N° 2203, Zondag 1 November 1908 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. 5 J LANDWEER. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL brengen onder verwijziging naar de op de gemeentelijke aanplakborden aangeplakte bekendma kingen, ter kennis van belanghebbenden lo. dat het onderzoek van de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Landweer zal worden gehouden te den Burg alhier, in een lokaal der o.l. school aldaar op Vrijdag 20 November 1908 en wel des voormiddags te negen uur Ge verlofgangers die in 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de Landweer zijn overgegaan en des voormiddags te half elf ure de verlofgangers die in 1908 naar de Landweer zijn overgegaan 2e. dat aan dat onderzoek moeten deelnemen de verlofgangers, die in 1903, 1904, 1905, 1906, 1907 en 1908 naar de Landweer zijn overgegaan, met uit zondering echter van de verlofgangers die in den loop van het jaar 1908 over eenkomstig art. 11 der toet onder de wapenen zijn geweest en van hen, die van de bevoegde autoriteiten vrijstelling hebben verkregen van de verplichting om het onderzoek bij te wonen. Texel, den 28 October 1908. Burgem. en Weth. van Texel, J. S. DIJT, L.B. De Secretaris RUIBING. TEXEL, 31 OCTOBER 1908. t Maandagavond overleed zeer onver wacht de ZeerEerw. Heer A. A. Verbeek, sinds 1 Juni benoemd als Pastoor-Deken van Haarlem. De overledene vertoefde tijdelijk te Ginneken, om gezondheids redenen. Het stoffelijk overschot is naar Haarlem vervoerd en werd na aankomst aan het station aldaar naar de St. Jozefs- kerk in de Jansstraat overgebracht. Dc teraardebestelling had Vrijdag plaats. Naar men weet was Pastoor Verbeek ook eenigen tijd Pastoor te dezer plaatse. De afgeloopen maand. October spoedt ten einde en daarmede zal het nog te wachten deel van het jaar weder met een maand zijn bekort. October heeft dit jaar algemeene bewondering gewekt. Over het geheel was het een mooie maand, welke onge twijfeld menigeen zal hebben voldaan. Het was vaak meer zomer dan ons de zomer zelve gaf en er wordt van getuigd dat sinds 1848 October niet zulke warme dagen gaf. Doch ook de koude deed zich gelden, herinneren we ons maar sommige dagen en nachten in het begin van de tweede helft der maand, toen de nachtvorsten zich zoo geducht deden gelden, dat, naar wordt gemeld, in Friesland schaat sen werd gereden op een bevroren plas natuurlijk, 't Was gelukkig geen genot van langen duur, maar toch het feit werd geconstateerd en zal wel worden gekroniekt voor komende geslachten. Met uitzondering van enkele koude en enkele nevelachtige dagen sloot October zich waardig aan bij de tweede helft van haar voorgangster doch het genot van het mooie weder wordt wel wat getemperd door de groote droogte welke over geheel ons land schrikbarend groot schijnt te wezen. Zoowel uit het Noorden als uit het Zuiden komen er klachten over water gebrek, welke getuigen van werkelijken nood en die niet slechts doelen op gemis van hemelwater, doch die ook spreken van het weinige water in den grond aanwezig. Toch was niettegenstaande dat de groeikracht blijkbaar groot, want van meer dan een plaats werd melding gemaakt van de teelt van aardbeien en jonge groenten, als zooveel bewijzen wat de mooie Octobermaand vermocht. In andere landen schijnt voor het oogenblik de wintervorst meer een woordje meetepraten. Uit Zwitserland, Frankrijk, Duitschland en wie weet van waar al niet meer, melden de berichten van veelvuldige sneeuw, welke in de vlakte weliswaar verdwijnt, doch op de hooger gelegen plaatsen blijft liggen. Ook vorst wordt vandaar gemeld. Mogen wij ons dan ook de laatste dagen verheugen in het mooiste herfst weder, de berichten van elders kunnen ons er op wapenen dat de wintervorst zich ook hier spoedig een weg zal kunnen banen. Men zij er op bedacht. Verandering Bootdienst. Wij willen er nogmaals de aandacht op vestigen dat morgen fl Nov.) de boot- dienst, volgens de dienstregeling, eene belangrijke verandering ondergaat. Zij die daarbij belang hebben, gelieven daarop wel te letten. (Men zie de door ons verstrekte boot- en spoordienst, waar van nog enkele exempl. gratis beschik baar zijn. Tevens maken wij er op attent dat met dien datum eene latere bestelling van de eerste post des morgens, is te verwachten. Postvervoer. Melding wordt gemaakt dat inzake het postvervoer van Helder naar Texel en omgekeerd, door den ondernemer van dien dienst weder eene nieuwe over eenkomst met den Staat zou zijn gesloten. Dat bericht eischt echter nog bevesti ging; zou het waarheid blijken te zijn, dan zou Texels Eigen Stoombootonder neming achter het net visschen, trots de tusschenkomst van onzen Gemeente raad welke besloot tot het indienen van een adres in het belang van T.E.S.O. Afwachten is voorhands de zaak, en vervolgens handelen naar dat de om standigheden zulks vereischen. Aan de ijverige directie van T.E.S.O. zij toe vertrouwd welke maatregelen dienen te worden genomen en het publiek schare zich om haar, één van zin. Doch dan ook geen „kromme sprongen"-makerij, als waarop in de Gemeenteraadszitting werd gedoeld. Rederijkerskamer U, d. I. Wij vestigen de aandacht op eene in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij de eerste uitvoering voor dit seizoen van de Rederijkerskamer U. d. I. wordt aangekondigd. Het zal velen ongetwijfeld aangenaam wezen de kennismaking met dit gezel schap te hernieuwen. De reeds vorige jaren door de Kamer gegeven uitvoe ringen toch waren van dien aard dat zij nog steeds in aangename herinnering voortleven. Ook van deze eerste uitvoering mag weder veel worden verwacht en wij durven daarom wel aansporen tot een bezoek er aanU. d. I. beschikt over goede krachten en levert goed werk, de leden wijden zich met veel ambitie aan de op zich genomen taak. Op het gebied van tooneel zjjn wij voor dezen winter vermoedelijk niet zoo veel te verwachten en aangezien zang, muziek en gymnastiek ons ook niet zoo menigvuldig in beslag zullen nemen, mag worden verwacht dat voor enkele genoegelijke avonden de uitvoeringen door U. d. I. te geven, zeker wel op prijs zullen worden gesteld. Verwacht mag dus worden dat het getal donateurs belangrijk zal toenemen, iets wat voor het blijven bestaan der Kamer zeer zeker gewenscht zal zijn. De Cocksdorp, 30 Oct. In de gisteren gehouden vergadering der IJsclub „Eierland" werden als be stuursleden herkozen de heeren J. Kalis, D. Buijs en B. Gerritsen. Als bode der club werd aangesteld de heer C. de Graaf; deze zal in Eierland de insignes uitreiken en voor de inning der contributie zorgen. Verder werd besloten eenige bussen aan te schaffen, waarin de door de IJsclub aangestelde baanvegers het baangeld kunnen ontvangen van nietleden. Van den stand der geldmiddelen zal het afhangen, of er in den aanstaanden winter een wedstrijd op schaatsen zal worden gehouden. De rekening van den penningmeester sloot met een zeer klein batig saldo. Het aantal leden bedraagt thans na genoeg 160. Vlieland. De rijksveldwachter A. Engel is van Amsterdam overgeplaatst naar deze ge meente. Met goed gevolg werd door den heer C. Tijmons examen afgelegd voor derde stuurman, stoomvaart. Zestig jaar veldioacliter. Zaterdag vierde de gemeente Waalre (bij Eindhoven) feest. Eereboogen en versieringen van dennegroen waren opge richt, alles ter eere van den heer Wil helmus Van der Waarden, den gemeente veldwachter, die vóór 60 jaren aldaar als rustbewaarder werd aangesteld. Hem werd door de burgerij een flinke geldsom als geschenk aangeboden en het gemeentebestuur overhandigde den jubi laris, bij monde van den burgemeester een enveloppe met inhoud. Des middags trokken harmonieën en zanggezelschappen met den jubilaris, geleid door de feestcommissie, naar het stadhuis, waar de grijsaard gehuldigd werd. De fabrieken zetten de werk zaamheden na den middag ter eere van den veldwachter stop. Moeder Piet." Een oude trouwe dienstbode is te 's Bosch aan den dienst der Godshuizen ontvallen. Petronella Van Laarhoven, in den wandel genoemd „Moeder Piet", die gedurende een tijdvak van 57 jaren, zich met ongekende naastenliefde heeft gewijd aan de verzachting van het lot van haren lijdenden evenmensch, overleed in den hoogen ouderdom van 79 jaren. Door „Moeder Piet" werden medege maakt de bange cholera-jaren van 1866 en 1867de pokken-eqidemie van 1871 en de epidemisch optredende typhus, na den watersnood van 1870. In al deze moeielijke tijdsomstandig heden gat zij zich geheel aan de lijdende menschheid. Door Hare Majesteit de Koningin werden ter gelegenheid van hare 50-jarige dienstvervulling haar opofferende werk zaamheden herdacht, door haar de eere medaille in zilver der orde van Oranje- Nassau te verleenen. ('s B. Ct.) Luchtvaart. Naar verluidt, is het Brielsche lucht schip gereed gekomen en zal er eerst daags een proef mede genomen worden. Door de manschappen van de afdeeling Brielle van Volksweerbaarheid wordt er 's nachts de wacht bij gehouden. Watergebrek. Vooral in Friesland laat zich 't gebrek aan drinkwater nijpend gevoelen, speciaal op den kleigrond. Per spoor wordt drinkwater aangevoerdin niet aan de spoorlijn gelegen dorpen gebruikt men water uit kanalen, wijken en slooten. De pompen zelfs die op den zandgrond geven ook weinig en vaak lang niet reukeloos water. Men schrijft dit toe aan den abnormaal lagen waterstand. Paarlen voor de zwijnen. Bij het station te Hasselt liet een veekoopman, die varkens in een wagon had geladen, zijn portefeuille vallen, waarin twee bankbiljetten ter waarde van 350 fr. zaten. Toen hij zijn verlies bemerkte was de wagon reeds weg. Hij telefoneerde naar Antwerpen en men vond daar ook de portefeuille terug, maar er waren slechts twee biljetten van 20 fr. over. De andere warendoor de varkens opgegeten. Een Kamper geschiedenis. Een zaak die aan Kampen herinnert zegt de „Arnh. Ct.n. is thans te Win terswijk uitgekomenVoor eenigen tijd is aldaar een nieuwe school voor m.u.l.o. gebouwd, voorzien van centrale verwarming. De reservoirs moeten ge regeld van water voorzien worden. Ze bevinden zich op den zolder boven de schoolvertrekken. Wat blijkt nu echter Er is geen trap om op den zolder te komen en nu is men verplicht daarop te klauteren en het wat9r emmersgewijze naar de reservoirs te dragen en dit ge beurt soms onder de schooltijden. Een witte raaf. Een echt soldatenhart heeft ongetwijfeld de 19-jarige A. M. te Hellendoorn, die bij de loting voor de militie zich bij den generaal-militie-commissaris kwam aan melden en mededeelde, dat hij met opzet zich niet had aangegeven en dus ook niet kon loten, omdat hij absoluut wilde dienen en zijn ouders hem geen toestem ming wilden geven als vrijwilliger in dienst te treden. Had hij zich aangegeven, dan bestond de kans op vrij-loting en dan kon hij zijn verlangen om den soldatenrok te dragen nog niet bevredigen, vandaar dat hij handelde op deze eigenaardige wijze. Een brutaal stukje! De inbrekers hebben Woensdagavond te Amsterdam weer een brutaal stukje uitgehaald Ze hebben hun slag geslagen in een huis, dat als het ware onder den rook van een der politieposthuizen ligtDe barbier G. Pothoff, wonende Prinsen gracht 285 bij de Westermarkt, was 's avonds ongeveer half elf na afloop van de werkzaamheden uitgegaan met zijn echtgenoote. Ruim een half uur later terugkeerende ontdekten nu beiden tot hun niet geringe ontsteltenis dat in de huiskamer achter het scheersalon licht brandde terwijl zij toch zeker wisten het licht voor hun heengaan te hebben uitgedraaid. Onraad vermoedend bleef de heer Pothoiï voor de deur wacht houden, terwijl de echtgenoote politiehulp ging halen. En toen bleek alras dat inbrekers hier aan het werk waren geweest. Met een valschen sleutel hadden zij zich blijkbaar toegang verschaft en ver volgens in de huiskamer alles overhoop gehaald. Ook in de boven gelegen slaapkamer brandde het licht en ook daar bleken de heeren aan 't snuffelen geweest te zijn In het geheel hebben de ongewenschte bezoekers ongeveer f 90 aan geld en eenige sieraden als horloges en gouden ringen medegenomen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bobo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prvjs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en1 Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. V.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1