Tweede Blad. m 2218. Donderdag 24 December 1908 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- EN SPOORDIENST van en naar Texel. Gemeenteraad van Texel. 1 J TEXELSCHE COURANT. Dit lilad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende V» O BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- Rankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 1U,20. Men lette er wel op dat de met een aaogeteekende treinen des Zondags niet ri/jden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green wicbtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. STEMMING tor vRrkieziDg van een lid van de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag den Sn Januari aanstaande, van des mor gens acht tot des namiddags vijf uren, de .Remming zal geschieden ter vervulliQg van een plaats in de Prouinciale Staten uan Noord-Holland voor bet kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde zijn STAALMAN, A. P. VERFAILLE, Jnc. Joh. Tevens wordt do aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 24 December 1908. De Burgemeester voornoemd, J. 8. DIJT, L.B. Woensdag 23 Dcc. 100S, voorm. bal! 11. []o-o[] Voorz. de lieer Riddingh, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de hr. Dikkers, die echter onder het lezen der notulen binnenkomt. Secretaris de hr. Ruibing. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1 Mededeellngen. Ingekomen stukken. Hierop doet de voorz. mededeeling, dat is ingekomen. een schrijven van mej. labeling, behelzende dat zjj haar benoeming tot onderwijzeres te Midden-Eierland aanneemt; idem van de hb. J. C. Visser, P. Smit, C. C- Backer, C. Stoepker en L Koning, behelzend het bericht dat zjj hun benoeming tot lid van 't Algem. Armbestuur aannemen; idem van 't Algem. Armbestuur, berich tende dat tot voorzitter van hun College is benoemd de heer J. C. Visser. Verder deelt de voorz. nog mode, dat op 14 Dec. jl kasverifleatie plaats had bjj den gem.- ontvanger en alles in orde was bevonden; de ontvangsten bedroegen totaal f70024,53 de uitgaven 68840,955 en in kas f 1183.586 Tevens waren toen boeken en kas der haven directie nagezien. Ook deze bleken geheel in orde; hier bedroeg het totaal ontv. f 8472.07 uitg. f 5168,58 en in kas f 3303,49 2 Voorstel inzake subsidie-aanurage Am bachtsschool te Helder. Aangezien door den voorz. dadelijk wordt overgegaan tot het voorlezen van het pre advies van B en W, vraagt de hr. Dros eerst voorlezing van het bedoelde adres. Aan dit verzoek wordt voldaan. In dit adres wordt gevraagd om een jaarlijksche bijdrage voor die school. B en W meenen dat door den Raad meer malen blijk werd gegeven dat deze wel genegen is dergelijke zaken te steunen, getuige o. a. de subsidie verleend aan de teekencursus van den heer Heeroma. De vraag is nu maar of Texel werkelijk belang heeft bij die school, vandaar dat hun Coll. meent, dat die subsidie afhankelijk moet worden gesteld van het aantal leorlingen van Texel, dat er gebruik van maakt, mitsdien wordt voorgesteld een jaarlijksche subsidie te geven van f20 per leerling met een maximum van 5 leerlingen, welke de volledige cursus hebben gevolgd in te gaan met 1909. De Voorz. voegt daaraan nog toe dat het een prachtige inrichting is, welke tegen woordig, naar hij meent, door moer dan 100 leerlingen wordt bezocht, terwijl ook door het bestuur van 'tNut bij het hoofd bestuur was aangedrongen op het verleenen van subsidie voor die inrichting. Verder was ook besloten bij de boot werkmans- kaarten voor die jongens te verkrijgen, die de school willen bezoeken. De bijdrage door de leerlingen te betalen, zijn voor jongens van Texel ongeveer f 5 a 6 voor de geheele cursus De hr. Dikkers vindt de subsidie van f20 per leerling met een maximum van f 100 recht krenterig Spr. meent dat mogelijk elke leerling zelf wel f 100 aan de school kosten zal de heer Bakker vraagt of de heer D. wel weet welke subsidies die school ontvangt. Die subsidies moeten nog al beteekenend zijn. Spr. meent, dat de heer D. zeker niet zou zeggen, dat elke leerling mogelijk wel f 100 kost, indien ZEd. rekening hield met die groote subsidies de heer Dikkers repliceert, dat hjj zeer goed weet dat de school wordt gesubsideerd door Ryk en Provincie, en zulks geschiedt onder voorwaarde, dat ook naburige gemeenten er voordeel van moeten kunnen trekken, doch dat hp vindt, dat wanneer er meer dan 5 leerlingen zijn, die van Texel er gebruik van maken, een subsidie van f 100 veel te gering is, terwijl voor een enk6le leerling f 20 wel gering is; de heer Mets herinnert er aan, dat in onderzoek is of alhier geen zeevaartkundige school kan worden opgericht en geeft in overweging het besluit omtrent de subsidie ambachtschool nog uit te stellen, om eerst te zien of zoo'n instelling niet de ambachts school minder noodig kan maken; de voorz. meent, dat f 100 voor zoo'n instelling van weinig beteekenis is en dat gerust kan worden besloten de subsidie te verleenen, terwijl de ambachtsjongens toch weinig aan de zeevaarl schooi hebben, naar aanleiding van welke bewering de heer Dros opmerkt dat de heer Mets zeker op het oog heeft eene afdeeling te verbinden van machinisten, zooals b v. te Terschelling waaraan de heer Mets dan nog toevoegt, dat mogelijk nog wel meer er aan kan worden toegevoegd zonder veel kosten en merkt op dat zeker weinig leerlingen b.v. van de Cocksdorp naar den Helder zuilen gaan naar de ambachtsschool; de heer Over meent dat evengoed nu de subsidie kan worden toegestaan tot weder- opzeggens, terwjjl de heer Dikkers wijst op de ambachtschool te Alkmaar waarvan wol leerlingen uit Schagen en de Zijpe gebruik maken. Spr zou in beginsel willen besluiten tot het verleenen van subsidie en van het aantal leerlingen later de hoe grootheid dier subsidie af te doen hangen van het aantal leerlingen. Het voorstel van B. en W. daarop in stemming gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, n.l. van de heeren Bakker, Mets, Lap, Dros en Dikkers. 3 Voorstel op uerzoek om adhaesiebe- tuiging ooor uergrooting uan de hauen. Door het Bestuur der Schippèrs- en Vis- schersbond te Oudeschild wordt aan den Raad gevraagd adhaesie te willen betuigen aan hun verzoek aan Z.E. den Minister van Waterstaat om vergrooting haven te Oudeschild In dat request waarvan een afschrift bij het verzoek was gevoegd, worden tal van redenen opgegeven, waarom vergrooting haven dringend noodig is. B. en W. adviseeren het adres voor ken nisgeving aan te nemen, aangezien het als zijnde ongezegeld niet mag worden behan deld. Zij voegen er verder aan toe, dat de Raad steeds getoond heeft, sterk voor ver betering van de haven te zijn en daarop meermalen bij de regeering heeft aange drongen, volgens hen ligt het niet op den Raad adhaesie te betuigen aan dit adres, doch had de bond dit moeten doen aaD het verzoek van den Raad. De heer Mets vraagt wanneer dan door den Raad om vergrooting haven is verzocht, waarop de voorz. antwoordt, dat dit de laatste maal plaats had in Oct. 1906 en en dat het in Mei 1907 naar de Prov. Staten was gezonden. Op de vraag van den heer Mets of er geen antwoord op het verzoek was inge komen, zegt de voorz. dat dit niet werd ontvangen. Bij onderzoek was ZEd. echter gebleken, dat men eerst gaarne zag, dat de gemeente blijk gaf er zelf ook iets voor over te hebben, de tegenwoordige minister denkt over de haven als zijn voorganger, zooals bleek uit de memorie van antwoord van dien minister, waarvan een afdruk werd overgenomen in de Texelsche Courant. De heer Mets meent, dat toch moet worden volgehouden, terwijl de heer Dikkers meent, dat het aanbod van b.v. f 10 000 niets zal uitwerken, maar moet worden aangehouden op een Rijkshaven. de heer Dijt is het hiermede niet eens en wijst er op, dat de kosten van onderhoud der haven, thans ongeveer f 3000, binnen een paar jaar wel f 5000 zullen worden; de heer Dros zou er voor zijn als eene com missie uit den Raad persoonlijk de zaak eens ging bepleiten bij de bevoegde autoriteiten, terwijl de hr. Dikkers opmerkt, dat h.h. Ged. Staten op de hand van den Raad zijn; de heer Mets acht ook een persoonlijke uitlegging van de gebreken der haven beter dan eene uitlegging op papier; de voorz. wil nu voorstellen het adres van den bond voor kennisgeving aan te nemen en de benoeming van de comm. bovenbedoeld uit stellen tot de volgende vergadering; de heer Keesom is tegen uitstel en vindt, dat de zaak nu maar moet worden afgedaan, welk gezegde den heer Over de woorden ontlokt, dat hij blij is, de stem van den heer Keesom ook weer eens te hooren, terwijl de heer Dros opmerkt, dat het zijne meening niet is, dat B en W zal worden gepasseerd; de voorz. wijst nu voor die comm. aan de hh. Mets. Dikkers en Dros. Na eenige dis cussie wordt het echter voldoende geacht, indien alleen de heer Mets wordt toegevoegd aan eene commissie uit Ben W. 4 Voorstel tot uerleening eener bijdrage in de kosten uan beharding uieg Pijpersd. Vooral ook in verband met de verharding van den weg Waal Oudeschild, wordt die verharding van groot gewicht geacht en was eene conferentie noodig met de voorzitters der besturen van Polder Waal en Burg en 30 Polders en eenige belanghebbenden. Algem. was men van oordeel dat de totstandkoming van dien weg en die van Waal—Oudeschild het algemeen belang ten goede zou komen Overeengekomen was dat de kosten ge- zamelijk zouden worden gedragen en zoo mogelpk als volgt verdeeld: Gemeente f 400, Waai en burg 200, 30 Polders 400 -f- onderhoud en belanghebb. 300 in den vorm van rijloon De polderbesturen hadden die verdeeling goedgevonden; de 30 polders zouden zich met'de uitvoering belasten. Metalgemeene stemmen wordt ook door den Raad die regeling goedgekeurd. 5 Voorstel te besluiten tot beharding uan den weg de WaalOudeschild. Ook hierbij werd geconfereerd met de voor zitters der besturen van Waal en burg en 30 polders; de verdeeling biervoor werd als volgt gemaakt 30 Polders 5/s deel (hoogstens f 3000) -)- half onderhoud Waal en burg f 1000 Eierland ^3 deel f 1000 en Gemeente 2/3 deel -f- half onderhoud. Van Eierland was echter bericht ontvan- geu dat hij niet meer wenschte bij te dragen dan f 1000. Aangezien nu de 30 polders alleen 113 deel wil bijdragen iDdien Eierland V3 deel min f 1000 bijdraagt, zou de weg niet meer kosten dan f 6000, welk bedrag te kort wordt geacht. Van belang hebbenden was echter nog eene bijdrage toegezegd van f 600. Er zou op die wijze een weg kunnen worden gemaakt van f 8000, welk bedrag voldoende wordt geacht, terwijl de 30 polders genegen zijn ook dan 1/3 deel bij te dragen in de kosten en de helft van bet onderhoud op zich te nemen. De heer Keesom vraagt nog eens wie het onderhoud zal hebben, waarop de voorz. herhaalt, dat de Gemeente en de 30 polders elk de helft er van zullen hebben. De heer Keesom meent, dat dit bij de 30 polders thuis behoort, waarop de heer Dijt opmerkt, dat het een gemeenteweg is, terwijl wordt voorgesteld dat aan B en W. zal worden overgelaten te bepalen hoe de verdeeling van het onderhoud zal plaats hebben. Na nog eenige discussie over de wijze waarop de verdeeling zou kunnen zijn, hetzij voor gezamenlijke rekening of elk voor de helft van den weg, wordt het voorstel van B. en W. om den weg te beharden met behnlp der subsidie boven genoemd, aangenomen met algemeene stemmen. 6 Voorstel met betrekking tot den te ma ken aanlegsteiger nabij Oost. Door B en W was het ontwerp van bedoelden steiger gezonden naar het bestuur der 30 Polders, welke het opzond naar H.H. Ged. Staten, die verschillende voorwaarden stel den, waaraan moest worden voldaan met betrekking tot den dijk en bermen. De kosten zouden daardoor enorm stijgen en op ongeveer f 3900 gebracht worden, waarvoor dan nog een zeer primitieve steiger verkre gen zou worden van 8 M. dus voldoende voor één schip, terwijl er verder nog geen opslag plaats enz. zou zijn. B en W stellen voor het besluit om den steiger te maken in te trek ken en aan E en ff over te laten om met andere voorstellen te komen ter verkrijging van een betere lig- en losplaats aldaar; de heer Mets vraagt wanneer die voor stellen kunneu worden verwacht, waarop de voorz. antwoordt dat dit moeielijk juist is te bep den, doch dat de heer Dijt nog kans scheen te zien, de zaak op een betere wijze te regelen, terwijl deze mededeeltin 't openbaar van zijn plan nog niets te kun nen zeggen; de heer Bakker zegt het plan van een aanlegsteiger bij Oost altijd te hebben toe gejuicht, doch dat ook hij met een primi tieve regeling niet tevreden is en liever het plan Dijt wenscht af te wachten, ter wijl de heer Koning op eenigen spoed aan dringt. Hierop wordt overeenkomstig het voor stel van B en W besloten. 7 Voorstel tot wijziging uan art. 1 der uerordening op de heffing uan hoofde- lijken Omslag. Tengevolge van de geldleening a f 2000 ten fcehoe ve van het reservefonds der land bouwtentoonstelling waarvan de renten en aflossing uit de gewone inkomsten moeten worden gekweten, was men verplicht te besluiten den H O met f 500 te verhoosen Voorgesteld werd nu het maximum bedrag der H. O. te brengen op f20000 en in plaats van 3% 3 l°/0 te heffen van het inkomen Volgens den hr. Dikkers zitten wel allen er over te zuchten, maar het voorstel van B en W wordt met algem. st aangenomen.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1