No 2213. Zondag 6 December 1908. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Een zéér eenvoudige geschiedenis, Binnenland, FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. "Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsroim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBürg op Texel. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het tijdvak van en met 5 tot en met 16 Januari a. s., ten overstaan van eene Militaire Commissie, een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen 1°. de lotelingen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd; 2°. de tot korte oefening ingelijfde lote lingen in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van voorgeoefendheid wenschen opnieuw te verwerven, teneinde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel, en Be. de jongelieden, die het vereischte militair getuigschrift wenschen te ver werven om een verbintenis te kunnen aangaan by het Resevekader der Infanterie der Vesting-Artillerie of der Genie. De lotelingen, hiervoren onder 1° genoemd kunnen bjj het onderzoek drieërlei bewijzen van voorgeoefendheid behalen te weten: het bewijs van militaire bekwaamheid het bewijs van lichamelijke geoefendheid of het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijk geoefendheid. Bedoelde lotelingen, die een dezer bewijzen hebben verworven, worden op hunne aan vrage ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voorzoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarbij den voor rang boven hen, die een der beide eerst- vermelde bewijzen verwierven. De houders van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarenboven aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen voor inlijving tot korte oefening (vier maanden). Alleen de bewijzen van voorgeoefendheid die in Januari a s zullen worden behaald, geven bjj de inlijving in het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechten, alle vroegere verkregen bewijzen zijn alsdan van onwaarde. De lotelingen, hiervoren onder 2* genoemd, kunnen bij het onderzoek alleen verwerven het bewjjs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid; dit bewijs moet door hen bij de aanvrage om verlenging van uitstel van eerste oefening worden overgelegd, Vrij naar het Fransch door A. B. 14) Hij vertelde mij van e en reis in Algiers, welke hij had gemaakt met mijn heer den inspecteur, zei Georgette, wier stem eenigszins beefde. Altijd die mijnheer de inspeoteur, stoeds maar die mijiiheer! riep mevrouw Stane vroolijk uit. Ik moet u zeggen dat ik recht verlangend ben ook eens kennis met hem te maken nu ik zoo dikwijls over hem hoor spreken Is hij het wel waard dat hij uw tante zooveel last veroorzaakt? O hij is zeer goed movrouwEn wij beklagen ons in 't geheel niet dat hij hij ons is 1 riep Georgette zoo opgewonden uit, dat de jonge vrouw niet kon nalaten hartelijk te lachen. De wangen van Georgette wordon donker rood. Hot speet haar wel dat zij zoo rond voor de waarheid was uitgekomen. Bloos maar zoo niet, kind, zei mevr. de Stane, bet blozondo gelaat van Georgette vriendelijk strooiende. Mijn Hemel, wat Zij, die in deze Gemeente woonachtig zijn of verblijf houden en aan het onderzoek hetwelk zal plaats hebben te H e 1 d e r in de maand Januari a.s. wenschen deel te nemen, moeten zich vóórlODecember a.s. ter Secretarie der Gemeente aanmelden. Bij de aanmelding moet door hen, die bij de oefeningen tot verhooging van 's lands weerbaarheid een „schietbewijs" hebben verkregen, dit bewijs worden overgelegd. Dag en uur waarop, zoomede de localiteit waar het onderzoek zal plaats hebben,zullen op een der laatste twee dagen van het jaar bij publicatie ter algemeene kennis worden gebracht. Texel, den 1 December 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 5 DECEMBER 1908. Nog slechts één maand. Ook November is weder voorbij en zoo rest ons van het jaar nog slechts één maand, Wintermaand. November d9ed ons van alles doorleveD. De maand opende zich met dik, dampig weer, en evenzoo was de laatste dag van die maand een dag van damp en nevel. Doch daartusschen hadden we na lang durige droogte, later flinke regens; prachtig mooie dagen, doch ook somber en triestige; verder vriezend weer, hagelbuien, onweer en storm. Elders berokkende het hooge water veel hinder, het onweer schade, terwijl in onze na buurschap het stormachtige weder, naar we ons zullen herinneren, weder eenige menschenlevens eischte. November was een echte Herfstmaand, welke zich meermalen onaangenaam liet gevoelen, We schrijven thans Wintermaand, doch hebben ons tot heden nog niet over het weer te beklagen, integendeel het weêr houdt zich zeer kalm; doch wie weet hoe spoedig de Wintervorst zijn scepter zal zwaaien. De laatste maand des jaars vliegt als het ware voorbij, door de daarin voor komende feestdagen. Het St. Nic.-feest dat thans is aangebroken neemt veler gedachten in beslag, ook nog geruimen tijd daarna, en biedt een rijke afwisseling in het dagelijksch leven. Heden avond en morgen is het feest in vele woningen waar de Sint blijde verrassingen bracht. Mogen er niet worden vergeten. is het toch schoon jong en vrij te zijn!... Ik ben zeker, dat u nog zeer jongzijt! Is het niet indiscreet u te vragen hoe oud u is O, neen mevrouw, ik ben 17 jaar. U is dan nog geheel een jong meisje zeventien jaar!de leeftijd waarop men nog geheel zorgeloos het leven tegemoet gaat!... Juffrouw Georgette, u zult een lief klein vrouwtje zijn! Maar, mevrouw, viel Georgette haar lachend in de roden, ik wensch in 't geheel niet te gaan trouwen Onwillekeurig keek zij echter naar het pas verloofde paartje, dat niet ver van hen onder een laurierboom zatj O, wat zagen zij er recht gelukkig uit zoo gelukkig, dat bij het zien van hen op nieuw bij haar het verlangen opkwam om ook eens dat geluk te smaken. Mevrouw de Stane boog zich naar haar haar toe en fluisterde haar ondeugend toe: Dus, werkelijk, u wonscht niet te trouwen zolfs niet al zou de verloofde gelijken op mijnheer de inspecteur O, mevrouw, riep Georgette half ver ontwaardigd uit. Haar hart begon zeer snol te kloppen, maar haai oogon schitterden zoo dat het De kinderen der bewaarschool alhier mochten dezen morgen zich alreeds verheugen in eene hernieuwde kennis making met den goed-heilig-man, welke kennismaking zeker wel allen verblijdde. Wat de avond alzoo zal opleveren zullen wij afwachten, doch 't zal ons ver heugen te kunnen constateeren dat aan het aangename ook het nuttige werd gepaard. Een goede zaak, die steun verdient. Tot zoover hadden wij geschreven, toen ons eene mededeeling werd gedaan waaruit wij mochten opmaken dat de wensch door ons geuit, vervulling zal erlangen. Aan den avond van heden, Zaterdag, te ongeveer halft acht, - zoo luidde de mededeeling zal zich muziek om den Burg doen hooren. Eenige dames zullen bij die gelegenheid eene collecte houden en het aldus verzamelde zal aan de afd, Texel van het Witte Kruis worden aan geboden, als begin van een fondsje tot stichting van een eigen lokaal tot berging van haar materieel. Het ingezamelde zal dus het funda ment zijn, waarop verder kan worden voortgebouwd. Gelet op liet sclioone doel door de medewerkenden beoogd, sporen wij aan tot ruime gaven, kopergeld zal niet worden versmaad, doch zilvergeld (liefst van wat groote afmeting) blijve ook niet achterwege; ook goud- of papiergeld, van hen die iets meer kunnen missen, zal zeker Diet minder welkom zijn voor dit goede doel. Moge zoo dan van den Sint-Nicolaas- avond van dit jaar kunnen worden getuigd er werd voor een goede zaak een goed fundament gelegd. o— De Cocks dorp, 3 Dec. Gisterennamiddag strandde in de Eier- landsche gronden het Noorsche stoom schip „Unita" geladen met ijzererts en bestemd naar Emden. Daar het zeer mistig was werd de stranding eerst des avonds door de kustwacht van Eierland opgemerkt. de jonge vrouw speet de opmerking ge maakt te hebben. Ik doe u leed, is het niet zoo zei zij vriendelijk. Als mijne moeder mij hoorde, wat zou zij mij dan er over berispen 1 Kom, laat ons gauw een partij „tennis" spelen. Wij houden er allen veel van en ik ben zeker dat u er spoedig handigheid in zult krijgen 1 Zij stond op en weldra volgden alle jonge lieden haar in den tuin, terwijl de oudere heeren met manheer de Rancy uit gingen. Nooit had Georgette natuurlijk „Lawn- tennis" gespeeld; maar er zijn van die zaken welke jonge vlugge meisjes als zij, niet behoeven te leeren doch dadelijk kennen. Zij deed het zoo goed, dat haar „partner," de Wagner vereerder, zich zelfs verwaar digde zijn goedkeuring er over uitte spreken. Toen hij zag, dat zij bloosde, zei hij bij zich zelf, dat al mocht juffrouw Georgette nu ook niet de verdiensten van Waguer kennen zij niettemin een bekoorlijk klein schep seltje was, wier heldere blauwe oogen lief schittorden tusschen haar blonde lokken. Niouwe ideeën waren weder in het jonge hoofd van Georgette gekomen gedurende deze weinige uren op het kasteel doorge bracht, zij had nu geleerd: dat verloofd te zijn iets heerlijks moest zijn, dat meisjes Heden morgen omstreeks negen uur geraakte het schip door eigen kracht, vlot. Vijf sleepbooten waren bij de plaats der stranding. Naar men zegt is de „Unita" nu weder bij Vlieland gestrand. Oosterend4 Dec. Schipper Duinker heeft in het Mars diep opgepikt een nog bijna geheel ge vuld blauw gekleurd reclame-luchtbal lontje, waarop tweemaal gedrukt: „M. Griggs Grand xmas bazaar. Sur- bi ton station". Hieronder staat nog: „Made in France". De Eerw. Heer Ds. M. Kramer, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, zal reeds op 31 Dec. a.s. zijne afscheidsrede houden om op 1 Jan. '09 in functie te kunnen treden als directeur bij de voogdij-inrichting te Leiderdorp. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gem. alhier is herkozen de heer J. F. Duinker, en als zoodanig gekozen, ter vervanging van den heer M. P. Kuiper, de heer A. A. Ellen. Tot diakenen zijn gekozen de heeren J. v. d. Vis en L. C. Vonk, ter vervanging van de heeren Ant. v. d. Vis en A. A. Ellen. Waal4 Dec. De tweede bijeenkomst van „Nut en Genoegen" gisteravond in „de Bellevue" gehouden, was zeer goed bezocht. Als sprekers traden op de heeren J. Daalder Dz. en IJ. Koppen van O.-End. De heer Daalder had tot onderwerp zijner lezing gekozen: „de Laster," en deed dat naar aanleiding van: 't Is we zenlijk waar, door Leopold, en „de Ge vluchte Apotheker" door Koopmans van Boekeren. De spr. had veel succes; met genoegen werd naar hem geluisterd. Na de pauze gaf hij nog 3 bijdragen „Idioot," „Mijn uitstapje" en „Waar zit de Maag?" De heer Koppen had met zijn beide bijdragen „de Hospita" en „Voor een paar centen knoopjes," insgelijks veel succes, en luide werd hij, even als de vorige spreker toegejuicht. Toen de Voorzitter aan het einde van den leesavond beide sprekers hartelijk bedankte voor het gegeven genot en hen tot weerziens toeriep, bewees het applaus dat alle aanwezigen daarmede volkomen instemden. van zeventien jaar wel mochten droomen van een later huwelijk, en dan nog had een oud heer met veel ondervinding haar verteld, dat hij haar mooi vond, hetgeen in deze wereld een verdienste is, welke welke zonder twijfel op prijs wordt gesteld door heeren inspecteurs zoowel als door anderen. Er was ecbter niets van dat alies waar over zij nu bepaald nadacht terwijl zij aan het „tennissen" was, wel kwam haar meer malen in de gedachten de bewering door haar tafelbuurman geuit, toen hij van mijnheer den inspecteur sprak, dat men zoo hoogst zelden mannen ontmoet, die men nu bepaald zonder eenig voorbehoud kan achten zooals men dat mijnheer den inspec teur kan doen; de gedaohte aan dit gezegde deed haar steeds reeht aangenaam aan. Toen mevrouw de Rancy haar bij het vertrek vroeg of zij zich nog al geamu seerd had, was haar „o, zeer veel", wer kelijk opreoht gemeend, alleen voegde zij er niet bij dat het aangenaamste oogenblik voor haar van den geheelen dag was ge weest, dat, waarop die groote mijnheer naast haar had gesproken over inspecteur Jaques Debiernes, den inspecteur der bosschen. Wordt vervolgd.) TEÏELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1