Voor Kerstfeest en Nieuwjaar cfelicitatie fiaarten Voor het Nieuwe jaar voorhanden Holt Maatschappij van Landbouw geperst Haverstroo Buitenland. INGEZONDEN STUKKEN. Vï arkt be ric h ten. ADVERTENTIEN. cBlanke Co. Doopsgezinde Gem. JOH. KEIJSER Dz. Jn. BAKKER Bz. hebben wij in voorraad eene groote collectie in verschillende prijzen. Enkhuizer Almanakken, Maandkalenders. Scheurkalenders, Kantoor- en Winkelboeken en verdere benoodigdheden. Posterijen en Telegrafie. Smederij en handel in rijwielen, landbouwwerktuigen, ijzerwaren kachels, olieën en hetgeen verder bij het vak behoort, zullen vestigen. a^s i_TaM 8 Verzoek fl\ej. D. H. Brans om eeruol ontslag als onderuiijzeres in uak kaan de o.l. school te Midden-Eierland. Overeenkomstig haar verzoek wordt aan Mej. Brans met algemeene stemmen eer vol ontslag verleend uit hare betrekking van onderwijzeres in de handwerken aan de gewone en herhalingsschool te Midden- Eierland, met ingang van den datum waarop de benoemde onderwijzeres, mej. Tabeling, hare betrekking zal aanvaarden. 9 Verzoek Mej. fl. C. Visser—Bruin om eeruol ontslag als regentes bij het fllg. Armbestuur. Met het oog op de beDoeiuing van haar echtgenoot tot lid van het Algem. Armb, wordt door Mej. VisserBruin ontslag ge vraagd als regentesse van dat bestuur Met algem. st. wordt dat ontslag eervol verleend. 10 Benoeming leden en regentes Algem. Armbestuur (periodieke aftreding) Aftreden moesten de hh. J. C. Visser en P. J. Witte, terwijl er eene vacature was voor regentesse wegens het bedanken van Mej. Visser—Bruin. Van 't Armbestuur was daarvoor de vol gende aanbeveling ingekomen: J. C. Visser en D. Keijser Hz. den Burg; P. J. Witte en W. J. Bakker, den Hoorn; Mej. G. Eelman Huisman en G. Roeper—Boon. Gekozen werden de heeren J. C. Visser met 9 stemmen tegen 2 stemmen in blanco; de heer P. J. Witte eveneens met 7 stemmen, tegen 2 stemmen uitgebracht op den heer W. J. Bakker, en Mejuffr. G. Eelman Huisman met 10 stemmen tegen 1 stem uitgebracht op Mejuffr. G. Roeper—Boon. 11 Benoeming leden en regentes Algem. Weeshuis (periodieke aftreding) Af moesten treden de regenten Aug. C. Keijser en C. van Heerwaarden en de rege- tesse A, C. Bruin. Van het bestuur dier instelling was ingekomen de volgende aanbeveling; Aug. C.Kejjser, 1). Keijser Hz., P. Kikkert Jbz, C. v. Heerwaarden, M. Kuip en T. Zijm Jz. A. C. Visser-Bruin, G. Eelman-Huisman en A. Keijser-Eelman. Gekozen werd de heer Aug. C. Keijser met algemeene stemmen; de heer C. van Heerwaarden met 10 stemmen tegen 1 uit gebracht op den heer M. Kuip en Mej. A. Visser-Bruin met 9 stemmen, tegen 1 uitgebracht op Mej. Eelman-Huisman en 1 op Mej. Eelman-Visser. 12 Verzoeken om afschrijoing uan hoof- delijken Omslag. Terugbetaling van te veel betaalde H.O werd gevraagd door Mej. wed Anth. Buis, wier echtgenoot voor de H. O. was aange slagen en in den loop van 'tjaar overleed. Volgens de verordening wordt dit verzoek toegestaan. Teruggegeven zal moeten wor den 70 cent. Bij de thans volgende rondvraag vraagt de "neer Langeveld of er in de regeling der scholen, wat betreft den overgang der leerlingen van de eene naar de andere klasse geen verbetering kan worden ge bracht; naar spr. meent en bij ondervinding weet, worden soms leerlingen overgeplaatst voor wie het beter ware als ze nog eens een jaartje laDger in de klasse bleven zitten. Vooral komt het verkeerde daarvan uit, wanneer zulke leerlingen naar de school met meer uitgebreid leerplan overgaan, dan heeft men er de grootste last mede Mogelijk zou een soort overgangs-examen wel ge wen scht zijn. De heer Dijt zegt dat de heer L. gelijk heeft, ook hij heeft eene dergelijke onder vinding opgedaan. Ook de omstandigheid dat uit verschillende klassen leerlingen naar de school met uitgebreid leerplan overgaan geeft groote last. Spr. meent, dat de toe lating slechts uit één klasse moest geschie den en dan zooveel mogelijk moest worden gezorgd dat alle leerlingen worden toege laten welke werkelijk over kunnen gaan. De kwestie is echter uiterst moeielijk. De heer Dikkers zegt, dat de kwestie al zeer oud is, doch dat hij meent dat de heer L. er wel geen persoonlijke ervaring van zal hebben. Volgens spr. zou alleen ver betering kunnen worden aangebracht indien beide scholen onder eén hoofd werden gebracht. De heer Keesom is niet voor bevoorrech ting, doch zou de mogelijkheid open willen laten dat vluggere leerlingen een klasse overslaan. Een betere regeling werd blijkbaar alge meen wenschelyk geacht. Niemand meer het woord verlangende werd de vergadering gesloten. Nederland eu Venezuela. Men meldt uit den Haag De Minister van Buitenlandsche Zaken bevestigde het complot tegen den vice- president van Venezuela en de gevan genneming van Castro's aanhaog en verklaarde dat Gomez 21 December als vriendschapsbetuiging en in afwachting van een nadere regeling door de gede legeerden gelast heeft, schorsing van uitvoering van het decreet van 14 Mei in vertrouwen dat Nederland de mari tieme demonstratiën in de Venezolaan- sche wateren schorst. In afwachting van het herstel van het Venezolaansche consulaat op Cura- gao, is de Duitsche consul tot uitklaren gemachtigd. Een lieve dochter. De vorige week ontstond een twist tusschen de beurtschipper D., liggende aan de Zwanenburgwal te Amsterdam en zijn 28-jarige dochter. In woede ontstoken wierp dochterlief haar vader een ketel kokende koffie over het hoofd. De schipper moest onmiddellijk in het Binnengasthuis worden opgenomen. Ook de huishoudster van schipper D. kreeg brandwonden en moest, in het Gasthuis worden verbonden. Tegen bet meisje werd proces verbaal opgemaakt. beter laat dan nooit. Te Workum is het huwelijk voltrokken tusschen een man van 72 jaar en een vrouw van 72 jaar. Record van langzaamheid. Een Amerikaansch vleeschbouwer had zijn loopjongen ontslagen. Het bestuur van de loopjongensvakbond, waarbij de ontslagene aaugesloten was, kwam zich bij den patroon beklagen, die als reden van ontslag opgaf dat de jongen zeer langzaam was in het bedienen van zijn klanten. „Hij pleegde sabotage, zei de slager. Ik zond hem herhaaldelijk uit met kalfsvleesch en wanneer het in het bezit k.vam van mijn clientèle, was het inmiddels rundvleesch geworden." We gaan vooruit Nu men alras met luchtshhepen uit oorlogvoeren zal gaan, moet er natuurlijk ook een middel zijn om die nieuwerwet- sche granaten-spuwende monsters buiten gevecht te stellen 1 Bij Ehrhardt wordt ten behoeve van het Duitsche legerbe stuur een gepantserde luchtschip-jager gebouwd, eeu auto met een snelvurend kanon, in staat om met een snelheid van 72 K.M. per uur te rijden. Er is plaats in de auto voor 5 mau en zij wordt beschermd door pantserplaaton 't Kan gezellig worden 1 Een gevaarlijke autotocht. Een automobiel stond voor het Grand Palais te Parijs. De chauffeur liet zijn auto even in den steek, bod 16-jarige straatjongen loopt voorbij springt voorop zet zich gemakkelijk op het lederen kus sen, neemt het stuur, haalt de handle over en voort gaat 't. Hij tuft langs do buitenboulevards, stuift wel twee, drie keer Parijs om, wilde dan de binnenstad doorrijden, maar daar raakt de pret er af. Hij stopte, sprong er af en liep ijlings weg. Toen werd de rakker door een paar agenten achterhaald. De automobiel werd aan zijne doodelijk beangsten eigenaar teruggegeven, die wel meer dan vier uren naar zijn voertuig had loopen zoeken. Ongelukken kwamen wonder boven wonder boven wonder niet voor. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een terugblik in het nu bijna afgeloopen jaar. Op 31 Januari jl. viel een vuurstraal plotseling door een geweldige onweerslag gevolgd uit de wolken, zoodat ieder bleek van schrik opvloog in -/ijri woning; bet bleek dan ook dat een paard doodelijk getroffen was in de woning van den heer Duinkcr in den P. H. Polder; het begin van brand werd gelukkig geblnseht; op 21 Juni verbrande aan den Hoon. een boerenwoning van den heer D. Kramer-waardooi en D. Kramer en zijn zuster Naantje Kramer beide bet leven verleren wat alg. deelneming verwekte onder de bewoners aan den Hoorn en zeker over bet gebeele Eiland ja wie zou geen medelijden gevoelen met de ongelukkige Eu nu deuken wij even a.d. Alg. Vergadering met de daaraan verbonden Landbouwtentoonstel ling van veeteelt enz. En storm en regen gedurende veertien dagen doen vele verwachtingen en genoegens in teleurstelling veranderen. Het was treurig zulk weer. Ja een ramp zeide wij en toch bleek bij later inziendat de ramp toch noch een zegen werd, want zonder deze weldadige regens op de toen reeds uitgedroogde weiden deed zooveel goeddat bij ontbering ook hiervan de toestand wanhopig slecht zou geworden zijn voor Landbouwers en veehouders. Nu hebben wij op begin October een warmte graad zoo als in 59 jaar volgens deskundige waarnemingen niet is voorgekomen en einde October reden de kleinen op schaatsen en nu denken wij noeh met medelijden aan onze plaats genoot Anthonie Buis die door een zwaar geladen kar grond noodlottig bet leven verloor cn men huiverde bij gedachte van zulk een einde men ziet afwisseling van vreugde en droefheid genoeg veel zou er noeh te noemen zijnmaar ik wil niet anders als even de woorden van Mr. W. Bilderdijk in herinnering brengen die zeide Ik wilIk zalIk moetdat Ikdat hoort men ieder oogenblik, de duivel baal dat trotselie woord, by hem is het, waar het thuis behoort. Beter ware hot mijns inziens, dat wij de ons zelve de vraag stelde Wie zijt Gij en wat denkt gij van u zelve, daarover heb ik eens een woord gehoord, waar een groote en kernachtige Moraal in verborgen was. M Heer de Redacteur ik mag niet meer plaats - ruimte van u vragen voor de plaatsing er van mijn dank 1 Burg op Texel 23 Dec. 1908. D. BAKKER Juz. Purincrend, 22 Dec. Aangevoerd 327 Runderen waaronder: 237 vette koeien 56 4 70 Ct. per KG. 7R Gelde koeien f 110 4160.— <0 Melkkoeien f 140 4 230. 14 stieren. 87 vette kalveren f 0,75 a f 0,95 p. Kg. 177 Nuchtere kalveren f 10a f 28 2211 Schapen f 20,4 f 28,00 prijah. h. stug. 480 Lammeren 1 13,— a f 20, 364 vette varkens f 0,44 a 10,48 per Kg.; 41 magere varkens 1 14 a 123,00; 145 biggen f5 a I 9; kipeioren f 5.25 a f 6,25 per 100; Amsterdam, 21 Dec. Aangevoerd: 435 Runderen, le kwal. 67 a 72 ct. 2e kwal. 62 a 66 ct. 3e kwal. 56 u 60 ct. 80 Melk- eu Kalikoeten i 130 a I 270, 50 Nuchtere Kul veren I 10,4 1 16, 8 Schapen I 20 4 f 24, 340 Vette Varken 44 a 47 ets. De Directeur van het Pest- en Telegraaf kantoor te den Burg (Texel) maakt bekend, dat het kantoor op 26 December a.s., 2en Kerstdag, geopend zal zijn van 7,308,30 en 12,30-4,30. De hulppost- en hulptelegraafkantoren zullen geopend zijn als op Zondag. De Directeur voornoemd, VAN 't HOF. CORRESPONDENTIE. Op een der bijblaadjes is abusievelijk afgedrukt Vrijdag 25 December inplaats Donderdag 24 Dec. De ondergeteekenden hebben do eer te berichten, dat zijl'Januari a.s. aan het einde van den „Langen weg" bij de hofstede „Volharding" eene Voor nette en prompte bediening en billijke prijzen wordt ingestaan. Afdeeline „TEXEL." V"ergadering van Leden op Maandag 38 Dec. 's morgens 10 uur in Hotel „de Lindeboom." Agenda: 1. Ingekomen stukken. II. Het stemmen van hestuuraleden, III. Mededeelingen van verschillenden aard. Namens het Bestuur der afd. Texel, H. W. KEESOM, Voorz. JAC. KIKKERT Nz., Secr. Burg, Waal en Oosterend. Voor DIAKEN aan den Burg wordt aanbevolen den Heer en voor de Waal den Heer TE KOOP: droog en fijn f 14 per 1000 k.g. Beste blanke HAVER f 4 per 50 k g. netto. Voorcs: een KAPWAGEN, 1 HOOI- HARK, 1 GR AS-MA AIM AÜHINE, 1 zw. PLOEG. Waalenburg. GEBRS. EELMAN. Boekti. Barkstraat. f

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2