N°« 2225. omlag 24 Januari 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Het Arbeidscontract. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. ii. Wordt het loon op andere wijze vast gesteld dan geoorloofd is, dan is het vijfvoud verschuldigd van het ongeoorloofd bedon- gene tot 1/s boven het bedongene loon. Vaststellen van het loon in bruikbaren vorm is echter nog niet voldoende het moet ook in den vastgestelden vorm worden uitbetaald. Wordt het anders voldaan, dan is die voldoening nietig en moet het loon nog eens betaald worden. In beide gevallen mag de rechter echter de boete matigen. De wetgever is in zijn zorg nog verder gegaanhij heeft gewaakt, dat niet met de andere hand ontnomen wordt, wat met de eene hand gegeven is en dat onder alle omstandigheden de arbeider loon zal ont vangen. Daarvoor zijn opgenomen ver schillende bepalingen: 1. betreffende verbintenissen om het loon op zekere wijze te besteden waaronder het verbod tot zgn. winkelnering. 2. betreffende inhoudingen op- of verre keningen met het loon (voor staangeld mag nooit meer worden ingehouden dan Vio van het loon telkens en nooit meer dan 12 dagen loon in het geheel; boeten mogen nooit meer bedragen dan 1 dag loon per week. 3. betreffende beslag op het loon. 4. betreffende overdracht of verpanding van het loon door den arbeider. Volstaan worde hier met mede te deelen, dat als regel 3/6 van het loon moet worden uitbetaald, en dat op een der hiervoren omschreven manieren dus kis regel nooit meer dan van het loon aan den arbeider kan worden onthouden, In ieder geval is het zaak, wanneer men op een of andere manier mocht meenen gerechtigd of verplicht te zijn een gedeelte van het loon niet uit te betalen, dat men eerst de wet nog eens raadplege. Betaalt men ten onrechte te weinig, dan is de werk gever deswege schadeplichtig. Het loon moet ter geschikter plaatse d.i. tenzjj anders overeengekomen ten kantore van den werkgever of ten huize van den arbeider worden uitbetaald niet in kroe gen en spoedig d. i. binnen 3 dagen, nadat het verschenen is terwjjl het voor hen die f 4 of minder per dag verdienen en uitwonende zijn uiterlijk telkens na een halve maand moet worden uitbetaald. Ten aanzien van inwonenden geldt het plaatselijk gebruik. Op te late betaling staat boete. Voor de betaling zal men zich eene kwi tantie moeten laten teekenen. Onder de oude wet was dat niet noodig, daar de meester op zjjn woord geloofd werd, maar onder de nieuwe wet is het op 't woord gelooven uit. Dit moge omslachtig zijn, toch is het van veel belang. Een zegel op die quitantiën is niet verschuldigd. In het algemeen is het loon slechts ver schuldigd wanneer de bedongen arbeid is verricht, in sommige gevallen acht do wetgever het echter billijk, dat de arbeider loon ontvangt, ook al is de arbeid niet verricht. Deze gevallen zijn a. ziekte—het loon is dan gedurende korten tijd nog verschuldigd. b. als de arbeider verhinderd is geweest zijn arbeid te verrichten, hetzij tengevolge van de vervulling eener door wet of over heid, zonder geldelijko vergoeding, opge- legdo verplichting, die niet in zijn vrijen t(jd kon geschieden, hetzjj tengevolge van zeer bijzondere buiten zijne schuld ontstane omstandigheden. Onder bijzondere omstan digheden worden begrepenbevalling van de echtgenoote of begrafenis van naaste familieleden ook dan is gedurende korten tijd het loon verschuldigd c. als de werkgever geen gebruik heeft gemaakt van de diensten van den arbeider, het zij door schuld, hetzij door toevallige persoonlijke verhindering. Van het bepaalde sub a, b en c mag alleen schriftelijk worden afgeweken. Dit wat betreft het loon. Thans het tweede punt II De behoorlijke behandeling Hier weer te onderscheiden uit- en inwo nenden. De werkgever moet den arbeid zóó regelen dat zoo min mogelijk op Zon-en feestdagen hoeft gewerkt te worden, en ten aanzien van minderjarigen zóó, dat ze godsdienst-, voortgezet-, herhalings- of vakonderwijs kunnen genieten. De werkgever moet verder alles zoo regelen, dat de arbeider bij den arbeid zooveel mogelijk beschermd is tegen gevaar voor lijf, eerbaarheid en goed. Ten aanzien van inwonenden, voor wie de behandeling meer hoofdzaak is geeft de wet nog eenige bijzondere voorschriften bovendien. De kost en inwoning moet worden ver schaft volgens plaatselijk gebruik, over eenkomstig de vereischten van gezondheid en goede zeden toestanden, die naar men zegt in Drenthe bestonden, dat knechts en meiden op hetzelfde kamertje sliepen, zjjn dus nu verboden. Verder moet de werkgever inwonende arbeiders in de gelegenheid stellen hun godsdienstplichten te vervullen, alsmede om ontspanning van den arbeid te genieten. Hoever een en ander moet gaan zal de rechter in ieder afzonderlijk geval hebben te beslissen. Ingeval van ziekte moet de werkgever voor eene behoorlijke geneeskundige ver pleging en behandeling zorgen—gedurende zes weken—de kosten van de 2 laatste weken mogen in den regel op den arbeider verhaald worden, de 4 eerste weken niet. Ten slotte is de werkgever verplicht na afloop van den dienst aan den arbeider een getuigschrift te geven waarin aarden duur van den dienst te vermelden en alleen in bijzondere gevallen wijze waarop de arbeider heeft voldaan en wijze van beëindiging. De werkgever is voor de juistheid aansprakelijk. Ook met dit getuigschrift zal men weer op zijn hoede moeten zijn. Wil men in het getuigschrift méér zetten dan zal men goed doen de wet te raadplegen, ten einde zich niet in de vingers te snijden. De werkgever is aansprakelijk voor wat hij in het getuig schrift vermeldt. Bijvoorbeeld, als een arbeider oneerlijk is geweest, maar in het getuigschrift staat dat hij eerlijk was, dan beeft de nieuwe patroon van den arbeider, wien dit getuigschrift geldt, recht op schade vergoeding vaD dengeen die tegen beter weten niet naar waarheid getuigd heeft. III. Belemmering vrijheid. Hieronder zijn te rekenen, de bepalingen die den arbeider beletten zich al te lang te verbinden nooit langer dan 5 jaar en de bepalingen over het z.g. concurentie- beding. De rechter heeft steeds de vrijheid den arbeider van zijn verplichtingen uit het concurrentie-bediug te ontslaan. Voor den landbouwers is een en ander echter van geen practisch belang. We hebben thans den inhoud van de over eenkomst in hoofdtrekken behandeld. Thans de vraaghoe komt de overeenkomst tot stand, hoe eindigt ze Hierover nog een enkel woord. De oveieenkomst kan mondeling of schriftelijk worden gesloten. De laatste vorm verdient de voorkeur voor hen, die veel arbeiders in dienst hebben, bovendien kan het noodig zijn, wanneer men wil afwijken van de bepalingen, waarvan alleen bij schriftelijk contract mag worden afge weken—zooals b.v. het beding om tijdens ziekte van den arbeider geen loon te betalen. Men kan ook invoeren een reglement dit wordt echter hier niet nader besproken. Reglementen zijn meer van belang voor fabrieken, niet voor den landbouw. De overeenkomst eindigt, of door den dood van den arbeider, (in zeer enkele gevallen ook door den dood van den werk gever), öf door het enkel verstrijken van den tijd waarvoor ze is gesloten, öf door opzegging, öf door uitspraak van den rech ter—die de overeenkomst kan ontbinden— hetzij na de gewone procedure hetzij op eenzijdig verzoek van een der partijen. Een enkel woord hierover. Door opzegging kan men altijd onmid- delijk de dienstverhouding doen eindigen. Wanneer die opzegging echter ontijdig ge schiedt (ten aanzien der gewone arbeiders is de opzeggingstermijn hoogstens 6 weken, tenzij het gebruik een langeren termijn aangeeft), dan is hij, die de opzegging doet in den regel aan den ander tot schadever goeding verplicht, tenzij hij dringende redenen voor de opzegging had. Wat drin gende redenen zijn zegt de wet in art. 1639 p. en q.het zijn in het algemeen omstandigheden, die tengevolge hebben, dat van den werkgever of arbeider redelijker wijze niet kan worden verlangd de dienst betrekking te laten voortduren. Bijvoorbeeld aanhoudende dronkenschap van den arbeider mishandeling van leden van het gezin van den werkgever, enz. Op grond van deze redenen en van andere gewichtige re denen verandering in den persoonlijkeu of vermogenstoestand van den verzoeker enz. kan men echter ook aan den Kantonrechter vragen om de overeenkomst voor ontbonden te verklaren. Zulk een geval doet zich b. v. voor als een arbeider de zoon van een boer is en nu zelf boer kan worden, doch verbonden is als knecht, en dus verbonden is aan den werkgever. In dat geval kan hij ontslag van zijn verplichtingen vragen. Verder blijft bestaan de gewone ontbindingsproce dure. Eene speciale bepaling geldt nog ten aanzien van minderjarigen de contracten met minderjarigen kunnen door den kan tonrechter ontbonden worden verklaard, hetzij op verzoek van den wettelijken ver tegenwoordiger, hetzij op verzoek van het Openbaar Ministerie. Wanneer de arbeids overeenkomst nadeelige gevolgen heeft voor den minderjarige, of de gestelde voorwaarden bij de machtiging tot het sluiten der over eenkomst niet zijn in acht genomen. Ten slotte z(j hier opgemerkt dat deze bepalingen geldend zijn zoowel voor werk geefsters als werkgevers, alsook voor vrou welijk en mannelijk dienstpersoneel, voor zoover de wet deze niet uitsluit. TEXEL, 23 JANUARI 1909. Hebben wij goed vernomen dan zullen ook alhier gelden worden ingezameld voor een Huldeblijk aan H. M. de Koningin bij de te iverwachten blijde gebeurtenis aan het Hof. Niet onmogelijk meenen wij het dat aandrang van elders, waaraan men zich wellicht beleefdheidshalve niet wil ont trekken, dit balletje ook hier aan't rollen brengt. Tot Minister van Waterstaat is benoemd Mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Ds. C. Met, pred. bij de Herv. Gem. te Zuidzijpe, voor dien te Oudeschild op Texel, is thans beroepen bij de Herv. Gemeente te Helder. Oudeschild, 20 Jan. Gisteren is door het bestuur van den Texelschen Schippers- en Visschersbond het volgende schrijven ontvangen: De Minister van Waterstaat a. i., be schikkende op het adres van den Texel schen Schippers- en Visschersbond te Oudeschild op Texel, houdende verzoek 1. om over te gaan tot de opruiming van het wrak van de „Roma" en 2. bedoeld wrak, in afwachting dar opruimiDg, in het belang der visscherij, te betonnen; geeft aan adressant te kennen, dat de noodige maatregelen worden getroffen voor de bedoelde opruimiDg en dat aan het sub 2 vermelde verzoek is voldaan. Het kastje, waarin de barometer nabij het havenkaDtoortje stond, is door een nieuw vervangen. Er is een groote verbetering aangebracht. Het licht, dat er 's avoDds en 's nachts in brandt, is zoodanig geplaatst, dat men nu bij nacht en ontijd den barometerstand met het grootste gemak kan waarnemen, wat vroeger wel eens wat te wenschen over liet. De alhier bestaande Red -kamer T.A.V.E.N.U. heeft in studie genomen „Kleine menschen." Het plan bestaat dit in het laatst van Februari of het begin van Maart op te voeren. De Cocksdorp, 22 Jan. De tooneelvereeniging „Eensgezindheid" alhier heeft in studie genomen„Jeanne, de vrouw van den diamantslijper," oor spronkelijk drama in 5 bedrijven, door H. de Saan, en „Mevrouw is niet thuis," blijspel in 1 bedrijf door L. E. Wijdelaar. De uitvoering is bepaald begin Febr. Oosterend, 22 Jan. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Bouma, thaDS onderwijzer te 's Gra- venhage komt voor op de voordracht ter benoeming van een hoofd der school, aldaar. Den Hoorn21 Jan. Door de kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente alhier, zijn de heeren Basse maker en Nijdam proponenten te Am sterdam en Leeuwarden uitgenoodigd een proefpreek te houden. Zij zullen voor de gemeente alhier optreden suc cessievelijk 31 Januari en 7 Februari as. De heeren J. de Jong van de Waal en J. Daalder Dz. van Oosterend zullen Donderdag 28 Januari a.s. in 't Loods- mans Welvaren alhier ten voordeele van Texels Belang eene lezing en voor drachtenavond geven. De entroe is door het Bestuur op 25 cent bepaald. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Bcirg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. =0+0-

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1