Binnenland, TEXEL, 9 DECEMBER 1908. De Sint-Nicolaas avond. Der traditie getrouw, werd ook dit jaar weder den vooravond van den Sint Nicolaasdag door vele personen gevierd met eene maskerade. Des middags reeds waren het de jonge ren welke de gewoonte in eere hielden, waarbij menig aardig costumetje werd gezien. Des avonds werd door ouderen het feest op dezelfde wijze voortgezet en ook toen mocht het blijken dat zeer velen er deze keer nog al werk van hadden gemaakt. De eerste verrassing welke ons wachtte was het ontsteken der gaslantaarns; voor dezen avond scheen er geen rekening te worden gehouden met de lichte maan volgens den almanak, welke ons wel eens meer in den steek laat. Het was eene goede gedachte aldus te handelen de nevel die zoo menigmaal het genot van maanlicht teniet doet gaan en gevaar doet ontstaan voor eene onaangename botsing wanneer men zich langs de straat beweegt, zou voor dezen avond nu zich zoovele personen langs de straten be wogen, dubbel onaangenaam zijn geweest. Met onverdeeld genoegen werd dan ook de straatverlichting begroet; het werd er zooveel te gezelliger om nu ook vele neringdoenden hunne winkels extra ver licht hadden en meer andere ingezetenen door het plaatsen van licht voor de ramen hunner woningen, het hunne er toe bij brachten dat we niet in duisternis be hoefden rond te dwalen. De muziek welke zich deed hooren, waartoe vele leden van het Fanfarecorps hunne diensten verleenden, bracht eene opgewekte stemming onder de wande laars, welke op dezen avond zich langs de straten bewogen. De muziek werd vergezeld van eenige dames, welke met veel animo eene collecte hielden bij de omstanders en aan de aangelegen wo ningen. Naar men weet was het inge zamelde bestemd voor het „Witte Kruis." Een transparant maakte dit bovendien nog duidelijk. Naar wij vernemen bracht de collecte ruim Vijftig Gulden op. Van de vertooningen was een auto bus (tramwagen) zeker wel het glanspunt van den avond, 't Was een parodie op een vervoermiddel van dezen zomer of op hetgeen ons in het volgend jaar te wachten staat. De ontwerpers hadden alle eer van hun werk. De autobus welke we allen ons zeker nog herinneren, was zeer goed nagebootst en werd met toejuiching begroet. De dienst op dezen avond maakte echter dit verschil met die van dezen zomer, dat er nu een druk gebruik van werd gemaakt. Werden er eerst slechts gemaskerden in toegelaten, later mocht ook het groote publiek er gebruik van maken en voor enkele centen een ritje mede doen. En er werd gebruik van gemaakt, men verdrong elkander als 't ware om ook eens „met de tram" te rijden. Dat belooft iets voor ondernemers van een eventueele auto dienst. Sint Nicolaas te paard, door de straten rijdend, was almede een vertooning welke op dezen avond van pas was; of 't nu een heusche Sint was die door zijn zwarte knecht zijn goede gaven aan de minder bevoorrechten deed uitreiken, of wel een figurant voor den avond, zouden we niet kunnen beslissen; wij willen wenschen dat het eerste niet vergeten zal zijn. Een betooging voor vrouwenkiesrecht was mede eene vertooning, naar ons een vaandel duidelijk maakte; de betoogsters waren evenwel nog al kalm, ze zongen slechts liederen, en maakten dus eene gunstige uitzondering met hare Engelsche strijdzusters, die den strijd voor vrouwen kiesrecht meer heftig voeren. Bruintje, de beer, was ook weder op het appèl, hij bromde wat, maakte op commando van zijn baas 'n enkele ver tooning en bracht zoo nu en dan wat schrik ODder een groepje wandelaars, bij voorkeur onder die van het vrouwelijk geslacht, waartoe hij zich meer in het bijzonder aangetrokken scheen te ge voelen. Gevolg: allerliefste gilletjes, in koor. Bruintje was overigens een goedig dier, die zich onder de menigte niet zoo vreemd gevoelde. Een deftig Chineesch paartje, en ook wel zeer alledaagsche, bewoog zich tus- schen de gemaskerden, heeren en dames, waarvan vooral de laatsten veel werk van haar costuurn hadden gemaakt en die al huppelond en met gepaste blij moedigheid zich een weg door de menigte baanden. Inderdaad, 't was een gezellige avond, er heerschte een goede geest zoowel onder de gemaskerden als onder de toe schouwers welke zich langs de straten bewogen. Na afloop der vertooning werd in da café's het feest nog verder voortgezet; doch ook langs de straat was het nog lang druk, vooral in den omtrek der café's, hetgeen voor de aanwonenden nu juist niet zoo bijzonder prettig was; men vleit het hoofd niet zoo rustig neêr wanneer men moet hooren dat z n mede- mensch zoo in de misère zit. Mogen de feestvierenden, bij volgende gelegenheden, daar ook wat rekening mede houden. o- Bij de Maandag gehouden verkiezing van een Hoofd-Ingelaod voor den polder Waal en Burg, werd de aftredende, de heer Dr. J Timmer, met algemeene stemmen (52) als zoodanig herkozen. Den Hoorn7 Dec. Het Sinterklaasfeest is hier als ge woonlijk gevierd. Het aantal gemas kerden was nogal groot. Terwijl 's middags een vijftal Sinter klaasjes door het dorp wandelde, kon men des avonds wel een dertigtal ge maskerden langs het dorp zien mar- cheeren. Omdat het mistig en koud weer was zocht men weldra het „Loodsmans Welvaren" op en tot laat in den avond werd er vroolijk gedanst en gezongen. Ds. Scherpenhuysen ontving heden per telegraaf het bericht, dat hij als zoodanig benoemd was te den lip en Landsmeer. Waal, 8 Dec. Onze plaatsgenoote Mej. J. Henkes, is met ingang van 1 Dec. j.l. benoemd en aangesteld, als verloskundige te Vleu ten (prov. Utrecht.) De Cocksdorp, 7 Dec. Vrijdagnacht strandde nabij de Vliehors het Noorsche stoomschip „Nanna", ge laden met steenkool en bestemd naar Harlingen. Door den mist werd de stranding eerst 8 uur later van de kust opgemerkt. Visscherlieden van hier vertrokken met eenige schuiten en eene reddings vlot ter assistentie. Ook waren weldra de sleepbooten „Atlas," „Neptunus," „Texel" en „Terschelling" ter plaatse. Na een gedeelte der lading te hebben gelost mocht men er Zondagmorgen 5 uur in slagen het schip vlotte brengen, waarna het de reis voortzette. Twee met steenkool geladen schuiten vertrok ken eveneens naar Harlingen. Het blijkt, dat bij den laatsten storm de duinenrij beoosten den Eier- landsche vuurtoren weer drie meter in breedte is afgenomen. Sedert 1906 is eene strook van tien meter weggeslagen. Het Sint-Nicolaasfeest had hier Zaterdag zijn gewone beloop. Evenals vorige jaren trokken tal van gemasker den langs de straat, om daarna in de beide logementen de pret voort te zetten. Oost er end, 8 Deo. De Sint-Nicolaas heeft hier niet veel te zien gegeven. Slechts enkele verkleede personen bewogen zich voor korten tijd tusscben de vele kijklustigen. Men hoorde dan ook nogal eens zeggen, dat de genoegens van het feest niet meer opwegen tegen den last, dien men zoovele dagen tevoren van de tallooze venters ondervindt. Misschien brengt 12 Dec. nog eenige vergoeding. De garnalenvisschers hebben het in de vorige week wel slecht getroffen. Er werden ruim garnalen gevonden, doch ze brachten op de buitenlandsche mark ten zoo weinig op, dat men er de kosten niet mede bestrijden kon. De Noordzeevisschers ondervonden heel wat last van den mist. Enkelen beliepen schade aan de netten, terwijl de T.X. 170 het geheele net met toe- behooren in de diepte moest laten, wat eene schadepost is van ongeveer f 100. 0ude8child, 5 Dec. De oude gewoonte, om zich met St. Nicolaasavoud gemaskerd langs de stra ten te begeven, schijnt hier langzamer hand uit te sterven. Dit jaar was er tenminste weinig van te bemerken. Niettegenstaande het weder tamelijk was, en vele nieuwsgierigen op de been waren, zag men, do straatvegers uitge zonderd, hoogtens een twaaftal gemas kerden. Zag men in vorige jaren aardige groepen nu was daar niets van te be merken. Het schijnt wel, dat men nu hier meer met ouden St. Nicolaas op heeft. Om halt negen waren hier de straten zoo goed als leeg en hadden de jongelui zich naar de Zeven Provinciën begeven om daar feest te vieren. 7 December. Hedenmiddag te 5 uren waren tal genoodigden in de K.W.B. te zamen gekomen, om getuige te zijn van de blijdschap der kleinen, die daar hun St. Nicolaas-cadeau in ontvangst kwamen nemen. Het gaan naar die nuttige inrichting zal wel niemand be rouwd hebben, want aardig werd er door de kleinen gezongen en de goede heilige was in eigen persoon verschenen om zijn goede gaven uit te deelen. Ruim werd er gegeven, niet alleen ver snaperingen, maar ook speelgoed en kleedingstoffen. Wel keken nog velen bevreesd naar den Sinterklaas, maar als zij hunnen gaven hadden ontvangen, schitterden hunne oogen van vreugde Moge het bestuur in staat gesteld worden den kleinen nog vele jaren een zoodanig feest te bereiden, is onze oprechte wensch Hedenavond had er eene algemeene Vergadering van de afdeeling Oudeschild van „Texels Belang" plaats. Deze bijeenkomst, noodzakelijk gewor den ter bespreking van punten voor den beschrijvingsbrief der algemeene jaarver gadering, was slechts matig bezocht. Na een openingswoord door den voor zitter, den heer C. Schaap, en voorlezing en goedkeuring der notulen der laatst gehouden algemeene vergadering, werd na eenige discussie bij meerderheid van stemmen besloten, een punt, betrekking hebbende op Texelaars van geboorte, die bij de oprichting van het fonds elders woonden, maar zich later weder hier gevestigd hebben, op den beschrij vingsbrief te plaatsen. Nadat het aftredende bestuurslid, de heer M. Kroon Jbz., met algemeene stemmen op één na, was herkozen, sloot de voorzitter te ongeveer 9 uur de bijeenkomst. Vlieland, 6 Dec. Gisteren strandde nabij Vliehors het Noorsche stoomschip „NanDa," met steen kolen van Amble naar Harlingen bestemd. Door den dikken mist konden de sleep booten het schip niet vinden, Ook de plaatselijke reddingscommissie, op het strand aanwezig, scheen eene vergeefsche reis te hebben gemaakt, er was niets te ontdekken. De commissie keerde des middags onverrichter zake terug. Hedennacht is het gelukt aan vier sleepbooten verbinding met het gestrande schip te krijgen en het vlot te brengen. De „Nanne" zette de reis naar Harlingen daarna voort. De heer G. van Westen Pz. slaagde voor het Postradicaal. In de Rijkspostspaarbank ten post kantore alhier werd in de maand Nov. ingelegd f 222.16, terugbetaald f 798,02. Het laatst uitgegeven boekje was n". 329. Aardige surprise. Bjj het rooien eener oude beukenhaag te 's Gravemoer stiet een arbeider op een Zwaren ruwen steen. Toen hij deze had weggeruimd, ontdekte hij daar onder een gebroken aarden kruik, waarin hij tot zijn groote blijdschap verscheidene zilveren Hollandsche ducatons uit de 17e eeuw vond. De waarde wordt geschat op f 500. Gehuichelde armoede. Te Retranchement (Zeeland) geraakte een oude, alleen wonende vrouw, die reeds jaren door het kerkelijk en bur gerlijk armbestuur ondersteund werd, zoo langzamerhand in een minder zinde- lijken toestand. Deze week werden haar huis en huisraad eens gereinigd en daar door kwam men, volgens de „M. Ct.", tot de ontdekking, dat het oudje niet in zulk een armoedigen toestand verkeerde als men meende, daar omstreeks f750 aan verschillende munten gevonden werd De volksauto. „De Fiets" maakt melding van een „wagen voor den kleinen man", een vierwielige auto van 5 pkr., met -3 ver snellingen en allerlei andere deugden en die toch maar f 900 kost. De maximum snelheid is 40 K.M., dus het is geen wagen om mee in wedstrijden uit te komen, maar uitstekend geschikt voor handelsreizigers, dokters, enz. Een ontevredene. Volgens „Het Volk,, heeft de bekende colporteur Kloosterman, het publiek op de markt te Rotterdam medegedeeld, dat hij anarchist af is. Zijn kameraden waren nog gemeener dan de kapitalisten zei hij. Voortaan zal hij geen „bevrij- dingslectuur" meer verkoopen, doch alleen realistische liedjes van hem zelf en Speenhof 1 Rij kende zijn vrienden. Met een familie, welke 1 November van Weesp naar Keulen vertrok, ging ook een hond mee, welke evenwel meer bij eenen buurman huisde, dan bij den vertrekkenden eigenaar. Hoe groot was de verbazing van den buurman, toen hij 1 December den hond voor zich zag staan en denzelfden dag een briefkaart uit Keulen kwam, dat daar den 23sten de hond was weggeloopen. Het dier had den afstand Keulen Weesp in 7 dagen afgelegd. Een vergissing. In het dorp W. schreef onlangs een lid van 't kiescollege der vacante gemeente aan een predikant in de stad G. oen brief, waarin hij hem de vraag stelde of hij bij de bestaande vacature voor het beroep in aanmerking wenschte te komen De predikant, voor die eer bedankende, zette onder ziin epistelG. 24/10 '08. Op den eerstvolgende vergadering, waar over het bedanken van die eer gesproken werd, gaf bedoeld lid van het kiescollege als reden daarvan op „De vrouw van den predikant wil niet mee," en toonde wat onder den brief stond G. 24/10 '08, waarvoor de man zoowaar gelezen had Genesis 24 8 („maar indien de vrouw u niet volgen wil, zoo zult gij rein zijn van dezen mijn eed.") (N. v. d. D.) Wilde-ziovjnenplaag. Men schrijft uit Hoog-Soeren, d.d. 3 Dec. aan de „Tel." Z K.H. Prins Hendrik jaagt eiken dag met genoodigdenzoo ook Maandag werd onder Broekland een jachtpartij gehouden, waarbij de burgemeester van Apeldoorn H. P. J. Tutein Nolthenius tot het jachtgezelschap behoorde. Het ware te wenschen, dat Z.K.H. het aangename aan het nuttige parende, eens een flinke jacht maakte op de wilde zwijnen, die van den zomer te Hoog- Soeren o.a. het aardappelenveld hebben omgewoeld en nu het roggeland aldaar onderstboven halen, wat voor de land bouwers nu juist niet prettig is. Er loopen daar kudden van 12 en meer stuks, die wel niet gevaarlijk zijn, maar danig huishouden in het te veld staande gewas. Een ongeluk komt zelden alleen. Vrouw W., met kinderen wier man in Pruisen werkt, zat met haar heele kroost en dus ook met alle zorg alleen. Een der kleinen wordt ziek en komt tot haar diepste smart te sterven. Door al hare droefheid vergat moedertje intusschen gedurende een paar dagen het varken te voederen. Toen zij dan twee dagen daarna „koesje" het eten wou brengen, zag ze tot haar ontsteltenis, dat het varken de geit die in de aangrenzende stal stond, half had opgepeuzeld. De vilder werd gehaald en toen deze het zoontje met het vel naar den leerlooier zond. was het ventje daar tot overmaat van de ramp in een der kuipen gevallen en kwam eenige minuten later met een nat pak doch gelukkig zonder letsel, de ontsteltenis van moeder verhoogen. Ter waarschuwing. Aan de Delftsche Cour. ontleend De heer J. de Koning, Zuiderstraat 62 alhier, verzoekt ons het volgende mede te deelen. Door hem werd deelgenomen aan een soort van prijsraadsel, geplaatst door J Folkertsma, drukke) jj Drachten in de „Woninggids" van 3 October j.l., wilarin op de gebruikelijke methode werd gevraagd uit een bepaald woord het grootste aantal Hollandsche woorden te fabriceeren.. Op tjjd zond de heer de K. zijn antwoord in, de vereischte 25 ets. aan postzegels erbij voegende. Doch hij ontving nog den in de advertentie toe gezegden uitslag nog het daarin aan alle tijdige inzenders beloofde kleine cadeau. Hij schreef na drie weken aan den heer Folkertsma en ontving een briefkaart: dat wegeus drukte der zaak een verschuiving van datum had plaats gehad en de bedoelde lijst en cadeau 7 Nov. zouden gestuurd worden. Toen ook op dien datum het beloofde niet kwam, ging 28 Nov. een tweede brief kaart naar Drachten doch er kwam tot heden geen antwoord.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2