Buitenland. stelling van hen die hiervoor waren gekomen. Te 6 uur was er weder concert op het marktplein, 't was daar een gewirwar van personen en lijtuiger, welke laatsten links en rechts een wille keurige standplaats innamen, waaraan zeker vreemd, niemand eenige leiding gaf, en hetgeen niet was in het belang der omliggende cafés of ten genoegen van hen die om het concert hier aanwezig waren te 7 uur mocht men de Park verlichting aanschouwen; een éénig mooi nummer, dat algemeen bewondering wekte en zeker geheel naar wensch, tot haar recht kwam. Daarna kon men Cronjé nog eens door de lucht zien fietsen en ten slotte werd bezoek gebracht öf aan de feesttent, öf aan het kermisterrein, öf aan de eenige dansgelegenheid welke er was, in „de Zwaan." Op deze wijze werd het vijfdaagsch landbouwfeest uitgeluid door ieder op de wijze als hij zulks meende te moeten doen. Bij deze vermelding zullen wij het laten, een ieder vuile maar aan wat naar hij meent in dit kort resumé ontbreekt om het zoo volledig mogelijk te maken. Wij willen hieraan nog toevoegen eenige algemeene beschouwingen: Toen in de landbouwvergadering van December iy06, het voorstel aan de orde kwam om op de komende alg. verg. het verzoek te doen om in 1908 de alg. verg. te Texel te houden, werd door een der aanwezigen opgemerkt dat, wilde men Texel algemeen bekend maken, er zeker geen beter middel daartoe zou wezen, dan de alg. verg. der M, v. L. naar hier uit te lokken. (Dit nu is gebleken.) Dezelfde spreker somde echter een vijftal punten op, welke wel onder de oogen dienden te worden gezien en van deze was „huisvesting der bezoekers voor den nacht" wel de meest moeielijke om optelossen. (Ook dit is duidelijk geworden.) 't Ging er evenwel op door en het ver dere van de geschiedenis mag algemeen bekend worden geacht, het verzoek werd ingewilligd. Wat daarna volgde mag mede bekend heeten: een flink terrein werd gevonden en Texels burgerij deed vrijwel algemeen op royale wijze van hare belangstelling blijken. Zoo kwam de tijd voor het groote feest, en met iederen dag kwam het groote werk steeds meer tot stand zoodat op den tijd van opening het geheel gereed was. Het was een stout stukje schreven wij reeds eerder en meer grootere bladen hebben hetzelfde herhaald. Laten wij hieraan mogen toevoegen dat, dank zij veler medewerking, de tentoonstelling geen fiasco heeft gemaakt. Van het mooie terrein was een oordeel kundig gebruik gemaakt, alles was naar eisch geregeld om goed gezien te kunnen worden, en hetgeen er te zien was, was van goede kwaliteit. De jury heeft uitspraak gedaan en daarbij heeft ieder zich neerteleggen. Dat die beoordeeling wordt gecritiseerd spreekt wel van zelve, wanneer geschiedt dit niet? 't Zijn geen onfeilbaren die daar aan het werk waren. Doch hebben zij zich vergist, dan zal zulks wel zijn geweest ter goeder trouw. De heer Zaajer noemde bij de opening eene tentoonstelling een leerschool voor het bedrijf, en zeker heeft op deze ten toonstelling menig bezoeker een goede les kunnen opdoen. Honderden bij honderden hebben de tentoonstelling bezocht en hunne tevre denheid er over uitgesproken en had niet het weêr ons zulke booze parten gespeeld, dan zouden nog meerdere hon derden zich zeker hebben verlustigt in den aanblik van deze mooie tentoonstel ling. De afdeelingen „Texel" en „Eier- land" kunnen tevreden zijn over haar werk, wat de zaak zelve betreft. Het financieele er van, daarover willen wij niet spreken; slechts deze opmerking meenen wij te moeten maken dat o.i. de toegangsprijs voor den enkelen be zoeker gedurende een paar dagen wel wat hoog was gesteld. We hadden ook feesten. „Bij eene mooie tentoonstelling be- hooren ook mooie feesten" zoo sprak de Voorz. der feestcommissie bij de opening der tentoonstelling: „er moet toilet worden gemaakt," en daarvoor had de eestcommissie gezorgd. Het programma beloofde veel en be loofde iets nieuws, iets goeds, De festi viteiten waren met zorg afgedeeld. Er was veel muziek en in waarheid goede muziek. Het was echter een fout dat zoo nn en dan van het programma werd afge weken de uren betreflende. Noodzaakt daartoe het weêr of eenige onvoorziene omstandigheid, dan kan men zich daarbij neerleggen, doch die motieven waren niet steeds voorhanden en als gevolg daarvan ontstond wel eens ontevreden heid. Die ontevredenheid bereikte haar hoogste punt door verandering van de plaats waar het vuurwerk zou worden afgestoken. Meende de comm. zulks gewenscht, het zij zoo, doch dat als govolg daarvan het overgroote deel der feestgangers, die met hun gezinnen uit den verren omtrek waren gekomen, de gelegenheid werd benomen om het vuur werk (voor zeer velen het mooiste) te zien afsteken, geheel gratis, zooals steeds de gewoonte is, dat was een groote fout en ook in strijd met de toezegging op de vergadering van 1 Aug., dat, met uitzondering van Café Chantant, Bal Champêtre en Parkverlichting, alle festi viteiten geheel vrij zouden zijn; de commissie maakte door entreeheffing, hier misbruik van haar macht (om ons maar zacht uittedrukken) hetwelk wij ten zeerste betreuren, omdat de teleur stelling aanleiding gaf tot niet vleiende opmerkingen over deze zeker niet goed doordachte handeling, welke niet goed is te praten, 't Was een dissonant in het harmonisch geheel. Dit zou zijn voorkomen indien de plaats voor het vuurwerk, zoo deze al moest worden veranderd, zoodanig ware gekozen dat niet de tribune of eenige andere opstal het vrije gezicht voor het publiek vanaf het feestterrein had belemmerd. En zulks was nu wel het geval. Voor huisvesting was zorg gedragen zoo goed zulks mogelijk was. Daarmede werd voldaan aan een verplichting welke men moest nakomen tegenover de be zoekers welke hier moesten overnachten. Die beleefdheid was goed. Jammer maar is het, meenen velen, dat de wel wat te groote voorzorg, door de commissie voor deze afdeeling voorgesteld, door de besturen der afd. gefiatteerd, een wrange nasmaak zal hebben. Het feest is voorbij en de straks op te maken rekening zal wel antwoord geven of er financieel reden tot tevre denheid zal wezen. We zullen ons maar niet aan gissingen wagen. Ook de neringdoenden maken hunne rekening op, doch 't is niet bij allen een meevallertje. De verwachting was zeer groot en dit heeft menigeen verleid tot grooten inslag welke niet is gekwiteerd. Er werd een goudregen verwacht en die bleef weg door de heusche regen die hoewel somtijds goud waard, in de ver- loopen dagen het te wachten voordeel wegspoelde, 't Was voor velen wellicht een misrekening. Zoo leerde het verloop van ons vijf daagsch feest, hoe goed ook voorbereid, weder, dat teleurstellingen niet uitblijven, vooral dan wanneer men heeft te strijden tegen de elementen. Moge de teleur stellingen nu maar niet van dien aard zijn dat ze niet zijn te overwinnen, dan zal bij het thans levend geslacht naar wij wenschen nog lange in genoegelijk aandenken blijven het grootsche feit dat Texel in 1908 de eer had de gast vrouw te zijn van de alg. verg. der Holl, Maatsch. van Landbouw en aan de bij die gelegenheid gehouden tentoon stelling en verdere feesten. Het was de vrucht van eendrachtige samenwerking welke hier steeds een vasteren zetel moge verkrijgen. De markt van Maandag kenmerkte nog steeds een stuggen geest; er was groote aanvoer doch over de prijzen viel niet te roemen. Niet alles werd van de hand gedaan. Oudeschild, 15 Sept. Langzamerhand treedt ook hier weer de gewone kalmte terug. Wel worden nog vele goederen van den Burg naar de haven vervoerd om van daar verder getiansporteerd te worden, doch het drukke personenvervoer der laatste da gen heeft opgehouden. Van heinde en verre waren de vreemdelingen toege stroomd om een bezoek aan de landbouw tentoonstelling te brengen. De booten waren telkens stampvol en tal van rij tuigen van allerlei vorm, ja zelfs een lammerenwagen, rtonden gereed de passagiers naar Den Burg te vervoeren. Hoe groot het geheele aantal personen geweest is, dat Texel in de afgeloopen week heefc bezocht is moeielijk na te gaan, doch naar gissing bedroeg dit alleen j.l. Vrijdag pl.m. 3000. De vrachtboeren en rijtuighuurders hebben dan ook over het algemeen eene goede week gehad Minder voordeelig was die echter voor den heer K.. Een zijner beste paarden gespannen voor een „Jan Pleizier" schrikte j.l. Zaterdagavond van het fluiten eener boot, srpong ter zijde en brak daarbij een zijner pooten. Paarden en rijtuig stonden onbeheerd. De koetsier was druk in de weer passagiers te werven. Ook gedurende de afgeloopen week heeft de visschersvloot de haven bijna niet verlaten. Met verlangen wordt naar beter weer uitgezien want in vele gezinnen is schraalhans keukenmeester. Koog12 Sept. ,t Was heden groot feest op het dorp. Uit iedere woning woei de Driekleur en allen waren al vroeg in hun Zondags gewaad gestoken. En geen wonder. Op het programma van de feesten der Ten- toonctelling stond; „Rijtoer naar de Koog" Verder zouden bij aankomst in het dorp de reddingsmiddelen der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij worden beproefd, afgewisseld door mu ziek van het Leidsche muziekcorps. Een onafzienbare schaar menschen van hier en elders was al vroeg in het dorp, op de duinen en op het strand aanwezig. Onder allen zag men ook den beroemden menschenredder, den heer Dores Rijkers van den Helder, die meer danöOOmsn- schen van den wissen dood uit de woeste golven heeft gered. Om een uur stonden velen op den uitkijk, of de groote trein van wagens ons dorp ook naderde, doch helaas 1 er was niets te zien. Onderwijl stak de reddingsboot in zee en maakte een proef tocht, die uitstekend slaagde, en klonken de schoone tonen van de muziek over het strand. Niet lang daarna arriveerde de aange kondigde rijtoer, bestaande uit een trein van 45 wagens. Na aankomst van die heeren op het het strand werd een vuur pijl afgeschoten en oefeniDgen met de reddingsbroek gehouden, waarover allen zeer waren voldaan. Alles werd door muziek afgewisseld. Daar het weer ongunstiger werd, spoedden allen zich na afloop, naar het het dorp terug om zich tegen den regen te beveiligen, maar het hotel en de café's konden de groote massa niet herbergen, vandaar dat de meesten zoo spoedig mogelijk huiswaarts keerden. Den Hoorn15 Sept. Op het strand alhiei zijn aangespoeld 60 a 70 battings, welke vermoedelijk afkomstig zijn van een deklast. Ze zijn gemerktW. R. C. en A. R. F. Oosterend15 Sept. 't Is aan den heer A. van der Wal nog niet mogen gelukken de bij Oost gezonken tjalk boven water te brengen. Wel is met de stoomschelpenzuiger „Paul Kruger" de lading uitgezogen en weggebracht. Het tjalkschip is door den storm op zijde geraakt, zoodat men vreest dat het geleden zal hebben. De heer van der Wal heeft aangenomen de tjalk voor f 1150 boven water en in de haven van Earlingen te brengen. De permanente commissie tot viering van den 31 en Augustus wenscht eene zangvereeniging te stichten tot het in koor beoetenen van de Vaderlandsche liederen, en heeft daartoe bij aanplak biljetten allen, die wenschen mede te werken, opgeroepen tot eene bijeenkomst op Maandag a. s. 's avonds te 8 uur, op de Consistoriekamer der Ned. Herv. Gem. Men zal voorstellen deze vereeniging de Oranjevereeniging te noemen. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank ten Post kantore alhier werd in de maand Aug. ingelegd f 420,99 terugbetaald 137,50 Het laatst uitgegeven boekje was n°. 323. Met gunstig gevolg werd examen afgelegd voor 1ste stuurman der groote stoomvaart door den heer F. Bruijn alhier, Op het Noordzeestrand is een partij lange zware balken (grenenhout) aan- spoeld. 13 Sept. Hedenmorgen werden vele passagiers van hier naar Harlingen teleur gesteld. De motorboot kon de Sloot niet uitkomen door de hooge zee en keerde onverrichterzake met reizigers en post torug. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen was er water in overvloed voor de „Minister Kraus." Deze fraaie salon boot, die wij voor 't laatst in Juli of Aug. aan den steiger zagen, was toch, zoo meenden wij, ook voor ons eiland be stemd. En we dachten zoo zeker dat de motorboot een „hulpmiddel" zou zijn. Uitgezonderd die enkele malen was dezen zomer echter de motor „het middel van vervoer." En dat kan lastig worden in een geval als gisteren waar verbinding naar het scheen, onmogelijk was. Het betrof niet alleen de reizigers en post van hier naar Harlingen de predikant van Hoorn op Terschelling zou hier ko men om een predikbeurt te vervullen werd genoodzaakt naar Harlingen mede te reizen en zoo was voor genoemden heer deze Zondag verloren. Met weemoed herdenkt ons eiland den dag waarop, het, ongeveer een jaar gele den, de komst van de „Minister Kraus" zoo feestelijk, zoo blijde heeft begroet 1 Ach, wat was 't een schoone tijd vol rijke beloften voor de toekomst 1 Opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. In vereenigde zitting der beide Kamers werd gisteren de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De opening geschiedde door Z. E. den Min. van Binnenl. Zaken, den heer Heemskerk, die te kennen gaf dat H.M. de Koningin tot haar leedwezen verhin derd was deze plechtigheid te vervullen. In de openingsrede wordt melding gemaakt dat in de vriendschappelijke verhouding tot de buitenlandsche Mogend heden eene storing is gekomen met de republiek Venezuela. Verder wordt melding gemaakt van de toestand van landbouw, tuinbouw en veeteelt, van het scheepvaartverkeer en van de plichtsvervulling van burgerlijke en militaire landsdienaren. In het belang van 's lands financiën zullen duurzame versterkingen moeten worden ingevoerd. Daartoe zullen wets ontwerpen worden aangeboden tot her ziening en verhooging van [het recht van successie en tot invoering van eene algemeene inkomstenbelasting met kapi taalbelasting als aanvulling ter vervanging van de vermogens- en bedrijfsbelasting. Om te voorzien in het tekort van het vorig jaar zullen voorstellen worden ingediend tot heffing van een matig aantal opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting en tot verhooging van den accijns op het gedistelleerd. Verschillende wetsontwerpen worden verder toegezegd, ten doel hebbende her ziening van bestaande wetten. Dit is in hoofdzaak de inhoud van de rede waarmede het zittingsjaar is geopend waarin niet onduidelijk wordt te kennen gegeven dat van do fin. draagkracht van het yolk nog weder iets meer zal worden gevorderd. Ontzettende ramp. In de mijn Laura te Eygelshoven is door ontploffing een machinehal met 6 ketels vernield, waarbij 5 personen wer den gedood en vele anderen zwaar gekwetst. Beminnelijke dame, In geen beroep, zegt een Londensch blad, is de man tegenwoordig meer yoor de mededinging der vrouw veilig. Bij Preston is een 41-jarige vrouw als struik- roover aan het werk geweest. Op een eenzamen weg overviel zjj een argeloos wandelaar, een jongeman van 18 jaar. Zij gaf hem een slag, bokste hem tegen den grond, sprong op hem en haalde hem den beurs uit den zak. In het politiehof bekende ze. Zij werd naar den strafrechter verwezen. Toen zij uit de zaal werd gevoerd, wierp ze zich weer met woede op het lid van het sterke geslacht, die haar nu had aange klaagd. De cipier was echter meer mans en had haar gauw weer beet. Een jeugdig paar. Te Brouwnsville in Noord Amerika is het huwelijk voltrokken van de 10b le vensjaren tellende Rabbi Barnet Wolinski met een meisje van 70 lentes. De brui degom telt niet minder dan 175 levende nakomelingen, die deels in Amerika, deels in Rusland leven. Zij hebben het plan opgevat ter gelegenheid van den 1lOden verjaardag van den Rabbi allen bjj elkaar te komen. Dit zal zeker een groote bruiloft worden.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2