N° 2209, Êondag 22 November 1908. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- flankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27'; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. V GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: een jongensoverjas, achtergelaten in de o. 1. school te den Burgeen zakdoek, gevonden in de Kantoorstraat teden Burg Kostelooze Vaccinatie, Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Ben Burgin de O. L. School, op Woensdag25 November,'s middags 12uur; te De Cocksdorp, ten huize van Jb. Buijs op Dinsdag 24 November, voorm. II1/, uur; Texel, den 19 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBINGHIDDINGH. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren nos. 9, 10 en 11 der Personeele belasting over het dienstjaar 1908 invorderbaar verklaard op den 17 Nov. 1908 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 19 November 1908. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.B. TEXEL, 21 NOVEMBER 1908. liet Postvervoer en T. E. S. O. In ons nummer van 1 Nov. schreven wij het volgende „Melding wordt gemaakt dat in zake het postvervoer van Helder naar Texel en omgekeerd, door don ondernemer van dien dienst weder eene nieuwe over- eonkomst mot den Staat zou zijn gosloten. Dat bericht eischt echter nog bevesti- tiging," eDz. De bevestiging daarvan is thans een feit; in het begin van deze week gingen er geruchten dat de dienst van het postvervoer, bovenbedoeld, weder zou zijn opgedragen aan de onderneming welke tot heden dien dienst vervulde. Een onderzoek naar aanleiding van dat loopende gerucht ontnam alle twijfel aan de waarheid er van, want van betrouw bare zijde ontvingen wij de mededeeling dat aan de bestaande onderneming het postvervoer weder was opgedragen, en wel voor den tijd van vijf jaren. De kans dat T. E. S. O. met het post vervoer zou worden bevoordeeld is dus voorloopig verkeken. Te ontkennen is het niet dat de Min. beschikking in deze groote ontstemming teweeg bracht en het oordeel daarover van sommigen niet zeer vleiend was. Aan de zaak valt nu evenwel niets te veranderen. Te verwonderen is die ontstemming echter niet; wanneer men zich her innert het debat bij de behandeling der begrooting voor Waterstaat, in het vorig jaar in de Tweede Kamer gehouden, waar onze afgevaardigde een pleidooi hield inzake het postvervoer, ten einde te bereiken dat dit voor Helder Texel aan T. E. S. O. zou worden opgedragen - wij herhalen wanneer men zich dat her innert dan was de hope niet ongewettigd dat bewaarheid zoude worden de slotzin van des spr. rede, waar deze zeide: „Ik vertrouw, dat als het volgende jaar bij de behandeling van de begrooting de Minister en ik elkander weder mogen ontmoeten, ik zal kunnen constateeren, dat er een beslissing is genomen, waarbij men niet alleen het oog heeft gehad op het belang van den postdienst, maar het algemeen belang in den ruimsten zin heeft in het oog gehouden." Het slotwoord van den Minister (Kraus) luidde na re- en dupliek: „Mijnheer de Voorzitter! Ik wil den geachten afgevaardigde gaarne de ver zekering geven, dat bij mijn overweging het algemeen belang den doorslag zal geven. Maar ik moet hierbij toch op den voorgrond stellen, dat er veel voor te zeggen is om te contracteeren met een onderneming, die reeds zoovele jaren op deugdelijke wijze den postdienst voor den Staat der Nederlanden heeft uitge voerd en dus een rijpe ervaring heeft, waarover een comité van ingezetenen niet zoo dadelijk zal beschikken. De duurzaamheid van de onderneming van het comité is bovendien misschien niet zoo verzekerd, als bij een ondernemer, die den dienst reeds 25 jaar heeft ver richt. Intusschen zal ik de zaak ernstig overwegen." (Men zie voor het geheele debat ons nummer van 12 December 1907) De overweging van den Minister heeft er destijds niet toe geleid dat aan T.E.S.O. het postvervoer werd opgedragen, doch zeker bleef eenige hoop bestaan dat voor een volgend jaar in meer gunstigen zin zou worden beslist, het algemeen belang meer gewicht in de schaal zou leggen. Niet minder herleefde die verwachting toen namens onzen Gemeenteraad in de vorige maand een adres werd gezon den aan den Min. van Waterstaat, waarin, met omschrijving van redenen, het verzoek werd gedaan het postver voer op te dragen aan T.E S.O., op grond vooral dat het der Regeering niet onver schillig mag zijn of de subsidie daarvoor, wordt gebruikt als winst voor enkelen, of ter bevordering van de algemeene belangen. Oók dat verzoek heeft blijkbaar niets mogen uitwerken, het slot van de ge schiedenis is, dat aan dezelfde onderne ming het vervoer der post zal blijven opgedragen en deze zal dat voorrecht— wie zal het haar euvel duiden?— zeker wel accepteeren. Of bij den tegenwoordigen Minister het algemeen belang niet genoegzaam voorzit öf dat wellicht deze er ook niet zoo gomakkolijk voor is te vinden een oude dienaar op zijde te zetten (ook een deugd) voor een ander van wien op dit gebied nog niets met zekerheid kan worden gezegd, wie zal het zeggen Niet onmogelijk is het laatste wel van invloed en moet de tijd van vijf jaren dienst'doen als proeftijd voor de opge treden concurrentdoch die proeftijd had dan wel iets korter kunnen zijn. Hoe het zij, de zaak ligt er echter toe, en we zijn er zeer benieuwd naar of onze afgevaardigde in de Tweede Kamer daarover nog een woordje zal praten. In het onvermijdelijke hebben we ons te schikken, doch tevens te trachten er zoo goed mogelijk door te slaan. De strijd zal worden voortgezet naar kan worden verwacht, doch 't is een ongelijke strijd, dank het monopolie, de bevoorrechting welke de Regeering heeft gemeend aan eene der beide partijen te moeten verleenen. Voor de andere partij, en dat is in dit geval T.E.S.O., blijft de niet zeer gemakkelijke taak over den strijd vol te houden tegen een bevoorrechte con current. Zulk een strijd eischt kracht, eischt doorzicht, en aan de Directie van T.E.S.O. wordt daarmede een zware taak op de schouders gelegd, waarvoor zij wel den steun mag vragen van ieder die daartoe steun kan verleenen. Nog meerdere toewijding van allen, nog strengere toepassing van alle geoor loofde middelen, zullen in de eerste plaats een eisch zijn van ieder, die in dezen strijd aan de zijde van den minder be voorrechte staat. Waar de postboot alzoo bevoorrecht is door de Staatssubsidie, worde T.E.S.O. dan bevoorrecht met de gunst van allen die van de stoombootgelegenheid gebruik moeten maken, 't zij voor zich persoon lijk, 't zij voor de verzending van goe deren, of op welke wijze dan ook. Laat de goedkoopere tarieven en extra diensten welke de postboot kan bieden tengevolge de krachtige subsidie van den Staat, er niet toe verleiden om de belangen van T.E.S.O. voorbij te gaan of tegen te werken. 'tMag hier geen strijd zijn van iets meer of minder betalen of eigenbelang, 't is hier een beginselstrijd, en ieder sta voor zijn beginsel pal. Door den Vporz. van T.E S.O. moet bij de inkomst van „De Dageraad" in zijn toen gehouden rede zijn gezegd„er zullen ook afvalligen komen, doch wan neer 7» van Texel getrouw blijft, dan zal het nog gaan." Dat was een bemoedigend woord dat 7< afvallig zal worden, van hen die met zooveel enthousiasme de nieuwe onderneming hebben begroet en steun hebben toegezegd, is niet te denken en toch zou de zaak dus nog kunnen gaan, hoeveel te beter dan, indien er zich geen afvalligen voordoen. Aan T.E S.O. wordt voorloopig een proeftijd gesteld van vijf jaar. Die eisch is niet te ontgaan, doch toone nu ook ieder dat hij het zijne wil bijdragen om die proeftijd glansrijk te doorstaan, opdat aan het einde er van men den eisch kan doen hooren geef ons nu het loon. 't Geldt thans de eer van Texel. Als óén man dan in woord en met den daad den steun verstrekt aan T.E.S.O,; worde weder bevestigd de aloude leuze Eendracht maakt macht. o Naar ons wordt medegedeeld deed een onzer vroegere plaatsgenooten, de heer Lize Moojen, dezer dagen met goed gevolg examen als le stuurman, groote vaart. Ons wordt verzocht er de aandacht op te vestigen, dat het Bijb. Museum niet zal worden vertoond in „de Vergulde Kikkert," zooals was aangekondigd, maar in 't Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. alhier. (Men zie de advertentie.) Oosterend20 Nov. De heer Ds. M. Kramer, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft gisteren aan zijne gemeenteleden mede gedeeld, dat hij benoemd is tot Directeur van eene Voogdijinrichting te Leiderdorp, en dat hij deze benoeming heeft aan genomen, zoodat de predikantsplaats hier weldra vaceert. De Meisjesvereeniging der Gerefor meerde Kerk alhier, heeft Woensdag avond haar jaarfeest opgewekt gevierd. Tal van moeders waren mede aanwezig. Weinig voor de kuip. Te Dussen slachtte deze week iemand een varken, dat hij zeven maanden mestte en schoon op de ladder niet minder woog dan 5 kilo, zegge 10 pond Getrouw tot in de gevangenis. Hendrik Flik en zijn vrouw Aaflen Pluim van Muntendam (Gr.) zijn 'nhalf jaar in Duitschland werkzaam geweest en kwamen via N.-Schans in ons land terug. Ze meldden zich te Winschoten aan, om eerst met de justitie af te rekenen. Beiden hadden nog 18 dagen gevangenisstraf te goed wegens herhaalde bekeuringen terzake openbare dronken schap. Het echtpaar is onder politiege- leide naar de gevangenis te Groningen overgebracht. (Ass. Ct.) Gevecht met een beer. „Een ieder, die met den beer durft vechten en hem op den grond krijgt, ontvangt f5, klonk het in de tent met. wilde beesten uit den mond van den dierentemmer, de vorige week op de kermis te Steenwijk. Tuk op de f 5, stapte manmoedig de 16-jarige A. B. vooruit. Durf jij klonk het hem te gemoet, stap dan maar in de kooi". Nauwelijks was de worsteling begonnen, of de moedige jongen begreep, dat hij het verliezen moest en schreeuwde moord en brand. Met aan flarden ge scheurde kleeren, enkele schrammen en kneuzingen en in de kooi her en derwaarts verstrooid kermisgeld, had hij de onder vinding opgedaan, dat de krachten van een beer, al was 't dan ook een gemuil bande, meer zijn dan die van een over- moedigen knaap. Invoering van een wettelijken tijd. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken Amsterdamschen tijd, 1 Mei 1909 in werking treedt m6t den aanvang van het etmaal, dat na middernacht van 30 April 1909 zijn begin neemt. Tot in den dood vereend. Te De Lutte (Overijsel) is op één zelfden dag overleden het echtpaar Olthof. De vrouw was 84, de man 85 jaar. Zij waren 5S jaar getrouwd. Goed logies. Men weet dat aan het Utrechtsch politiebureau des avonds de toeloop van landloopers overstelpend is. Zóó zelfs, dat de gemeente een nieuw lokaal heeft moeten beschikbaar stellen om deze ongelukkigen te overnachten. Woensdag nacht was het yoor 't eerst ter beschik king. En geen plaatsje bleef onbezet. Twintig klinkerpoetsers sliepen er in een heerlijke verwarmde localiteit. Als deze voortreffelijke qualiteit van het lokaal onder het zwervend gilde bekend geraakt, zal de klandisie nog wel stijgen TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per S maanden- Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1