2217., Zondag 20 December 1908. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOUParkstraat, Burg op Texel. De Uitgevers van de „Texelsche Courant" berichten, dat met de feestdagen (Kerstmis) geen nummer der Courant zal verschijnen. Advertentiën eventueel voor dat nummer ter plaatsing opgegeven, zullen in het nummer van Donderdag bevorens worden opgenomen, (behoudens tegenbericht.) Het eerst daaraan volgend nummer zal worden uitgegeven 31 Dec. Oudejaarsdag (zoogenaamd Nieuwjaarsnummer.) In dat nummer bestaat als naar gewoonte gelegenheid tot het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten, tegen betaling van 20 Cts contant, mits niet meer dan 5 regels beslaande. Wij herinneren er aan dat voor het opvragen van dergelijke Nieuwjaarsgroeten niemand voor ons rondgaat. Beleefd verzoeken wij, advertentiën als bedoeld, aan ons bureau te bezorgen of op de dorpen door tussehenkomst van de hulppostkantoren aldaar. Advertentiën of bijdragen voor het Nieuwjaarsnummer moeten Woensdag in ons bezit zijn. De Uitgevers. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 23 December 190S, des voormiddags te 10V2 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Kaadhuize dezer Ge meente. Texel, den 18 Dec. 1908. De Burgemeester van Texel, J. S. DIJT, L.-B. Onderwerpen ter behandeling TEXEL, 19 DECEMBER 1908. De komende dagen. Wij zijn in het kort9te der dagen, de kalender wijst aan den 21 December, „begin van den winter";— het Kerstfeest Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag, zoo vele dagen van aanbelang voor het huiselijk gezinsleven, zijn in aantocht. Doch de rustige rust, welke in den regel dat tijdperk voorafgaat, zal voor onze gemeente dit jaar worden onder broken door een verkiezingstrijd, de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten voor het district Helder, waartoe ook onze gemeente behoort. Een drietal personen werd door ver schillende partijen candidaat gesteld, en voor iederen candidaat zal wel worden geijverd, en het is op grond daarvan niet zeer waarschijnlijk te achten dat de stemming op 22 December een eindbe slissing zal geven. Het wil ons voor komen dat op deze stemming nog weder eene herstemming zal moeten volgen, hetwelk nu niet zoo heel pleizierig zal wezen. Wij zullen 't af moeten wachten, doch willen er aan herinneren dat de stem- bureau's op den stemmingsdag geopend zullen zijn van des voormiddags 8 tot des namiddags 5 uur. Een ieder kenne zijn plicht. Over de haven te Ondeschild. In de memorie van antwoord ter beantwoording van het voorloopig ver slag over het IXde hoofdstuk der Staats- begrooting (Waterstaat) lezen wij het volgende Ten opzichte de liaven op Texel. „Door den ambtsvoorganger van den ondergeteekende is ten vorigen jare medegedeeld dat hij geen termen aan wezig achtte om in te gaan op het beding, door Ged. Staten van Noord holland verbonden aan het toestaan van de aan de Provincie gevraagde bijdrage in de kosten der van rijkswege uit te voeren verbetering van de haven beoosten Ondeschild op Texel, namelijk dat deze haven, welke thans door de gemeente Texel beheerd en voor gezamenlijke rekening van het Rijk, de Provincie en de gemeente onderhouden wordt, aller eerst zou moeten worden gemaakt tot een vrije Rijkshaven. Voorts is toen medegedeeld, dat een ontwerp is uitge werkt voor de uitbreiding van de haven, waarvan de kosten zijn geraamd op f 235,000. In den stand van het overleg met het Provinciaal bestuur is sedert geen wijzi ging gekomen. De Minister meent aan het door zijn ambtsvoorganger ingenomen standpunt te moeten vasthouden." Omtrent de zee- en oeverwerken op Texel wordt gezegd, dat, als proef, op een gedeelte van het buitenbeioop van den Stuifdijk op de Hors op het eiland Texel in 1909 eene bekleeding van gewapend beton zal worden gemaakt. Of de toe passing van gewapend beton bij de uitvoering van zinkwerken onder alle omstandigheden de beste en de voor- deeligste is voor de verdediging van aangevallen onderzeesche oevers, maakt bij de uittevoeren bezinkingen aan de Zuidoostpunt van Texel een punt van onderzoek uit. De Cocksdorp. Door het schrikken van eene fiets ge raakten Woensdag j.l. twee voor een boerenwagen gespannen paarden op hoi. Zoolang ze op den weg bleven ging het goed;doch toen ze den dijk opholden en er weer afsprongen, rolde de wagen omver, waarbij de voerman, zekere P. B. uit den polder „Eendracht" er onder geraakte en zich zoo ernstig aan het hoofd bezeerde dat heelkundige hulp moest worden inge roepen, welke werd verloend door dr. Over. Het ongeval gebeurde dicht bij de plaats waar vroeger de hofstede Zaandam stond. De fietsrijder was buiten schuld, daar bij reeds tijdig van zijn rijwiel was gesprongen. Daar is 2 ton gouds mee gemoeid. Wij lezen in couranten van elders: De bewoners van het Horntje op Texel, bevreesd geworden door de verzakkingen van den zeedijk, hebben hun vee uit de stallen gehaald en naar veilig terrein gebracht. Ook hun huisraad werd groo- tendeels naar elders vervoerd. Toch gelooft men niet dat de geheele dijk zoo spoedig zal bezwijken. Het gedeelte, waar zinkstukken zijn aange bracht, houdt zich goed. De werken, noodig geoordeeld om den dijkte behouden zullen naar 't oordeel van sommigen wel f 200,000 moeten kosten. Daar het hier de voornaamste zee breker van 't eiland betreft, is 't van groot gewicht den dijk te behouden. Nederland en Venezuela. Aan het bericht dat de „Gelderland" het Venezolaansche kustwachtschip Alix in beslag heeft genomen, kan nog worden toegevoegd dat de „Heemskerck" de „Mayo" in beslag nam. Verder berichten Reuter telegrammen dat te Caracas de bevolking in opstand is gekomen tegen Castro De politie was niet bij machte het woedende volk in bedwang te houden, dat als een storm wind door de straten van de stad rende en verschillende eigendommen plunderde. De leiders van het volk namen de beelden en schilderijen die president Castro voor stellen en die zich bevonden in de clubs en andere gebouweD, weg. Het volk verbrandde vervolgens de tropee op het Simon Bolivarpiein. Castro zelf zit intusschen dood kalm in Berlijn; hij deed even als de ratten, die ook het schip veriaten als het dreigt te 2inken. In Frankrijk scheen de held niet getapt, zoodat hij hals-over-de-kop verder ging, doch in Duitschland schijnt men niet zoo onheusch tegen een gast die, naar men beweert, zoo ongeveer 7 miljnentjes medebracht. Nu, zulk een bezoeker mag men dan ook wel met wat gratie behandelenof zou er iets anders achter zitten Men kan maar niet weten 1 De politiek weet ui... De Venezolaansche zaakgelastigde te Berlijn, verklaarde aan een corr. van de N. C, dat Castro niets gelooft van het opbrengen van schepen, zonder oorlogs verklaring of blokkade aankondiging. Indien het waar is, schijnt het hem onqualificeerbaar en gelijkstaande met zeerooverij een beschaafd land onwaardig, welke een schikking, door Venezuela door middel van vertrouwelijke agenten aan Nederland voorgesteld, bemoeieliiken zou. Venezuela zou door het opbrengen van schepen niet in staat zijn uit de douane inkomsten zijn schulden te be talen wat tot nadeel zou strekken van andere naties, om een quaestie, waarin Nederland ongelijk heeft, te meer nog door zijn huidige houding. Dan maar overwerk. Onder groote hilariteit werd door den Vooiz. van de Tweede Kamer aan de leden de mededeeling gedaan dat voor de behandeling der Waterstaatsbegrooting zich 70 sprekers hadden opgegeven. De Voorz. zeide dat hij zich ten dienste der Kamer stelde, doch dat er we) zou moeten worden overgewerktpardon, dat er wel avondvergaderingen zouden moeten worden gehouden. De stroom van welsprekenheid is intusschen reeds losgekomen; de „Tel." geeft, zeker ook als curiositeit, het begin van die woordenvloed in dichtmaat weer. Roe 's lands zaken behartigd worden. Aan het slot van haar Tweede Kamer overzicht van 2 Dec. schrijft „De Tele graaf' „Tegen het einde der vergadering leverde onze volksvertegenwoordiging weer hetzelfde schouwspel als geregeld in deze dagen een schitterende zaal, met 15 liehtkroonen, 10 loges, 6 boden 17 verslaggevers, 4 stenografen 2 klokken 1 voorzitter, 1 minister, 1 spreker en 1 luisteraar Ook al loonsv er hooging. Als curiositeit wordt uit Zwammerdam gemeld, dat de commissie tot wering van schoolverzuim aan den raad dier ge meente een mededeeling heelt gezonden inhoudende dat alle leden der commit sie hun functie zullen neerleggen, als 1 Jan. a.s. hun presentiegeld niet gebracht wordt van f 15 op f 40. De missive werd in den raad voor kennisgeving aangenomen. Grappenmakers ten platten lande. Een bekende schrijfster vertelt in het „Hbl." het volgende: Kort geleden biacht ik een paar vacantie dagen in Gelderland door. Ik had een kamer gehuurd bij een boerenfamilie met kinderen; de oudste, een grappige dikke jongen van een jaar of vijf, deed een enkelen keer wel eens een boodschap voor mij in het dorp. Hij vertelde me op zekeren ochtend, dat hij een zusj6 had gekregen. Op mijn vraag of ik dat zusje mee mocht nemen naar Amsterdam werd hij echter boos, schudde zijn hoofd en zei kortweg nèe Dien middag zat ik in het tuintje voor het huis wat te lezen en zoo af en toe wat te kijken naar het spelen van eenige dorpskinderen op den kerkweg, toen er in werkelijkheid een ooievaar over het dorp zeilde. Op eens ging er een juichend geroep op van „Ooievaar, lepelaar Maar ik schrok toch even, toen mijn baas opeens midden op den weg ging staan en met zijn beide handen aan den mond, zoo luid als hij maar kon, riep „Ooievaar, breng-ie an de juffer van Amsterdam ook een kiendje Twee kinderen in brand geraakt In de woning van den werkman P. Steenhouwer aan den Jutphaaschenweg no. 24 te Utrecht waren drie jonge kin deren zonder toezicht gelaten. Een dochtertje had eenig waschgoed boven de kachel gehangen, dat in brand geraakte, toen het 3-jarig zusje juist in de onmiddelijke nabijheid was. Hot arme kind werd eveneens door de vlammen aangetast, zoodat het hevig kermende door de huiskamer liep. Ongelukkigerwijze werd daarbij tot overmaat van ramp een 6 jarig broertje ook in brand gestoken. Ten einde raad vluchtten beide kin deren naar buiten en begaven zich naar de buren, die de vlammen spoedig doofden. Het kleine meisje was evenwel zoodanig met brandwonden bedekt, dat overbren ging naar 's rijke klinieken noodzakelijk bleek. Het kind is daar ter verpleging opgenomen in de hoop het in het leven te kunnen behouden. De verwondingen van het oudere kind zijn niet van ernstigen aard. Licht en schaduwzijde. In de wolprijzen domt eenige verbete ring. Thans wordt 80 cent betaald. Als oorzaak wordt een mogelijken oorlog in Oost-Europa genoemd. Groote bestellingen wollen goederen zijn dan te verwachten. TEIELSCÏÏE COURANT. 1 Wededeellngen. Ingekomen stukken. 2 Voorstel inzake subsidie-aanurage Am bachtsschool te Helder. 3 Voorstel op uerzoek om adhaesiebe- tuiging uoor uergrooting uan de haoen. 4 Voorstel tot uerleening eener bijdrage in de kosten uan beharding uieg Pijpersd. 5 Voorstel te besluiten tot beharding uan den u;eg de Waal—Oudeschild. 6 Voorstel met betrekking tot den te ma ken aanlegsteiger nabij Oost. 7 Voorstel tot wijziging uan art. 1 der uerordening op de netting uan hootde- lijken Omslag. 8 Verzoek Mej. D. H. Brans om eeruol ontslag als onderwijzeres in uak k aan de o.l. school te Midden-Eierland. 9 Verzoek Mej. A. C. Visser—Bruin om eeruol ontslag als regentes bij het Alg. Armbestuur. 10 Benoeming leden en regentes Algem. Armbestuur (periodieke attreding) 11 Benoeming leden en regentes Algem. Weeshuis (periodieke attreding) 12 Verzoeken om atschrijuing uan Hoof- delijken Omslag.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1