N°. 2194. Donderdag 1 October 1908. 22"'" J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- m SPOORDIENST van en naar Texel. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOLT, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11, 3, 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- flankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,-; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wicbtijd, alzoo 20 minuten later. 19 26 Sept. We hebben er in de afgeloopen week niet veel van kunnen merken, dat onze parle mentaire machine weder aan den gang is gebracht. De Kamers hielden zich binnen kamers en pas Donderdag kwam de Tweede weer voor het voetlicht. Intusschen heeft de minister van financiën z\jn millioenenrede gehouden en zijn de begrootingen ter kennis der leden gebracht. Binnenkort is er voor de openbare behandeling in de Kamers heel wat werk aan den winkel en naar het zich laat aanzien staat onze volksvertegenwoor digers een periode van inspanning te wach ten. Het ministerie toch heeft voor dit laatste zittingsjaar nog heel wat op zijn lijstje, althans als waar is wat de „Tjjd* dezer dag6n wist te vertellen dat de ver schillende in do Troonrede aangekondigde wetsontwerpen zooveel mogelijk alle nog een punt van behandeling zulleD uitmaken deze zittingsperiode. En niet onwaarschijn lijk dat de heeren over de aangekondigde wetsontwerpen het ook nog niet zoo dadelijk eens zullen zijn en deze met een hamerslag aangenomen zullen worden. De voornemens van minister Kolkman omtrent onzeflnan- cieele politiek hebben tot nog toe niet alge- meene instemming kunnen verwerven. En nog wel het minst juist van die zijde, waarvan men die in de eerste plaats had verwacht, van die der anti-revolutionairen. De „Standaard" althans is er blijkbaar geenszins mee ingenomen. Het blad is van meening dat niet alleen de 10% verhooging op de Bedrijfs- en Vermogensbelasting in een jaar als dit waarin algemeen malaise heerscht, min gelukkig gekozen is, ook de f 27 opslag op het gedisteleerd, als redmiddel voor een jaar en dan voor zulk een jaar, komt het blad minder gewenscht voor. En in die meening zal het anti-revolutionnaire orgaan wel niet alleen staan en dat betee- kent dat minister Kolkman werk zal hebben zyn eigen politieke vrienden tevreden te stellen, als het hem gelukt. In elk geval zullen er wel ettelijke kolommen der Han delingen mee gemoeid zijn. Waar we zoo ovor de Tweede Kamer spreken wonschen we ook nog even in herinnering te brengen dat zij een nieuwe nestor gokregon heeft. De heer Van Alphen die lange jaren het district Ommen verte genwoordigde heeft zich door ouderdom en ongesteldheid genoodzaakt gezion voor zijn lidmaatschap te bedanken. Jaren aohtereen was hij de oudste der Kamerleden, dien de eer te beurt viel de presidentshamer ter hand te mogen nomen in de eerste zitting en den voorzitter te mogen installeeren. Hij behoort tot do nnti-revolutionaire partij en werd opgevolgd door den heer Lieftinck die tot de liberale partij behoort. In het district Ommen maken de kiezers zich in tusschen gereed voor den stembusstrijd. Verschillende Vergaderingen zijn reeds ge houden en door de centrale anti-revolutio naire kiesvereeniging is reeds een candi- daat gekozen en wel niemand minder dan Dr. Kuyper. De vraag rijst of deze de candidatuur zal aanvaarden maar dat hij eenigen bedenktijd gevraagd heeft doet vermoeden dat hij het ernstig overweegt. Neemt hij de candidatuur aan dan is er groote kans den „leider" der rechterzijde weder het parlementaire leven te zullen zien binnentreden, want, Ommen behoort tot de vaste rechtsche districten. Ook het district Sneek krijgt een nieuwe vertegenwoordiger. De heer Mr. de Vries onlangs gekozen tot Wethouder van onder wijs te Amsterdam heeft voor zijn Kamer lidmaatschap bedankt. Sneek is een district waarvan men vooruit niet al te best zeggen kan of het rechts dan wel links zal kiezen Om nu te voorkomen, dat thans en over een jaar opnieuw om den zetel gestreden moet worden heeft de rechterzijde in dat district aan de tegenstanders voorgesteld een hunner partijgenooten, lid van Ged. Staten zonder stemming af te vaardigen. Deze zal dan tot 1909 den zetel bezetten maar ook niet langer. In 1909 bij de al- gemeene verkiezingen zal dan om den zetel op de gewone wijze gestreden kunnen wor den. Deze oplossing lijkt nog zoo kwaad niet. Voor de strjjdkassen der partijen althans kan ze voordeelig zijn en waar het maar een zittingsperiode van een jaar betreft, een periode waarin naar het zich laat aanzien weinig ingrijpends op wetge vend gebied te wachten is stellen de vrijzinnigen weinig in de waagschaal, —o—o—o De Duitsche minister van financiën broedt op plannen tot een radicale verandering der Duitsche financiën. Hij heeft zjjn mee ning dienaangaande in de „Duitsche Rund schau" uiteengezet. Zijn plannen komen ongeveer op het volgende neer. Hij meent dat het Rijk niet anders kan doen dan verbruiks belastingen te heffen. Zonder belasting van het massaverbruik brande wijn, bier en tabak, is het tekort niet te dekken en de minister hoopt dat de belas ting werkelijk door de massa gedragen zal worden en niet zal drukken op de nijver heid, waardoor bloeiende industrieën zouden worden ten gronde gericht. Om verder de begrooting sluitend te maken meeDt de minister de verbruiks belastingen te moeten aanvullen met belastingen op het bezit en dit wenscht hij te doen door uitbreiding der successierechten. Kleine vermogens van 10000 tot 20000 Mark zullen evenwel vrij gesteld worden. Bij testementlooze nalatenschappen wil de minister den fiscus in do plaats doen treden van verre bloed verwanten. Voorts wil de minister de bjjdragen, die de Bondsstaten aan het Rijk geven met 40% verhoogen en tevens daar voor een vaste som vast te stellen. De minister besloot zijn artikel met het onmogelijk is, dat do welvaart, ja het bestaan van het Duitsche Rijk op het spel zal worden gezet, wijl het Duitsche volk, ondanks de stijgende welvaart niet de mid delen wil bijeenbrengen om het Rijk in Bland to brengen. Dat we bovenstaande zienswijze van den Duitschen minister van financiën onder de aandacht onzer lezers brengen is omdat het voor de hand ligt dat we er later stellig wel meer van zullen hoeren. Dat de minister zijn plannen zal trachten te verwezenlijken kan tenminste worden verwacht, —o—o—o— De Zuid-Duitsche en Noord-Duitsche sociaal-democratische organen hebben het in de afgeloopen week nog druk gehad over de op den partydag te Neurenberg gevallen beslissing. De heeren zijn het er lang niet over eens. De Zuid-Duitschers schijnen van plan te zijn zich niet aan die beslissing te storen en dit hebben ze open lijk in hun organen gezegd. De Noord- Duitschers stellen daartegenover dat het besluit voor alle partijgenooten bindend is en dat zoo zegt o.a. het bekende blad „De Voorwarts een partij die toelaat dat een meerderheidsbesluit aldus wordt ver waarloosd, zich zelf tot ondergang doemt. Blijven dus de Zuid-Duitschers bij hun plan en stemmen zij na eenigen tijd toch weer voor de begrootingen dan beteekent dat een scheuring in de partij. En daar zal het wel op aan gaan. —o—o—o— Uit Engeland komt het bericht van een reuzenstaking. In de buurt van Manchester zijn dientengevolge een 400 katoenfabrieken stop gezet en een 40 miljoen spillen staan stil. De oorzaak van het conflict moet niet in principieele geschillen worden ge zocht. Tengevolge van de slechte tijden wenschen de fabrikanten de loonen der werklieden met 5% te verlagen doch deze namen daar geen genoegen mee. De par tijen staan thans scherp tegenover elkaar en noch de werkgevers noch de werkne mers schijnen van toegeven te willen weten. Ook de inmenging van den minister van handel of de bemiddeling van anderen werd van de hand gewezen. De arbeiders hebben een goede strijdkas. De spinnersbond kan bogen op een re servekas van 500000 pond sterling en het verbond der kaarders heeft een kas van 250000 pond sterling. Als ze daarbij reke nen de 5 shilling per man en per week die de bond van vakvereenigingen hun tegemoet komt, dan meenen ze het lang genoeg vol te kunnen houden. De werk gevers daarentegen hebben ook aanzienlijke reservefondsen en zoo lijkt het er naar dat de strijd wel heel lang kan duren. Als het nu maar bij deze staking blijft maar daar is weinig kans voor. Want ook in het machinevak broeit het. —o—o—o De gemoederen in het Turksche rijk komen wat tot bedaren en men begint er te denken aan het tot stand brengen van verschillende hervormingen. Als eerste punt heeft het nieuwe Kabinet op zijn programma geplaatst de reorganisatie van het leger. Het wenscht de dienstplicht uit te breiden over alle Turksche onder danen zonder onderscheid van geloof. Het moet met de gevechtswaarde van het Turksche leger dan ook inslecht gesteld zijn. En dat niet alleen ook de doode weermiddelen zijn in verval. De vestingen zijn ontmanteld, de tuighuizen zijn leeg. Daarbij zijn de troepen ongeoefend kortom overal een verwaarloosde toestand, 't Is zelfs zoo gesteld dat het leger van het nietige Bulgarije in staat zou zijn tot Konstantinopel door to dringen zonder dat de Turksche troepen het zouden kunnen verhinderen. Jammer, dat in een rijk waar zooveel op ander gebied te hervormen is, die van het leger vooraf moet gaan. Doch het zal wel niet anders kunnen in onzen tijd van „gewapende vrede." TEXEL, 30 SEPT. 1908. Fanfarecorps. Bij gunstig weder, zoo wordt ons mede gedeeld, zal Zondagmiddag te 4 uur, het Fanfarecorps alhier eene uitvoering geven in het Park. De markt van Maandag. Was de aanvoer van Wolvee ter markt van Maandag niet zoo groot als den vorigen marktdag, toch was ze nog zeer belangrijk te noemen. De handel was echter verre van vlug en de prijzen daaraan geëvenredigd; voor schapen was de handel nog stugger dan voor lammeren, 'tls voor velen zeker eene geduchte misrekening. Winterdienst. Donderdag 1 October begint voor de spoorwegen de winterdienst, (we deden daaromtrent in ons vorig nummer reeds mededeeling.) De stoombootdienst Texel- Helder zal voorloopig nog de zomerdienst blijven behouden, behoudens eene kleine uitzondering. Men zij echter wel indachtig dat de namiddagboot niet te 4,15 doch te vier uur van Helder vertrekt. De avondboot vaart voorloopig nog op dezelfde uren als tijdens de zomerdienst. Postverzending heeft biermede niet plaats Landbouwonderwijs. Na veel weDschen, geuit zoowel in landbouwvergaderingen als in den Ge meenteraad, zal alhier nu worden voor zien in de behoelte aan landbouwonder wijs, hetwelk van zoo groot belang wordt geacht voor den landbouwenden stand. De heer H. Visser, H. d. S. te Zuid- Eierland, welke zich tot het geven van dit onderwijs bekwaamde, zal als onder wijzer aan de te houden cursus optreden. Het onbetwistbaar groot belang dat voor de landbouwende stand aan land bouwonderwijs is verbonden, behoeven wij zeker niet uitvoerig uiteen te zetten. Ieder belanghebbende zal daarvan wel overtuigd zijn. Wij willen evenwel niet verzuimen de aandacht te vestigen op de goede gelegenheid welke zich thans daarvoor aanbiedt. Zaterdag j.l. vergaderden de leden van de afd. „Texel" van het N.O.G. in „De Lindeboom". Aanwezig waren 15 leden waarbij alle Texelscbe Hoofden van scholen. Nadat de Voorzitter, de beer C. A. de Braai, met een opwekkend woord geopend had en de notulen waren gelezen en onveranderd goedgekeurd, werd me degedeeld, dat de heeren E. Hoegsma en P. Zeylemaker voor hun lidmaat schap hebben bedankt. Naar aanleiding bier van werd een gezellig praatje gehou den. Vervolgens gaf de heer M. Kikkert die de afdeeling vertegenwoordigde op de Algemeene Vergadering, gehouden te Haarlem, een keurig verslag van de handelingen dier vergadering, waarvoor hij dank en applaus ontving. Mede werd door den beer M. Kikkert ingeleid het onderwerp „Het schrift der oude volkeren". Aangegeven werd, hoe het geschrift uit beeldende kunst is ontstaan, terwijl ge sproken werd over het hiëroglyphen- schrift der Egyptenaren, over priester- schrift, volkschrift, over het beeldschrift der Chineezen, over het Spijkerschrift der Assyriërs, over het Sanskriet en Prakriet, over de taal der Romeinen en over het Ruverschrift der Germanen terwijl verschillende schrijfmiddelen wer den genoemd. Naar aanleiding van het gehoorde werd het wenschelijke betoogd van eenheid in scbrijfmethode voor alle Texelsche scholen. Verschillende cursus sen zullen gevraagd worden. Na de pauze gaf de heer J. de Jongh het vervolg eener bijdrage over „Ge kunstelde poëzie", van E. Laurillard, waarnaar met genoegen gehoord werd. Bij de rondvraag werd de volgende TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertmtièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 0

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1