w N°* 2197, Zondag 11 October 1908. 22ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN" SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave' ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11, 3, 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- flankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder5,15; 9,30; 12,15; 4,-; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje h 10 Ct. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 gedeelte van een rijwielpedaal, 1 zakje (geruit) waarin mais en waaraan 2 sleutels, op den Waalderweg; 1 dop van een kinderwagen of sportkar, 1 zilveren broche gevonden op de straat bij de gasfabriek. TEXEL, 10 OCTOBER 1908. De mooie tijden daarna. Dat September en October, hoewel de herfst reeds is ingetreden, nog menige mooie dag kunnen brengen, mag niet onbekend heeten, doch warme dagen als October ons dit jaar brengt, mogen zeker wel als zeldzaam aangeteekend worden; herinneren we maar aan de laatste dagen der vorige week toen het warmer was als menige zomerdag, wij merkten toen op dat de thermometer 80 graden aanwees, in de schaduw, en van het Meteorologisch Instituut te Utrecht werd gemeld dat van 1849 af niet zulk een warme Octobermaand was waargenomen. Het is zeker geen wonder dat bij zulk een temperatuur ook de plantenwereld van streek raakt en boomen die haar bladeren reeds laten vallen, opnieuw zich met jeugdig groen gaan tooien; ook de bloemen blijken gevoelig voor de milde natuur en menige rozenboom prijkt thans als in den zomer, weder opnieuw met schoone bloemen. Ja zelfs de vogel wereld doet aan de zomer-illussie mede, want 't is niet zeldzaam, wanneer men door het veld wandelend, de leeuwerik ziet opstijgen die hoog in de lucht een vroolyke zang doet hooren. Een schril contrast daarmede maakt de uitstalling van winterkleeding, bij onze neringdoenden in dat artikel, alsmede die van kachels en dergelijke zaken, welke bij anderen weder worden geëx poseerd. Men zou haast geneigd zijn aan spot ternij te denken, wanneer men niet al te goed wist dat vaak een enkele dag een groote ommekeer kan teweegbrengen. Onze neringdoenden doen daarom er goed aan om de winterbenoodigdheden voor het front te halen, de tijd er voor zal wel komenen dat ze weder naar behooren zijn voorziendoe maar eens eene wandeling door de straten, laat uw blik eens afdwalen naar hetgeen ge ziet geëteleerd, en ge zult moeten erken nen we kunnen ons hier naar eisch voorzien. Kome nu ook maar die goede getui genis aan den eigen neringdoenden stand, ten goede. Eennis is macht. In een onzer vorige nummers vestigden wij de aandacht op de landbouwcursus welke in onze gemeente door den heer H. Visser, H.d.S. te Zuid-Eierland, zal worden gehouden. Wij spraken daarbij de meening uit dat door dien cursus in eene groote behoefte zou worden voorzien. Wij hebben daarbij schijnbaar niet mis getast; volgens eene mededeeling van onzen corr. te Cocksdorp hebben in Zuid-Eierland zich 22 personon voor dien cursus aangegeven;—aan den Burg meldden zich tot het volgen van dien cursus 25 belangstellenden aan, niet enkel jongelieden, doch zelfs gevorderden in leeftijd. Het pleit zeker wel voor belangstelling in dit onderwijs, wanneer men weet, dat de lessen geregeld twee malen in de week zullen worden gegeven en iedere les van 7 tot 10 uur, alzoo 3 uren in beslag neemt. De lessen worden alhier gegeven in de school voor meer uitgebreid lager onderwijs. We zouden het bij deze mededeeling kunnen laten, doch ons opschrift „kennis is macht," vordert nog een klein nawoord. De goede deelname aan de cursussen bewijst, dat velen zich nog niet naar eisch voelen onderlegd in de kennis welke zij voor hun bedrijf noodig achten. Hierin ligt een getuigenis dat zij het volgen van oud-vaderlijke gewoonten, hoe goed deze ook mogen zijn, voor onzen tijd niet meer voldoende achten. Trouwens de tijd leert wel dat op het gebied van landbouw men ook niet stil staat en meerdere kennis er geen over dadige ballast is. De gehouden tentoonstelling heeft ook ten deze zeker veel geleerd. In een der groote bladen lezen wij„wij zagen nog nimmer zulk een groote inzending wolvee op eene tentoonstelling," dat wolvee wordt dan loffelijk vermeld, doch over het rundvee is de schrijver maar magertjes tevreden wat Texel betreft. Hij stelde daartegenover de inzending van fokdieren van elders, waarbij wij denken aan den stier Frans 38, stam- boekn". 455, van den heer GronemaD, welke stier dezer dagen naar het heet verkocht zou zijn voor f 2400. Texel zag dat mooie vee weder vertrekken zegt de schrijver, (wat zou het anders?) doch hij wenscht dat de Texelaars hun voordeel zullen doen met hetgeen zij hebben gezien. Nu zullen landbouwcursussen waar wordt geleeraard de tegenwoordige methode in het landbouwbedrijf, zeker ook van grooten invloed kunnen zijn op het bedrijf op ons eiland. Juichen wij het daarom toe dat tot het bijwonen van zulke cursussen de gelegenheid wordt geboden, het doet ons genoegen te kunnen melden dat door velen daarvan ook gebruik wordt ge maakt. Zeker, 't is slechts theorétische kennis, welke men zal opdoen, doch weet men de theorie aan de practijk aan te passen, dan zal niet onwaar schijnlijk men machtiger worden in het bedrijf en ons opschrift waarheid blijken dat „kennis is macht." Oosterend, 9 Oct. Het drijvend zeegras, dat tegenwoordig in groote hoeveelheid langs de steen- glooiing te vinden is, geeft aan vele handen werk. Yeel wordt er van opge haald en in veiligheid gebracht, wat later bij het uitloogen en drogen weer veel arbeid medebrengt. Op korten afstand van de kust waren deze week een 25tal blazerschui ten bezig met het korren naar oesters De vangsten waren ruim. De gelukkigsten konden er 2000 op een dag vangen. Den Hoorn, 8 Oct. Bij het graven en uitdiepen der slooten op het land van den heer N. Duinker in den P. H. Polder deed men dezer dagen een eigenaardige vondst. Zicht baar n.l. werden eenige toppen van boomen. De bast der takken was nog duidelijk zichtbaar. Natuurlijk brak alles bij aanraking af. Ook werd in de nabij heid veen opgegraven. Vlieland. Tot lid der plaatselijke commissie van de N. en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij is benoemd de heer Th. Stuivinga opzichter bij 's Rijks Waterstaat. Tegen de cholera. Men meldt dat in verband met de cholera, die in Rusland heerscht, Rus sische rèizigers in observatie worden genomen. Zij moeten in aparte compar timenten bij elkaar plaats nemen, terwijl zieken in aft onderlij ke spoorrijtuigen worden geplaatst. Een ondankbare zoon. De wed. H. te scheemda bleef vóór eenige jaren door den dood van haar man met een groot gezin achter. Ze had moeilijke dagen. Het was van den vroegen morgen tot den laten avond tobben om rond te schar relen. De kinderen warden echter groo- ter en er scheen een betere tijd aan te breken. De oudste zoon voer ter zee en verdiende goed geld, terwijl een an dere zoon ook meer dan de kost verdiende. De zeeman kwam echter plotseling over, van alles ontbloot, naar 't zeggen door een ongeluk. Terwijl de moeder op 't land aan 't aardappelrooien is, weet hij de woning binnen te dringen en de zuur verdiende penningen zijner moeder te kapen, circa f 40, dat was weggelegd voor huishuur en brandstoffen. Toen de moeder gewaar werd, dat haar zoon in de woning was, ging ze onverwijld heen, doch de diefstal had plaats gehad De vogel was gevlogen door af te reizen naar Duitschland. Onmiddellijk zette men hem na doch tevergeefs. Een vreemd geval. Zekere De J. te Leerdam, door het Hof te Arnhem veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 3 maanden is dezer dagen opgeroepen om 7 Oct. j. 1. zijn straf te gaan uitzitten. De veroordeelde zal aan deze uitnoodiging niet voldoen zooals hij in een adres aan H. M. de Koningin en aan den Minister van Justitie zegt, omdat indien hij zelf den moed tot zelfmoord mist, zijn moeder hem zal dooden Buiten den veroordeelde om worden pogingen aangewend om door een der Kamerleden den betrokken Mi nister in de Tweede Kamer over dit vonnis te interpelleeren. (Tel.) Een visschersverhaal. De visscher C. van Rooyen te Naaiden, bezig zijnde met krabben op baars te visschen, kreeg beet en wilde „opslaan," doch het scheen naar het Handelsbl. bericht dat er een monster aan zijn hengel zat. De hengel brak in twee stukken en het voorste gedeelte verdween met het snoer, 's Avonds bij maanlicht ging de visscher krabben zoeken. In zijn roeibootje meende hij op het water zijn 's middags verloren hengeltop te zien glinsteren. Toen hij den verloren top greep werd de roeiboot eensklaps voort getrokken over een afstand van meer dan 100 meter. Toen kwam de „kracht" boven en dit bleek een karper te zijn, die ongeveer 20 pond zwaar was; de visscher wist met inspanning het dier in de boot te krijgen, doch moest alle kracht inspannen zijn prooi er in te houden; de omvang van het beest was 60 cM. Als je dronken bent.... Een halfdronken fabrieksarbeider te Enschede vond er plezier in om telkens wanneer een fietsrijder den Hengeloschen weg passeerde, zijn wiel voor dat van den passeerenden rijder te werpen, waardoor eenigen een gevaarlijke tuimeling maak ten. Niet meer tevreden wielrijders te molesteeren probeerde hij hetzelfde spelletje bij een rijtuig. De paarden stapten echter vlug over het rijwiel heen en de raderen van het rijtuig verbrij zelden het in gruzelementen. Met een treurig gezicht stond hij naar de overblijfselen van zijne nieuwe flets te kijken. Rijke huwelijkszegen. De vrouw van den arbeider L,, te Hardingsveld heeft haar echtgenoot verrast metdrie welgeschapen dochters. De goede man is verrukt, want zijn gezin dat eerst uit 4 spruiten bestond is nu plotseling tot 7 telgen verrijkt. Prettig voor de vroede vaderen. Om zich te overtuigen, dat de nach telijke bewaarder van orde en rust te Gennep behoorlijk zijn ronde doet door de gemeente, is het volgende controle stelsel ingevoerd: Eiken nacht wordt één der vroede vaderen uit het bed geklopt, die een bewijs teekent, op welk uur de man zich bij hem heeft aangemeld. Liefhebbende ouders." Te Velp hebben ouders hun 6 kin deren achtergelaten en zijn naar Duitsch land vertrokken. Deze modelouders waren reeds uit hun ouderlijke macht ontzet, zoodat voor de kinderen zal worden gezorgd. Een ontaarde dochter. Naar de „Tel." mededeelt, is te Vel- seroord nabij IJmuiden, in een klein huisje aan den Driehuizerweg, waarin een oude vrouw, De B. genaamd, en haar dochter samen wonen, door een wethouder, die bij afwezigheid van den burgemeester optrad, ontdekt, dat deze oude vrouw zich daar bevond in bijna geheel naakten toestand, geheel vervuild en met ongedierte overdekt in een bed stede die in een hok van 1.70 M. lang en 1 50 M. breed aanwezig was, tot hetwelk de dochter eerst geen toegang wilde verleenen. Een dadelijk ontboden geneesheer ver klaarde, dat de toestand van de patient hier geen grondig onderzoek toeliet en dat overbrenging naar een ziekenver pleging noodzakelijk was. Daarvoor was echter toestemming van de patiënt noodig welke men niet direct kon verkrijgen. Toen den volgenden dag de burge meester aanwezig was, werd onmiddellijk overgegaan tot onbewoonbaar verklaring van het krot. Volgens de „Tel." zou een klein bezit in geld van de oude vrouw de dochter tot deze afschuwelijke hehandeling hebben gedreven. Wraakneming. Te Uphaven, bij N. Schans (Gron.), heeft een onbekende zwerver, aan wien onderdak was geweigerd, de groote boer derij van den heer J. A. Groeneveld in brand gestoken. Het huis en de heele oogst benevens 7 groote korenhoopen daar buiten werden een prooi der vlam men. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 1 j

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1