m INGEZONDEN STUKKEN. I Marktberichten. -f Oude Wonden toen echter onmogelijk gemaakt. Daarna had men gemeend eerst de drukte van de tentoonstelling maar te moeten laten voorbij gaan, zoodat eerst thans de vergadering plaats had. Overgegaan werd thans tot behandeling der ontwerp-Statuten. welke artikel na artikel werden voorgelezen en zoo noodig gewijzigd en aangevuld, terwijl ten slotte het geheel werd v;istgesteld. Volgens die thans vastgestelde Statuten zal het doel der Vereeniging zijn de verfraaiing van Texel en de bevordering van het vreemdelingenverkeer in deze gemeente. De vereeniging zal bestaan uit Eere leden, leden en donateurs; eerst ge noemden behoeven geen contributie te betalen, die der leden is minstens f 1 per jaar en die der donateurs f 2,50 per jaar, terwijl men tevens donateur kan worden door een gift in eens van f 25. Eereleden, leden en donateurs hebben gelijke rechten. Het bestuur zal bestaan uit minstens 5 en hoogstens 11 personen die dadelijk weder herkiesbaar zijn. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Jan. tot uit. December en zij die vóór 1 Nov. van het loopende dienstjaar hun lidmaatschap niet schriftelijk hebben opgezegd, zijn ook voor het volgende jaar weder lid. Minstens 1 maal 'sjaars, in de maand Maart, wordt een algemeene vergadering gehouden, waarin door het bestuur schrif telijk verslag wordt uitgebracht over het afgeloopen dienstjaar en de penningm. rekening doet van zijn gehouden beheer. Het bestuur kan verder zooveel maal eene algemeene vergadering uitschrijven als het zulks noodig acht, terwijl tevens eene algemeene vergaderiDg moet worden uitgeschreven wanneer minstens 10 leden dit schriftelijk vragen en daarbij opgeven wat de reden van dat verzoek is. Zulk een vergadering moet dan binnen 14 dagen na die aanvrage uitgeschreven worden. Op de Statuten zal de Kon. goedkeu ring worden gevraagd. Overgegaan werd thans tot de ver kiezing van een bestuur voor deze keer bestaande uit 6 leden, uitmakende het dagelij ksch bestuur. Ten einde wat spoediger gereed te zijn met de stemming werd besloten als gekozen te rekenen de 5 personen welke de meeste stemmen op zich zouden hebben vereenigd, en mochten daar soms onder zijn welke voor die benoeming bedankten, om dan maar verder te gaan tot de personen welke dan weder de meeste stemmen hadden verkregen. Tot stemming overgegaan zijnde bleek dat de meeste stemmen hadden ver kregen de heeren Wagemaker, Rujbing, Dikkers, J. S. Dijt en Over, welke echter allen achtervolgens opgaven de benoe ming niet aan te nemen. De heer Wage maker gaf daarbij te kennen dat hij als lid der voorloopige commissie al genoeg onaangenaamheden er door ondervonden had en ook bij andere gelegenheden weinig pleizier had gehad, wanneer hij zich voor 't algemeen inspande, zoodat hij geen plad had zich meer voor het algemeen belang intespannen. Deze uitslag was verre van bevredigend voor de pas opgerichte vereenigiDg. De leden welke na genoemd vijftal dan de meeste stemmen hadden verkregen volgden het voorbeeld hunner voorgangers en bedankten ook. Een vrij hevig dispuut ontspon zich naar aanleiding van hetgeen de Voorz. had gezegd omtrent de onaangenaam heden reeds door ZEd. ondervonden, een dispuut dat vrij persoonlijk was en waaruit bleek dat eenigen in de meening verkeerden dat de vroeger opgerichte Commissie voor Vreemdelingenverkeer nog bestond doch sliep, terwijl anderen beweerden dat die commissie reeds lang ter ziele was. Door al dat gedisputeer kwam men echter niet verder; ten slotte word daarom besloten dat biDnen korten tijd weder eene vergadering zou worden uitgeschre ven en beproefd zou worden of dan een bestuur zou kunnen worden verkozen dat de benoemiDg wel zou aannemen. Daarna werd de vergadering gesloten. Een belangrijk bericht. Van goed ingelichte zijde wordt ons medegedeeld dat voor het komend jaar ons eene groote verandering te wachten staat het vervoer te lande hier betreffende. Ondernemers van buiten Texel moeten zich namelijk ten doel stellen door auto mobiel, autobus of dergelijk, althans door voertuigen met zelfbewegende kracht eene dienst over Texel te onderhouden. Uitgangspunt zal natuurlijk de haven zijn vanwaar een dienst naar den Burg, terwijl verder naar gelang van behoeften de dienst zal worden uitgebreid naar Waal en Oosterend en bij beharding van den weg door het Noorden (waartoe pogingen worden aangewend) ook door dien polder naar Cocksdorp endoor den polder Eierland. Ook de route Koog zal in het verkeer worden opgenomen. Een paar heeren hebben dezer dagen de wegen in oogenschouw genomen en hebben deze voor het doel zeer geschikt bevonden. Ook werd met eenige inge zetenen geconfereerd. Vrij beslist werd ons verzekerd dat het plan zal doorgaan en reeds vroeg in het komend voorjaar de exploitatie is te wachten. Wij zijn er benieuwd naar. Den Hoorn3 Nov. De leden der rederijkerskamer „Oefe ning kweekt kunst" alhier hebben be sloten de eerste voorstelling te houden op Vrijdag 20 Nov. a.s. De volgende drie blijspelen zullen dan opgevoerd worden: 1 „De nieuwe Bur gemeester", 2 „Solliciteeren" en 3 „Het verdraaide hoofd". Oudesclüld2 Nov. Zaterdag j.l. had in de Zeven Provin ciën de jaarvergadering van den Schip pers- en Visschersbond plaats. Do opkomst liet, zooals gewoonlijk, wel wat te wenschen over. Nadat de voorzitter, de heer W. Mets Tz., den aanwezigen bet welkom had toegeroe pen, en de notulen der voorgaande bij eenkomst onveranderd waren goedge keurd, deed de penningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek dat dit sloot met een nadeelig saldo van f 10,73. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren S. Gz. Kuijper en Jb. Mz. Hillenius weder her kozen, terwijl in plaats van den heer C. C. Koopman gekozen werd de heer J. Jz. Kooger. Allen, ter vergadering tegenwoordig, namen de benoeming aan. Achtereenvolgens werden nu een 4tal belangrijke punten besproken en besloot men zich in al die 4 gevallen tot den betrokken Minister te wenden. Deze punten warena Wegruiming hinderlijk voorwerp /waarschijnlijk een zware steen) even ten Westen van den mond der haven op ongeveer 200 M. uit den wal; b Aanvrage vrijdom van zoutaccijns voor de verzending van garnalen naar het buitenland; c Vergrooting bestaande ha ven; d Aanvrage lichtboei op de ton van den Rug. Nadat nog een en ander van minder belang was besproken, werd te ongeveer 9'/j uur deze belangrijke bijeen komst gesloten. De heer L. Mullens van Alkmaar, die hier reeds 2 maal eene voorstelling in de goochelkunst had gegeven, deed dit 31 Oct. jl. voor de 3de maal en wel in de K. W. B. Het bezoek was tamelijk. Er werd aardig gewerkt en meermalen werd er hartelijk gelachen. 3 November. Gistermorgen had bij de Wed. K. Tuinder een begin van binnenbrand plaats Een der ramen stond eenigszins open en in de nabijheid daarvan stond een eenpitspetroleumstel te branden. Door den wind kwamen de kleeden voor de ramen hiermede in aanraking en stonden weldra in lichte laaie/ Gelukkig bemerkte dit de melkboer J. Roeper, die naar binnen giDg en wien het met behulp der weduwe gelukte de vlammen te stuiten De schade was echter al vry aanzienlijk, doch alles wasdoorassurantie gedekt. Werd de voorgaande week voor de wulken bijna geregeld 5 gld per HL. betaald, Zaterdag j 1. daalde die prjjs reeds tot f 3 en gister werd f 1 uitbe taald. Thans zijn ze geheel onverkoop baar, wat èn voor de opkoopers on voor de visschers eene belangrijke schadepost is, temeer daar zij in vrij aanzienlijke hoeveelheden werden gevangen. De Cocksdorp31 Oct. De kustwacht van Eierland rapporteert dat het wrak van den in de Eirlandsche gronden gestrande logger „Katwijk 42" van de bank geslagen en vermoedelijk in de diepte gezonken is. Oosterend, 3 Nov. Weldra zal men hier kannen luisteren naar de klanken van het Christelijke Harmoniegezelschap, dat voor korten tijd opgericht werd. De instrumenten er voor zijn gisteren aangekomen. Tomaten of „appeltjes der liefde" zijn mooie vruchten (bessen) die meerma len uit gestrande vaartuigen werden medegebracht. Een meisje alhier zaaide er zaad van en heeft er nu hooge plan ten van gewonnen met kolossale bessen die evenwel maar niet naar genoegen rood willen worden. Slechts een enkele heeft de gewensclite kleur verkregen. De goochelaar Mullens van Alkmaar gaf hier gisteren voor een klein gezel schap in het „Wapen van Amsterdam" eene goedgeslaagde voorstelling. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van 't bericht in uw blad van 31 Oct. j.l. zijn wij zoo vrij eene kleine plaatsruimte te vragen voor onder staande regelen. Wij juichen 't toe, dat U doordrongen zijt van 't gevoel voor ons den financieelen steun van 't Texelsche publiek in te roepen doch betreuren 't feit dat de uitkomsten tot heden voor de Rederijkerskamer zoo diep treurig zijn. Van de aangeboden donateurskaarten kwam een groot gedeelte onbetaald terug, dit beneemt den leden de mogelijkheid te beantwoorden aan het doel wat een rederijkerskamer zich in het algemeen stelt, n.l. 't zich onderling oefenen in de welsprekendheid, door 't instudeeren van tooneeletukken waarvan de leden het resultaat toonen door 't geven van uitvoe ringen. Waar deze uitvoeringen gegeven door U. D. I. in 't algemeen flink de critiek konden doorstaan, getuige de resenciën der pers, durfden wij met volkomen vertrouwen bij de intrede van ons derde vereenigings jaar het kunstlievend publiek onze dona teurskaarten aanbieden. Wij cursieveeren kunstlievend, daar wij in 't algemeen onze donateurs hieronder rangschikten. De uit komst was niet alleen financieel teleur stellend, doch bedroog ons tevens in onze verwachtingen, wat betreft de heerschende kunstmin. Wij maken uit dit resultaat de gevolgtrekking, dat een groot deel van 't publiek niet begrijpt wat 't is donateur te zijn van een Rederijkerskamer en waarom een dergelijke vereeniging donatiën vraagt. Wij wenschen dit in 't kort uit een te zetten, cpdat zij die reeds bedankten, alsnog hierop terugkomen. Eene Rederijkerskamer vraagt financi eelen steun van hare donateurs en werk kracht van hare leden, hiervoor verschaft zij hare donateurs een paar genoegelijke leerrijke avonden en geeft hare leden eenige ontwikkeling. Dit wetende gevoelt een ieder zich verplicht en mag 't zich tot een eer rekenen eene dergelijke nuttige instel ling te kunnen steunen. Waar zooveel nuttige vereenigingen hier ter plaatse ondergingen door gebrek aan donateurs zijn wij zoo vr(J 't Texelsche publiek eens wakker te schudden, en hen aan te sporen 't weinig overgebleven vereenigingsleven op ons eiland te behouden. Kunst, boe bescheiden ook, vindt hare kracht in ge meenschappelijke samenwerking. Waar zij geheel verdwijnt ontstaat een verslapte geest en gaat met haar de onderlinge samenleving te loor. U dankzeggend voor de plaatsing. 't Bestuur der Reder, kamer U.D.I. W. H. Dalmeijer, Voorzitter. Gr. Keijber, Secretaresse. S. Vlessing, Penningmeester. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand October 1908 Ingelegd f 13872,76' Terugbetaald 15467,17 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3264. CORRESPONDENTIE. Een Aandeelhoudertje. Uw ingezonden stukjewaarin ge u nog al scherp uitlaat over iemand die, volgens u, „bij de intocht van „De Dageraad" daar een eereplaats innam en later gebruik maakt van de post booteischt persoonlijke onderteekening. Wij kunnen het zoo niet opnemen. Red. die door geen enkel middel genezen konden xoorden, worden door den Kloosterbalsem genezen. Prijs per pof 0.35, 0.75 en 1.20. Let op den rooden band met handte&kt» ning L. I. Akker. Een versterkingsmiddel voor oude menschen Vermeerder de jaren uws levens. Breng leven in uwe jaren. Wacht u voor oud-worden, be waar al uwe krachten. Wanneer de menschelyke machine begint te slyten komt de ouderdom snel, en neemt men af. Het bloed wordt arm en wa terachtig, de bloedsomloop gaal langzamer en de zenuwkrachten ver zwakken, wat alles te zamen dui- delyk bewyst dat zekere noodzake- lyke levenselementen langzaamaan verdwynen en weldra geheel en al beginnen te ontbreken. Een der eerste verschynselen is een volhardende koude der handen en voeten. De maag, de ingewanden, de blaas geven blyk van verzwakking, en schynen dikwerf gedceltelyk ver lamd. De verzwakking vermeerdert en de bronnen van levenskracht zyn zoo klein dat gy begint in te zien dat uwe gezondheid goed en wel onder- mynd is. De Pink Pillen maken uw bloed weer ryk en versterken al uwe organen. Zy zetten de organen die stilstonden op nieuw in gang, Zoo zullen zy de jaren uws levens vermeerderen en leven in uwe laatste jaren brengen. TEXEL, 2 November. Aangevoerd werden: 4 Koeien f 125 a f 156 8 Graskalveren f 45 a f 55. 2 Nucht. Kalv. f 12.— a 16 1 Ram 17 Schapen f 14,00 a 16,50 40 Lammeren f 10,00 a 15,00. 56 Biggen f 4 a 6,00. Kippen f 1,00 a f 1,25 (2 korven) Handel onbeduidend. Pnrmerend, 3 Nov. Aangevoerd 549 Runderen waaronder: 435 vette koeien 60 4 74 Ct. per KG. 10fi Gelde koeion 130 4180. Melkkoeien f 160 d 240. 8 stieren. 121 vette kalveren f 0,80 a f 1,00 p. Kg. 196 Nuchtere kalveren f 10— af 29— 3571 Schapen f 20,d f 28,00 prijsh. h. stug, 300 Lammeren f 13,a f 21,—. 394 vette varkens f 0,42 a f 0,46 per Kg.; 35 magere varkens f 12 a f 18,00; 358 biggen f 4 a f 7 kipeieren f 7.00 a f 8,00 per 100; (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Prijs f 1,75 dc doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken by de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2