Marktberichten. Predikbeurten Bericht voor Schippers en Visscliers. Volgens mededeelingen van den Inspec teur van het Loodswezen zijn de roode lichtboeien No. 8a in den Omdraai, en en No. 5 (Oude Vlie) in het Zuidoostrak vervangen door de wintertonnen. i e roode spitse ton met 2 bollen van do Middelbrug, Keizersbult, Zeegat van Texel, wordt binnenkort bij wijze van proef vervangen door een roode lichtboei met wit vast licht met verduisteringen, 3,5 Meter boven water, elke 10 sec. zichtbaar gedurende 7 sec. 24 December zal door 't N. O. G. eene algemeene vergadering worden ge houden in de „Oranjeboom." Op de agenda is geplaatst verkiezing vice-Voorz. „het schrijfonderwijs," inleider de heer Bouwman van den Hoorn, en bijdrage, door den heer Daalder van Oosterend. De Visscherij-vereeniging „Betracht het Goede" en het bestuur van den Texelschen Schippers- en Visschersbond hebben zich met een verzoek tot den betrokken Minister gewend, om oprui ming van het wrak van de „Roma," dat voor de garnalenvisschers zeer ge vaarlijk ligt in het Zeegat van Texel, zoodat ze vooral bij nacht de netten er aan scheuren of ze geheel verliezen. Mede is gevraagd het wrak betond te willen laten, totdat algeheele opruiming verkregen is. Verschillende vereenigingen op andere visschersplaatsen zullen adhaesie-adres- sen inzenden. Het ligt in het Marsdiep en wel op 52° 59' 4" N.B, en 0° 6' 37" W.L. Otidescliild, 18 Dec. Zondag, 27 December, zal in de Ned. Herv. Kerkjdhier een Kerstboom prijken. De godsdienstoefening zal alsdan geleid worden door ds. Engelkes van Kolhorn. Gedurende de Kerstweek zal door de rederijkerskamer T. A. V. E. N. U. tweemaal worden opgevoerd: „Arme meisjes," oorspronkelijk toóneelspel in vier bedr., door Nelly Hoekstra Kapteijn. Het groote aantal donateurs maakt twee uitvoeringen noodzakelijk. In het plaatselijk nut „Neptunus" zal in Januari a. s. de spreekbeurt ver vuld worden door den heer J. de Jongh van de Waal. Voor eene spreekbeurt in Februari is het bestuur in onderhan deling met den heer Joh. Scholten, de clamator, te Weesp. Voor de garnalenvisschers is de afgeloopen week over het algemeen niet gunstig geweest. De vangst was niet ruim en de prijzen lieten veel te wen- schen over. Bij Jacob Burger Jr., alhier is te zien een keurige vogelkooi, door hem zeiven met de figuurzaag bewerkt. Cok horloge standers en andere voorwerpen werden door hem keurig net gemaakt. Vlieland, 18 Dec. In 't logement Cupido had gisteren avond de tweede bijeenkomst plaats der leden van Nut en Genoegen. Er was betrekkelijk weinig publiek, doch dit is zeker, dat de afwezigen hun niet aanwezig zijn kunnen betreuren. De heer Schaafsma opende als voorz. de vergadering en trad zelf als spreker op. Een dramatisch gedicht „Schipbreuk" vond terstond een aandachtig gehoor, de keuze van dit gedicht was met het oog op de jongste gebeurtenissen aan onze kust, een goede te noemen. De eigenlijke lezing volgde daarop. Het zou onmogelijk zijn, dat „Meneer Focus als Globbe-trotter" geen succes zou heb ben, vooral voorgedragen op deze wijze. De echte humor van de Sinclair sloeg ook ditmaal terdege in, er werd onbe daarlijk gelachen. Daverend applaus beloonde den spr. voor zijn uitstekende voordracht Na de pauze vond de heer J. C. Dekker eenzelfde vriendelijke ontvangst bij het publiek. De lotgevallen van een familie die gephotografeerd moet worden kunnen vele en—komische zijn. Dit hoorden we gisteren weer eens met genoegen. En het Falklandje „de Reuzensom" ook door den heer Dekker voorgedragen, boeide bovenal de aandacht, dat was ook waard, die treffend weergegeven schets. Hartelijk werd ook deze spreker door applaus gedankt. De heer Schaafsma sloot de bijeen komst en gaf met een enkel woord te kennen, dat er een aanvang met het bal kon gemaakt worden. De heer Dekker bedankte daarna met eenige waardeerende woorden den hr. Schaafsma voor zijne lezing. Van het bal werd door velen naar hartelust genoten. Nieuwjaarsd;rukte. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt in de „St. Ct." ter algemeene kennis, dat brieven, brief kaarten en andere stukken, welke men op 1 Januari a.s. wenscht besteld te zien ook dit jaar reeds tusschen 22 en 30 December daaraan voorafgaande kunnen worden ter post bezorgd. Over de geheele adreszijde moeten dan twee elkaar snij dende lijnen getrokken worden. Een goede vangst. Te Alkmaar zijn verleden week twee jonge kerels aangehouden, die eeDige dagen geleden te Rotterdam in het kan toor eener machinefabriek inbraken en daar geld, postzegels en 't een en ander stalen, 't Zijn twee recidivisten hoewel nog maar 19 en 20 jaar oud. Op den oudste, die vroeger op de bestolen fabriek werkte, was dadelijk de aandacht gevestigd, terwijl C. M. een gevaarlijk persoon is, die reeds eerder in de krank zinnigengestichten te Medemblik en Mee- renberg verpleegd werd. Voor zij de inbraak pleegden kwamen de heeren uit België, waar zij op een dorp nabij Ant werpen inbraken in een fabriek, na enkele dagen te voren ook te Breda een diefstal te hebben gepleegd. Van Rot terdam vertrokken zij, na van hetgestolen geld uit de brandkast der machinefabriek goede sier gemaakt te hebben, naar Alk maar, waar arrestatie volgde, nadat zij in de gemeente op twee plaaten hadden ingebroken. In hun bezit werden gevonden een aantal postzegels en een sigarenkoker afkomstig van de te Rotterdam gepleegde inbraak. Beide overbeterlijke en gevaarlijke boeven zijn te Alkmaar door de justitie in verzekerde bewaring gehouden, en zullen, naar te hoopen is, langen tijd gratis gelogeerd worden. Ouderzorg Wat ouders soms al beleven met hun kinderen blijkt uit het volgende weer duidelijk Twee jongens W. B. en W. K. te Winschoten van omstreeks lt) jaren, waren in een sloot geraakt en wilden zich drogen. Daarom besloten ze een stroovuurtje aan te maken in de nabijheid van een groote hoop stroopakken. Maar juist op 't oogenblik dat de lucifeis ont branden, werden ze door den boer betrapt die een van hen een tjjd lang in de schuur opsloot. Toen hij vrijgelaten werd, durfde hy zioh niet naar huis begeven en verschool zich in een der boschjes. De ouders werden doodelijk ongerust toen de knaap om 11 uur nog niet in huis was. Midden in den nacht werden er men- schen opgeklopt om te helpen zoeken. Doch vergeefsmen vond hem niet. Toen evenwel des anderen daags om 9 uur de school begon, zat de jongen weer op zijn plaats, alsof er niets gebeurd was 1 Men zij op zijn hoede. Een winkelier te Drachten (Fr.)'kreeg bezoek van een reiziger, die hem poeder chocolade wilde verkoopen. De winkelier wilde niet koopen. Men praatte een paar uren en eindelijk stemde hij toe een paar bussen te ontvangen. Even den naam zelf s.v.p. in 't boekje zetten voor duidelijk adres, weetje. De winkelier deed dit. Pas was de reiziger weer in zijn hotel of de winkelier, argwaan krij gend, zocht hem op en wilde liever van de commissie afzien. Order reeds ver zonden. Dadelijk schrijft hij naar den patroon. Antwoord „Denk je dat ik dezen reiziger voor mijn plezier houd De winkelier ontving 200 K G. poeder chocolade. Hij weigerde ze te ontvangen. Ze staan nu aan 't tramstation. Hoe zal 't afloopen De winkelier zal wel de dupe worden, tenzij hij met een zijner huisgenooten onder eede kan verklaren, hoe alles in zijn werk is gegaan. Reeds is een rechtsgeleerde geraadpleegd. Vrouwenkiesrecht. Het comité voor vrouwenkiesrecht in de Noderlandsche Hervormde kerk, bestaande uit zeven dames en ds. Reits- ma te Noordwolde als voorzitter, heeft aan alle hervormde predikanten de volgende circulaire verzonden „Ondergeteekenden, vertegenwoordi gende verschillende richtingen in de Ned. Herv. kerk, hebben zich gevomd tot een comité voor kiesrecht aan onze vrou welijke lidmaten. Zij zjjn overtuigd dat het geen enkele godsdienstige vrouw onverschillig kan zijn, in wiens hand de zorg voor haar gemeente is gelegd, aan wien de godsdienstige opvoeding harer kinderen zal worden toevertrouwd. Zij meenen dat het Christelijk gemoedsleven onder de vrouwen zeker niet minder sterk is dan onder mannen en dat de bevoegdheid der vrouw tot oordeelen in deze volkomen gelijk moet geacht worden aan die van den man. Breeder motiveering is hier wel niet mogelijk, zoodat wij verwijzen naar hetgeen in de Synode van 1897, 1898, 1899, 1900 en 1908 hierover is gezegd. Zegelrecht op effecten. Blijkens mededeeling van den minister van financiën, zal de wet tot verhooging van het zegelrecht op effecten met 1 Januari in werking treden. Duur land. Te Enkhuizen is den 7en dezer land verkocht, dat in publieke veiling nog duurder werd, dan het beste land te Hoogcarspel. Eenige perceelen, gelegen even buiten de stad, ter grootte van 11,72,85 H.A., brachten samen f58810, -op. Wat 'n mooi heer. Het „Berliner Tageblatt" verhaalt de volgende anecdote, die een eigenaardig licht werpt op de opvattingen van presi dent Castro en zijn meening over zijn medemenschen. Yoor de reis van Bordeaux naar Parijs wilde Castro een salonwagen hebben. Deze kon echter niet zoo snel in den trein worden gevoegd, zoodat de directie hem de beschikking gaf over een waggon eerste klasse. De president van Venezuela werd boos en drong aan op zijn salonwagen de trein mocht niet vertrekken, zeide hij, voordat zijn wagen ingehaakt was, de andere passagiers konden wel wachten. Toen men hem poogde duidelijk te maken, dat dit niet ging, met het oog op de dienstregeling, begreep hij dat niet. „Maar de passagiers zouden aan een spoorwegongeluk kunnen worden bloot gesteld," zeide de stationchef. „Wat gaat mij dat aan vroeg Castro met beminnelijke naïveteit. Eerst toen hem duidelijk werd ge maakt, dat hij ook onder de passagiers zou behooren, liet hij zich overhalen om tevreden te zijn met zijn waggon eerste klasse. Da Parijsche correspondent van het „Berliner Tageblatt" vertelt, dat president Castro te Bordeaux in zijn hotel eenige flesschen cognac liet aanrnkken. Te Parijs betaalde hij in zijn hotel vorstelijk. Wat daarvan terecht komt In 't laatst van November hebben in Frankrijk op het exercitie-veld van het bataljon luchtvaarders in tegenwoordig heid van vele officieren interressante oefeningen plaats gehad met betrekking tot oorlog van uit de lucht. Hand-gra naten, die niet geladen, maar wel voorzien waren van een automatisch ontbrand- systeem, zijn van boven uit een ballon captif naar beneden geworpen, met groot succes. Weldra zullen dezelfde proeven genomen worden van uit een bestuur baren balon. Wat een ontzaglijken om keer in de wijze van oorlogvoeren zullen de vorderingen in de luchtvaart teweeg brengen, als men den vijand mettertijd eenvoudig met handenvol bommetjes gaat bestrooien. Doet men't echter van twee kanten, dan zal 't een wedstrijd worden wie 't hoogste stijgen kan. 't Gevolg is wellicht, dat men naar de maan zal gaan. Ze zat er warmpjes in. Te New-York is een juffrouw Mary Pinkney gestorven. Zij was 99 jaar en ongelooflijk rijk. Haar nalatenschap wordt verschillend geschat, en wel tusschen de 150 en de 250 millioen gulden. Men vertelt, dat ze vry sober leefde „voor haar doen." Dat kan dan toch nog wel uit te houden geweest zijn 1 Zondag 20 December 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Kijne Koog. Voorm. 10 uur da. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Booko. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm, 10 uur ds. Kramer Cocksdorp. Nam. hall drie ds. Boeke GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 ds. Scherpenhuysen 25 December (Eerste Kerstdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Waal. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Coclcsdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uurds.Scherpenhuysen Twee vliegen in een klap. Schetsten, 17 Dec. Aan evoerd: 10 Kalfkoeien f 160,a f 215—; 55 Vette Koeien I 160 a f285; 7 Geldekoeien f 110 a f 140 20 Nuchtere Kalveren f 10 a f23, Graskalveren f' af 250 Schapen (vette) f 20.— a f 29.00 2020 Overhouders f 9,a 20,50 60 Vette Varkens 40 a 45 cent per Kg. 50 Biggen f' 6,— a f 10,00; Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G. Kipeieren f 5,00 a f 5,50 per 100; Leiden, 18 Dec. Tor markt werdon boden a ingevoerd 19 Stieren f112,— a 1210,—; 55 Kalf- en Melkkoeien f 168 a 1 280; 195 Varekoeien f 104 a f 218; 189 Vette Ossen en Kooien f 183af 295 17 Grapkalveren f 40 a f 93, 27 Kalveren (vette) f 67 a 1 102 28 Kalveren (magere) f 5a 112, 924 Schapen (vette) f 18,— a f 29. 652 Schapen (weide) f 14 a f 21; 327 Magere Varkens f 14-- a f' 33, 179 Biggen f 4,50 h f 10,50; V.P. N. EIEREN VEILING. 18 Dec. 1908 f 5,65 tot f 7,05 per 100 stuks. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 broche (3 stuivertjes), 1 tornmesje, 1 gebreide handschoen, 1 zwaï te ceintuur en 1 rugriem uit een wagen. Oosterend19 Dec. Dc Pink Tillen werken dikwijls op meer dan een wijze te gelijk, dat wil zeggen dat zij ineen zelfde gezin iederen dag twee of meer personen genezen hebben en genezen. Dit dient wel om aan te toonen wat wij nooit opgehouden hebben te herhalendat de Pink Pillen goed zijn voor allen, ouden van dagen, menscken in de kracht van bun leven en kinderen, en dat zij ook goed zijn voor alle gestellen. Van daag brengen wij onder uwe aandacht een dubbele genezing, waarbij het de moeder en de dochter betreft. Mejuffrouw F. Schoenmakers, geboren Broek- muiler, wonende te Berkelaar (bij Eeht) schrijft ons: Mej. Schoenmakers. (Cl. Van Waegeningh, Roermond) //Ik ben gedurende twee jaren lijdende geweest. Mijn maag was heel slecht geworden en deed mij veel lijden, zoodat ik mij nauwlijks voeden kon. Ik had overigens heel weinig eetlust meer. Meer malen had ik dokters raad gevraagd, en daar de voorgeschreven middelen mij niet de minste ver lichting hadden bezorgd, was ik gaan geloven dat genezing onmogelijk was. Toch heb ik de Pink Pillen willen beproeven, waarvan iedereen met lof spreekt. Na twee doosjes er van te hebben gebruikt, ondervond ik een zeer merkbare ver lichting. Ik ben met de behandeling voortge gaan en na weinig tijd was ik volkomen genezen. Mejuffrouw Marie Schoenmakers, dochter der vorige, leed gedurende 6 jaren aan een langzame bloedarmoede. Zij had haar goede kleur en haar eetlust verloren, beklaagde zich veel over schele hoofdpijn en slaaploosheid en was buitengewoon zwak. Door het waarnemen van de goede resul taten die haar moeder met de Pink Pillen bad verkregen, heeft zij ook die Pillen willen nemen welker genezende werking was gebleken. Mej. Maria is niet teleurgesteld, en in een brief dien wij onder de oogen hebben, zegt zij dat. die Pillen haar hebben genezen en dat zij nu uitmuntend gezond is. De heer Schoenmakers, echtgenoot en vader dier beide personen, beeft deze verkla ringen bevestigd. De Pink Pillen genezen niet alleen de lijders aan bloedarmoede en aan maagkwalen, maar ook jonge meisjes, die bleekzucht hebben, oude lieden die door algemeene zwakte en verschietende pij nen zijn aangetast. Zij zijn zeer doeltreffend om zenuwuitputting, neurasthenie en zenuwziekten te bestrijden. Prijs f 1,75 do doos, f 9,— per G doozen. Verkrijgbaar bij Snabiliö, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de lirma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2