N°« 2199, Zondag 18 October 1908. 22Bte Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave' ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANöEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11,—; 3, TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4, 7,— Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a, Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; Men lette er wel op dat de met een aaDgeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. TEXEL, 17 OCTOBER 1908. Voor komenden tijd. Voor een week geleden schreven wij in een opstelletje over het mooie weder dat tot toen ons deel was, waartegen over de uitstalling van winterkleeding, kachels enz. zulk een schril contrast maakte. We zijn een week verder en op het oogenblik dat we dit schrijven heerscht nog steeds de grootste eenstemmigheid over het zeldzaam mooie najaarsweder. De neringdoenden hier bovengenoemd, houden echter halstarrig vol hunne eta lages van winterartikelen te voorzien en zooveel mogelijk nog meer aan te vullen, daarmede te kennen gevende dat zij verwachten dat den een of anderen dag die artikelen wel noodig zullen zijn, want dat de wintertijd in aantocht is. Het weer getuigt daarvan echter nog niet, doch de lange avonden welke we alreeds hebben, bewijzen ten duidelijkste dat het zomersaisoen voorbij is, dat men zich gereed moet maken voor datgene wat in den wintertijd welkom is en tot aangename verpozing van de lange winteravonden kan strekken. Als gevolg daarvan beginnen dan ook de vereenigingen en gezelschappen welke dit laatste zich ten doel stellen, zich alreeds voor te bereiden om de avonden van „Nut" of andere gezellige bijeen komsten vast te stellen. Op een enkel onzer dorpen heeft reeds zulk een bijeenkomst plaats gehad, en alhier, aan den Burg, is de eerste Nuts- avond bepaald op Maandag 19 October in de Lindeboom, waar alsdan Ds. M. van Kleeff, uit Beverwijk, als spreker zal optreden. Ook de leden van Rederijkerskamers hebben hunne studie hervat en dit belooft ons van die zijde binnen zeker korten tijd wel eenige aangename avonden. Doch ook de beoefening der zang schijnt tegenwoordig meer op den voor grond te treden. Voorhands wel tot onderling genoe gen, en 't is daarom zeker op zijn pas hier eens over te nomen eene b9langrjjke beschouwing, voorkomende in de „Etoile Beige" welke Dr. Pierre Bosniër in de „Revue des Revues" over het zang onderwijs gegeven heeft. Deze heer zegt: „Er zal een dag komen, en wel spoedig, waarop de vocale studie een sport, zelfs de schoonste en edelste zal zijn. Nauwe lijks zal men dan kunnen gelooven,dat de oefening der stem zoo lang verwaar loosd werd. Het gebruik van de stem is niet alleen eene sociale noodzakelijk heid, een studie van groot nut voor het lichaam en wonderbaar middel van uitdrukking voor onze individualiteit, het is tevens een der grootste schoon heden van het menschelijk wezen. In afwachting dat de sport zich meester make van de stem, worde er op gewezen dat zij bij allerlei vakken dient als beroepswerktuig, zoo b.v. vooradvokaten, predikanten, redenaars, onderwijzers, tooneelspelers, zangers enz. Een Engelsch geleerde, M. J. Hunt, verzekert, dat bij de Grieken de ont wikkeling der stem zoo uitgebreid was, dat er niet minder dan drie verschillende soorten van leeraars aan te pas kwamen. De eersten moesten aan de stem de kracht en uitgebreidheid zoover de natuur het toeliet verschaffende tweeden hadden de opdracht het timbre vol, klankrijk en aangenaam temaken, terwijl aan de derden overgelaten werd de vocale studiën te voltooien door de intonatie en buigzaamheid te volmaken. Zonder te willen terugkeeren tot de weelde van drie leeraars, zegt de schr., verdient de omschrijving der Grieksche stemontwikkeling zeer zeker in hooge mate de aandacht." Of de geleerde heer pleizier van zijn profetie zal hebben, zal de tijd wel leeren, doch bij de snelle afwisseling van het zoeken naar sportgenot, behoort het zeker niet tot de onmogelijkheden. Voor het landbouwbedrijf. Voortdurend streeft de wetenschap er naar om voor hen die het landbouwbedrijf beoefenen dat bedrijf zoo productief mogelijk te maken, getuige daarvan het onderwijs hetwelk op dat gebied meer en meer populair begint te worden. Dat ook onze gemeente dat voorrecht is deelachtig geworden, behoeven we niet meer als nieuws te vermelden, het is genoegzaam bekend, evenzoo dat er door velen gebruik van wordt gemaakt. Weet men nu schreven wij in een vorig nummer de theorie aan de praktijk aan te passen, dan zal men zeer zeker veel machtiger worden in het bedrijf. Met welk succes dit elders wordt in toepassing gebracht moge blijken uit het volgende stukje uit een buitenlandsch tijdschrift, hetwelk ons door een bevriende hand ter plaatsing werd aangeboden: Rijkdom van Denemarken op landbouw gebied. Sedert den oorlog in 1864 tegen Pruisen en Oostenrijk hebben de Denen zich krachtig aangegrepen op hun eigen gebied en dit met schitterende resultaten. In oppervlakte gelijk aan ons land, heeft Denemarken slechts de helft van onze bevolking, nog geen 21/» millioen. Toch is zijn internationale handel, door zijn 3700 schepen bediend, kolossaal. Bijzonder groot is de uitvoer van vee en andere huisdieren. In 1905 heeft het uitge voerd 29000 paarden (even zoo veel als Frankrijk) 122000 stuks rundvee, 100 millioen K.G. vleesch en spek; 80 millioen KG. boter, in welk artikel de Denen boven aan staan in de kwaliteit, en 1 millioen eieren per dag. Dit verbazingwekkend resultaat is in de allereerste plaats te danken aan het gezonde verstand der Denen, die hebben begrepen, dat de mannen der wetenschap hunne vindingen niet openbaren als aardigheid, maar opdat die worden toe gepast in de praktijk. De zuivelbereiding staat—dank zij de toepassing van wat de geleerden over gisting, bacteriën, enz. gevonden hebben, nergens zoo hoog als in Denemarken. In de tweede plaats is daar de ont wikkeling van coöperatieve vereenigin gen op landbouwgebied reusachtig. De eerste zuivelfabriek op coöperatieven grondslag werd gesticht in 1882, nu zijn er 1000 die de melk van 900,000 koeien behandelen, dat is 80% van de geheele opbrengst van het land. Mogen de Nederlandsche boeren er zich aan spiegelen! Gelukkig daagt het in het Oostenin Gelderland en Over- ijsel zijn reeds tal van coöperatieve zui velfabrieken." De heer J. Dekker, onze plaatsge noot, was bij de Woensdag te Helder gehouden aanbesteding voor het wegne men en aanleggen van nieuwe wegen, enz., in het plantsoen bij het spoorstation aldaar, de laagste der f 1 ingekomen jn- schrij vingen. De hoogste inschrijving was f 8142, de heer Dekker schreef in voor f 5566. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Rederijkerskamer (J.d.I. voorne mens is 7 November a s. hare eerste uit voering in dit seizoen te geven en daartoe in studie heeft genomen het bekende blij spel „Jan Ongeluk". De penningmeester zal in verband hiermede eerdaags dedona- teurskaarten aanbieden. Bij de laatst gehouden bestuursverkiezing is in de plaats van den heer J. E. Bakker, die zich niet meer verkiesbaar stelde, als secretaresse gekozen Mej. G. Keijser. De Cocksdorp, 16 Oct. Het restant der lading van den ge- stranden logger „Katwijk 42", is geborgen in een lichter, die door de sleepboot „Wodan" naar de strandingsplaats was gesleept. De haring, die hier is aangebracht, (ongeveer 9 last) en de vleet, worden per tjalkschip naar Katwijk gebracht. Het schip is wrak. De schipper van den logger ver klaard op den dag vóór de stranding in de Noordzee te hebben aangetroffen een luchtballon, die op het water dreef. Van de bemanniDg was niets te ont dekken. Dm Hoorn, 15 Oct. Met de palingvisscherij gaat 't treurig. Vaak gebeurt het dat men bij 't lichten der fuiken geen enkele paling heeft. Daarbij komt nog, dat de fuiken, nu door het zachte weer het water niet koud wordt, zeer veel te lijden hebben. Oosterend, 16 Cct. De heer Mullens, van Alkmaar, heeft ook hier een uur lang de kinderen der o.l. school, en ouderen, die er bij wensch- ten te zijn, met zijne grappige goochel toeren vermaakt. 't Is werkelijk aardig, wat gegeven wordt en de jeugd heeft er lang stof tot praten en juichen door. Een bmtaal boevenstuk. Maandagavond omstreeks 6 uur kwa men 2 mannen op het bijkantoor der posterijen en telegrafie aan de Kruiskade van wie één een postzegel van een cent kocht. Intusschen stak de andere zijn hand door het loket, waarachter een pakje bankpapier lag, en greep daar een biljet af. Het was een fortuinlijke greep want juist een biljet van f 1000 lag bovenop, maar de ambtenaar zag het en snelde toe om den dief te vatten. Hij kreeg hein in de wachtkamer ook werkelijk te pakken, maar de kerel rukte los en liet slechts een knoop van zijn jas in de handen van den postambtenaar achter. De postambtenaar zette den dief na over het Slagveld en Schiebrug tot in de Raampoortstraat. Daar kon hij niet meer, maar voorbijgangers namen de vervolging over en liepen verder den dief na tot de zomerhofstraat, waar hij een café invluchtte. Men hield voor de deur van dat café de wacht en riep een politieagent, die sinjeur er uit haalde en hem naar het bureau aan de Witte de Withstraat bracht, waar men in hem een oude bekende der politie vond, den borstelmaker M. B. uit de Elenorastraat Het bankbiljet had hij niet meer bij zich dat had hij al in de wachtkamer van het postkantoor verloren bij de worsteling met den ambtenaar en was daar reeds teruggevonden. Hij ontkende de diefstal wat hij evenwel moeielijk zal kunnen volhouden, want niet alleen heeft de postambtenaar den man herkend, maar aan zijn jas ontbrak een knoop en de overige knoopen stemmen juist overeen met die, welke de postambtenaar den dief ontrukte. (R N Zeldzame blindheid! Een geval van zeldzame blindheid heeft zich voorgedaan bij een zwerver, een jongemaD, die in ütrecht doolde, zonder middel van bestaan. Op een avond sprak hij op straat de voorbijgangers aan om hem te willen leiden', wijl hij plotseling het gezichts vermogen had verloren. Een agent nam de zwerver mee naar het hoofdbureau van politie, waar de man vertelde vertelde, geregeld iederen dag bij het duister worden niet meer te kunnen zien, volslagen blind te zijn om bij het aanbreken van den dag weder het gezichtvermogen terug te krijgen en dan goed te kunnen zien. Men twijfelde aanvankelijk aan de waarheid van 's mans beweren, maar moest het ten slotte wel gelooveD, omdat geen enkele omstandigheid kon worden ontdekt, die in dit geval het vermoeden van simulatie wettigde. (U. D.) Plukken van vruchtm. De algemeene regel, dat alle boom vruchten, ook de late, met half Octeber binnen dienen te zijn, kan vooral dit jaar heel goed kan wordeD opgevolgd, omdat het prachtige najaar ze veel beter heeft doen rijpen, dan anders het geval is. De vruchten nog langer laten hangen zou gevaarlijk zijn want verbeteren doen ze niet meer en na half October kan men reeds strenge nachtvorsten krijgen, waarvan afval en waardevermindering de gevolgen zouden zijn. Hoenderziekte. Bij verscheidene ingezetenen van Boschkapelle heerscht een vreemde ziekte onder de hoenders; de dieren kwijnen een paar dagen en vallen dan plotseling dood. De kwaal wil niet wijken en dagelijks worden doode beesten in den grond ge stopt. Evenals bij de vlekziekte der varkens, is ook het inenten der hoenders tegen de heerschende kwaal een probaat middel gebleken. Op een boerderij waren er binnen een paar weken 39 gestorven deze week zijn de 52 overige ingeënt, die tot heden alle nog in leven zijn. Het allernieuwste! In een plaatselijk blad wordt bij adver tentie in klein huishouden, een huis houdster gevraagd niet boven 35 jaar oud...met verplichte borgstelling van f 800 tot f 1000 Kikvorschenjacht. In Friesland koopt iemand voor ex port naar Frankrijk kikvorschen op. De jongens gaan nu deze dieren vangen, de opkooper betaalt hun een cent per stuk. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cte. Naar Amerika en andere landen met verkoogiDg der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. -0

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1