Binnenland. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Predikbeurten afschrift van den brief heeft, welke hij aan den heer Dijt overhandigt, waarop deze den brief voorleest, luidende als volgt: De heer Dijt zegt dat B en W steeds in schikkelijk waren; alles wat door het arm bestuur gevraagd werd, werd ingewilligd. In tegenspraak met het door den heer Zijm beweerde, noemt de Voorz. het wel een geldkwestie. De heer Dikkers zou de oude leden weder willen herkiezen en betreurt het dat B en W de zaak niet in der minne hebben geschikt. Spr. meent, dat indien de burgemeester de zijde van 't armbestuur had gekozen, ook de heer Over wel zou zyn meegegaan. De heer Over zegt dat dit niet het geval was, daar ook hij beweert dat de toenade ring van de zijde van Bakker moest komen, terwijl de Voorz. zegt dat de grootste in schikkelijkheid is betoond en telkens de hand tot toenadering is gereikt doch dat die niet werd aangepakt. De heer Dikkers zegt dat er geene mede werking is, bij de eerste-steen-legging bleek dit reeds, waarop de heer Dijt antwoordt dat die handeling van B en W voor Bakker een bewijs was dat hun College over zijn eigenmachtig optreden niet tevreden was. Als een nieuw staaltje van zulk optreden van den heer B. deelt de heer Dyt mede dat hem toevallig door den architect werd verteld dat B. hem had opgedragen nog een bestek en teekening te maken van een gebouwtje bij het gesticht. Dat gebouwtje zou nog ongeveer f 650 moeten kosten. Het armbestuur wil zich nu redden door een leugen, door te zeggen dat v. 't Hooft gevraagd heeft of hij die leiding mocht leggen, doch volgens schriftelijke verklaring van deze was de binnenleiding reeds gereed toen hij bij my aan huis kwam. De heer Dikkers zegt, dat het niet by den Raad thuis behoort, waarop de heer Dijt antwoordt, dat volgens hun College de heer Bakker iets gedaan heeft waartoe zelfs B en W geen recht hadden. De Voorz. stelt thans voor de 5 heeren ontslag te geven. De heer Dikkers wenscht er aan toe te voegen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten en eervol. De heer Dyt zegt daar niet voor te zyn, omdat zy ontslag nemen, terwyl zy boven dien nog per brief opgeven dat zy niet om ontslag "erzoeken, doch het nemen. B en W meenen dat de raad het ontslag moest ge yen. De heer Dros ondersteunt het voorstel Dikkers; deze komt echter nu tot inkeer en zegt niet te willen stemmen over ont slag, omdat als dat verleend is, het toch wei wat dwaas is de ontslagenen direct weer te kiezen. Na eenige discussie wordt de stemming over het ontslag achterwege gelaten en da delijk overgegaan tot verkiezing der nieuwe leden. Gekozen worden hierop de heeren J. C. Visser, P. Smit Pz., L. Koning, C. C. Backer en C. - Stoepker, welke resp. 7, 7, 8, 8 en 9 stemmen op zich hadden vereenigd, de aftredenden en de mede op de aanbe veling. staande heeren kregen 1 of 2 st. De voorz. stelt voor aan de agenda nog toe te voegenWijziging besluit geldlee- ning a f 2000,Daarop wordt behandeld punt 3 der agenda. school te Midden-Eierland. Met algemeene stemmen wordt als zoo danig benoemd mej. B. W. C. Tabeling te IJmuiden. Omtrent het nieuwe punt op de agenda: Wijziging besluit geldleening a f 2000, deelt de voorz. mede, dat het besluit, daar voor in de vorige vergadering door den raad genomen, door Ged. St. niet kan worden goedgekeurd, n.l. om de aflossing eerst in 1910 te beginnen en dan jaarlijks slechts f 250,af te lossen. Na eenig heen en weer geschrijf was men echter zoover ge komen dat wel zou worden toegestaan een leening aan te gaan van f 2000, af te lossen in 4 jaar, elk jaar f 500, eerste aflossing in 1909. Verder werd aangeraden zich te onthouden van het op zich nemen van verplichtingen als men niet weet of men die wel zal kunnen vervullen. Besloten wordt nu de geldleening van f 2000 ten behoeve van het reservefonds op de aangegeven wijze aan te gaan en de begrooting voor 1909 met f 500 te verhoo- gen, welk bedrag zal moeten worden ge vonden op de Hoofdelijken omslag. Het eindcijfer der begrooting wordt nu voor ontvangst en uitgaven f 70585,32® Noodgedwongen stemden alle leden er voor. Bij de rondvraag vraagt de heer Dikkers of het niet gewenscht is, dat het reglement van het algem. armbest. wordt herzien, opdat duidelijker is, wat dat bestuur mag en niet mag de voorz. acht dit onnoodigterwijl de heer Dikkers het noodig acht om allerlei kwesties te voorkomen de heer Dijt meent dat daar minder gevaar voor is als er niemand is als de heer B. die alleen de lakens uit wil deelen, waarop de heer Dikkers repliceert, dat moet gerekend worden te doen te hebben met menschen met gezond verstand; de voorz. belooft de zaak te zullen over wegen. Niemand verder het woord verlangende sluit de voorz. de vergadering. TEXEL, 12 DECEMBER 1908. In de vergadering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier werd besloten candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Prov. Staten in de vacature C. S. Jaring, de heer Jb. J. Verfaille te Helder welke ook door de zustervereeniging te Helder als zoodanig werd geproclameerd. „Nederland en Oranje" te Helder, stelde de heer A. P. Staalman. De R. K. kiesvereeniging „Eendracht," te Helder, stelde de heer F. S C. M. Wijs. De stemming heeft plaats 22 Dec. a. s. Door het hoofdbestuur der N. en Z. Holl. Reddingmaatschappij werd aan de manschappen der reddingsbooten van de maatschappij op ons eiland eene kennisgeving gezonden waarin behalve e uiige bepalingen omtrent weduwe en woezen van 't personeel bij die booten w irdt vermeld, dat voortaan een pensioen van minstens f 60 's jaars wordt ver- Ie >nd aan hen, die den 60-jarïgen leeftijd h; bben bereikt en mintens 15 jaar trouw hebben deelgenomen aan reddingen en proeftochten. Den Hoorn11 Dec. Deze nacht heeft de zeewering aan het Horntje weer veel geleden. Behalve dat de lage glooiing steeds afneemt, is in de hooge glooiing heden en gisteren eene belangrijke verzakking gekomen. De zee wordt by den dijk steeds dieper. De Cocksdorp, 9 Dec. In de heden gehouden vergadering van „Texelsch Belang" werden de aftre dende bestuursleden, de heeren H. Visser en A. C. Toet herkozen. In plaats van den heer A. Bakker, die vertrokken is, werd de heer W. v. d. Hoek gekozen, die tevens tot penningmeester wen! benoemd in plaats van den heer G. Bakker die als zoodanig had bedankt. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de inkomsten dit jaar bijna f 180 bedroegen, waarvan ruim 45 gid. van „Eensgezind heid" als batig saldo van de uitvoering in Februari. Doordat da penningmeester zonder eenige vergoeding de contributie inde., en de heer J. M. Witte de lijsten en gelden kosteloos verzond, waren er bijna geen uitgaven. De secretaris, die bij afwezigheid van den voorzitter de matig bezochte ver gadering leidde, dankte de opgekomenen voor hunne belangstelling. Oudescliild11 Dec. Gisteravond had in de „Zeven Pro vinciën" de 3de bijeenkomst met dames in dit seizoen plaats. Niettegenstaande het ruwe en stormachtige weder was niet alleen de zaal van den heer D. Vos goed bezet, maar zelfs allen, die van Oosterend en omstreken moesten komen, waren op tijd present. Te ruim half acht opende de Voorzitter de bijeenkomst met een woord van welkom aan allen maar in het bijzonder aan hen, die alles hadden getrotseerd, om den leden van Neptunus een prettigen avond te bezorgen. Want een prettige avond was het, dien de heeren J. Daalder Dz., IJ. Koppen, de Gebroeders Gerritsen, Eelman en Van Maldeghem, benevens de dames Gerritsen de dames Eelman en Mej. Vlaming ons bezorgden. Een groot en zeer afwisselend pro gramma werd door hen afgewerkt. De hoofdschotel werd geleverd door den heer J. Daalder Dz., die ons vergastte op een hoogst ernstig verhaal van Carmen Sylva, vertaald door T. Smit-Kleine en getiteld „Een begrafenis in de Karpaten." Als dessert werd door ZEd. eene even ern stige bijdrage gegeven, getiteld: „Idioot." De tusschengerechten werden door de andere dames en heeren voorgediend. Allen afzonderlijk te bespreken zou ons verslag te groot maken. Genoeg zij bet mede te deelen, dat de meeste uit stekend smaakten en dat hunne namen waren „Eene fijne familie of het orchest van blauwen Jan, „Student Boemel in den hemel, „Sein en Trijn, „Wie zal mijne vrouw worden, „Willem en Siene van Krabbendijke, „Moeders Pappot" en „Het muzikale klaverblad." Te ruim 11 uur sluit de Voorz., met eenj woord van dank voor al het genotene, het officieele gedeelte dezer bijeenkomst en roept allen, die daartoe iets bijge bracht hadden een tot weerziens toe. Een gezellig bal besloot deze derde bijeenkomst. Vlieland. Van den inspecteur van de Staats- bosschen en Ontginningen werd alhier bericht ontvangen, dat het aangevraagde terrein voor de op te richten ijsbaan, is toegestaan. De heer J. C. Dekker, onderwijzer alhier, is geplaatst als no. 1 op de voor dracht voor onderwijzer te Oude-Pekela Laag bedrog l Uit louter liefde voor het vak was zij onderwijzeres geworden en gaf nu les in de armenschool, ergens in de provincie Groningen. De kinderen mochten haar en ook de ouders. Men prees haar tact en haar menschlievendheid. Waar ge brek geleden werd sprong zij bij, als zy maar eenigszins kon. Zoo kwam op een ochtend ééa van van haar leerlinkjrs met behuild gezichtje op school en wee klaagde tegen de „juf" over den wankelen gezondheidstoestand van haar vader en over het gebrek dat zij daardoor leden Juf beloofde het gezin op te zoeken. Aldus geschiedde. Onderwijzeresje, getroffen door de bittere armoede, welke zij daar zag en door den dood van den bewusten vader tracht de smart te lenigen door gul geldgeschenk. Dankgestamel van de „weduwe" en de kinderen. Gevoelig onderwijzeresje vindt echter dat zij nog meer moet geven en besluit daarom tegen den avond terug te keeren hetgeen zy ook deed. Groot was haar ontsteltenis echter toen zy datzelfde gezin opgewekt aan tafel zag zitten zich bedrinkende aan de jenever. Meer nog, ook het- „lyk", de „doode vader" nam deel aan 't drinkgelach en brulde er liederlijke liederen Zoo werd de medelijdende onderwij zeres bedrogen 1 Een ontaarde zoon. Sinds eenige dagen, aldus meldt 't „Hdbl.", wordt voor een huis in de Marnixstraat te Amsterdam door de politie gepost, om een moeder tegen baar zoon te beschermen Dit heerschap dat reeds gevangenisstraf onderging voor het maken van valscho bankbiljetten, en er ook nu weer van verdacht wordt voert niets uit en eischt van zjjn moeder geld om te kunnen spelen bij weigering geeft hij haar een pak slaag. Vijanden van de visschers. In de Zuiderzee vertoouen zich tegen woordig menigvuldige krabben, die den visschers veel nadeel toebrengen. Deze dieren bijten gaten in de zijden butnetten waarna zij aan den zich daarin bevin dende botjes gaan kluiven, die daardoor onverkoophaar zijn. Sommige visschers moesten reeds het botvisschen staken. Dat had slecht kunnen afloopen l Te Amersfoort werd een jongen uitge zonden om zuiveringszout te halen Aan wien de schuld lag, is oubekend, maar de knaap kwam terug met zuringzout en dit goedje werd ingenomen. Gelukkig wist spoedig ingeroepen geneeskundige hulp erger te voorkomen. Oplichterij. De vorige week vervoegde zich aan het kantoor van het Noord Hollandsch Landbouwcrediet, te Delft, een Landbou wer uit Stompwijk, die zes duizend gulden wilde opnemen. Hij had 2 borgen bij zich. De opgegeven namen blekon bij onderzoek van gegoede personen te zijn tevens bleek dat deze gegoeden zeiven van niets wisten. Dezer dagen kwam het drietal terug Zij teekenden met de opgegeven namen het accept en toen 2ij het geld in ontvaugst zouden nemen, sprong de politie, die verscholen was, toe en arresteerde hen. De eene borg was zwager van den hoofdaanlegger en als arbeider bij dezen in dienst. De tweede was een arbeider uit Leiden, allen menschen, die niet veel te verliezen hebben. (N. R. Ct.) Om een koe. Te 't Meer bij Heerenveen loopt nog een vette koe in het land, welke het voorwerp is eener procedure tusschen een boer en een slager, doch weigert haar te ontvangen, omdat zij „wild" is. Beide partijen hebben een advocaat ge nomen en de rechter zal nu moeten beslissen. Het arme dier ontvangt in het land bijvoeder van een nabijwonenden veehouder. Zondag 13 December 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'b Avonds 7 uur ds. Kijne Haal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Kijne. '8 Avonds 7 uur ds. Engelkes van Kolhorn. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm, 10 uur de hr. van Grasstek Nam. half 3 de hr. van Grasstek Cand. t. d. H. D. te Schagen. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeko GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Onnes van Wieringon Den Hoorn. Vm. 10 ds. Scherpeuhuysen NED. PROTESTANTENBOND, Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. Onnes van Wieringon, HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 10 December. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Donderdag 17 Dcc. GEREFORM. KERK. OOSTEREND. 's Avonds 7 uur ds. Rooseboom. Den WelEd. Heer J. S. Dijt, "Wethouder. M Inzake uw schrijven over de Machinist der gasfabriek, komt mij volgen3 uwe mcdedeeling zeer onwaarschijnlijk voor, maar kan dat niet verder beoordeelen. Wel kan ik beoordeelen dat uw houding of die van B. en W, niet anders is als een in alle deelen een miskenning tegenover het Alg, Armb. Te beginnen met het leggen der eerste steen, waarvan ik mij voorstelde een plechtig moment zou wezen. Uit belangstelling maakte ik de reis naar den Burg en wat deed u, gij geelt aan den bode 10 gulden bezorgt dat bij F. Zoetelief en dat was voor den eersten steen, dat was dunkt mij een beleediging aan het adres van het Alg. Aimbest. Waaromniet openlijk gehandeld en had gezegd tegen onze voorz. den heer D. Bakker ik leg geen eerste steen, dan hadden wij ons niet beleedigd gevoeld. Op drang van omstanders heeft onze voorz. toen de eerste steeu gelegd, wat u wel niet goed hebt gevonden, maar wy vonden dat correct omdat dat de mar. is die met hart en ziel er voor gewerkt heeft dat wij kregen het zoo lang gewensehte nieuwe Gesticht van Wel dadigheid. En verder inzake gasleiding mis kenning op miskenning voorgevallen. Aange nomen dan maar dat u niets wist van de Machinist dat hij zoo ver was, de vermoedens bestaan nu al dat u al ver voor de aanvragen wist en wel dato 8 Oct. dat het Alg. Armbest. besloten was de gasleiding te leggen, en verder toen hij er in was waarom toen niet de voorz. van het Alg. Armbest. te waarschuwen, inplaats van den Heer Zoetelief, te waarschuwen, nog erger de brieven tot opruiming werden weer gericht aan de gasfabriek en aan den Heer Zoetelief, waarom dat alles achter den rug om van het Armbestuur en zoo had UEcf. dunkt mij, als hoofd van de Gemeente, met eenige toenadering, veel kunnen voorkomen. Nog wil ik er op wijzen, dat ook ik de gas blijf beschouwen een huishoudelijke aangele genheid te zijn, waarvoor wij niet eerst aan B, en W. behoeven te vragen, als behoorende bij ons, als bestuurders van het huishouden. "Verder durf ik verklaren dat ik naar mijn beste weten bet Armbest. een reeks van jaren heb gediend. Deze miskenningen zijn ook mij te zwaar en kom in geen geval op mijn ontslag terug, de beslissing in deze zaak geef ik in vertrouwen over aan de raad van Texel. Voorts verzoek ik u beleefd dit schrijven aan de raad van Texel voor te lezen, Achtend, C. BLOM Cz. (Op verzoek woordelijk overgenomen.) De heer Zijm zegt dat de Raad in een lastig dilemma verkeert. Spr. noemt het geen geldkwestie doch een beginselkwestie, en meent, dat met eenige goeden wil alles wel had kunnen worden geschikt, hij stelt voor de afgetredenen weder bij acclamatie te benoemen. 3 Benoeming onderwijzeres aan de o.l. Woensdag 9 Dec, 1908. Afwezig de heer K. R. Bakker. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. Naar aanleiding van eene mededeeling des voorzitters, dat Ged. Staten de verbiezingsdata voor een lid der Prov. Staten hebben vastgesteld op 11 Dec., 22 Dec. en 5 Jannuari 1909, werden door den raad tot leden van het stembureau gekozen de h,h. K. Molenaar K. R. Bakker en tot plaatsverv. leden de h.h. D. Smit en J. Zeylemaker. Met algemeene stemmen werd besloten adhaesie te betuigen met het adres van den Bond van Staatspensioneering. Worden voor kennisgeving aangenomen:, a. Een schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot ontslag van mej. Hillenius als onder wijzeres b. idem, houdende goedkeuring van het Suppl. Kohier van den Hoofd. Omslag; c. idem, waarbij de Geraeentebegrooting, dienst 1909 wordt goedgekeurd; en d. idem, goedkeurende de Gemeentrekening dienst 1907. Naar aanleiding hiervan wordt door den raad besloten de borgtocht der Erven W. Bruin, in leven gemeente-ontv. op te heffen. Nadat nog enkele reclames inden H. O. worden behandeld, wordt de vergadering gesloten.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2