N<\ 2204, Donderdag 5 November 1908. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11,—; 3,—; TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje 10 Ct. 24 31 October. Onze Tweede Kamer is de afgeloopen week met vacantie geweest en bijgevolg was er weinig politiek nieuws. Alleen valt te vermelden dat de Kamer verkiezing in het distrikt Sneek eveneens als de vorige maal met enkele candidaat- stelling afgeloopen is. De aldus gekozene is de heer H. Pollema, lid van de provin ciale Staten en schoolopziener. De gekozene die tot de antirevolutionnaire party behoort heeft beloofd zich in 1909 niet weer te zullen laten candideeren waarmee de an dere partijen genoegen namen en geen tegencandidaten stelden zoodat den kiezers de gang naar den stembus gespaard bleef. Als Dr. Kuyper die voor Sneek bedankte nu maar de benoeming voor Ommen aan neemt dan is de Kamer voorloopig weer voltalliig. Wat de binnenlandsche gebeurtenissen betreft valt er ook nog melding te maken van het feit dat de kwestie tusschen onze Regee ring en Venezuela, die in den laatsten tijd wat op den achtergrond was geraakt, in de afgeloopen week weer naar voren is gebracht Allereerst bracht het dezer dagen ver schenen afdeelingsverslag omtrent het hoofdstuk „Buitenland" onzer Staatsbegroo- ting eenig nieuws omtrent de besprekingen die de Tweede Kamer achter de deuren over deze kwestie heeft gehouden. Daaruit krijgt men den indruk dat de Kamerleden de houding en het beleid van onzen minister van buitenlandsche zaken goedk euren en ze ook verder in hem vertrouwen stellen. Toch doet ook het verslag vermoeden dat er in de openbare Kamerzitting stiaks nog wel wat harde woorden zullen vallen over de houding van minister resident de Reus, hoewol nog in meerdere mate de hande ling van „Hou en Trou" wellicht ontstem ming bij de Kamer schjjnt te hebben gewekt. Wat de kwestie zelve betreft moet helaas vermeld worden dat do kans om mot de Vonezolaansche regeering de zaak langs vredelievenden weg op te losson steeds geringer wordt. President Castro want die maakt eigeniyk de Venezolaanscho Re geering uit—schijnt van plan te zijn het op een gewapend optreden te laten aanloo- pen. De tweede nota op die onzer regeering van hem ontvangen spreekt duidelijk genoeg dat van een inwilliging van de Neder- landscho eischon goon sprake zal zijn.Zoodat we inderdaad vreezen dat hem op wat meer voelbare wijze aan het verstand zal moeten worden gebracht dat Nederland als het er op aankomt niet met zich laat sollen, temeer waar er voor onze Wtst-Indische koloniën zulke groote economische en handelsbelan gen op het spel staan. Men moet zich wel afvragen wat den Venezolaansche dwingeland wel bezielt. Gaat zijn vermetelheid en heerscnzucht zoo ver dat hij zelfs geen gevaren te groot acht Waarschijnlijk staan we hier voor een weloverwogen politiek van Castro. Zjjn presidentszetel is niet zoo heel hecht ge grondvest en af en toe hoort men van geruchten over een aanstaande Venezolaan sche revolutie. Venezuela is nu eenmaal het land der revoluties. Grijpt misschien president Castro met het oog daarop elke gelegenheid aan om de aandacht zijner onderdanen van de binnenlandsche gebeur tenissen af te leiden en bezigt hjj daartoe een brutaal ongegeneerd optreden tegen het buitenland? Onmogelijk is het niet. Hij schijnt zijn volk tegen de vreemdelingen te willen prikkelen want hij heeft zoowat met de halve wereld ruzie. Nu weer krygt hij het met het machtige Albion aan den stok door de in beslagname van een Engelsch schip te Trinidad. Over de mogelijke ge volgen schijnt de dwingeland niet te malen. Nu intusschen zijn bruut optreden tegen over ons gezag aanhoudt zal onze regeering voor de moeielijke vraag gesteld worden krasse maatregelen te nemen. Met belang stelling moeten we de komende dagen tegemoet zien, want dat er iets gebeuren moet staat vast. o—o—o Keizer Wilhelm heeft de halve wereld in opschudding gebracht door hetgeen hjj in een onderhoud aan een „diplomaat in ruste" medegedeeld heeft over zijn groote gevoelens van vriendschap die hij voor Engeland koestert en het verdriet dat hij heeft dat men hem daar zoo geheel verkeerd beoordeelt. De Keizer moet onthullingen gedaan hebbenaltijd wanneer waar is wat gemeld wordt en het lijkt er inderdaad wel naar—die iemand versteld doen staan. Hjj beweerde steeds een vriend van Enge land te zijn geweest doch het Engelsche volk had het nooit willen erkennen en ging voort tegen hem te lasteren. En dan somde de Keizer op welke goede diensten hij aan Albion al niet bewezen had en gaf verlof dit bekend te maken opdat men beter zou weten hoe men hem moest beoordeelen. Van „die goede diensten" nu zijn er ook eenige die op ons Hollanders een diepen pijnlijken indruk moeten maken, omdat daaruit blijkt welke rol de Keizer heeft gespeeld in de dagen van de Zuid-Afrikaan- schen oorlog. Niet alleen heeft Keizer Wilhelm gewei gerd in te gaan op het voorstel van de Russische en Franscho regeeringen om bemiddelend op te treden, ook heeft hij geweigerd de Boeren afgevaardigden te ontvangen, waardoor hun zending geheel mislukte en wat nog wel ergste is, de Keizer heeft verklaard zelf in eigen per soon het „plan de campagne" te hebben ontworpen voor den Engelschen bevel hebber waardoor deze aan het Engelsche dibacle in Zuid-Afrika een einde kon maken. Wat de Keizer met zij a onthullingen trachtte te bereiken zal hem mogelijk niet gelukken, Want de Engelsche pers heeft weinig lof voor de vriendschapsdaden. Duitschlands vorst moge al vriendschappe lijk jegens Engeland gezind zjjn redonecren ze, maar de Duitsche regeering zeker niet dat merken we wel aan de vlootbouw, en het Duitsche volk stellig nog minder. De Duitsche bladen zijn er ook niet al te best over te spreken. Intusschen een officieele bevestiging dat de Keizer werkeljjk de onthullingen heeft gedaan, moet nog komen, doch er wordt reeds heel wat stof over de zaak zelve opgejaagd. —o—o—o— De Engelsche kiesrechtdames blijven zich nog maar flink roeren. In de afgeloopen week hebben een aantal hunner weer heel wat opschudding verwekt in het Lagerhuis waar ze toen de heeren druk aan het debat- teeren waren over de vergunningswet hun kreet voor het vrouwenkiesrecht aanhieven. Toen moesten ze er natuurlijk uit wat heel wat moeite koste omdat de dames zich met kettingen aan de balustrade der tribune hadden vastgebonden. Na heel wat herrie konden ze op straat gezet worden. De tribunes in het Lagerhuis zijn nu maar tot nader order voor het publiek gesloten. Ook buiten het Lagerhuis in eenige politieke vergaderingen, o.a. in eene waar minister Asquith optrad, weerden de heftige voorvechtsters zich. Ze moesten ten slotte op straat worden gegooid. Op zoo'n manier blijft de Londensche politierechter het druk hebben. Want dat de dames gestraft zullen worden is zeker. En dat ze de gevangenis verkiezen boven boetebetaling eveneens. Wanneer zullen ze eens verstandig worden —o—o—o— Koning Alfonso van Spanje heeft in de afgeloopen week vergezeld van zijn gemalin een bezoek gebracht aan Barcelona, is daar op de uitbundigste wijze met hulde overla den en zonder eenig kleerscheuren in het veiliger Madrid teruggekeerd. Koning Alfonso is een vermetel jonge man die naar 't schijnt weinig om eigen veiligheid denkt. Want Barcelona is niet te vergeefs de stad der onlusten en van bommen genoemd; het broeinest van repu blikeinen en schuilplaats van een groot aantal socialisten en anarchisten. 'tWas voor de tweede maal dat Koning Alfonso zijn schreden naar het woelige Catalonië richtte. Men herinnert zich hoe eenigen tijd geleden de Koning ook een bezoek aan Barcelona bracht en met veel luister werd ontvangen en geen haar op zijn hoofd gekrenkt werd. Bij het afscheid nemen deed hij toen de belofte spoedig terug te zullen keeren en hij heeft woord gehouden en zelfs zijn gemalin meegenomen, niettegenstaande de ernstige waarschuwing door meer dan een zijner raadslieden geuit. De Koning had zich nu eenmaal in het hoofd gezet om te gaan in de meening dat niets de bevolking beter kalm zou kunnen stemmen. En Barcelona heeft zijn Vorst en diens gemalin op waardige wijze ontvangen. Niet met bommen maar met bloemen, niet met verwenschingen en bedreigingen, maar met groot gejuich en huidegeroep. Het Cata- lonische volk heeft de moed van den Koning bewonderd en dat heeft het voor hem doen kiezen. Zelfs de oproerige bewegingen tegen de regeering heeft het volk niet het gevoel der oude Spaansche ridderlijkheid kunnen ontrooven, de oude ridderlijkheid die persoonlijke moed en koelbloedigheid als het hoogste aoht. Overal waar de Koning verscheen klonk luidop de kreet „Leve de dappere Koning!" Koning Alfonso heeft zich in het hol van den leeuw gewaagd en als een over winnaar is hij met zijn gade in zijn resi dentie teruggekeerd. Ongetwijfeld zal zijn daad in de toekomst voor de rust in zijn koninkrijk goede gevolgen kunnen hebben, doch menig verstandig mensch zal ze zoo niet roekeloos en lichtzinnig dan toch wel wat te gewaagd hebben ge vod den. —o—o—o— Het nieuws over de Balkanverwikkelin gen blijft maar doorvloeien. Toch is er nog weinig vooruitgang te bespeuren. Ver schillende onderhandelingen worden nog gevoerd en wat daarvan de gevolgen kun nen zijn is nog niet met zekerheid te zeggen. Niet van beteekenis ontbloot is het bericht dat Bulgarije wat toeschietelijker wordt en er tusschen dit rijk en Turkije een overeenkomst is gesloten waarbij Bulgarije zich bereid heeft verklaard financieele con cessies te doen, iets waarvoor het eenige dagen geleden nog niet te vinden was. Waarschijnlijk wijzigde Bulgarije zijn houding op aandrang van Rusland, Frank rijk en Engeland. TEXEL, 4 NOVEMBER 1908. Marktdag. De markten loopen ten einde, de markt van Maandag getuigde er van door de weinige aanvoer van vee. Van de handel valt dan ook niet veel te zeggen, de groote markten elders hadden de meeste kooplieden in beslag genomen. Volgens het landbouwjaarboekje wordt Dinsdag 10 dezer alhier de Scheimarkt gehouden. Vergadering V. V. De vergadering tot definitieve oprich ting van eene vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer op Texel, Maandag in „de Lindeboom" ge houden, was maar matigjes bezocht. Door den heer Wagemaker, die met den heer RuibiDg indertijd op zich had genomen concept-statuten voor eene ver eeniging samen te stellen, werd de vergadering geopend met een welkom aan de opgekomenen, wier aantal echter zooals spr. terecht opmerkte klein was, terwijl bovendien zij, voor wie in de eerste plaats eene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer van belang was bijna allen schitterden door afwezigheid. Spr. bedoelt daarmede de stalhouders, bakkers, slagers en verder andere ne ringdoenden die in de eerste plaats profijt trekken van vermeerdering van het aantal vreemdelingen die voor korter of langer onze gemeente bezoeken. Spr. meent verder, dat juist deze ge meente zoo bij uitstek geschikt is voor het werk van zulk eene vereeniging en deze alhier dan ook dringend noodig is. Verder wordt door spr. herinnerd dat ZEd. indertijd min of meer gedwongen was, evenals de heer Ruibing, de op dracht te aanvaarden tot samenstelling der Statuten. Spr. zegt dat dit min of meer „force majeure" was geweest en dat men weinig pleizier had beleefd die opdracht te hebben aanvaard. De noodige tijd toch om er spoed mede te maken ontbrak en toen er niet spoedig genoeg naar den zin van sommigen eene ver gadering werd uitgeschreven ontzag men zich niet daarover verwijten te doen. Eindelijk kort voor kermis was men ten slotte met de ontwerp-Statuten gereed en zou eene vergadering zijn uitge schreven; door omstandigheden was dit TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. flankomst Trein helder. Vertrek Boot. O o—O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1