maken van bestekken en teekeninp gegarneerde dames en kinderhoeden. D.A.WISSELINK, een groote collectie WINTERHOEDEN M arktberichten. Advertentiën Petten en Baretten, W" BONTWERK. *pg stelt geld op hypotheek, alsmede voor crediet beschikbaar. Winter-saisoen 1908-09. ADYERTENTIËN. Muziek in het Park. Waarschijnlijk zoo wordt ons mede gedeeld zal het Fanfarecorps Zondag middag te 4 uur, (d. i. morgen;, zich wederom in het Park laten hooren. Dat bericht komt evenwel van zoo goede zijde, dat wij het als vrij wel zeker durven beschouwen. Niet onmogelijk is deze herhaalde uitvoering weder een der voorrechten welke we aan den mooien nazomer hebben te danken. Ongetwijfeld zullen velen tot eene hernieuwde ken nismaking met het corps zich Zondag middag naar het Park begeven. Waal9 Oct. De huishoudelijke vergadering van „Nut en Genoegen." gisteravond in het lokaal van A. P, Eelman gehouden, was bezocht door 22 leden. Na afloop der geldelijke zaken, moest een nieuw bestuur gekozen worden, doordat het tegenwoordige Collectief ontslag had genomen. Bij eerste stemming werden gekozen de H.H. J, de Jongh, C. van den Berg .T. B. Bakker, C. Dekker en C. J. Roeper In de plaats van laatstgenoemde, die bedankte, werd gekozen de heer L. Schot die evenals de 4 andere gekozenen de benoeming aannam. In het reglement werden de volgende wijzigingen aangebracht 1. De contributie bedraaat fl per jaar 2 De leeftijd voor toetreding als lid werd bepaald op 20 jaar, 3 De dames, die de leesavonden be zoeken, moeten minstens 18 jaar oud zijn. 4 Na de Nov. vergadering worden geen nieuwe leden meer aangenomen De eerste leesavond zal worden go- houden op Dond. 5 Nov. a s. Als Spr. zal alsdan optreden de heer De Jongh (Voorzitter van het Nut) Oudeschild, 9 Oct. Woensdagmorgen j.l. bekwam de blazerschuit T X 10, eigenaar J. Henkes belangrijke averij. De visschersvloot zeilde 's morgens omstreeks 6 uur uit. De Dageraad naderde de haven en gaf door 3 maal te fluiten hare nabijheid te kennen. De havenmeester had al meer malen gewaarschuwd, maar hiernaar werd niet geluisterd, men dacht nog wel de haven te kunnen verlaten, voordat de boot er in kwam, Dit gelukte echter T X 10 niet. Zij kwam dwars voor De Dageraad te liggen, die haar een duwtje gaf, waardoor zij wel eenige, doch weinig avery bekwam. Het gevolg hiervan echter was, dat zij met den kop op het Hoofd raakte en het roer brak. Hedenmorgen stoomde een nieuwe stoomschelpenzuiger onze haven binnen. Na men ons mededeelt was hij 37 M. lang en 5 M. diep en vervaardigd aan den Kinderdijk door de firma Fop Smit. Hij voerde den naam „Texel" en was gebouwd voor rekening eener nieuwop- gerichte vereeniging der firma Dros-Co. Reeds na een paar uur verblijf alhier, stoomde hij naar Terschelling, waar hij voor den sleepdienst gebruikt zal worden. Des zomers zal hij als schelpenzuiger dienst doen. Hedenmiddag is de „Alkmaar Packet VI," weder door de „Ada van Holland" vervangen. Alcoholvrije opvoeding der jeugd. De maatregel van den volksbond in samenwerking met al de over 't gansche land werkende Onderwijzersgenootschap pen aan 't Centraal Bureau yan den Volksbond te Utrecht kaarten verkrijg baar te stellen, waarop aan ouders de raad wordt verstrekt, hun kinderen geen sterken drank, likeur bier of wijn te geven vindt zeer veel steun. Van vele Gezondheidscommissies kwam 't bericht in, dat zij den maatregel met sympatie begroeten. Reeds werden de ouderskaarten in kleinere ot grootere hoeveelheden gele verd aan Gemeentebesturen. In de meeste gemeenten worden de kaarten uitgereikt bij de aangifte voor de school in enkele bij de aangifte van geboorte. Ook tal van Schoolbesturen hebben zich de kaarten aangeschaft. In het geheel werden tot heden circa 65.000 kaarten geleverd. Op aanvraag wordt door Centr. bur. v. d. Volksbond te Utrecht op schriftelijke aanvraag aan eiken belangstellende kos teloos een exemplaar ter kennismaking toegezonden. Een gezond-bidder. Bij de Ütrechtsche politie is aangifte gedaan van een zonderling geval Een vrouw, te Zeist woonachtig, had al jaren last gehad van maagpijn waarvzn de oorzaak maar niet kon worden ver klaard en die dan ook niet waren t9 genezen. Gedienstige buren gaven haar het advies zich te wenden tot den Ut- rechtschen „gezond-bidder", die de macht bezat iedere kwaal te bestrijden door het gebed. Buurvrouwen-adviezen zijn voor goed- geloovigen altijd hoogst welkom zoo ook hier. De Ütrechtsche specialiteit werd in consult geroepen, kwam zag en zou overwinnen. Hij verklaarde het geval geheel te doorzien en beloofde alle succes van zijn gelied. Intusschen had ook de dochter des huizes de hulp en raad van den „gezond- bidder,, ingeroepen Het meisje verbeeldde zich wanneer zij zich op straat vertoonde, steeds achter volgd te worden door een kind dat liep als zij liep en staan bleef als zij stond. De specialiteit achtte ook dit geval van ernstigen aard, maar evenals de maagpijn van mama geneeslijk maar zoo weinig succes de deskundige had met de moeder, zoo schitterend slaagde zijn methode bij de dochter; dank zij de gebedsformules verdween het kind met de achtervolgings manie als sneeuw voor de zon. De dochter ziet er althans, als zij uitgaat niets meer van. Dit consult kostte het meisje f 10. De moeder werd door dit succes met de dochter weer opnieuw gesterkt in haar vertrouwen, dulde de specialiteit weer aan haar sponde en luisterde met hernieuwde aandacht. Maar 't gaf geen zier. Van geduldig en gewillig werd mama woedend, de „bidder" kreeg zijn congé, zij eischte haar geld terug. Dit laatste werd door den specialiteit geweigerd en vandaar een beroep op de tusschenkomst van de ütrechtsche politie Mama diende een aanklacht in wegens oplichting en thans is de zaak in onder zoek. In Zeist heeft de specialiteit uit Utrecht —een treinsmid van beroep 1 Voorloopig afgedaan. (U. D.) Ruw volkje. Op den Crooswijkschensingel te Rot terdam zou een man op een paard een herberg binnenrijden. Het ging om een weddenschap. Een agent van politie, die er langs kwam, zou den man beletten, uitvoering aan zijn plan te geven. Toen hij den naam van den ruiter opnemen zou kwamen eenige slagersknechts tus- schenbeide. De politieman kreeg een slag op het hoofd, en toen hij zijn sabel trok werd hem deze ontrukt en hij bij de keel gegrepen, getrapt en geslagen Uit noodweer en ter verkrijging van hulp loste de agent een schot met zijn revolver in de lucht, toen men pogingen deed om hem in den Boezemsingel te werpen. Eindelijk werd hij door de komst van eenige agenten bevrijd. De daders zijn ontkomen. Allen, ook de ruiter, maakten zich in tijds uit do voeten Een paar hunner zijn evenwel bekend geworden De agent van politie is zoo mishandeld dat hij buiten dienst is gesteld moeten worden. (N. R Ct.) Nu gaat ieder vliegen. Een Duitsch ingenieur moet een vlieg tuig uitgevonden hebben dat tien uur in de lucht kan blijven en slechts f 300 zou kosten. De „Avdp" maakt melding van een vliegmachine door een Hagenaar, den heer G. Schaaf, samengesteld, waarmede hij hoopt binnen niet al te langen tijd proeven te kunnen nemen. Niet op zijn geld gelet. Een handelsagent te Middelburg liet toen hij daar uit de tram stapte een zakje met f 100 aan specie liggen. Een oogenblik daarop bemerkte hij dit en liep hij de tram achterna. Toen hij evenwel in het rijtuig kwam, was het geld verdwenen en tot nog toe heeft hij het niet teruggekregen. Altijd maar de drank. 4 Eenige dagen geleden, zoo meldt de „3t." ontstond in een gemeente op de Veluwe brand in een door vier arbeiders gezinnen bewoond huis. De brandweer rukte aan: doch de mannen die den brand blusschen moesten geraakten doordrankmisbiuik(een hunner had een fiech sterken meegebracht) in recht vroolijke stemming. Ondertusschen zagen de vier arme gezinnen hun niet verzekerde have in vlammen opgaan. Htstorisch. Een geneesheer te Amsterdam, die tijdelijk de practijk voor een collega waarnam, kwam voor de derde maal bij een patiënt, die op de tweede verdieping woonde. Toen hij den laatsten keer belde, hoorde hij een venster op de tweede verdieping openschuiven. Naar boven kijkende werd hem door den patiënt toegeroepen „Dokter, ik ben weer beter, u behoeft niet boven te komen." Rattenplaag. Het Fransch-Belgische grensstation Maubeuge is door ratten overweldigd. Een kist met 200 van die knaagdieren gevuld, bestemd voor een prijskamp van honden-rattenvangers, was hier aangeko men. De ratten hadden het houtwerk doorgeknaagd en zich door het gebouw verspreid. En nu zitten bureelen, wachtzalen, het buffet, alles vol van die ongewenschte reizigers, waar de bedienden een wan hopige jacht op maken. 10 Vragen over kali-bemesting. 1 Onttrekken haver, wintertarwe en winter- gerst veel kali aan den bodem Per hektare zwaren grond ontneemt haver 134 ko., wintertarwe 120 ko. en wintergerst 83 ko. kali. Dit zijn natuurlijk gemiddelde getallen, 't Eene jaar meer, 't andere wat minder, 2 Moet men dus aan haver den meesten kali- mest geven en aan wintergeret geen of weinig Juist omgekeerd. Haver is meestal in staat 't kali uit den bodem zelt te halen. Op denzelfden akker zou gerst dit niet zoo goed kunnen, tarwe iets beter. Daarom heeft men bij gerst en tarwe zeker succes met kalimest. Bij haver is het twijfelachtig. 3 Hoe vertoont zich de gunstige invloed van kalimest op winter- (of zomer-gerst) De meerdere opbrengst door kalimest be draagt 150 a 250 ko, korrel en 200 ko. stroo gemiddeld. De kwaliteit der korrels is beter. Teelt men brouwgerst, dan legt het ook ge wicht in de schaal dat de gerst door kalimest meer zetmeel en minder eiwit krijgt. Zulke gerst neemt de bierbrouwer bij voorkeur. 4 Hoe staat 't met wintertarwe Meer opbrengst door kalimest gemiddeld 200 ko. korrel en 250 ko. stroo. Ook hier was de kwaliteit der tarwe verbeterd. 5 Hoe bemerkt men dat de graansoorten kalihonger hebben De planten blijven klein en zwak. De kleur is donkerder, dan die van een gezonde plant en zij wordt eerst later geel, dan men gewoon is. Deze verschijnselen wijzen opzeergroote behoefte aan kali. 6. Hoeveel kalimest is er voor de granen noodig Het voordeeligste en goedkoopste werkt Kainiet. Patentkoli en Chloorkalium zijn ook uitstekend, maar naar verhouding duurder, omdat het gezuiverde kalizouten zijn. En dat zuiveren moet ook betaald worden, 7. Wanneer moet men 't Kainiet uitstrooien? Een paar weken vóór het zaaien van het wintergraan is voldoende, Desnoods kan het tegelijk met 't zaaien gebeuren. Onder eggen is zeer aan te bevelen. 8. Hoeveel Kainiet moet men per Hektare geven Dat ligt aan verschillende omstandig heden. Wie het wintergraan zelf stalmest geeft, neemt er van zelf op zwaren grond geen kunstmest bij, Hoe meer jaren ge leden stalmest werd toegediend, zooveel te meer kunstmest is er noodig. Aardappels en bieten halen veel Kali uit den grond. Na deze zal men meer Kalimest moeten geven, dan na erwten of boonen. Ook bevat nieuwe kleigrond [meer kali, dan akkers, die reeds honderden jaren bebouwd worden. 9. Welke kunstmest is daarnaast noodig? Naast 4 a 6 zak Kainiet gebruike men 6 si 8 zak Slakkenmeel. Soms kan 50 k.g. Chilisalpeter in den herfst aanbeveling verdienen. In de lente geve men daarvan 150 A 200 k.g. 10. Wat kost deze volledige bemesting per Hektare Kainiet f 8 A f 12,Slakkenmeel f 15 A f 20,Chilisalpeter 121 A f 28,— samen f 44 A f 60.— Schugen, 8 Oct. Aangevoerd: 15 Paarden f 80,a f 200, 8 Stieren f 110 a 170, 30 Kalfkoeien f 106,a f 280 85 Vette Koeien f 160 a f310; 200 Geldekoeien f 120 a f 220 30 Nuchtere Kalveren f 8 a f23, 80 Graskalveren f 40 a f 85 600 Lammeren f 8 a f 18, 1120 Schapen (vette) f 18.— a f 30. 50 Vette Varkens 42 a 47 cent per Kg. 40 Biggen f 5,a f 9, Boter f 1,40 a f 1,50 per K.G. Kipeieren f 4,75 a f 5,25 per 100; V.P. N. EIEREN VEILING. 8 Oct. 1908 f 5,20 tot 16,35 por 100 stuks. Leiden, 9 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd 29 Stieren f92,— a 1 264,—; 271 Kalf- en Melkkoeien f' 157 a i 290; 123 Varekoeien f 108 a f 282; 191 Vette Ossen en Koeien f 169 a 1 305 88 Kalveren (vette) f 74 a f 120 27 Kalveren (magere) 18 af 12, 814 Schapen (vette) f 18,— a f 27. 442 Schapen (weide) f 15 a f 19; Lammeren f af 325 Magere Varkens f 15-- a f 37, 439 Biggen f 3,00 A f 7,50; Zondag 11 October 190S. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne, H. Avondmaal 's Avonds 7 uur ds. Kijne (Dankzegging) Waal. Voorm, 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Kramer 's Avonds 7 uur ds. Bosch van Egmond a/d Hoef Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Nam. half 3 ds. Kramer. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. H. Avondmaal GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Avondmaal. Den Hoorn. Vm 10 uur ds Scherpenhuysen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 3 Oct. tot en met 9 Oct. '08. Geboren: Maria Johanna, d.v. Hendrik Willem Hoogerheide en Neeltje Zegel. Ondertrouwd: Cornelia Dekker en Jantje Kikkert. Getrouwd: Adrianus Dienaar en Marina Boon. Overleden: Grietje Zunderdorp, oud 78 jaar, wed. van Willem Koning. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ondergeteekende beveelt zich beleeld aan voor het en het houden van toezicht, zoowel bij burgerlijke als bij waterbouwwerken. G. DE BEURS Gz., Kerkgracht 53 Helder.Architect. De ondergeteekende bericht dat hij Zaterdag en Zondag 17 en 18 Oct. is uitgestald bij den Heer T. Buijs met een groote collectie en eene groote keuze Zaterdag en Zondag 24 en 25 Oct. uitgestald bij den Heer J. J. Boon Oudeschild. Aanbevelend, H. DALMEIJER. Kassier en Commissionair in Effecten te ALKMAAR, Informaties te verkrijgen bij den Heer M. KUIP to Westen. ONTVANGEN; RUIME KEUZE gegarneerde HOEDEN. Chique modellen, goedkoopc prijzen. GROOTE KEUZE: Kinderbaretten en Petten. Damesfietspetten. Boa's in alle prijzen, Aanbovelond, C. M. SMIT, Binnenburg.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2