Marktberichten, Predikbeurten- INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 4 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1908/9 invorderbaar verklaard op den 28 October 1908 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 28 October 1908. De Burgemeester voornoemd, H. OVER, L.B. In aansluiting op het bericht ons van Oosterend toegezonden inzake eene uit voering van gewijde muziek en zang, vernemen wij dat zulks zal geschieden op uitnoodiging van den Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente. De uitvoeringen zullen plaats hebben te Oosterend en te Den Burg, resp. 7 en 8 November. Voor beminnaars van muziek en zang kunnen dit aangename avonden zijn. Oudeschild, 22 Oct. De oestervisscherij is nog druk aan den gang. Er worden nog wel wat oesters gevangen, doch bij lange na niet zooveel als in den beginne. Wulken worden echter ruimschoots gevangen en tegen f 5 per HL. opgekocht. De Cocksdorp, 26 Oct. Het wrak van den in de Eierlandsche gronden gestranden logger „Katwijk 42" is door visscherlieden van hier gekocht. Ze zijn zoo gelukkig geweest nog 14 vaten haring, enkele luiken en eenige diverse goederen te bergen. Zaterdag j.l. werd met de bij de Krim gestationeerde reddingsboot eene oefening gehouden. Het voornemen is dit over 14 dagen te herhalen. De heer Mullens van Alkmaar hield ook eene voorstelling met zijn goocheltoeren in de school te Zuid-Eier- land en in de zaal van den heer Zoetelief alhier. Oud en jong vermaakte zich kostelijk. Een krasse oude heer. Vrjjdag, den 23 October, herdacht de heer L. B. Keur, te Medemblik, zijn lObden verjaardag. „Wat we reeds zeiden toen hij 100, 101 en 102 jaren telde zegt de Med.bl. Cour. is thans ook nog van kracht hij is gezond, helder van geheugen, rookt zijn pijp En dat op zoo'n leeftijd 1 'tls merkwaardig!" Dat de heer Keur vele bewijzen van belangstelling ontving, is zeker onnoodig te zeggen. Des avonds werd hem een serenade gebracht; de jarige stond voor zijn woning er naar te luisteren en drukte de deelnemers hieraan hartelijk de hand. Naar men meent is de heer Keur thans de oudste in Nederland. Wat meester overkwam. Vermakelijk is het volgende, dat den heer Schook, een zeer bekend schoolhoofd te Amsterdam, overkomen moet zijn. Een moeder komt aan school met een veelbelovenden spruit. De bengel is thuis niet te regeeren. De bovenmeester, zooals het volk uit de achterbuurten te Amsterdam Z6gt, werd om raad gevraagd. Maar terwijl mamalief een boekje van het jongske opendoet, wordt het knaapje brutaal tegen zijn moeder. De heer Schook spontaan verontwaardigd, pakte hem onwillekeurig bij zijn ooren. De moeder dreigend Wat durf je mijn jongen slaan Nu ben je zuur hoor I En zij naar den wethouder. De heer Schook kwam er af met een berisping. Een zonderling geval. Het 9-jarig zoontje van M. den D. te Zeeland (Noord-Brabant), dat tot heden even goed zag als anderen verklaarde in school op eens dat hij de letters in zijn leesboek niet meer kon onderscheiden. Het kind is terstond onder geneeskun dige behandeling gesteld. Spotternij? In een plaatselijk blad te Hengeloo worden dames opgeroepen tot oprichting van een voetbalclub, 't Zal zeker als grap zijn bedoeld. Nederland en Venezuela. Reuter seint d.d. 26 October uit Londen het volgende telegram uit Caracas via Willemstad, dat gedateerd is 20 October Antwoordend op de tweede Hollandsche nota weigert Castro het besluit te her roepen, waarbij het verschepen van goederen naar Venezuela wordt verboden. Hij spreekt zijn verwondering uit, dat Holland nog vraagt om de herroeping van het besluit na de erkenning van Venezuela's recht om het uit te vaar digen. Hij vraagt Nederland om een agent te zenden, ten einde voorwaarden te bespreken tot vriendschappelijke op lossing der kwestie. De artillerie-com mandant te La Guaira is met de voor bereidingen ter verdediging der haven gereed. Watergebrek. Met de watervoorziening is het in Zevenbergen allertreurigst gesteldvoor geen geld of goede woorden is een emmer regenwater te krijgen, dat zii die nog eenigen voorraad hebben, dezen angst vallig voor eigen gebruik bewaren. Het water uit de haven, dat landers, doordat er de stadsriolen en tallooze privaten inloozen, zelfs voor schuurwater niet goed is, is nu door fabrieksafval zoodanig verontreinigd, dat de stank soms ondraaglijk is. Toch werd bet havenwater dezen zomer nog gebruikt; het gevolg bleef dan ook niet uit, daar vrij algemeen ingewandsziekte heeft geheerscht. Thans gaan de menschen de polders in en halen daar slootwater om dit te drinken. Een minnaar zoek. Onder belofte van een huwelijk, knoop te een automobilist in dezen zomer betrek kingen aan met een paar dames te 's Gra- venhagehij liet zich allerlei cadeaux geven, als eenige kostbare schilderijen, een Keulsche bierkruik, een papegaai met kooi en een aantal andere voorwer pen, Hij zeide te heeten A. van Leeuwen, en te Arnhem aan de Velperweg woon achtig te zijn, Altijd wanneer hij een van zijn geliefden bezocht, kwam hij per automobiel of motorrijwiel en deed zich dan zeer deftig voor. Toen hij dit spel letje niet langer vol kon houden, of toen het hem geen voordeel meer aanbracht verdween hij spoorloos. De beide dames deden aangifte van het geval bij de politie en deze zoekt thans den oplichter in handen te krijgen doch tot heden was hij nergens te vinden. Waarschijnlijk zijn deze twee dames niet de eenige slachtoffers van den automo bilist. (Vad.) Gestoorde vrijage. Een Gasteis boertje had last van ap- pelendieven telkens kwamen ze, volgens de afdrukselen der voeten, op hetzelfde plekje over de haag. Hij zon op een middel om 't hun betaald te zetten, groef op de aangeduide plaats een kuil en vulde die met erg kwalijk riekende stof. De avond kwam het boertje wachtte.... en plotseling hoort hij hulpgeroep, snelt met een stok gewapend toe om den appeldief af te ranselen. Maar o wee, 't was geen appeldief, doch de meid met haar vrijer, die aldus in hun viijage werden gestoord. Die wist het te vinden. Gedurende de afwezigheid van de be woners is te Velp bij W. B. een trom meltje met ruim f 100, dat onder de bedstede in het stroo was verborgen, gestolen. Hoewel het bleek dat de dief of dieven de geheele woning zoowel boven als beneden hadden doorzocht werd er verder niets vermist. Zooiets valt voor in Nederland. In Mei werd te Molbert, in Groningen een huis afgekeurd de bewoner werd met vrouw en kinderen uit de woning gezet. Hij groef een gat in den tuin, maakte een afdak en woont daarin nu reeds maanden. Zouden die stakkerds zoo den winter tegemoet gaan (D. Ct.) Noodlottige onvoorzichtigheid. Te Amsterdam schoot Vrijdagavond een 15 jarige knaap al spelende een flobertpistool af, met het ongelukkig gevolg dat een achtjarige jongen in het hoofd getroffen werd. Na verbonden en in bewusteloozen toestand naar het Binnengasthuis te zijn gebracht, overleed het kind daar binnen korten tyd. De dader, zeer onder den indruk van de gevolgen zijner onvoorzichtigheid, meldde zichzelf bij de politie aan en werd in arrest gesteld. Uit het dieptreurige ge beurde is wederom de les te trekken, dat schietwapens geen kinderspeelgoed zijn. Toch voor de pot. In het begin van dit jaar ving de jachtopziener D., te Willemsoord (Over- ijsel), in een vosseklem een haas, welks beide voorpooten bleken verpletterd te zijn. De heer Van R. aldaar amputeerde de pootjes, zoodat er slechts korte stomp jes overbleven. De huid werd over de stompjes getrokken en dichtgenaaid, waarbij goed werd géreinigd met een ontsmettende stof. Toen de wond genezen was gaf men het dier de vrijheid in een naburig bosch. Verleden Vrijdag nu is deze haas ge schoten. Het dier zag er goed uit en had blijk baar in de afgeloopen zomer eenige jongen gezoogd. Hardvochtige familieleden. Dinsdag werd te Knijpe (Fr.), boeldag gehouden bij een hoogbejaarde arme we duwe, van wie enkele familieleden uit- keering van de nalatenschap van haar overleden echtgenoot eischten. De koopers waren echter op de hand der weduwe, zoodat zij twee bedden kon inkoopen voor 10 cents, en zoo naar evenredigheid. Voor een zeer geringe som behield zij dus haar inboedel. Smokkelaars manieren. Een paar uren ten noordoosten van Denekamp ligt het dorp Brecklenkamp De bewoners zijn landbouwers, en hun hoeven liggen alle achter elkaar, even wijdig aan de grens. Allen zijn houders van kippen en honden. Wat deze dieren met het stroopen en smokkelen en te maken hebben, blijke uit het volgende Gebeurt het, dat er kommiezen van elders in de buurt zijn, dan komt de vrouw met haar zaadbak in de hand uit alle macht naar buiten loopen en roept „kiep 1 kiep I kiep 1" Buurvrouw hoort het en begint ook „kiep 1 kiep kiep kiep 1". De geheele Breklenkamp ant woordt met„kiep 1 kiep kiep I". De smokkelaars weten best de beteekenis van dit gereep en de kommiezen kunnen wel naar huis gaan. Gaan de boeren stroopen, en er wordt ergens in de buurt een veldwachter ge zien dan hoort men roepen „Karo I Karol". De geheele buurt roept haar hondje en de stroopers zijn gewaar schuwd. Auto-genoegens. Zaterdagavond zou een automobiel waarin een heer en een dame waren gezeten, den overweg van de Staatsspoor oversteken te Barendrecht. Midden op de spoorlijn weigerde de machine. Een sneltrein, die juist naderde, reed haar van den spoorweg af, zoodat zij grootendeels vernield werd. De inzittenden gingen per spoor naar Den Haag. De onechteGulden. Een der drie ambtenaren welke te Amsterdam zijn ontslagen, heet Gulden. Naar aanleiding van de mop van „Het Volk,,, dat de burgemeester van Amster dam de Guldens er uitwerpt, schrijft nu de Onder-de-streep redacteur van het „Hbld" Aan „Het Volk". Als gij, o Volk, niet vatten kunt of dulden, Dat B. en W. niet kijken op een gulden, Bedenk dan, dat het stuk niet zuiver was. En wie duldt zulk een muntstuk in zijn tasch Ook in de steékas zy een gulden echt. En onbesnoeid, of hij dient de men schen slecht. Wie onecht geld gebruikt of uitgaat geven, Die zal er niet dan moeite van be leven. Een geschenk geweigerd. Een schoolhoofd weigerde dezer dagen b(j zyn 40-jarig ambstfeest van Burg. en Weth. een enveloppe namens den Ge meenteraad aangeboden. Een der raads leden toch had in de vergadering, waarin over bedoeld huldebiyk gesproken was, gezegd „Jao, als ik veertig jaar boer bin, krieg ik ök niks" en eene kleine minderheid giDg blijkens tegenstemming daarin mee. POSTKANTOOR DEN BURG (Texel.) Laatste buslichtingen. 1 November 1908 28 Februari 1909. Richting den Hoorn, Oosterend, Oudeschild, Helder en verder gelegen plaatsen. 4,55 v.m. Richting de Waal, de Koog, Eierland, Cocksdorp en Vlieland 8,20 v m. Richting den Hoorn, Oudeschild, Helderen verder gelegen plaatsen 1.45nm. Richting de Waal, Cocksdorp en Oosterend. 5.5 n.m. De Directeur, Van 't Hof. Voor hen die pijnen hebben. Zondag 1 November 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur de. Visser. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. (Bediening H. Avondmaal) Oudeschild. Voorm, 10 uur ds. Visser 's Avonds 7 uur ds. van Loon van Barsingerhorn Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Dankzegging, Herdenking Kerkhervorming. Collecte. Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeko GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm 10 uur ds Scherpenhuysen. TEXEL, 26 October Aangevoerd werden 2 Paarden f 125 a f 175 2 Veulens f 100 a f 125 15 Koeien f 145 a f 220 35 Pinken f 100 a f 137,50 81 Graskalveren f 45 a f 65. 125 Schapen f 16,00 a 20,50 168 Lammeren f 9,00 a 13,50. 42 Biggen f 6 a 9,50. Kippen f 0,83 a f 1,25 [(5 korven) Handel matig. Amsterdam, 26 Oct. Aangevoerd 263 Runderen, le kwal. 71 75 ct. 2e kwal. 66 a 70 ct. u 3e kwal. 58 a 64 ct. g, 180 Melk- en Kalfkoeien f 135 a f 280, 57 Nuchtere Kalveren f 10,d 1 16, Schapen f kt 554 vette Varkens 42 a 46 ct. Formerend, 27 Oct. Aangevoerd 678 Runderen waaronder: 518 vetto kooien 60 d 73 Ct. per KG. Gelde koeien f 120 <1170. Melkkoeien f 150 240. 16 stieren. 127 vette kalveren f 0,80 a f 1,00 p. Kg. 173 Nuchtere kalveren f 10a f 28 3247 Schapen f20,f 28,00 prijsh. h. vlug, 360 Lammorcn 1 15,a f 21, 876 vetto varkens t 0,44 a 10,48 per Kg.; 62 magere varkens f 14 a 1 25,00; 281 biggen f'4 a 1 8; kipeieren f 6.75 a 1 7,50 per 100; Nu wij den winter tegemoet gann, worden zij, die aan verschietende pijnen onderhevig zijn, on gerust. De koude, de vocht, de buien brengen de terugkomst of de verergering der pijnen te weeg en dan komt men er gemakkelijk toe tot zichzelf te zeggen: //Zal ik al weer lijden zooals den vorigen winter/', De personen die des win ters met zuike pijnen geplaagd zijn, hebben er alle belang bij den volgenden brief te lezen, af komstig van iemand die aan geene pijnen meer lijdt en zegt hoe zij er van ontslagen is. Mej. "W. Schierrink, geb. Portuijn, 15 Jeruza- lemstraat te Rotterdam schrijft ons: "Gedurende een jaar heb ik vreeslijk aan rheu- matische pijnen geleden. Om u een denkbeeld te geven van hetgeen ik lijden kon, moet u alleen maar weten dat ik van mijn bed op een stoel werd gedragen. Ik heb de Pink Pillen gebruikt en na betiekkelijk korte behandeling zijn mijne pijnen verdwenen.// Hierbij moet een zeer belangrijke opmerking gemaakt worden. Deze brief is geschreven in 1906. Mej. Schierrink, die wij dezer dagen een bezoek brachten, heeft ons een tweede verklaring ter hand gesteld, waarin zij het volgende zegt «Ik heb net genoegen u mee te deelen dat ik, sedert ik de behandeling met de Pink Pillen ge volgd heb, altijd uitstekend gezond ben.// De genezing is dus duurzaam geweest. Wij gelooven dus dat het in belang der rheumatiek- lijders is de Pink Pillen te beproeven, die hen een goeden winter zonder pijnen zullen doen doorbrengen. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte verschietende pijnen, zenuwuitputting, zenuw zwakte. Prijs f 1,75 do doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilic, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2