N° 2222. Donderdag 14 Januari 1909, 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- EN SPOORDIENST van en naar Texel. Van week tof week Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland i5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende POOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. 5 12 Jan. Er valt dezen keer weinig te kronieken de afgeloopen week was arm aan belang wekkende gebeurtenissen en bovendien het nieuws dat er nog was te vermelden werd nog steeds overschaduwd door hetgeen uit het verre Italië gemeld werd omtrent de vreeseljjke gevolgen van de ontzettende katastrofe, die Messina, Reggio en tal van andere plaatsen in puin deed storten en een paar honderd duizend slachtoffers maakte. Toch was er in de voorbije week een gebeurtenis, die niet naliet indruk te maken in wijden kring. We bedoelen het zoo plot seling overlijden van onzen minister van Waterstaat, den heer Bevers, die de vorige week nog gezond en opgewekt achter de regeeringstafel gezeten van de Eerste Kamer een welverdiende hulde in ontvangst mocht nemen voor de wyze waarop hij steeds zijn gewichtige en moeielijke taak vervulde en over wiens heengaan in dezelfde Kamer juist een week later woorden van droefheid werden gesproken. Bij monde van minister Kolkman heeft de regeering getuigenis af gelegd van haar diepe droefheid en ge waagd van het groote verlies dat zij geleden heeft door het heengaan van den trouwen ijverigen ambtgenoot. Namens de Kamer was het de Voorzitter die in warme be woordingen aan de nagedachtenis van minister Bevers hulde bracht. o—oo We worden er zoo langzamerhand aan herinnerd, dat da dagen der, verkiezingen be ginnen te naderen. Af en toe leest men reeds van de voorbereidingen die gemaakt worden voor den komenden stembusstrijd in Juni a.s. In verschillende districten inzonder heid in die, waarvoor thans afgevaardigden zitting hebben die niet weer herkozen wenschen te worden worden groslijsten van candidaten opgemaakt of wel voorloo- pige candidaten aangewezen. En ook de politieke partijen beginnen zich te weren. Zoo bracht de afgeloopen week ons reeds het voorloopig verkiezingsprogramma der Vrijz. Democratische partij, waarvan het ontwerp aldus luidt „Op den voorgrond staan Algemeen kiesrecht en grondwetsherzie ning, die dit waarborgen zal en de moge lijkheid voor vrouwenkiesrecht zal openen, Mocht dit niet worden bereikt, dan zal in elk geval worden aangestuurd op Den wettelijken geregelden tienuren-dag. Verplichte sociale verzekering van Staatswegezorg voor ouden van dagen. Algemeene volksontwikkeling en vak opleiding. Staatsexploitatie onzer spoorwegen. Een volksleger en zooveel mogelijk in krimping van uitgaven. Stoffelijke en geestelijke ontwikkeling der inlandsche bevolking in de koloniën. Belasting naar draagkracht. Regeling van den rechtstoestand der ambtenaren." Door de afdeelingen zal nu over dit voorloopige programma van gedachten worden gewisseld zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat het hier en daar aangevuld en verduidelijkt zal worden als den 17 dezer de Vrijz. Democratische Bond ter definitieve vaststelling bijeen zal komen. De Uni-Liberalen zijn nog zoo ver niet maar ze beginnen toch ook aan een ver kiezingsprogramma te denken. Zoo kwam reeds het orgaan dezer partij in de afge loopen week eenige denkbeelden omtrent een eventueel vast te stellen programma uiteenzetten. Het blad dringt er op aan dat programma vooral niet te overladen. Het moet eigenlijk niets anders bevatten dan wat een ministerie, uit de partij voort gekomen, redelijkerwijze tot stand kan brengen in de periode van vier jaren. Twee zaken mogen niet op het programma ontbreken en wel.- de oplossing van het kiesrechtvraagstuk en de verzekering van den ouden dag van den arbeider en van ieder wiens inkomen op zekeren leeftijd te klein is om van te bestaan. Eigenlijk acht het blad deze beide punten reeds voldoende en een ministerie aan hetwelk het gelukken mocht in een vierjarige periode deze twee zaken tot stand te brengen, zou inderdaad den dank der natie verdienen. De Chr. Historischen in de provincie Utrecht hebben in de afgeloopen week ook vergaderd om over de verkiezingen te spreken. Bij die besprekingen werd vooropgesteld dat de coalitie nog bestond en dus de beginselen en afspraken in 1905 gemaakt nog geldende waren. Waar der halve een lid der coalitie aftrad mocht geen tegencandidaat worden gesteld. Tegen deze beschouwingen kwamen wel enkele per sonen op, maar toch werd ten slotte besloten met algemeene stemmen om de candidaten der coalitie te steunen. De gedragslijn der Utrechtsche Chr. his torischen zal stellig wel door de partijge- nooten in de andere deelen van 't land gevolgd wordenal is de mogelijkheid niet uitgesloten dat na de laatste regee- ringsverklaring de ijver voor de candida- turen der anti-revolutionairen bij sommige Chr. historischen niet vuriger geworden zal zijn. De andere partijen lieten zich nog niet pertinent over hun programma's uit, hoe wel niet moeielijk te gissen is wat de anti-rev. en Katholieken bij de stembusstrijd voorop zullen stellen. Wat de sociaal democraten betreft, deze hebben het tegen woordig nog te druk met de bekende kwestie in de partij, waarschijnlijk dat eerst die kwestie uitgevochten moet worden voor men daar zijn aandacht aan de ver kiezingen wydt. o o—o— De Berlijnsche hofprediker heeft naar luid der berichten ten nieuwjaarspreek gehouden over „Ik wil vrede met mijn volk" een onderworp niet ontleend aan een of ander gedeelje der Heilige Schrift maar aan een uitspraak van Keizer Wilhelm. Het heette dat do Keizer zelf dat onder werp der prediking opgegeven had en dat dit beschouwd moest worden als een be wijs dat ook voor den Keizer het oude, voorbij gegaan en het alles nieuw was goworden. Met andere woorden dat Keizer Wilhelm zijn aan Ton Bulow gegeven belofte en indirect daarmede aan het Duitsche volk gedaan, getrouwelijk wensch- te na te komen, n.l. door rekening te houden met den wil der natie die aan den monarch meer terughoudendheid oplegde, 't Scheen in den laatsten tijd inderdaad dat het den Keizer ernst was met zijn voor nemen hij hield zijn tong wat in toom, liet zich zijn redevoeringen dicteeren door Von Bulow en verklaarde zelfs cok wat minder te zullen reizen dan hij gewoon was. Verschillende Duitsche bladen toonden zich daarover dan ook zeer ingenomen en maakte met welgevallen melding van den Keizerlijken tekst voor de Nieuwjaarspreek. Helaasde vreugde is van korten duur geweest, want 't blijkt dat de Keizer op denzelfden dag dat zijn preek werd uitge sproken zich al weer vergallopeerd heeft. Nieuwjaardag hield de Keizer ter gelegen heid van de receptie ten hove een rede voor de bevelvoerende generaals van het Duitsche leger over de jongste manoeuvres, waarbij hij een artikel voorlas uit de Duitsche Revue over den militairen en politieken toestand op internationaal gebied. In dat artikel dat de Keizer met volle instemming begroette werd o.m. gewezen op de houding van Frankrijk, Engeland en Rusland, die het noodig maakten, naar schrijvers opvatting, dat Duitschland een groot en machtig leger bezit. Volgens den schrijver spanden de drie mogendheden samen om Duitschland in alle opzichten te benadeelen, enzoovoort, enzoovoort. De vrijzinnige bladen zijn over 't geval slecht te spreken en vreezen dat het op een dergelijke wijze instemming betuigen met de beschouwingen van anderen een nieuwe manier van den Keizer is om zijn eigen opinie te doen blijken nu zijn aan Von Bulow gegeven belofte hem verhinderd in het openbaar zijn hart lucht te geven in militaire en politieke beschouwingen over den internationalen toestand. 't Spieekt van zelf dat als Keizer Wilhelm op deze wijze doorgaat de brug, over de klove tusschen hem en zijn volk gelegd, ineenstorten zal Want de op den keizer lijken autocraat behaalde overwinning zal men zich niet zonder verzet laten ontglippen. Von Bulow zal nog wel weer eens een boetpredikatie moeten houden. —o—o—o— Zooals men weet sprak de Fransche Kamer zich onlangs voor handhaving der doodstraf uit, met een meerderheid van 129 stemmen. Nu zitten er in de republiek een 22-tal personen achter slot en grendel over wien het doodvonnis uitgesproken werd en geheel Frankrijk wachtte met spanning af welke houding president Faillières zou aannemen tegenover den door de Kamer zoo beslist uitgesproken wensch. Zooals men weet maakte de president tot nog toe steeds van zijn recht van gratie gebruik soms zelfs tegen het advies der rechtbanken in. Voor de pre sident was de beslissing der Kamer natuur lijk niet aangenaam en evenmin voor de regeering. In het ministerie was zelf al oneenigheid ontstaan over de vraag welke weg ingeslagen moest worden. Clemenceau had in de Kamer verklaard niet te zullen gedoogen, dat onder zijn bestuur de guilliotine in eere werd hersteld en deze verklaring moet hij aanvankelijk ook her haald hebben in den ministerraad. Zijn ambtgenoot Brian heeft hem echter duidelijk gemaakt dat het niet aanging zich te verzetten tegen een zoo besliste uitspraak der Kamer. En zoo is Clemenceau ten slotte bezweken voor den aandrang zijner vrienden. Ook president Faillières deelt de meening van minister Briand, want hij heeft ver klaard, dat hij tegenover de uitdrukkelijk uitgesproken meening der Kamer, zjjn be ginsel om stelselmatig gratie te verleenen, grondwettig niet kan handhaven en zich voortaan houden zal aan het advies door de gratie commissie van het ministerie van justitie uitgebracht. Zoodat verwacht wordt dat binnenkort de guilliotine weder zijn werk zal doen in de republiek. —o—o—o— Zooals men weet heerschen er inPerzië nog altijd zonderlinge toestanden. De anarchie heerscht in een groot deel van het rijk en in de afgeloopen week is opnieuw bewezen dat het verzet grooter is dan menigeen vermoeden zou. Nadat de Sjah de revolutie in de hoofdstad den kop ingedrukt, het parlement uiteen- gebomdeerd en tal van hooggeplaatsen had gevangen genomen, nam hij maatregelen om ook Tabris van oproerlingen te zuiveren. Hij benoemde een der ongunstigste bekend staande leden der hofpartij Ikbak el Dauleh tot gouverneur van Ispahan en zond hem met twee regimenten kozakken derwaarts. De tocht was een ware rooftocht, overal waar de soldaten kwamen persten ze de bewoners geld af en zoo stalen ze ongeveer voor een half miljoen onderweg. De Sjah gaf den gouverneur de grootst mogelijke vrijheid en deze heerschte te Ispahan als een despoot, wat tengevolge had dat ook de anders rustige burgers in opstand kwa men. Zelfs de geestelijkheid predikte verzet, wat nog tot scherper maatregelen aanleiding gaf. Bij het gevecht dat dezer dagen ontstond werd de moskee door de kozakken beschoten en daarna geplunderd. De burgers verdedigden het heiligdom, zoodat er aan weerszijden tal van dooden vielen. Ten slotte behaalde de burgerij de overhand en de kozakken moesten de aftocht blazen, waarna ook de gouverneur wijselijk zijn biezen pakte. De burgerij benoemde zelf een nieuwe in diens plaats, die natuurlijk niet door den Sjah erkend werd, maar daar geeft de bevolking ook al weinig om. Zij zijn nu baas in hun eigen stad en 't zal den Sjah niet gemak kelijk vallen hun weder onder het juk der dienstbaarheid te brengen TEXEL, 13 JANUARI 1909.~ De wintermarkten alhier (de tweede Maandag in de maanden Dec., Jan. en Febr.) waarvan sinds jaren geen gebruik is gemaakt, werden Maandag weer in eer hersteld. De aanvoer was evenwel weinig beteekenend10 lammeren en 1 kalt was het al. Dat van de handel weinig valt de vertellen zal zeker wel ieder duidelijk zijn. Dammen. Aan de door de Dam- en Schaakclub „Vermaak door Oefening" uitgeschreven simultaan séance in het Dammen, welke j.l. Zaterdag in de Oranjeboom" werd gehouden, namen 17 spelers deel. Onder groote aandacht speelde de heer C. H. Broekkamp tegen hen en mocht 11 partijen winnen terwijl hij er 4 verloor (n.l. tegen de heeren Joh. Keijser Dz. C. Kooiman Oosterend, J. P. Dalmeijer en D. Keijser C.Rz.) Twee partijen werden remise, (n. 1. tegen Jb. Witte, Spang, en Jb. Bakker, Bargen.) Meer malen weerklonk een hartelijke lach bij de een of andere „rake" slag, van de zijde van het talrijke publiek, dat TEXELSCHE COURANT. flankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1