N°. 2196, Donderdag 8 October 1908. 22"' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11. 3, 6,— TREIN: v.Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,-; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aaDgeteekende treinen des Zondags niet rijdeti. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade ot Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare konnis, dat het verzoek van Matthijs Molenaar te den Burg op Texel om in het perceel kadastraal bekend in Sectie K, no 1622 eene inrichting voor machinale houtbewerking te mogen oprich ten door hen is ingewilligd. Texel, 1 October 1908. Burgem. en Weth. voornoemd, J. 8. DIJT, L.-B. RUI BIN G, Secretaris. 20 Sept. 3 October. Volgens den Kalender heeft de herfst reeds zijn intocht gehouden maar we merken er tot nog toe gelukkig niets van. Als de kalender het tegendeel niet zoo pertinent beweerde dan zouden we veel eerder gelooven dat de zomer nog den troon der jaargetijden bezet houdt. Het heerlijke zonnige warme weder der laatste dagen dat elke herfstgedachte verbant en ieder wel opgewekt moet stemmen, het bewijst opnieuw hoe meneer de herfst, die zoo dikwijls als een echte bullebak wordt uit geschilderd, ook nog zijn vriendelijke goede luimen heeft. En niet alleen het schoone weder doet ons aan de zomer denkon. Met de komst van den herfst schijnt ook thans nog niet aan de komkommertijd, zooals men dat noemt, een einde gemaakt te zijn. De afgeloopen week bracht althans weinig belangrijk nieuws, noch uit binnen- noch uit buitenland. Politiek nieuws ten onzent valt er zoo goed als niet te vermelden, uitgenomen dan dat we gowag zouden kunnen maken van do kiesrechtbetooging die in Den Haag door de vrijz. democraten en Unie liberalen werd gehouden en uitnemend slaagde en voorts van de uitspraak der Katholieke kiesvereenigingen ten gunste van het or ganisch kiesrecht voor zoover betreft de vereenigingen boven den Moerdijk. Ook de kamerzittingen brachten geen politiek nieuws. Wel werden enkele kleine wetsontwerpen afgedaan en daarbij werd ook nogal wat gedebatteerd, doch de eigen lijke politieke debatten beginnen eerst met de behandoling der begrootingen. Toch was er nog één gebeurtenis die de aandacht vermocht te trekken. In het district Ommen n.l. werd de oud-minister Dr. Kuijper candidaat gesteld voor lid der tweede Kamer in de vacature- van Alphen en naar luid der berichten moet de oud premier de candidatuur aanvaard hebben. Als dit laatste inderdaad het geval is dan is het zoo goed als zeker dat de leider der anti-revolutionaire partij in ons lager huis terug zal keeren. Ons dunkt, dat behoeft niemand te betreuren. Dr. Kuijper is men mag over zijn politieke richting en beginsel denken zoo men wil een persoonlijkheid die door zijn gaven en talenten en zijn groote mate van kennis op staatkundig gebied, alleszins een zetel in onze volksvertegenwoordiging waard. De vraag rijst evenwel is het oogenblik waarop deze geduchte kampioen der rech terzijde in 's lands vergaderzaal terugkeert wel gelukkig gekozen? Die vraag wordt verschillend beantwoord zelfs door de politieke vrienden van het Kabinet. Wel valt er op verschillende feiten te wijzen, dat zoo er een meeningsverschil tusschen den leider der A.R.-partij en der Kabinets premier bestaan heeft, dit verschil bijgelegd is. Wij herinneren maar enkel aan Dr. Kujjper's benoeming tot Minister van Staat. Maar toch zijn er van de rechterzijde die vreezen dat Dr. Kuijper het huidige Kabinet niet dien steun zal geven als men wel zou wenschen en men roept zich daarbij in herinnering de artikelen die destijds van hem in de „Standaard" verschenen. Van de zijde der vrijzinnigen daarentegen zal wellicht de vraag eveneens gehoord woorden. Men weet dat Dr. Kuijper eerst hardnekkig voor een Kamerzetel bedankte En dat hij thans bereid gevonden wordt zou men kunnen uitleggen als een bewijs dat het thans tusschen hem en het Kabinet Heemskerk alles koek en ei is en dan zijn er die vreezen dat Dr. Kuijper's invloed, die nog altijd zeer groot is, verder dan de rechterzijde der Kamers en ook tot in het kabinet zal reiken. Hoe het zij, wat de gevolgen zullen worden van een terugkeeren van den oud-minister in de parlementaire arena, we kunnen daar van nog weinig zeggen en zullen ons ook niet aan voorspellingen wagen, want voor spellingen de politiek betreffende komen zoo dikwijls in 't geheel niet uit. De tijd die op alle vragen, ten slotte het antwoord geeft zal ook in dit opzicht beslissen, —o—o—o— Over het buitenland zouden we heel kort kunnen zijn dezen keer als er in de afge loopen week niet een tweetal kwesties van internationaal belang en van min of meer bijzondere beteekenis om onze aandacht hadden gevraagd. We bedoelen het Casa blanca-conflict en de kwestie tusschen Bulgarije en Turkjje omtrent de Ooster spoorweg. Wat het eerstgenoemde conflict betreft komen de feiten ongeveer op het volgende neer. In Marokko bevindt zich bij de Fransche troepen een gedeelte van het vreemdelingenlegioen. Eenige manschap pen tot dit legioen behoorende pleegden desertie en namen de wijk naar Casablanca waar ze een onderkomen zochten en vonden in het Duitsche consulaat. Daar in Marokko do krijgswet geldende is moesten de vluch telingen, die niet allen van Duitsche nati onaliteit waren beschouwd worden als deserteur en de Fransche gendarmerie hield dan ook de wacht bij het consulaat om de mannetjes ter gelegener tijd „in te pikken." Toen nu de vluchtelingen in staat zouden gesteld worden het land te verlaten en naar een schip overgebracht werden hield de gendarmerie deze aan en er ontstond een gevecht waarbij de deser teurs na veel tegenstand gevangen werden genomen. Er vielen daarbij harde klappen en zelfs werd een consulaat-ambtenaar door een Fransche officier met een revolver bedreigd. Dat gaf aanleiding tot een heele herrie. Duitschland kon met het gebeurde geen genoegen nemen omdat het van meening is dat wie zich op het gebied van het Duitsche consulaat bevindt onschendbaar is. Maar de Fransche daarentegen beweren dat een deserteur een vluchteling is en niemand mag hem onttrekken aan de straf fende hand der militaire gerechtigheid. Over die kwestie is weer heel wat drukte gemaakt en] het scheen zelfs of ze ernstige gevolgen zou hebben. Gelukkig evenwel moeten partijen thans overeen zijn gekomen de beslissing over te laten aan het Haagsche Hof van Arbitrage. De kwestie tusschen Bulgarije en Turkije is van ernstiger aard en wat nog de ge volgen daarvan kunnen zijn is nog niet te zeggen. De kwestie komt ongeveer op het volgende neer Vorst Ferdinand van Bulgarije haakt er naar gebieder te zijn over een zelfstandig rijk wat zijn land feitelijk niet is daar het rechtens als een vazalstaat van Turkije beschouwd moet worden. In den laatsten tijd scheen de ster der hope voor hem te rijzen, want de mogendheden inzonderheid Rusland en Oostenrijk bleken hem goed gezind en zelfs viel hem onlangs van den Oostenrijkschen Keizer een bejegening ten deel bij zijn bezoek aan dezen, die een onafhankelijk vorst toekomt. Er was dus groote kans dat zijn zielswenscfl spoedig ver vuld zou worden, want ook de Turksche Sultan scheen hem wel tegemoet te willen komen. Doch de toestand is in Turkije sedert de jongste revolutie veranderd. Er is een nieuwe regeering gekomen en bij zekere gelegenheid is Vorst Ferdinand te verstaan gegeven dat deze zijn rijk als een Turksche vazalstaat beschouwde. Dat zat de Boelgaarsche r6geering dwars in de maag en het heeft wraak genomen. Er brak een werkstaking uit op de Ooster spoorweg, die door Zuid-Bulgarije loopt of feitelijk door de Turksche provincie Oost- Roemenië. En nu legde Bulgarije de hand op dien spoorweg en bezette de lijn met zijn soldaten. Dat is ongetwijfeld een zeer brutale daad. De spoorweg behoort aan Turkije en de maatschappij die hem exploi teert heeft een overeenkomst met de Porte, die eerst in 1958 eindigt. Bovendien bevat het tractaat van Berlijn de bepaling dat Turkije's rechten op de spoorwegen in Oost-Roemenië onverminderd zullen gehand haafd worden. Doch Bulgarije stoort zich daar eenvoudig niet aan, annexeerde de spoorlijnen en bekommerde zich Diet om het protest van Turkije. Deze zond daarom een nota aan de mogendheden en het gevolg daarvan is geweest dat Duitschland en Engeland alsmede Rusland en Oostenrijk de Bulgaarsche regeering aangemaand hebben de spoorlijnen aan Turkije terug te geven. Bulgarije evenwel laat ze maar praten. De regeering besloot de lijnen niet weer af te staan en noemde als voorwendsel dat de Bulgaarsche bevolking anders wel licht in opstand zou komen. Wel zullen de aandeelhouders schadeloos gesteld wor den. 't Is nu maar de vraag of de mogend heden daarmee genoegen nemen, 't Staat te betwijfelen. Doch ingeval dit wel gebeurt wat moet Turkije dan aanvangen? Een oorlog met Bulgarije kan het moeilijk wenschen in de huidige omstandigheden. Zooals we reeds in ons vorig overzicht aantoonden is het Turksche leger verre van slagvaardig. Er wordt dan ook ver teld, dat Turkije, ingeval de mogendheden niet ingrijpen, zijn toevlucht tot het Haagsche Hof zal nemen. Wat ook de gevolgen zullen zijn, de kwestie lijkt ons uiterst gevaarlijk. De Balkan heeft reeds zoo vaak aanleiding tot verontrusting gegeven tusschen de mogend heden. TEXEL, 7 OCTOBER 1908. Uitvoering Fanfarecorps. De muziekuitvoering door de leden van het Fanfarecorps, welke Zondag middag in het Park plaats had, heeft ongetwijfeld voldoening gegeven. Het weêr leende zich bij uitstek tot zulk een uitvoering in de open lucht en het ten gehoore gebrachte getuigde van de goede kracht en ambitie der leden. Meer nog dan tijdens de landbouwfeesten, toen men maar noode in de vrije lucht vertoefde, kon men thans genieten van het goede spel van ons fanfarecorps. Een druk bezoek viel aan deze uitvoering ten deel, ook de andere dorpen leverden een groot contingent belangstellenden. Wij brengen de leden van het corps gaarne een woord van dank voor den genoegelijken middag ons bereid en zijn daarmede zeker veler tolk. Moge met onverzwakte moed de leden zich voortdurend blijven oefenen dan belooft dit voor de toekomst zeker goede vruchten. Dat het zoo moge zijn. De markt van Maandag. De aanvoer van Wolvee was Maandag merkelijk minder dan de laatste markt dagen, maar toch nogal goed. De haDdel vooral in lammeren, scheen iets vlugger; of van de prijzen zulks ook kan worden gezegd, is nog niet zoo zeker. Verder was even als naar gewoonten om dezen tijd des jaars, ook nu weder eenig jong rundvee ter markt aange voerd, om te voorzien in den komenden staltijd. De Posterijdienst. Van bevoegde zijde werd ons de be merking gemaakt dat wij niet juist zijn geweest met onze mededeeling dat des Zondagsmorgen de postverzending te Helder tot ongeveer 10 uur blijft liggen. Met de trein 6,37 van Helder wordt des Zondags de post verder gezonden. Nu zooveel te beter, dat kan de corresponden tie in grootere plaatsen mogelijk nog wel ten goede komen. Voor de bezorging in kleinere en afgelegen plaatsen zal het echter wel lood om oud ijzer zijn en daarom blijven wij maar aanraden zorg maar dat hetgeen ge Zaterdag verzend, des middags voor 1,55 ter post zij bezorgd, dan zult ge de minste kans beloopen om tengevolge de Zondagdienst te worden... teleurgesteld. Want dat de Zondagdienst al wonderlijke verras singen kan bezorgen, dat hebben de velen kunnen ondervinden die als naar ge woonte Zondagmiddag zich ten postkan tore vervoegden om het voor hen aan gekomene in ontvangst te nemen. Ze konden allen onverricht9rzake weder heengaan, want er was in het geheel geen post overgekomen. Waarom niet 't Scheen niemand bekend. Tengevolge ijsgang zal het wel niet zijn geweest op zulk een warmen dag. Dat zijn van die geheimzinnige dingen welke zich soms afspelen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland i5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1