Buitenland. Afvaart Boot. Wij maken attent op de in dit nummer voorkomende adv., waarin wordt bekend gemaakt dat „De Dageraad" des middags niet te 4 uur doch te 4,15 van Helder afvaart. Omtrent de dienst 6 uur van Texel en 7,30 van Helder wordt geen nadere opgave gedaan vermoedelijk zal deze na 15 Oct. vervallen. Loting Nationale Militie. Heden, Woensdag 14 October had alhier de loting plaats voor de Nationale Militie, van de daartoe ingeschrevenen voor deze gemeente. De uitslag was als volgt 38 Bakelaar Jan E 34 Bakker Jan E 48 Bakker Jan Reinier brd. B 53 Bakker Martinus K 10 Barhorst Johannes Anthon E 45 Beumkes Jurrien S 46 Blom Douwe S 19 Blom Maarten S 49 Boogaard Jacobus B 17 Boon Maarten E 14 Boon Pieter H 8 Brouwer Jacob S 12 Bruin Dirk Cornelis W 25 Buel van Johannes E 40 Daalder Jacob E 2 Dalenberg, Hendrik E 20 Drijver Willem O 52 Duinker Jan S 27 Eelman Pieter brd. O 8 Gaakeer Jacob Izak E 36 Hartman Dingeman E 21 Heerwaarden van Hendrik E 39 Kalis Jacobus E 15 Keijser Jacob B 50 Kikkert Pieter Jan brd. W 33 Kikkert Teunis O 31 Koopman Fulps brd. B 6 Koorn Maarten B 43 Kooij Pieter Willem B 47 Langeveld Johan K 23 Lips Dirk brd. B 35 Logman Gerrit Jan B 51 Maas Pieter S 5 Noordende van 't Wilhelmus brd E 22 Pereboom Cornelis B 9 Plaatsman Jacob brd. O 7 Plaatsman Jan W 41 Reuvers Tijs brd. E 28 Ridder de Abram K 54 Roeper Pieter W 13 Roeper Willem W 44 Schaap Cornelis Dirk S 18 Slikke van der Adriaan E 42 Smit de Willem O 4 Spigt Pieter Gerrit B 29 Sterre van der Thijs S 30 Timmer Klaas O 56 Veger Theodoras Johannes H 16 Verberne Hendrikus Johannes S 24 Vliet van der Adrianus E 11 Vonk Dirk brd. O 1 Witte Cornelis H 26 Witte Simon H 32 Witvliet Martinus brd. B 37 Witvliet Pieter brd. B 55 Zijm Jan B Ongelukkig geval. Tijdens het afdrukken van dit nummer werd ons de mededeeling gedaan, dat een onzer plaatsgenooten de heer B. bekneld werd geraakt tusschen een kar met zand geladen. De ongelukkige was onmiddeüjk dood. Oudeschild, 12 Oct. De eerste bijeenkomst met dames van het plaatselijk nut „Neptunes" i3 vast gesteld op 15 Oct. De lezing zal alsdan ge houden worden door den heer C. Schaap, terwijl de heer M. Kroon Jbz. de vaste bijdrage zal leveren. Het aantal leden der vereoniging is steeds klimmende. J.l. Zaterdag werden weder 7 personen als lid aangenomen. De tijd van toe treding voor dit seizoen is hiermede gesloten. Vlieland. De uitslag der loting voor de Nationale Militie is voor deze gemeente als volgt 1. Gerard Tijmons 2. Gerrit Sieben 3. Albert Swart 4. Jan Zeylemaker 5. Jan Simon Dekker 6. Willem Blom. Moeielijk geval voor weerprofeten. Een der correspondenten van de „N. R. Ct,) schrijft Er zijn reeds wilde ganzen op den trek waargenomen en weerprofeten willen, dat het wiist op een te wachten vroegen strengen winter. Maar de koekoek, die anders einde Augustus reeds vertrekt, is de vorige week, op het eind van Sep tember, nog met zijn roep gehoord. Noodlottige aanvaring. Het Dbl. van Helder bevatte Zondag het bericht dat in de vorige week Don derdagnacht ter hoogte van Texel een aanvaring heeft plaats gehad tusschen het Hamburger stoomschip „Praetoria" en de Stettiner vrachtboot „Nipponia." Door de „Praetoria" werden tien der 25 opvarenden gered; de vijftien overige werden vermist. Latere berichten evenwel melden dat de aanvaring heeft plaats gehad ongeveer 30 mijl NNW. van IJmuiden. De tien geredden van de „Nipponia" zijn door de „Pretoria" te Hamburg aangebracht; de equipage bestond uit 23 man, zoodat er nog 13 worden vermist. Het schip was met een lading ijs van Lulea naar Rotterdam bestemd. Solidariteit van jeugdige kermisgasten Een manifestatie met uistekende afloop had plaats voor Wolff's stooincarroussel te Zalt-Bommel. De jongelui werden vorige jaren door den carousselhouder Yincken in de gelegenheid gesteld een doorloopend abonnement voor de kermis te koopen. De eigenaar Wolffs deelde echter mede, dat hij geen doorloopende abonnementen verstrekte, en dit viel niet in den smaak der leerlingen der H. B. S. en andere inrichtingen. De koppen bij elkaar gestoken en besloten gedurende de geheele kermis geen voet te zetten in de tent, zoo Wolffs niet bereid was abonnementen te verstrekken. Bij de opening der kermis prachtige orgelmuziek; het gesnor der raderen getuigt van het in-werkingzijn van den caroussel, doch geen jongelui er in. Daar nadert een gansche schare van veertig a vijftig knapen en meisjesop pet en hoed bevestigd een wit papier bedrukt met de woorden „Leve de abonnementen" in de hand een kermistrompet, en dit gezelschap posteert zich voor de tent en begint luidruchtig te toeteren. De talrijke schare heeft haar doel be reikt de eigenaar Wolffs deelt mede dat over een uurtje de abonnementsbe- wijzen verkrijgbaar zullen zijn en onder luide hoera's ontbindt zich de troep. Geiceldmaars. In den nacht van Zaterdag op Zondag waren een achttal „heeren" te Amster dam „uit". In een perceel in de Gerard Doustraat brandde nog laat in den nacht licht, waarom de heeren besloten daar maar eens aan te schellen, het zou wel een speelhuis of zooiets zijn. De bewoner de heer K. trekt open, niet begrijpende wie daar nog zoo laat in den nacht zou komen. Inplaats op zijn vraag, wie daar waren, behoorlijk te antwoorden, stormde het achttal de trappen op en de woning van den heer K. binnen. Deze wilde de late gasten natuurlijk uit zijn huis ver wijderen, hetgeen minder gemakkelijk ging. Het kwam tot een formeele vecht partij, waarbij K. danig in het gelaat werd verwond. De buren schoten in middels te hulp, waarop de helden het hazenpad kozen. Geen der brutale heeren Is gevat. Voorzorgsmaatregel. Een landlooper, die Donderdagnacht op het politiebureau te Utrecht gastvrij heid had genoten, kwam Vrijdagnacht weerom, nu logies verzoekende voor hem en zijn rijwiel. Op de vraag, hoe hij aan dat karretje kwam, antwoordde hij laconiek dat hij het te Amersfoort uit een hotel had ontvreemd. Hij vreesde, dat door het langdurige loopen zijn schoenen zouden slijten 1 Flauwe grappen. In „Scala" moest de politie gisteravond tijdens de voorstelling optreden om een aantal studenten uit Delft te verwijderen die door luid geschreeuw en het blazen op een horentje lawaai maakten. Zoowel van de zijde der politie als van die der studenten vielen bij deze verwijdering van laatsgenoemden gevoelige klappen doch buiten gingen de studenten kalm uiteen. Later op den avond werd een student op het plein gearresteerd, die in een open rijtuig gezeten met een pistool, dat later ongeladen bleek, op de voorbijgan gers mikte en daardoor menigeen de schrik op het hart joeg. (D. Ct.) Vreemde liefdeshistorie. Te Gouda heeft een man uit loutere liefde zijn meisje het haar afgeknipt en haar het horloge ontnomen De man is in hechtenis genomen. Het horloge had hy reeds verkocht. Het meisje had het haar van hem terugge kregen. Weer eon millioenenjuffrovio, Door de politie te Enkhuizen is de hand gelegd op een brutale, sluwe oplicht- ster, een 19 jarig meisje, genaamd M. J. T. Deze maakte er haar werk van, onder voorwendsel, dat zij door loterij plotseling gefortuneerd was geworden, en daardoor de breeveertien uithing, anderen tot deel neming aan een geldloterij aan te zetten Zij wist op die wijze een slachtoffer te maken, welke zij voor meer dan f 800 aan geld heeft opgelicht. Met gebruikmaking van eenige gefin geerde adellijke en andere namen van aanzienlijke personen, slaagde zij er in, haar slachtoffers tot de afgifte van het geld te bewegen. Zij is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Alkmaar gesteld. Het geval verwekt een verbazend op zien. (Tel.) Brave echtgenooten. Na een zeer ongelukkig echtelijk leven overleed Woensdagnacht te Murmur- woude eene arbeidersvrouw. De ver ontwaardiging jegens den man, die zijn vrouw veel verdriet had aangedaan en haar veel had doen lijden, was algemeen Zaterdag bij de begrafenis werd dit on omwonden uitgesproken. De predikant drukte het den man ernstig op het ge moed en ook de buren gaven luide hun misnoegen te kennen. Toen het lijk op den rand van de groeve was geplaatst konden enkelen hunne woede niet meer verkroppen en ze zouden zeker tot hand tastelijkheden zijn overgaan, als de man die wel bespeurde dat velen op hem verbolgen waren, niet intijds zich opeen afstand had begeven. Luide verwenscbia- gen werden hem toegevoegd. De pre dikant, die tot kalmte maande, wist slechts met moeite de gemoederen tot bedaren te brengen. Een dwangmiddel. In de te Barneveld gehouden Raads vergadering werd o.m. een adres behan deld van de predikant te Kootwijk, waar in hij, mede namens alle ingezetenen van dat plaatsje, verzocht in het vervolg vrijgesteld te worden van het betalen van Hoofdelijken Omslag, en wel omreden de Raad dezer gemeente tweemaal af wijzend beschikt heeft op een verzoek van hem om een verbindingsweg tusschen Kootwijk en de harde wegen, eveneens te doen verharden. Mocht de Raad echter meenen, hem in in 1909 wederom te moeten aanslaan, dan zal hij zoo vrij zijn de betaling te weigeren. Bij een eventueele vervolging kan dan tevens in hoogste instantie worden uitgemaakt of het billijk is iemand wel in de lasten doch niet in de lusten van een gemeente te doen deelen. De voorzitter, zeide het te betwijfelen of het op den weg van den predikant ligt, aan zijn gemeentenaren het voor beeld te geven, zich togen bestaande wetten te verzetten Het adres werd hierna voor kennis geving aangenomen. De bladeren-eter. Om het medelijden op te wekken van voorbijgangers en omwonenden, hield J. C. K. een werklooze zich in de Avenue Concordia te Rotterdam onledig met te doen, alsof hij zich de maag vulde met bladeren te eten. Een agent van politie bracht hem naar het politiebureau. Griezelige humor. Tom Powell is met eenige vrienden op de tijgerjacht gegaan in Indië. De arme jongen valt op een avond onder de klauw van een dier verscheurende dieren. Zijn vrienden seinen onmiddellijk aan de familie de treurige tijding. „Zendt het stoffelijk overschot," seint men. De vrienden doen wat gevraagd wordt en seinen: Kist afgezonden, kan verwacht worden dien en dien dag." Op den bepaalden dag ontvangt de familie in een koo een prachtigen leven- digen tijger. Men seint: „Hebben levenden tijger ontvangen, maar geen lijk van Tom." De vrienden antwoorden„Tom in tijger." Hoe dat zal afkomen. De Araerikaansche luchtschipper Ho- neywel en Fielding zijn voornemens, in den zomer van het komende jaar den Oceaan per luchtballon over te trekken. Honey wel bouwt voor dat doel een ballon van 3000.00O kub. voet inhoud in plaats van een mand, wordt een 12 voet lange motorboot als gondel gebezigd. Bjj aan houdende oostenwind denken de lucht reizigers de overtocht in 4 dagen te doen. Werkloosheid. Men meldt aan de (N. R. Ct.) Van hooger hand (zeer waarschijnlijk door den minister van landbouw, handel en nijverheid) worden op het oogenblik inlichtingen gevraagd aan de burgemees ters der voornaamste gemeenten in den lande, omtrent den omvang en aard van thans reeds heerschende werkloosheid. Gevraagd wordtof de werkloosheid nu reeds abnormaal groote beteekenis heeft en of vermoed wordt—en, zoo ja, op grond waarvan dat zij in den ko menden winter buitengewoon groote af metingen zal aannemen. In het rondschrijven wordt aangedron gen op spoed bij de beantwoording. Strenge controle. Naar aanleiding van de arrestatie van een brievengaarder te Leudt, die wegens fraude is gearresteerd, driestart nu „Het Huisgezin": „Verduistering door postambtenaren is in de laatste tijd aan de orde van den dag Nu is weer te Amsterdam een geval aan het licht gekomen een aanzienlijk bedrag verduisterd door vervalschingen reeds geruimen tijd gepleegd. Vanzelf rijst en klemt de vraag, of er op de comptabele ambtenaren wel vol doende en scherp en voortdurend toe zicht wordt uitgeoefend, ook en vooral met het oog op mogelijke handige ver valschingen. Domme vervalschingen loopen gauw genoeg in de gaten, maar juist tegen handige moet gewaakt worden. De droeve ervaring bewijst dat er op elk gebied en bij allerlei instellingen verduisterd wordt, en telkens weer blijkt dat er bij scherp toezicht niet, althans niet zoolang en niet zooveel zou kunnen gestolen zijn. Iedereen die geld onder zich heeft van anderen, wordt gecontroleerd. Niet omdat iedereen die geld onder zich heeft, gewan trouwd wordt en gewantrouwd moet worden - gelukkig niet 1 maar omdat het zoo behoort. Doch in de praktijk komt van de contróle veelal niets of zoo goed hls niets terecht. Men keurt goed en dechar geert op goed vertrouwen. En juist door het gepleegde verzuim ten deze is het zoover gekomen, dat indien er eens werkelijk gecontroleerd ging worden, dit door den betrokkene als een blijk van wantrouwen zou worden opgevat. Zoo wordt in vele gevallen oneerlijk heid uitgelokt en in de hand gewerkt. „De eenige remedie is strenge controle" Lage kiesmaneuvres. Fijn gaat 't tijdens de verkiezingen in Amerika nooit toe. Maar nu gebeurt er toch iets heel ergs. Daar de vijanden van Taft niets kwaads van hem kunnen zeggen, vertellen zij nu maar allerlei leelijks van zijn broor. Deze zou de aandeelen van de Fransche Panama-maat schappij hebben opgekocht en voor tien maal hoogere som aan Amerika hebben overgedaan. Taft heeft laten verklaren, dat bij niets met het geval heeft te maken. BEMESTING YAN ONZE WINTER GEWASSEN. Het komt bij onze wintergewassen, met name.. 'l6 wintergranen, meermalen voor, dat zij in het voorjaar een te hollen stand hebben, waardoor de oogst waarschijnlijk niet zoo groot zal worden, als men had mogen verwachten indien de stand minder hol geweest was. Gewoonlijk wordt aan dit kwaad tegemoet gekomen door in het voorjaar een overbemesting toe te dienen van Chilisalpeter. Meestal zal het gevolg zijn, dat de planten zich daarna krachtiger ontwikkelen, beter uitstoelen en dus oen beteren oogst in het vooruitzicht stellen. Wij zullen de laatste zijn die een dergelijke bemesting afkeuren. Indien de akker in den herfst flink met stalmest bemest is, do grond goed is be werkt, kortom gezorgd is voor goede voor waarden voor den groei, kan het nog zeer wel mogelijk zijn, dat do stand in het voorjaar hol is. De stalmest toch bevat behalve phosphorzuur, kali en kalk ook stikstof voedsel voor do planten, doch meestal niet in een voor de planton op neembaren vorm. We vindon n.l. in den stalmest veel ammoniak verbindingen en weinig salpetervorming. Do eorste zullen in salpeter moeten overgaan, willon do wintergranen er iets aan hebben. Die over gang kan alleen plaats hebben, indien voldoendo warmto aanwozig is, die in don herfst meestal ontbreekt. l)e stikstof voorraad blfift dus liggon tut hot voorjaar en in den herfst hebben do grnnon er weinig of niets aan.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2