zeer druk, er werd goed gewerkt, trouwens daarvoor staat het gezelschap Ter Hall bekend. De keurig nette beignetskraam mocht zich ook in een goed bezoek verhengen, evenzoo de stoomcaroussel, op het terrein zagen wij nu ook een tentje met den weidschen naam „Olympische spelen," hetwelk ook nogal bezoekers lokte. De kinemategraaf werkte dezen avond nog nietnaar men beweert was een gebrek aan de machine daarvan de oorzaak, o—o Was Donderdag inzonderheid de dag voor de liefhebbers van rundvee en wol- vee, Vrijdag konden de liefhebbers van Paarden op de tentoonstelling hun gading vinden. Texel komt goed uit op deze tentoon stelling, hoorden wij zeggen en daarmede werd zeker bedoeld niet slechts het paar denras, doch ook het andere vee en de verdere inzendingen. Het weer liet zich schijnbaar beter aanzien, maar al spoedig werd het genot nog al eens wat erg verstoord door de regenbuien. Het voorbrengen van het bekroonde vee gaf, gelijk te denken is, veel sehoons te aanschouwen. Het Concours Hippique trok mede vele belangstellenden; er kwamen mooie ge spannen voor en er werd sierlijk gereden, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 15 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1