Vergadering van 't Nut. In het hotel „de Lindeboom" werd Maandag de gewone huishoudelijke ver gadering gehouden van 't Nut. Behalve de gewone zaken 't Nut betreffende, werden daarin ook behandeld de zaken der algemeene Bewaarschool voor zoover deze bij 't Nut thuisbehooren. Behalve leden van 't Nut waren dan ook een tweetal leden van het bestuur der be waarschool aanwezig. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met een welkom aan de opgekomenen, wier aantal echter niet groot was, werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Door den afgevaardigde ter algemeene vergadering werd vervolgens een keurig verslag voorgelezen van het in die ver gadering behandelde, waarvoor ZEd. dank werd gebracht nameDS de verga dering door den vice-voorzitter, aangezien de voorz. zelf ook de afgevaardigde was. Door den Secretaris der Algemeene Bewaarschool werd thans verslag uitge bracht over die inrichting waaraan wij ontleeneD, dat het bezoek der school vrij goed was, dat het bestuur veel steun ondervond van het dames comité, waarvoor het openlijk dank bracht, doch dat de steun van de zijde van het pubhek niet steeds was, zooals men met het oog op het goede doel der inrichting wel zou wenschen. De tentoonstelling van voorwerpen door de kinderen vervaardigd, gehouden in Maart j.l. mocht, meende men, als welgeslaagd mogen worden beschouwd. Als bestuursleden moesten volgens rooster aftreden de heeren P. J. Zoetelief en J. C. "Visser. Behalve genoemde heeren werden voor die vacatures aan bevolen respectievelijk de heeren P. Graaf en W. Mets Wz„ Jb G. Kooiman en L. J. Kikkert. Den secretaris werd dank gebracht voor zijn duidelijk en zaakrijk verslag. Aangezien de penningmeester verhin derd was, werd eveneens door den secretaris de rekening der bewaarschool over het afgeloopen dienstjaar voorge lezen. Ofschoon nog met een voordeelig saldo sluitend, bleek daar toch uit, dat men ondanks het zuinig beheer financieel was achteruitgegaan en financieele steun wel gewenscht is. Ook de begrooting werd voorgelezen en evenals de rekening goedgekeurd. Het bestuur der bewaarschool werd daarop dank gebracht voor al hetgeen het voor de zoo nuttige instelling had gedaan. Tot leden van het bestuur werden daarop met algemeene stemmen herko zen de heeren P. J. Zoetelief en J. C. Visser. Laatstgenoemde ter vergadering aan wezig verklaarde zich bereid de benoe ming aan te nemen, terwijl aan eerst genoemde schriftelijk van de benoeming zal worden kennis gegeven. Aan de orde was nu de verkiezing van een lid van 't bestuur van 't Nut in plaats van den heer Hiddingb, die pen ningmeester geworden was in plaats van den heer De Boer (overleden). Tot lid van 't bestuur werd gekozen de heer Kuperns, wien van diens ben. kennis zou worden gegeven. Als secretaris werd herbenoemd de heer De Jongh. Volgden thans de mededeelingen om trent de „wintercampagne" Medegedeeld werd dat reeds 19 dezer zal optreden ds. van Kleef; verder als spreker namens het hoofdbestuur ds. van der Meulen van Bergen op Zoom, die vermoedelijk in December zal optreden. Nog hadden zich bereid verklaard alhier een spreekbeurt te vervullen de heer Stumphius van den Helder en ds. Onnes van Wieringen, terwijl men hoopte van het hoofdbestuur nog een tweeden spr. te krijgen, n,l. professor Knappert of Groenewegen, waarover echter niet be slist wordt voor begin Januari, Mocht eventueel dit laatste mislukken, dan heeft de heer De Jongh zich bereid verklaard nog eens als spreker op te treden. Voor het komend seizoen is dus een voldoend aantal sprekers disponibel. Bij de rondvraag, die thans volgde, kwam weder ter sprake het wensche- lijke om ook ambachtsjongens van Texel gebruik te doen maken van de ambachts school te Helder, door zoo noodig eenige tegemoetkoming in de kosten te verlee- nen en daarvoor de steun van 't hoofd bestuur in te roepen. Na eenige discussie wordt besloten, dat de voorsteller de noodige gegevens zal verzamelen en de gewenschte inlich tingen zal inwinnen, waarna 't bestuur de zaak zal bespreken en daarna, zoo noodig, in een alg. verg. zal behandelen. Verder niets meer te behandelen zijnde sluit de voorz. de vergadering. In de thans volgende bestuursverga dering werden de functien verdeeld als volgt C. A. de Braai, voorz W. F. Hiddingh, penningm., J. de Jongh, secretaris, R. S. Kuperus, vice-voorz. en A. Wagemaker, Wij vernemen dat door het Leger des Heils op Maandag 12 en Dinsdag 13 Oct. in de zaal „Hotel Texel" Bios cope- Voorstelling zullen worden gehou den en voldoen gaarne aan het verzoek om hierop nader da aandacht te vestigen. De Bioscope-Voorstellingen van het Leger des Heils zijn zoo geheel anders dan die, welke door anderen worden gehouden. De beelden worden met zorg gekozen, zoodat allen streng zedelijk zijn. Sommigen zijn echter van komischen aard. De meesten hebben een prachtige moraal en velen zijn beslist leerzaam. Ook vallen de stille beelden, die ver toond worden en waarbij toepasselijke liederen meerstemmig worden gezongen zeer in den smaak. De duidelijkheid der platen is, door het gebruik van een „up to date" -ma chine, verzekerd en de beelden zullen op boeiende wijze door Adjudant Palstra worden verklaard. Wij kunnen onze lezers wel aanraden 's middags hunne kinderen te zenden en 's avonds zelf te komen. Men zal zeker genieten. De heeren Dr. Oudemans Mr van Tienhoven en Jac. P. Thijsse, leden van de Veroeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, die de vorige week alhier in „Hotel Texel" logeerden hebben verschillende deelen van Texel bezocht, om te zien of er ergens een blijvend vogeloord gevestigd zal kunnen worden, 't Is voor Texel wel te wenschen, dat zal slagen. Oudeschild, 6 Oct. Was door het warme weder der voor gaande dagen de verzending van wulken voorloopig geschorst, thans nu het weer wat koeler is geworden, is zij weder in vollen gang, wat voor de oestervisschers eene aardige bijverdienste oplevert. De proef, door de opkoopers genomen, om gedurende het warme weder de wulken op de Schanserwaard in het leven te houden is mislukt, zij werden bijna alle dood teruggevonden. In de laatste dagen dreef weer veel zeegras in de zee. Langs den zeedijk en ook in de haven werden groote hoe veelheden opgehaald, wat aan menigeen arbeid verschafte. Den Hoorn6 Oct. Op het zestal ter beroeping van een predikant der Doopsgezinde gemeente te den lip komt o.a. voor Ds. J. Scher- penhuisen. Waal6 Oct. Volgens de nieuwe postwet kunnen de bewoners van onderstaande plaatsen (in onderling verkeer) volstaan met brie ven met 3 ets postzegels en briefkaarten met l'/j cents postzegels De Waal, Bar- gen, Molenbuurt, Spang, Tienhoven, Waal-en-Burg, Koog, Koogerveld Ever- stekoog, Pijpersdijk, Eierland (Zuid) en Noorden (Zuid). De Cocksdorp, Te De Cocksdorp en Midden-Eierland wordt dezen winter herhalingsonderwijs gegeven. Het aantal leerlingen op elke school bedraagt zes. Het onderwijs in de nuttige handwerken is op beide scholen opgedragen aan Mej. D. H. Brans. Aan den winter-Iandbouwcursus te Zuid-Eierland nemen 22 personen deel. Oosterend6 Oct. Op den 8en October 1853 trad dehr. G. Dekker, uit het Noorden, in functie als watermolenaar te Wieringerwaard waar hij 25 jaar als zoodanig werkzaam was. De 30 jaren daarna bediende h(j den molen in „het Noorden". Zoo heeft hij dus Donderdag a.s. zijn 55 jarig jubileum. Wie den molenaar en zijn familie kent -en wie kent hen niet? weet, dat hjj steeds is de opgewekte en werkzame man, die gastvrijheid verleent aan ieder die het Noorden bezoekt. Ook tal van vreemdelingen weten er van te spreken We wenschen hem van harte geluk met zijn veeljarig jubileum Moge het hem vergund zijn nog eenige jaren lustig zijn molen te laten draaien en moge hem en zijner echtgenoote daarna een gelukkige en onbezorgde oude dag beschoren zijn Zondagavond werd alhier gehouden eene vergadering van de afdeeling Oos terend van den Ned. Protestantenbond waar alleen de gewone huishoudelijke zaken afgedaan werden, die dan ook geen belangrijks opleverden. Medege deeld werd, dat Ds. M. van Kleef op Zondag 18 Oct. a.s. hoopt op te treden Nog werden verschillende namen ge noemd van predikanten en sprekers, die voor dezen winter uitgenoodigd zullen worden. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank ten Postkan tore alhier werd in de maand September ingelegd f 372. terugbetaald f 1373.06. Het laatst uitgegeven boekje was no. 324. De plannen voor een Vlielandsche ijsbaan schijnen dezer dagen eenigszins vasteren vorm te hebben aangenomen. Door twee heeren bij het Boschwezen in functie, werd het aangevraagd terrein in oogenschouw genomentwee leden van het alhier gevormd voorloopig be stuur van de ijsbaan, begeleidde hen. Naar we vernamen, zal dit bezoek wel ten gevolge hebben, dat ons eiland weldra een flinke ijsbaan zal bezitten. Het gevraagde terrein ligt vlak achter het dorp en dus zullen dan de lange tochten door de duinen naar de een of andere bevroren plas, geëindigd zijn. De aanvang der werkzaamheden wordt door de lief hebbers van schaatsenrijden met verlan gen tegemoet gezien. Mooie prijs. De heer J. L. T. Groneman, van Wie ringerwaard, heeft den IV* jarigen stier From 38, stamboek No. 455, verkocht aan Michal Rawicz Jarinski, te Lublin, in Polen, voor de kolossale som yan f 2400. Nog een wonderdokter Op een klein dorp in Noord-Holland was een jong boerenarbeider, die „hooge inspiraties" had. Hij wist een betrekking te krijgen bij de gemeentereiniging te Zaandam. Daar vond hij een paar oude geneeskundige werken onder den opge- haalden rommel, ging ze „bestudeeren" en thans gaat hii een paar dagen in de week hooggehoed en zwartgejast naar Amsterdam en houdt „zitting". En te oordeelen naar 's mans uiterlijk schijnt het hem voor den wind te gaan dank zij het aantal patiënten dat ook dezen „wonderdokter" opzoekt. (Avdp.) Een scherp oordeel. Het bericht, dat in het krankzinnigen gesticht te Wolf hezen geen plaats meer is voor vrouwen, inspireert Anna de Savornin Lohman tot de volgende liefe lijkheid „Weet ge wie de éénigen zijn, die welvaren heden ten dage, bij de alge meene verdwaasdheid van dezen aard de zenuw- en krankzinnigen-doktoren en de dito verpleegsters en verplegers. Die hebben zonder uitzondering een vet bestaan en een vette verdienste, en niet zonder reden is de eerste categorie bijna zonder uitzondering zelf financiel betrok ken in de zenuw-inrichtingen, waarin ze hun patiënten stoppen—om er nooit weer uit te komen meestal 1" (Ass. Ct.) Het Friesche vee. Na de belangrijke zendingen van Friesch fokvee naar Italië, is thans Friesland daarvoor opnieuw aan de beurt. Er staan ongeveer 60 runderen, koeien, stieren en kalveren gereed om naar Warschau te worden verzonden. De prijzen er voor zijn steeds klimmende. Wat de Russische opkoopers er voor over hebben kan blijken uit het feit dat voor een stierkalf, van slechts drie maanden niet minder dan f 1000 werd geboden. Tever- geefsch echter, de veehouder wilde het zelfs voor dezen hoogen prijs niet afstaan Het ontbreekt voor het overige niet aan meer voorbeelden van dezen aard. De stad der landloopers De grijze bisschopsstad Utrecht is de algemeene verzamelplaats voor landloo pers. Meermalen gebeurt het. dat een 70-tal van die heeren om logies vragen. Ze worden dan opgeborgen op het hoofd bureau van politie en aan de hulpbureaux aan de Weerd en Wittevrouwenbarrière. Deze drie gebouwen bieden ongeveer voor 40 personen nachtverblijf. De overigen worden onder dak gebracht in de arrestantenkamers, hetgeen zeer lastig is, maar op straat kan men ze ter wille van de veiligheid niet laten loopen. B. en W. zijn voornemens zich over deze zaak tot den Minister te wenden. Ook, wijl de onkosten eigenlijk door het rijk behooren gedragen te worden. Onderwijzers-dorado l De gemeenteraad van Naarden heeft een herziening der onderwijzers-salarissen goedgekeurd welke zoodanig werkt, dat een onderwijzer met 15 dienstjaren, die thans f 900 salaris heeft, volgens de nieuwe regeling slechts f 800 verdienen zal. De verordening bepaalt verder, dat onderwijzeressen, die in het huwelijk treden, op den dag van haar huwelijk worden ontslagen. Over wrakken. In het „Vaderland" komt een uitvoerig stuk voor over het hinderlijke van wrakken. We nemen daaruit het vol gende over Tot de gevaarlijkste hindernissen voor de scheepvaart behooren de in zee ronddrijvende wrakken van schepen. Ondiepten en ijsber gen zijn gevaarlijk, maar in de hoogste mate zijn dit de wrakken, die onbeheerd, meest even onder de oppervlakte drijven, door geen licht of vlag aangeduid en niet bestuurd wor den. Zelf door het een of ander ongeluk ont staan zijn zij zeer dikwijls de oorzaak van nieuwe ongelukken. Daarbij komt dat zij door hun verandering van plaats nu hier dan daar opduiken en het derhalve onmogelijk is hun ligging of aanwezigheid te bepalen. Men kan daarom de scheepvaart zeer moeilijk voor dit gevaar waarschuwen. Gewoonlijk drijven zij even onder de oppervlakte of ko men daar maar weiDig boven. In den donker bij nevel en mist zijn zij niet te zien en alleen het geruisch der golven en een schuimstreep verraden hun aanwezigheid, Maandenlang drijven zulke wrakken met wind en stroom mede, tot zij eindelijk zinken en daarmede van den Oceaan verdwijnen. Volgens onderzoekingen door het Ameri- kaansche marine-bestuur gedaan, bedraagt het aantal wrakken per maand 19. Een tijd schrift doet maandelijks mededeeling van die drijvende wrakken en waar zij ongeveer voorkomen. Zulke berichten vertoonen soms een zonderlinge zig-zag-weg der door wind en stroom voortbewogen in allerlei rich tingen met talrijke afwijkingen hnn weg vervolgende wrakken. Eenige voorbeelden worden daarop door den schrijver aangevoerd, ten bewijze hoe zulke wrakstukken ook van hout vlotten kunnen afdrijven en gevaar kunnen opleveren. Daarop vervolgt de schrijver Hoevele schepen, van wier verongeluk king de oorzaak onbekend is, zijn misschien door deze vlotstukken naar den kelder geholpen. Hoe vaak leeBt men niet dat een schip ergens met man en muis vergaan is, door dat het onverwachts ergens op stiet, een lek kreeg en zonkf Een inderhaast over boord geworpen bericht is het eenige, dat de buitenwereld vertelt welke tragedie daar is afgespeeld. En wat doet men nu om dat niet gering te schatten gevaar onder de oogen te zien? Niet veel. Vroeger werd door de Regeering der Yer. Staten nu en dan een oorlogsschip afgezonden om zulke wrakken op te zoeken en te vernielen, maar dat had dikwijls heel wat voeten in de aarde, omdat zulke sche pen dan weer aan den dienst onttrokken werden. Sinds 1904 hebben de Amerika nen nu een zoogenanmden wrakkenvernie- ler in dienst gesteld, n.I, het stoomschip Libanon, dat daarvoor gekozen is om zijn groote ruimte, waardoor het veel kolen kan bergen. Men heeft er een torpedo-inrich ting aan gemaakt en als station deNarra- gansett-baai aangewezen. Het terrein waar dit schip zich beweegt strekt zich uit van Halifax tot Bermuda, doch het mag zoo noodig de gestelde grenzen ook overschrij den. Men denkt er thans overeen tweede schip fn dienst te stollen om dienst te doen in de zeeën bezuiden Kaap Hateras. Maar de andere zeevarende landen, zou den die ook niet eens wat doen om het gevaar voor de scheepvaart minder te doen worden In den togenwoordigen tijd, nu het op snel varen aankomt, nu de eene natio de andere een vlieg poogt at te van gen door een eenige uren kortoren over tocht, is hot gevaar in den donker of bij mist op zoo'n wrak te stooten nog voel grooter dan vroeger. In alle richtingen doorkruisen mail booten, vrachtbooton en oorlogsschepen de zeeën en in druk beva ren wateren komen telkens aanvaringen voor. Men denkt zich suf om maatregelen te nemen om aanvaringen te voorkomen. En torecht, want hoevele menschenlovens

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2