N°. 2205, Zondag 8 November 1908. 22ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Een Politieke Plaat Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. gaat bij dit Nummer als Bijvoegsel. Eene verklaring is er niet bij noodig, de plaat spreekt voor zich zelve. wien het niet recht duidelijk zou zijn, die leze vooral het overzicht in ons vorig nummer, omtrent Keizer Wilhelm. TEXEL, 7 NOVEMBER 1908. De heer A. Lap te Midden-Eierland deed Dinsdag te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor vrije en ordeoefenin gen. Wat er van te zeggen? „We zijn het spoor bijster" zou men haast geneigd zijn te zeggen, wanneer we ons herinneren de vergadering tot oprichting van eene Vereeniging tot be vordering van bet vreemdelingenverkeer, welke werd gehouden Maandagavond j.l. in „de Lindeboom." 't Is dan ook wel een zeldzaam iets. Ruim 20 personen kwamen bijeen om gevolg te geven aan een reeds vroeger genomen besluit om alhier eene Ver eeniging als bovengenoemd in het leven te roepen. Bij de opening der verg. werd het nut en de noodzakelijkheid van eene dergelijke Vereeniging nog eens krachtig aangetoond. Concept-statuten werden voorgelezen, met de noodige ernst behandeld en ten slotte vastgesteld. Toen men zoo ver was, werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuur, en toen toen deed zich bet zeker wel éénig geval voor dat niemand der als zoodanig gekozenen de eer wenschte bestuurslid van deze Vereeniging te zijn. 'tls toch wel wat dwaas. Men kan de dingen niet zoo van te voren bezien, anders zou men zich de vraag stellen waarvoor komt men dan bijeen en zet een lichaam in elkander als er geen hoofd voor is te vinden? Bestaat dan aan zulk eene vereeniging geen behoefte of is het plan te breed opgezet, zoodat geen der aanwezigen zich voor de goede uitvoering er van aansprakelijk wil stellen? Ziedaar een paar vragen, welke zich al dadelijk op den voorgrond stellen, bij de wel wat vreemde afhandeling van dit vraagstuk. Als antwoord zou kunnen gelden het aangevoerde dat ipen er zoo weinig pleizier van beleefd-wanneer men zich voor het algemeen inspant, een antwoord mogelijk gewettigd voor hen, die in vele aangelegenheden tot voormannen worden geroepen, doch dat daarom nog niet geldig is voor ieder die maar eens 'n enkele keer in 't zog heeft mede gevaren. Men heeft echter te berusten in het feit: dat bedankje op bedankje volgde, de wetenschap dat eene vereeniging is opgericht en de statuten zijn vastgesteld, doch dat aan de vereeniging een hoofd ontbreekt welke de weg zal aanwijzen waarheen het scheepje varen zal. Inderdaad, we zijn het spoor bijster. Maar toch, 't zou immers wel wat erg wezen, dat de geestelijke vaders van het kind, terstond na de geboorte de hand van het wicht zouden aftrekken en aan zijn lot zouden overlaten. Wie toch zal het beter tot zjjne bestemming brengen? te meer nog waar voor de verdere zorg zulke goede krachten mede werden aan gewezen. We willen dan ook wenschen dat de tijd, als het ware voor bedenktijd aan gewezen, de ambitie zal doen herleven, opdat niet in een volgende bijeenkomst de jonggeborene weder ten doode zal worden opgeschreven. Dit toch zou een droevig resultaat zijn. Indien we hieraan nog iets zouden mogen toevoegen dan zou het dit zijn: datdejonge Vereeniging ni6t zoo terstond een groote vlucht behoeft te nemen, dit zou de krachten te boven kunnen gaan. De tentoonstelling dit jaar heeft Texel alreeds bij velen bekend gemaakt. Al is er ook veel van verwaterd, toch zal meer dan een zich nog wel eens tot hier aangetrokken gevoelen. Komen de plan nen van verbeterd vervoer in vervuling zulks zal ook voor de buitenwereld niet onbekend blijven en tot aanmoediging strekken, en daarvoor zullen de bericht- gevers van dagbladen wel zorgen. De voornaamste taak der nieuwe ver eeniging zou o.i. dus voorloopig kunnen zijn het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken om hier te vertoeven. Daartoe is in de eerste plaats noodig verfraaiing van de gemeente, bevordering van reinheid van straten en plantsoenen alsook een prettigen omgang met de burgerij, zoowel met ouderen als jongeren. Weet men dat te bereiken, dan is er alreeds een goed begin, dat niet zal nalaten gunstig te werken. Dat de vereeniging hare zorg zou uitstrekken tot over geheel Texel, zou niet onmogelijk wel wat veel geëischt zijn en wellicht ook niet naar het ver langen van de bewoners der andere dorpen, die er zeker prijs op zullen stellen zelve te zorgen voor datgene wat de bezoekers ten hunnent aangenaam kan wezen. Blijft dus over: de verfraaiing der plaats, door bloemen, banken, of op welke wijze men hieraan uitvoering denkt te geven. Weet men nu voor de uitvoering hier van de krachtige steun ook der dames te vinden, welke toch zeker hieraan wel een werkdadig aandeel zullen willen nemen, en die men er ook wel zeggen schap in kan geven, en weet men de jeugd het aangebrachte te doen eerbie digen, dan komen we zeker op den goeden weg om het thans geborene, doch nog kwijnende wicht, te zien opgroeien tot een sterke kracht. Dit wilden we er van zeggen. Verg. Tex. IJsclub, De tegen Donderdagavond uitgeschre ven vergadering', van de Tex. IJsclub trok niet veel bezoekers; in het geheel 18 personen, nl. 9 bestuursleden en 4 gewone leden waren aanwezig. De verg. werd geopend door den Yoorz. met een welkom tot de weinigen welke door hunne tegenwoordigheid van belang stelling deden blijkendaarna werden de notulen der vorige verg. gelezen, en goedgekeurd. Vervolgens word door den Secretaris een jaarverslag voorgelezen, waarin werd herinnerd aan den ijswedstrijd op 4 Januari, aan den feestavond op 1 Februari en aan hetgeen opzichten s de werkverschaffing werd besloten. Het ledental bleef vrijwel stationair. De voorz. bracht voor notulen en verslag den secretaris een woord van dank. De rekening van den Penningmeester wees voor de IJsclub een ontvang aan van f 111,90, aan uitgaaf f 101,28', saldo f 10,61®. Voor de werkverschaffing ont vang f 365,40, uitgaaf f 133,29, tegoed was nog f 4,34, saldo alzoo f 236,45. Ten laste van de werkverschaffing loopt nog een schuld van f 300. De rekening en bescheiden werden nagezien door de leden de Rooij en Reijdoor dezen werd tot goedkeuring geadviseerd, dien over eenkomstig werd besloten en den Pen ningmeester dank gezegd. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van 4 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. Visser, D. Daalder, C. M. Koorn en H. Groenewoldde drie eerstgenoemden zijn niet herkiesbaar. Ook moest worden voorzien in de vacature wijlen den heer Cl. H. de Boer. De uitslag der verkiezing was dat werden gekozen de heeren H. Groenewold E Vlessing, A. C, Rab en Gf. D. Kikkert in de vacature de heer J. W. Roeloffs. Voor zoover tegenwoordig, namen de gekozenen de benoeming aande niet ter vergadering zijnden, zal schriftelijk kennisgeving worden gedaan. De rondvraag leverde niets op, weshalve de alg vergadering werd gesloten en tot het houden van bestuursvergadering werd overgegaan. Wat daar werd be handeld was niet voor de pers bestemd. Den Hoorn, 5 Nov. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Drijver, thans klerk der posterijen en telegrafie te Enkhuizen ontving het voor hem verblijdende bericht, dat hij ge slaagd was voor het postradicaal. Oudeschüd, 5 Nov. Het aantal vereenigingen is hier weder met een vermeerderd. Ons plaatselijk nut „Neptunus" neemt slechts leden aan die den leeftijd van 23 jaar hebben be reikt. Jongelingen beneden die jaren worden niet aangenomen. Deze nu hebben eene vereeniging opgericht in denzelfden geest als het nut. Zij zullen wekelijksche samenkomsten houden en 1 of meermalen in het winterseizoen onderlinge voordrachten of lezingen hou den waartoe ook jonge dames zullen worden uitgenoodigd. Jongelingen van 18 tot en met 22 jaar kunnen zich tot 16 November a.s. als lid aanmelden. Het bestuur heeft zich alsvolgt, geconstitueerd J. Beumkes Bz. voorzitterW. Jz. Vlas, penning meester en M. Pz. Vlas, secretaris. De Cocksdorp, 5 Nov. De laatste suikerbieten voor de fabriek zijn vandaag verscheept. Het totaal bedraagt 400995 K.G. Oo ster end, 6 Nov. Aan de Noordzeevisschers zij medege deeld, dat, volgens kennisgeving van den Inspecteur van het Loodswezen, het lichtschip „Haaks" met einde November of begin December zal worden vervangen door een reservelichtschip met wit schit- terlicht, toonende elke 15 seconden één schittering van 2 sec. duur. Het reserve lichtschip doet mistsein met een sirene bestaande uit elke 30 sec. één stoot van 2,5 sec. duurhet hulpmistsein, indien deze sirene onklaar is, en het onderzee- mistsein, zijn dezelfde als die van het vervangen lichtschip. Men teelt hier niet alleen voel kool maar er worden ook kolossale voorwer pen gewonnen. Zoo heeft de landman B. hier op een bouwlandje bij Oosterend een reuzenproduct van 19 pond geteeld Meerdere zijn er van 12 a 16 pond per stuk. 't Is maar kool, doch ze legt aardig gewicht in de schaal. Geen alledaagsch geval. Door Ged. Staten van Noordholland is goedgekeurd het besluit van het Hoog heemraadschap Waterland, om het salaris van den secretaris van f 1000 op f600 te verlagen. Voor deze betrekking hebben zich nochlhans 59 sollicitanten aangemeld Risico. Een leerling, wiens lei op school was stukgevallen, werd verzocht thuis te vragen of hij een nieuwe mocht mede brengen, doch de moeder van de knaap schreef, dat het volstrekt niet noodig was, daar zij dit beschouwde als „het risico van den arbeid." Drankellende. Men schrijft uit Schoten aan de „O. H. Ct. Een hoer jaagt er zijn hond niet uit. De scherpe Noordenwind veegt de straten schoon. Zij die niet verplicht zijn buiten te verkeeren, zitten bij een warme kachel 't Is tegen half twaalf in dezen kouden avond, als aan een van onze kaden uit een daarstaand café, een gezellig ge- druisch van stemmen in den buiten gierenden wind bijna teniet worden ge daan. Eenige huizen van het café vandaan wordt een deur opengedaan en treedt naar buiten een meisje van 6 7 jaar blootsvoets, in d'r nachtkleertjes gestoken met een zwarten doek om het bovenlijf geslagen. Fluks neemt ze de richting naar het café, gluurt eventjes door een reetje dat het gordijn toelaat naar binnen om dan de deur der inrichting te openen en boven het gezellig stemmengedruisch daar binnen klinkt een kinderstemmetje uit„moeder, komt u haast". Volgende moment: meiske, blootsvoets over de kil aangeslagen straatsteenen, bibberend over al haar leden, achtervolgd door moelief, verdwijnt in het vierkant der deurpost van de nog openstaande, maar nu achter haar dichtsmakkende deur 't Is droevig maar waar! Gevaarlijke vrucht. Een dezer dagen is er hier te lande een eigenaardig geval van vergiftiging voorgekomen, dat in een Limburgsch tuinbouwblad als volgt beschreven wordt In het dorpje Eist (bij Amerongen) zijn twee mèisjes aan het spelenzij vinden daar aan den weg een laag struikje met vruchten, die er oppervlakkig uitzien als kastanjes, die nog niet gebolsterd zijn. Iedereen die zijn plantkunde van school nog niet geheel vergeten is, weet natuurlijk beter, maar kinderen ziin du eenmaal kinderen en zij vinden het wel een aardigen appelhij zit wel vol met stekels maar dat zelfs is voor hen geen voldoende waarschuwing. Genoeg de vermeende kastanje wordt ontbolsterd en blijkt van binnen geen mooie bruine vleezige vrucht, maar een overvloed van kleine zwarte zaadjes te bevatten, die de kinderen natuurlijk dadelijk voor krentjes aanzien. Het is begrijpelijk dat ze als een vergoeding voor de zooeven ondervonden teleurstelling, zich nu willen onthalen op krenten niet wetende, wat ze daarmee in huis halen We zullen over de gevolgen niet veel zeggen, slechts dit: de kleinen waren drie dagen, zooals men ons mededeelde „stapelgek" en nu mag dit niet precies zoo zijn op te nemen, het was toch zoo dat ze geheel versuft, verdootd, geen stuur" meer hadden over zich, zoodat ze b.v. in plaats van vork of lepel in den mond te steken, deze boven het hoofd brachten, enz. De ouders hebben er bange dagen mee doorleefd en dat is wel grond genoeg om tegen dit zeer vergiftige plantje eens te waarschuwen. Revolverpatroon ontploft. Terwijl de 12-jarige boerendochter Johanna de T., uit Woubrugge de modes stond te bewonderen voor een hoeden- magazijn in de Maarsmansteeg te Leiden trapte zij op een voorwerp, dat een re- volvorpatroon bleek te zijn. Het projectiel ontplofte en trof het arme kind in een der beenen boven de knie. De kogel ging door en door en kwam aan de andere zijde van het boen weder uit. Na verbonden te zijn aan het politie- bureel werd de patiënte per rijtuig ver voerd naar haar ouderlijke woning. Hoe de patroon daar kwam is tot dusverre een onopgelost raadsel. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen niet verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1