VERKIEZING. Voer-j aapjespenen. Een donkerbruin" HENGSTVEULEN, bouwkumljg en rakteekenen te geren. Hl u Genland, Marktberic h ten. KENNISGEVING. Streng verboden te jagen, Predikbeurten ADVERTENTIËN. bode niet met f 25 doch met f 50 te ver- hoogen. De commissie was namelijk later beter bekend geworden met de zaak en had vernomen dat de bode reeds langer dan 12 jaar in dienst was en de werkzaamheden wel waren toegenomen doch het salaris niet, zoodat zij meende dat de verhooging f 50 moest bedragen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten en de begrooting in zooverre ge wijzigd vastgesteld. Hierna wordt door den heer Dikkers ge zegd, dat hij nog wel plan had gehad bij de behandeling der begrooting eene aan merking te maken op de post politie, n.l. wat betreft de nachtwachts en de veld wachters op de verschillende dorpen, doch dat hij nu de burgemeester niet aanwezig is dit niet zal doen. Spr. had n.l. willen aandringen op reorganisatie van het politie corps. Nachtwachts acht spr. onnoodig en ook de veldwachters op de dorpen zijn niet zoo noodig volgens spr., daar deze in hoofd zaak dienst doen voor brievenbesteller van den burgemeester. Spr. meent dat de poster ij veel goedkooper de brieven kan vervoeren. Wat de nachtwachts aangaat: indertijd werd zelfs naar aanleiding van een voorstel van den Burgemeester besloten geen nacht wachts meer aan te stellen, en een paar weken later deed de burgemeester toch een oproeping en werden er een paar aangesteld. Verder wijst spr. nog op den veldwachter te Waal, die er figuurlijker wijze gesproken nog pakketten ook bij vervoert; deze wordt n.l, zoodra de burgemeester maar bang is dat er iets kan gebeuren, door Van d. Poll naar den Burg gehaald. Spr. meent dat diens tractement wel met een f 50 moest worden verhoogd voor die extra diensten. De Voorz. zegt dat er bij het geven van gratificatie wel aan gedacht wordt. Met den heer Dikkers is de heer Dros het geheel eens, ook deze achtt de nacht wachts overbodig, terwijl door den heer Langeveld gevraagd wordt of het maar mag dat steeds een plaatsverv. den dienst vervult De Voorz. geeft in overweging de zaak thans te laten rusten en te behandelen wanneer de burgemeester zelf aanwezig is. Overgegaan wordt daarop tot het nemen van de verschillende besluiten voortvloei ende uit vaststelling der begrooting nl. deze: dat in plaats van 2,8% in het volgend jaar 3% van het inkomen als Hoofd. Omslag zal worden geheven. dat het totaal der te heffen H. O. zal bedragen f 19000 inplaats van zooals thans f 18C00 dat eene subsidie aan het algem. arm bestuur zal worden verleend van f 3250 dat voor den dienst van 1909 eene tijdelijke geldleening van f 5000 zal mogen worden gesloten ter voorziening in de behoefte afin kasgeld; dat het salaris van den gemeentebode zal worden verhoogd met f 50 en gebracht op f 400 en dat het salaris van den ambtenaar ter Secretarie, Jonker, zal worden verhoogd met f 100 en gebracht op f 600.— 18 Reclame's hoofdelijken omslag. Namens de erven Kramer wordt door den heer Dekker gevraagd om afschrijving van de H. O. voor %2 gedeelte of f 19,60. Wordt toegestaan. Bij de thans volgende rondvraag herin nert de heer Zijm er aan, dat hij indertijd in overweging heeft gegeven boomen te planten aan de Koog en dat thans daarvoor de geschikste tijd is. De voorz deelt alsnog mede, dat waar schijnlijk in de volgende vergadering de plannen voor den steiger te Oost zullen kunnen worden behandeld en mogelijk ook voor de beharding van den weg Waal- Oudeschild, spr. voegt er aan toe dat door de Synode niet was goedgekeurd het besluit van de Herv. Gem. te Waal om voor dien weg eene subsidie te verleenen van f 500. Verder stelt de voorz. voor B. en W. te machtigen om gedurende ongeveer een maand als proef de straatverlichting te den Burg te doen plaats hebben als hun college dit noodig acht, om daarna in een volgende vergadering met een nieuw plan voor den dag te komen, omdat de thans geldende regeling niet goed is. De heer Langeveld acht het wenschelyk dan ook rekening te houden met mistig weder bij lichte maan, terwijl de heer Dikkers nog zegt dat ook hij had willen opmerken dat de thans geldende regeling niet deugde. Zonder stemming werden B en W gemachtigd tot het nemen der proef. Door den heer Mets wordt opgemerkt dat de toestand der loskraan op de haven onvoldoende is, spr. herinnert er aan, dat onlangs tjjdens de landbouwfeesten, de ketting er van brak hij het heffen van een zwaar voorwerp en acht het gewenscht dat er een verplaatsbare loskraan zal wor den aangeschaft met nog veel grooter draagvermogen. De heer Dros acht het geheel overbodig dat bij lichte maan rijtuigen en fietsen van een helder brandende lantaarn zijn voorzien en meent dat elders daarvoor milder bepa lingen zijn dan hier, waarop de Voorz. antwoordt, dat hjj meent dat dit een rijks wet is en er dus niets aan te doen is, doch dat hij het nog wel eens wil naslaan. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 blauw schort, 1 kinderzak, 1 centuur en een rozenkrans aan den Burg, INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BEHSTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 3 der belasting op bedriifs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1908/9 invorderbaar verklaard op den 20 October 1908 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 22 October 1908. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.B. TEXEL, 24 OCTOBER 1908. Een gevoelige ommekeer. Van 80 graden tot 40 graden thermo meterstand, was de overgang van de temperatuur in maar enkele dagen tijds 't Was of we zoo plotseling metgroote stappen in het rijk van den wintervorst waren aangeland. „Strenge heeren regeeren niet lang," is een algemeen geijkte term en gelukkig is dat spreekwoord ook nu weer bewaar heid. De thermometer was de laatste dagen weder stijgende. In Amerika echter zoo melden de bladen, steeg de thermometer in de verloopen week tot 90 graden in de schaduw en werd daar nog druk gebruik gemaakt om in het water wat verfrissching te vinden. Ondertusschen de handelaars in winter- artikelen, die met kleederen en kachels enz. zoo exposeerden, hebben ongetwij feld kans gehad zaken te doen, evenzoo de brandstoffenhandeiaars, die zich in de handen wreven, niet enkel van de kou, doch zich als het ware verkneukelende dat de wind zoo lekker in hun zeiltje blies. Nu, 't is hen gegund, een ieder op zijn tijd een voordeeltje. De Goochelaar. De heer Mullens, die op verschillende dorpen van ors eiland de schooljeugd en ook anderen deed kennis maken met zijne handigheid stelde Woensdagmiddag de jeugd aan den Burg in de gelegenheid daarvan te genieten. Omtrent die voor stelling ontvingen wij het volgende be richt „De heer Mullens van Alkmaar gaf hedenmiddag een goochelvoorstelling, die men uitstekend geslaagd mag achten. Vooral dient opgemerkt te worden zijn beschaafde voordracht en zijn tact om met kinderen om te gaan. Na iedere toer ging er een gejuich op, dat hooren en zien verging. Alleen zouden we de heer M. de raad willen geven kinderen geen bier te geven." Een nieuwe vereeniging. De bijeenkomst, uitgeschreven tegen Woensdagavond in hotel „DeOranjeboom heeft er toe geleid dat ook hier een Dam- en Schaakclub is opgericht. Een tiental personen hebben zich als lid aangemeld, een bestuur werd gekozen en een reglement voor de vereeniging werd vastgesteld. Ee heer C. Buysman is pres. van de vereeniging, de heer J. v. d. Poll, secre taris en de heer P. Dalmeijer. penning meester. Eventueele liefhebbers die alsnog tot deze vereeniging wenschen toe te treden zullen bij gemeld bestuur zeker nadere inlichtingen kunnen bekomen. Oudeschild, 22 Oct. Gisteravond werd alhier eene meisj^s- zangvereeniging opgericht. Omstreeks 30 jonge dames traden als lid toe. Zij draagt den naam „Excelsior". Het bestuur is als volgt samengesteld P. Rz. Boom, directeur mej. S. de Wjjn, secretaresse en mej. H. Blom, penningmeesteresse. Hedenmorgen verliet de visschers- vloot voor het eerst gedurende deze week de haven. De aanhoudende sterke Oos tenwind had haar dit belet. De Cocksdorp21 Oct. Hedennamiddag geraakte op de boe renhofstede „Wageningen"in den polder Eierland eene strooklamp in brand door vonken uit den schoorsteen vrn een locomobiel, welke er een dorschmachine in werking bracht De brandspuit van hier was spoedig ter plaatse, doch kon niet veel meer doen dan het gebouw dat slechts eenige meters van hotstroo verwijderd was, nat houden, daar er weinig water was. Daar de richting van den wind gunstig was, kon men het stroo met haken uit elkaar halen en spoedig doen verbranden. Veiligheidshalve zal men hedennacht het terrein bewaken. De vorst der laatste nachten bracht hier heel wat onrust te weeg. Er was op het veld nog zooveel te doen. Aard appelen en suikerbieten moesten hier en daar nog gerooid en vervoerd worden, doch gelukkig is het weder nu wat milder gestemd, zoodat men thans druk bezig is het resteerende werk spoedig af te maken. Vlieland. Donderdag 15 October hield de veree niging „Nut en Genoegen" in hotel Meyer hare huishoudelijke vergadering. De heer Donia opeude de bijeenkomst als vice president, wegens vertrek van den heer Klippus, laatstelijk president. Van de 80 leden waren 20 aanwezig. De notulen der laatste huishoudelijke vergadering werden na lezing onveran derd goedgekeurd. De rekening en verantwoording, door twee der leden nagezien, bleek volkomen in orde te zijn. De ontvangsten bedroegen f 259 876, de uitgaven f 136.825, zoodat een batig saldo bleef van f 123.05. Voor de goede zorgen, gewijd aan financieel boheer, zoowel als voor het uitgebrachte verslag, werd den secretaris penning meester dank gezegd. Daarna had de verkiezing van een voorzitter plaats. De heer Schaafsma werd gekozen met 18 stemmen, genoemde heer neemt de functie op zich. Tot bibliothecaris werd gekozen de heer G. Donia, tot vice president de heer J. C. Dekker, die eveneens beiden de benoeming aanvaardden. Bij acclamatie werd herkozen tot Se cretaris-penningmeester de heer J Mole naar. De som welke het vorig jaar voor de ijsbaan werd toegezegd, doch wegens het nog niet stand komen van de baan in kas werd gehouden, werd nogmaals be schikbaar gesteld. Voor aanschaffen van nieuwe boeken en herstel der oudere werken der biblo- theek werd f 40 uitgetrokken. De heeren Van Rossum, Schaafsma, J. C. Dekker en Kansel zullen alsspre kers optreden op de vier lezing-avoDden. De vergadering werd daarna door den president gesloten. (Te late ontvangst voor het vorig num merdoor het postvervoer'?) 20 Oct. Met gunstig gevolg werd door den heer J. S. Dekker, kweekeling te Gro ningen, examen afgelegd in de Vrije-en ordeoefeningen. Zondag 25 October 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kjjne. (Kerkcollecte) Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm, 10 uur ds. Kijne 's AvoDds 7 uur ds. Groenveld van Scbagerbrug Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. (Avondmaal) Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg's Avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm 10 uur ds Scherpenhuysen. Leiden, 23 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd 15 Stieren f108,— a f214, 142 Kalf- en Melkkoeien f 170 a f 280; 1231 Varokoeien f 114 a f 248; 165 Vette Ossen en Koeien f 183 a f 294 173 Graskalveren f 48 a f 87. 45 Kalveren (vette) f 67 a f 108 14 Kalveren (magere) f 7ai 14, 721 Schapen (vette) f 19,— a f 29. 409 Schapen (weide) f 15 a I 21; 229 Magere Varkens f 14-- a f 34, 266 Biggen f 3,00 h f 8,00; Schagcn, 22 Oct. Aangevoerd: 10 Paarden f 80,a f 200,-; 8 Stieren f 80 a 160, 50 Kalfkoeion f 170,a f 260— 81 Vette Koeien I 170 a 1300; 550 Geldekoeion f 120 a 1 240 30 Nuchtere Kalveren f 10 a f23, 145 Graskalveren f40 a f 85; 000 Lammeren f 0 a f 00, 690 Schapen (vette) f 24.— a f 31. 180 Schapen (magere) f 16,a 23, 25 Vette Varkens 44 a 47 cent per Kg 80 Biggen f 5,— a f 10,50; Boter f 1,50 a f 1,60 per K.G. Kipeieren 1 5,50 a 1 6,50 per 100; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 17 tot en met 23 Oct. '08. GEBOREN Melle, z.v. Cornelia Zegel, en Aaltje Krijnen, Jacoba, d.v, Gerrit Bertus Wakker en Alberdina do Boer, Leendert Willemz.v. Willem Grieken Antje Brouwer, Agathad.v. Klaas Puiman en Aagje Maas, Annaatje Maria d.v. Willem Joban Bakker en Anna Petronella Keesom. ONDERTROUWD: Helbert Kalis en JkTana Bakker GETROUWD Cornelia Dekker en Jantje Kikkert. OVERLEDENGeene. De Heer en Mevrouw KRUIJTBOSCH EVERTS geven kennis van de geboorte van hunne Dochter MARGARETHA CATHARINA. Dordrecht, 22 Oct. 1908. Ter kennis wordt gebracht dat de in het faillissement I. N. I. PERRIN, voormalig koffiehuishouder te Burg op Texel, neder- gelegde eenige uitdeelingslijst verbindend is geworden, en dat mitsdien voormeld fail lissement is geëindigd. De Curator, Mr. A. Dorbeck. Kantoor: Lnttik-Ouddorp C 85, te Alkmaar. -^-l'en die i0'8 te vorderen heb- (Paly ben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den heer ANTHONIE BUIS, overleden te den Burg op Texel, den 14 October 1908, worden verzocht daar van vóór 1 November aanstaande opgave te doen ten kantore van den Notaris G. DIKKERS te Texel, Bij genoegzame deelname is ondergetee- kende bereid, te den Burg, les in het H. LACROOIJ, den Helder. Dijkstraat 52. Het College van Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel", brengt ter kennis van de stemgerechtigde Ingelanden, dat op Dins dag, den 10 November aanstaande van des voormiddags 10 tot 3 ure, in het Café „den Burg" aan den Burg alhier, zal worden overgegaan tot de stemming van TWEE HOOFD-INGELANDEN voor het bestuur van dat Waterschap, waartoe alsdan aan de kiezers hunne stembriefjes zullen worden uitgereikt. De stembriefjes zullen onmiddelfik na het verstrijken van den tijd voor de inle vering bepaald worden geopend, en ingeval van herstemming zal die geschieden op een later te bepalen dag. Deze stemming behoort te geschieden ter voorziening in de vacature, ontstaan door periodieke aftreding volgens den rooster van de Hoofd-Ingelanden de Heeren: CORNELIS Bzn. BAKKER CORNELIS Mzn. VEEGEK, Texel, 5 October 1908. Het College van dagelijksch bestuur vnd., J. S. DIJT, Voorzitter, RUIBING, Secretaris. TE KOOP S. GltOEVEVELD, P.II.Polder. vanaf 1 NOVEMBER a.s. op de landerijen van ondergeteekende Jn. Witte JPz. C. Koorn Jbz. R. Witte JPz. Jn. Witte Jn.Jn.Dz. H. Maas Wz. Jb. Koorn Cz. Wed. G. Witte D. Dros Az. K. Bakker Az. Dr. H. Over P, Maas Dz. P. Fz. Koorn Jn. Vlaming Bz. Gebrs. Witte Mz. Joh. Roeper Jbz. Jb. Kok Tz. waarvan do vader en do moeder op de Landbouwtentoonstelling te Texol bekroond werden. Ilofive „Anna Paulowna," K. J. v. d. Woude. Eierland—Texel.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2