Het Witte Kruis. Buitenland. M arkt berichten. ADVERTENTIËM. een gouden MEDAILLON, Predikbeurten. De Brand. Gisteren, Vrijdagavond, te ongeveer half elf, werden de ingezetenen van den Burg plotseling opgeschrikt door het luiden van de klok der Katholieke kerk, welk ongewoon iets op dat uur, terstond deed vermoeden dat brand was ontstaan. Al spoedig bevestigde brand- geroep dat vermoeden. De brand was ontstaan in eene schuur in de Molenstraat behoorende aan den heer S. Zijm Pz. woonachtig aan de Westen. Deze schuur werd gebruikt door verschillende personen, tot berging van hooi, stroo en meer andere artikelen. De brand liet zich al terstond ernstig aanzien, een regen van vuur en vonken kwam op de belendende gebouwen neder. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse van het onheil en met veel kracht wist zij de belendende gebouwen te beschermen. Het aangetaste perceel waar de vlammen veel voedsel vonden, verbrandde geheel, evenzoo hetgeen daarin was geborgentwee varkens kwamen in de vlammen om, één werd er nog gered. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd, het daarin geborgene evenwel niet, zoodat dit een groot verlies is voor de resp. eigenaars. De oorzaak van het ontstaan van den brand is onbekend. Te ongeveer half drie was het gevaar in zooverre als geweken beschouwd dat de spuitgasten konden inrukken. Het terrein bleef onder toezicht van wachters. Te ongeveer 4 uur evenwel openbaarde zich boven aan het belendende woonhuis van den heer J. Leen ook een begin van brand, hetwelk echter spoedig werd ge- bluscht, toch te half zes herhaalde zich dit gevaar en wel zoo ernstig dat weder om klokgelui de gemeentenaren opriep om hulp te bieden. De brand had in- tusschen weder zoodanige afmeting aan genomen dat ook dit perceel veel brand schade en zeer groote waterschade be kwam. De eigenaar was voor zijn be zittingen tegen brandschade verzekerd doch naar men zegt niet hoog. Het hooi bleef nog lang voortsmeulen en is dan ook vrij zeker totaal verloren. Behalve hooi en stroo enz. was in het verbrande perceel een antiek kabinet geborgen, hetwelk op de laatste oud- heidstentoonstelling ter bezichtiging was. fc- Het geval bracht heel wat volk op de been enjj kostte menigeen een uurtje nachtrust. Bij de heden, Zaterdag, alhier ge houden verplichte Rijkshengstenkeuring werden goedgekeurd „Adelbert II" van de afd. Texel der Holl. M. v. Landb. en „Gerfaut" van den heer Geense. Oudeschild, 25 Sept. De visschersvloot heeft door het mooie weder de geheele week kunnen uitzeilen Wat de kleinere schuiten betreft viel over de verdienste niet te roemen, daar er over 't algemeen weinig visscherij was. Yoor de wierdrogers en wierophalers was het weder gunstig. Heel wat wier kon gedroogd worden en ook werd in ruime mate wier op de steenen gehaald Als bewijs, dat op een zeeplaats het leven niet ongezond is en dat velen een respectabelen ouderdom kunnen be reiken, kan dienen dat, hedenavond bij aankomst van de boot, zich op den stei ger 5 oudjes bevonden, die samen ruim 4 eeuwen telden. Waal, 25 Sept. Een aardig souvenir Dinsd. 15 Sept. j.l. meldde zich aan de school alhier aan de heer Mr. Schön- feld, burgemeester van Winschoten en schoolopziener in het arrondissement Onstwedde, met verzoek een kijkje te mogen nemen. 't Spreekt van zelf, dat de heer S. welkom was en dat alle gevraagde inlichtingen gaarne werden verstrekt. Bij eene les in Yaderl. Gesch. behan delde het hoofd der school met de 6e en 5e klasse het begin van de 80 jarigen oorlog en vertelde, dat te Heiligerlee een gedenkteeken was opgericht voor den gesneuvelden graaf Adolf van Nassau. Dezer dagen ontving het hoofd der school 2 keurige foto,s van het stand beeld te Heiligerlee ten geschenke eene voor zich en eene voor de onderwijzeres. Een waardeerend schrijven van den heer Schönfeld vergezelde het geschenk dank werd nogmaals gebracht voor de vrien delijke ontvangst en de verleende gast vrijheid. Inderdaad een aardig souvenir De „St. Ct." bevat een Kon. besluit van den 16 dezer (Staatsblad no, 289), waarbij wordt bepaald, dat de wet van 23 Juli 1908. houdende wijziging en aanvulling der wet van 15 April 1891, tot regeling der brievenposterij, in wer king treedt op den len October a.s. Waarom de suiker duur is. Een inzender schrijft aan de „Ass. Ct." Van Java, dat de mooiste suiker levert, komt in Nederland bijna niets van dat product. Hiervan is de zoo hooge accijns de schuld. Behalve riet-suiker levert Insulinde van de aren-palm een heerlijk en gezond sap, waarvan de inlanders suiker in pijpen of koeken rooken. Deze ruwe suiker is een uitstekend verster kend gezondheidsmiddel. Des ongeacht bezwaart de bureaucratie in den Haag dat heilzame middel buitengewoon zwaar Daardoor wordt de cultuur van Neder- landsch eigen bezittingen tegengewerkt Ik laat hier een voorbeeld volgen Voor f 1.50 werd voor mij in Indië een partij van die ruwe palmsuiker ge kocht en herwaarts gezonden. De koekjes waren om ze voor voor vocht te bewaren in droge bladeren gepakt. In Amsterdam werd de partij gewogen en op 24 K.G. geschat. Hiervoor werd aan accijns 44 cent per kilo berekend, zoodat ik voor dat partijtje ruwe suiker moest betalen behalve de vracht 24X44 f 10.56dus zevenmaal de waarde De vrouw als predikant. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft onlangs de vraag behandeld Is het goed vrouwen tot de Evangelie bediening toe te laten Zij werd levendig besproken, waarbij verschillende stroo mingen zich lieten gelden, maar tenge volge van de onvoltalligheid der verga dering aan het einde niet tot beslissing gebracht. Twee jonge dames hadden inschrijving verzocht in het album der kerkelijke professoren ten einde aldus den weg naar den kansel zich ontsloten te zien, en, mocht de wet zich daartegen verzetten, alsdan stappen van Je Synode om wetswijziging te bewerken. Derap- porteerende commissie had een meerder heid en een minderheid. De laatste adviseerde toestemmend .de eerste het tegendeel, deels omdat zij de toelating der vrouw tot het predikambt met in overeenstemming acht met de lijnen in de H. Schrift getrokken, deels omdat de vrouw eene andere is dan de man in aard en wezen. Warm werd de zaak der vrouwen bepleit door de beide hoogleeraren Knappert en Canne- gieter. Zij wezen op de groote beweging van onzeo tijd, op hetgeen door de vrou wen reeds is gedaan en bereikt, op de groote gaven en krachten der vrouw, juist op het gebied van het gemoedsleven Anderen deelen de laatste niet, maar trachten met het oog op de praktijk aan te toonen, dat het ambt van predikant als geheel genomen, niet geschikt is, door de vrouw te worden bekleed dat boven dien de zaak niet rijp is voor beslissing. In de kerk heeft zich de wensch naar vrouwelijke predikanten niet geopen baard eer bet tegendeel. Nog anderen schatten de vrouwen heel hoog en eveneens hare gaven, maar op hare plaats, en principieel blijven zij betwijfelen of deze plaats de kansel is. In een later gehouden zitting der Synode is evenwel verworpen het voorstel om aan de kerk reglementswijziging voor te stellen, om het mogelijk te maken vrou welijke studenten tot het predikambt toe te laten. Ook het voorstel tot toelating van vrouwenkiesrecht in de kerk werd ver worpen. Cadeautjes die meetellen. Dezer dagen vierde het echtpaar Singer te Pitsburg, zijn gouden bruiloft. De oude heer achtte het noodig dezen heuge- ljjken bij hun vier spruiten in 'n aange name herinnering te doen bljjven, en na lang gepeins besloot men des middags aan het diner, op de plaats van elk kind een pakje te leggen, inhoudend de bagatel van tien millioen gulden. Of de gelukkigen bjj het aanvaarden dezer geschenken een behoorlijk gelegen heidsgezicht trokken, verzwijgt het be richt. Alleen kan tot geruststelling onzer lezers er nog bijgevoegd worden dat P. S. Singer zich niet voor zijn kinderen heeft opgeofferd. Hem rest nog het respectable sommetje van twee en twintig en een half millioen gulden. De genezingen der Pink Pillen. In de omstreken van Breda. Zondag 27 September 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Yoorm. 10 uur ds. Kijne, Koog. Yoorm, 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Yoorm. 10 uur ds. Visser. 's Avonds 7 uur ds. Adrianie van Warmenhuizen Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oosterend. Voorin. 10 uur ds. Kramer. Coclcsdorp. Yoorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KEItK. Oosterend. Yoorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Yoorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm 10 uur ds Scberpenhuyson Schaffen, 24 Sept. Aangevoerd: 10 Paarden f 80,a f 250,-; 5 Veulens f 60,a f 100,—; 12 Stieren f 110 a 170, 59 Kalfkooien f 160,a f 310— 80 Vette Koeien f 180 a f 275; 26 Geldekoeien f 120 a f 180 30 Nuchtere Kalveren f 10 a f23, 9 Graskalveren f40 a f 55; 700 Lammeren flOa f 17,50; 550 Schapen (vette) f 20.— af 27.50 8 Varkens f 12,a f 15,—; 60 Vette Varkens 42 a 47 cent per Kg. 60 Biggen f 5,a f 9,—; Boter f 1,40 a f 1,50 per K.G. Kipeieren 1 4,50 a f 5,por 100; V.P. N. EIEREN VEILING. 25 Sept. 1908 f 4,70 tot 15,85 por 100 stuks. Leiden, 25 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd 35 Stieren f140,— a f 247,—; 112 Kalf- en Melkkoeien f 162 a f 280; 153 Varekoeien f 104 a f 198; 219 Vette Ossen en Koeien 1168 a i 287 41 Kalveren (vette) 1 63 a f 107 19 Kalveren (magere) f 7a 114, 1113 Schapen (vette) f 16,— a f 25. 1001 Schapen (weide) f 12 a 1 17; Lammeren f af 356 Magere Varkens f 16- - a f 35, 301 Biggen f 3,00 k f 8,00; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 19 tot en met 25 Sept. '08. GEBORENMagdalena d.v. Aart van Arkel en Barbera Johanna Lemstra, Pieter, z.v. Pieter Johan Bremer en Martje Krijnen, Gerard, z. v. Pieter Bakker en Grietje Eelman, Catharina MariaPieternella, d.v. Jan Dekker en Catharina Maria Pieternella Schade, Dievera Anna Maria d.v. Thijs Schraag en Vronika Graaf, Roelof z.v. Jacob Breman en Petronella Roos. ONDERTROUWD: GETROUWD: (Jeene- OVERLEDEN Marietje Kunst, 74 jaar echtgenoote van Jacob Hillenius. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 blauw koralen halsketting gevonden 4 Aug. op de haven te Oudeschild. 1 pakje stalen in de polder 't Noorden, een portemonnaie met eenig geld, op de Schilderweg. Geboren: DIEVERA, ANNA, MARIA. dochter van Th. Schraag en V. ScHRAAG-Graat den Burg—Texel, 24 Sept. 08. Hiermede vervul ik den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van mijn geliefde Echtge noot, de Heer Pil. BAKKER Jbz. in den gezegenden ouderdom van ruim 83 jaar. Namens zijn diepbedroefde Echtge noote, Kinderen, behuwd- en Kleinkinderen, ANTJE BAKKER-Veen. en Kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Oudeschild, 25 Sept. '08. Heden overleed in den ouderdom van ruim 83 jaren onze gelieide Vader Behuwd-, Groot- en overgrootvader, do Heer Ph. BAKKER Jbz. Echtgenoot van Antje Veen, van wijlen Geertje Koning. Namens de familie, J. Ph. BAKKER. Eenige en algemeene kennisgeving. Oudeschild, 25/9 '08. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzen liurtelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling ons betoond bij het overlijken en de teraardebestelling van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder. J. M. HILLENIUS. Oudeschild, 25 Sept. 1908. Bij ons vertrek naar Noord-Amerika roepen w(j een hartelijk vaarwel toe aan broeders, zusters, vrienden en bekenden. ALBERT BAKELAAR en Echtgenoote. a/b S.s. „Noordam" 25 Sept. 1908. GEVONDEN: op het tentoonstellingsterrein waarin damesportret met drie lettors. Terug te bekomen tegen betaling dezor advertentie bij J. A. G. ALDERLIliSTE, Eendrachtpoldcr, Texel. Algemeene Vergadering der Afdeeling Texel op Maandag 28 September a. s., 'savondB 8 uur in „do Kikkert" a d. Burg. Punten van b o ii a n d e 1 i n g Ingekomen stukken. Verslag tentoonst. Hoorn. Voorstel Schagon. Beschrijvingsbrief algem, verg, Benooming afgevaardigdo. R. S. KUPERUS, Voor/. L. J. KIKKERT, Socr. Te Breda en in den omtrek, zoonls in de meeste streken van Nederland, hebben de Pink Pillen een groot succes. Wij hebben vooral in den laatsten tijd te Prinsenbage, in den omtrek van Breda, verscheidene gezinnen gezien waarin min stens een persoon zich over het gebruik der Pink Pillen te verheugen had. Wij kunnen onder meer noemen den heer Jan Van Beek, die van een maagkwaal genezen is waaraan hij sedert lang leed; den heer P. Verstraeten, oud39jaren genezen van algemeene zwakte, en eveneens Mejuffrouw Petronella Bekers, welke laatste ge nezen is van bloedarmoede en slechte spijsverte ring. Wij geven hier don afdruk van een photo- gralie van Mej. Petronella Bekers en haar vader, gemaakt door een dagbladreporter die daar was gekomen om inlichtingen te nemen over die merkwaardige genezingen. Aan dien reporter heeft Mej. Petronella Bekers het volgende mede gedeeld //Gedurende meer dan 2 maanden leed ik aan maagpijnen die mij geen rust lieten en mij tot zelfs ver in den nacht vervolgden en mij verhinderden te slapen. WSHSEf Mej. Petronella Bekers en haar vader. Ondanks een uitgezocht en licht voedsel verer gerden die maagpijnen op dusdanige wijze dat ik ten slotte bijna niet meer kon eten. Mijn kleur was geel geworden, en het wit van mijne oogen had ongeveer die zelfde geele tint aange nomen. Ik ondervond een zeer groote vermoei enis, in die mate dat ik gedwongen was mijn werk meer en meer na te laten. Ik wist niet meer wat te doen, want ik had vele geneesmid delen genomen die zonder uitwerking waren gebleven, toen twee van onze buren, de heer Jan van Beek en de heer Verstraeten, mij aan raadden de Pink Pillen te nemen waarover zij zeiven zoo tevreden waren. Heeds had ik dik wijls goed van die pillen hooren zeggen en ik besloot ze te nemen. Ik moet u zeggen dat ik er zeer voldaan over ben, en dat ik van af de eerste doos mij verlicht heb gevoeldniet meer dan 3 doozen zijn noodig geweest om mij geheel te genezen. Nu gevoel ik in het minst geen pijn meer, mijn eetlust is uitmuntend, mijn kleur is teruggekomen en iederen zegt mij dat ik er gezond uitzie." Allen die aan slechte spijsvertering en aan een gebrekkige werking van de maag lijden hebben er belang bij de Pink Pillen te gebruiken, die door hare macht, het bloed te herstellen, altijd uitmuntende resultaten geven. De Pink Pillen geven aan de maag de noodige kracht om den normalen arbeid der spijsvertering te verrichten: zij versterken te gelijk het geheele organisme, wekken het zenuwstelsel op en hergeven het ge zondheid. Zij zijn onovertroffen tegen de bloed armoede en de bleekzucht bij jonge meisjes, legen vermoeienis en plaatselijke pijnen. Zij geven bloed, krachten en een goede spijsvertering. Verkrijgbaar bij Snabilié, ïïoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Botterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1,75 d»; doos, f 9,per G doozen

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2