Geschenk aan H. M. de Koningin. Lezing en Voordrachtenarond het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. Uilslag van gehouden Moopingen. Marktberichten. ADVERTENTIËN. Hotel „Texel." GROEN van Alkmaar. Den Burg, Texel. VOORDRACHT met LICHTBEELDEN Hotel „De Zwaan" „Een reis in Afrika", Lichtbeelden avond VRIJDAG 29 JANUARI Predikbeurten GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 scbooltasch in de Molenstraat; 1 jongenspet in de Hoogerstraat. Blijkens achterstaande advertentie zal Woensdagavond a. s. in hotel „de Zwaan" alhier worden gegeven een voordracht over „een reis in Afrika" (Marokko, Senegal, Madera, Congo, enz.) opgeluisterd door lichtbeelden. Deze voordracht is reeds in vele plaatsen gehouden en uit de menigte persbeordeelingen blijkt, dat ze overal zeer voldaan hebben. Oosterend. 22 Jan. De blazerschuit T. S. 181, schipperen eigenaar A. v. d. Vis alhier, werd heden morgen in het Nieuwediep»aangezeild door den botter H. D. 133. Eerstgenoemd vaartuig, dat belangrijke schade kreeg, werd door „De Dageraad" naar de Teselsche haven gesleept, waar het op de werf gedraaid werd. Een gelijk antwoord als aan de Schippers- en Visschersbond te Oudeschild is omtrent het wrak van de „Roma," door den Min. van Waterst. toegezonden aan de Visschersvereeniging „Betracht het Goede" en aan de ilandelsvereeniging „Wilhelmina" alhier. Vlieland19 Jan. Van het Italiaansche schip Fernando, verongelukt in den storm van 23 Nov. j.l zijn hier aangespoeld en door de strandvonderij geborgen ongeveer 8000 battings en 200 balken. De heer J. L. van Tricht, candidaat t.d. H.D. te Haarlem, heelt voor. het beroep naar deze gemeente bedankt. 21 Jan. Het lichtschip Uitlegger is weder ter Vliereede gestationeerd, de gasboeien in Stortemelk werden weder ter plaatse gebracht. Op het strand spoelde aan een balk van mahoniehout, 18 voetlang,ongemerkt. R. M. de Koningin en de hulde blijken. De „Tel." ontving de navolgende mededeeling van den particulier secretaris van H. M. de Koningin: „Hare Majes teit, de Koningin heeft mij gemachtigd bekend te makendat hare Majesteit ten zeerste is getroffen door de blijken van liefde en vei knochtheid, welke Hare Majesteit van alle zijden des lauds ge worden, in verband met de verwachte heuglijke gebeurtenis, en dat H. M. de aanbieding der geschenken van verschil lende zich daartoe gevormd hebbende comité s ten hoogste waardeert dat H. M. het echter zou betreuren, indien onder de gegeven omstandigheden waarin zulke dringende eischen worden gesteld aan de particuliere liefdadigheid belangrijke bedragen voor deze geschen ken werden besteed, waar toch voor H. M. de vriendelijke bedoeling hoofdzaak is; dat het H. M. daarom veel genoegen zoude doen, indien het mogelijk ware een gedt elte der gelden, ingezameld voor dit doel, eene bestemming te geven, ton behoeve van liefdadige instellingen. Waar gebeurd! Het gebeurde op een nederig dorpje in N.-H., dat op zekeren morgen een vreeselijke brand uitbrak. Allen snelden naar de plek des onheils. Eén van de hulpvaardigen had de tegenwoordigheid van geest, om naar den Generalen Brand meester te snellen, teneinde dien te verzoeken, om 't spuithuis, van welks sleutel hij de bewaarder was, te ontsluiten en de spuit te voorschijn te breDgen. Nu wil 't geval, dat de G..-B. tevens magazijnmeester is van de W. Kruis- afdeeling. Op 't geagiteerd geroep van de spuit 1 de spuit I door den boodschapper komt onze ijverige man aanzetten met... een lavementspuit, natuurlijk tot groote verbazing van den op de stoep staande jongen. Directeur Rijkspostspaarbank. In den nacht van 20 dezer is te Am sterdam overleden de beer Armand Prosper Theodoor Sassen, directeur der Rijkspostspaarbank. Laogen tijd ernstig ongesteld, is de heer Sassen door een beroerte getroffen. Hij was geboren te Roermond, lid der Provinciale Staten, ridder van den Ned. Leeuw, officier d'A- cadémie en commandeur in de orde van Takovo. Werkstaki7ig van werkloozen die door werkverschaffing werden gebaat Het stuk speelt te Amsterdam. Naar aanleiding van de aangenomen motie in de vergadering der grondwer- kersvereeniging „Helpt Elkander" waarbij geëischt wordt dat het standaaidloon van f 0 25 voor het werk aan de Kost- verlorenvaart zal worden uitgekeerd, hadden tusschen de werkloozen en don heer Scheltema, penningmeester van het comité uit de burgerij, onderhandelingen plaats. De werkloozen drongen aan op het loon van f 0.25 per uur, terwijl de heer Scheltema verklaarde niets met die vereeniging te maken te hebben en dat zij liever dienden te letten op de belangen van hun huisgezin. Het resultaat was dat de werkloozen op twee na den arbeid aan de Kostverlorenvaart neerlegden en gewapend met hun gereedschappen naar de werkloozenvergadering in „ds Geel- vinck" trokken. Naar men van de zijde der werklooze arbeiders mededeelde zal aan diegenen, welke den arbeid neerlegden en mitsdien dus weer werkloos worden geen uitkeering vanwege bet Burgerco mité meer plaats bebben. 't Behoeft geen wonder te heeten als de liefhebberij er af gaat. Volksverheffing Uit Meerten (Limburg) schrijft men aan „De Tijd" Verleden Maandag had alhier de stem ming plaats van een lid voor Provinciale Statenhelaas een bier- en jenever- stemming eerste klasse 1 Reeds gedurende een 10 tal dagen hadden de kiesagenten op de lage harts tochten van het volk gespeculeerd, achtte het zelfs één der candidaten niet beneden zich om persoonlijk de kroegen af te loopen en er drank ten beste te geven. Op den dag der stemming evenwel kwam aan de bachanaliën geen einde. De kiezers werden letterlijk opgevangen en in de herberg gesleept. Waar moet dat heen, wanneer de voormannen zelf alle eergevoel prijs geven? En dat spreekt ln de circulaire van verhooging van volkswelvaart, terwijl men op de meest walgelijke wijze het volk zoekt te verdierlijken. Wanneer zal een einde komen aan dergelijke misstanden, die gedurende meerdere dagen geheele gemeenten onderstboven zetten Vergissen is menschelijk. Een landman, wonende onder de ge meente Herpt te betaalde ergens een flmke som geld aan biljetten van f100 Hem werd gevraagd of hij niet te veel gaf. Weineen, drar paste hij wel voor op en hij zou er geen cent bij doen ook Hem werd toen gevraagd, of hij er ge noegen mee nam De man antwoordde volmondig ja. Men liet hem toen zien dat onder de biljetten van f 100 er een lag van f 300. Er was alzoo f 200 te veel. Daar de man toen raar op z'n neus keek, werd het te veel hem terug gegeven. Wat 'n vreemd idee. Een gymnastiekvereniging te Berkhout was op het onzalig en misselijk denk beeld gekomen om op haai uitvoering tableaux-vivants te geven, voorstellende de „Zeister-moordzaak". Na een wenk van hooger hand, zal deze vertooning thans niet doorgaan. Staatspensionneering. Eet hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft besloten, twee bondsleden naar Denemarken te zenden ter bestudeering van de werking der Deensche pensioenwet van 9 April 1891. Daartoe zijn aangezocht de heeren D. A. van Krevelen en Frans Netscher. Door een commissie uit het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering bestaande uit de heeren D B. ®an Kre velen, Frans Netscher en G L. Janssen zal een conceptwetsontwerp op de staats pensionneering met memorie van toe lichting worden opgesteld, ten einde in concreten vorm de wenschen van dien bond ter kennis van 't algemeen te brengen. Vooral zal daarbij ook de finan- ciëelo zijde van het vraagstuk onder de oogen worden gezien. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur van den Bond van Staats pensionneering is het advies vastgesteld te geven aan de leden en afdeelingen van den bond, inzake het oefenen van invloed bjj de a.s. verkiezingen. Daarvoor is een vorm gevonden, die den bond en de afdeelingen als zoodanig buiten de politiek houdt, doch den invloed der bondsledenkiezers op hun eigen poli tieke parLij geheel tot zijn recht doet komen. Geen waardig raadslid. Dat eei gemeenteraadslid wel eens wat diep in zijn glaasje kijkt, gebeurt wel eens meer, maar wat in de gemeente Driebergen gebeurde, komt slechts spo radisch voor. Een onlangs te Driebergen gekozen raadslid had zoozeer aan Bachus geofferd dat hij door een groote ruit van hotel Prins van Oranje, aldaar, heen ging en daarna tegen de hem ondervragende po litieagenten zeer onaangename dingen zeide. De politie vond het wenschelijk het gemeenteraadslid eenigen tijd iu het arrestantentenlokaal op te sluiten en proces-verbaal van het geval op te maken. (N. R. Ct.) Noodioeer in Schotland. Het heeft in Schotland ontzettend gestormd, met zware regeng in sommige streken en sneeuwval in andere. Er zijn rivieren overstroomd, met name in Perth. Hier en daar was er stoornis in het spoorwegverkeer en zelfs sneeuwde er een trein in. Ook in het N. W. van Ierland heeft men veel last van het water gehad. Zondag 34 Januari 1909. Woensdag 27 Januari. Aanvang 8 uur. OU NA. Entrée 40 ct. per persoon. op Woensdag 27 Januari 1909, 's avonds half acht precies. Entree 25 cent per persoon. Besproken plaats 10 cent extra. Kaarten verkrijgbaar in hotel „de Zwaan" en in den boekhandel van W. C. Reij. HET BESTUUR. Toegangsbewijzen a 10 ct. de persoon verkrijgbaar bij den koster der kerk en aan den ingang van 't kerkgebouw. Vrijdag 22 Januari „Café Burg." Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Drie Bouwterreinen aan den Koogerweg. Perc. 1. Lap qq. voor f 144. 2. P. C. Moojen Cz voor f 140. 3. J. J. Kujjper voor f 130. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 16 Jan. tot en met 22 Jan. '09. GEBOREN: Cornelia, d. v. Cornelis Witte en Engel Mathilda Witte. Cornelia Jeannette, d. van Jan Kikkert en Weerdina Hendrika de Wjjn. Dirkje, dochter van Martinus Plaatsman en Frederika Boon. GETROUWD: Paulus Johannes Geense en Krijna Dros. Schagen, 21 Jan. Aan.-evoerd: 8 Kalikoeien f 140,a f 215—; 50 Vette Koeien t 170 a f280; 4 Geldekoeien f 115 a f 140 Nuchtere Kalveren f af Graskalveren faf HO Schapen (vette) f 20.— af 27. 220 Overhouders f 13,a 20,50 30 Vette Vurkens 42 a 47 cent per Kg. 80 Biggen f 8,— a f 12,—; Boter f 1,40 a f 1,50 per K.G. Kipeieren f 5,50 a f 6,25 per 100; Leiden, 22 Jan. Ter markt werden heden a ngevoerd 11 Stieren f125,— a f240,—; 87 Kalf- en Melkkoeien f 168 a f 306; 154 Varekoeien f 118 a f 254; 168 Vette Ossen en Koeien 1172a f 298 Grapkalveren f af 43 Kalveren (vette) f a 58 f112 35 Kalveren (magere) f4at 14, 821 Schapen vette) f 19,— a f 31. 271 Schapen (weide) f 16 a f 23; 325 Magere Varkens f 16-- a f' 34, 154 Biggen f 5,00 h f 12,00; V.P. N. EIEREN VEILING. 22 Jan. 1908 f 6,45 tot f 7,95 p. 100 stuks. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. H. Avondmaal. WaalGeen Kerkdienst. Oudeschild. Nam. balf 3 ds. Kijne 's Avonds 7 uur ds. Kniphuizen van Schoorl. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser Voorbereiding H. A. Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Visser. Coclcsdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Schorpenbuysen HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. van Balbuizen van Öexbierum. Onderw.: Chr. verpleging v. krankzinnigen. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Verklaring Bijbelscbe platen: Do tabernakel in de woestijn. Donderdag 28 Januari, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. Rooseboom. HEItV. GEMEENTE. - BURG. Vrijdag29 Januari '#Av, 7 uur Lichtbeel- denavond (zie advertentie) Getrouwd P. J. GEENSE EN K. DROS, welke, ook namens wederzijdsehe familiën, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Eierland, 21/1, 1909. Hodcn overleed tot onze diepe droef heid mijne geliefde Echtgenoute en der kindereu liefhebbende Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MiRTJE KOPPEN, in den ouderdom van 64 jaar eö 3 maanden. A. A. LAP, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Den Hoorn op Texel, 22 Jan. 1909. De Heer en Mevrouw VAN ZUYDAM KeiJSER betuigen hunnen hartelijken dank voor de zoovele treffende bewijzen van deelneming, ontvangen bij het verlies van hun geliefd dochtertje. Alkmaar, 23 Jan. 1909. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden en ter aarde bestelling van mijne geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd-en Grootmoeder MARTJE LIST ondervonden, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, J. BLIJS Sr. do Cocksdorp, 23 Jan. '09. Door de groote afstanden zijn alle inge zetenen van Texel niet te bereiken door de jonge meisjes die rondgaau om geld te verzamelen voor een geschenk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van de a.s. heugelijke gebeurtenis. Indien iemand iets wil geven voor dit doel, zal MEVROUW HIDDINGH—Swellengrejbel elke gave gaarne daarvoor in ontvangst nemen vóór 28 Januari. Ook de kleinste gitt is welkom Zondag 24 Januari a.s. optreden van de alhier gunstig bekende karakterkomiek in Dieren en voortbrengselen der streek. Typen. Tatereelen van slavendienst. Heidenen en Menscbeneters, enz. De voordracht wordt gehouden door den Eerw. Pater Seynhuve, ten voordeele van de mis siën van de Congo. door de heeren DE JONGH en DAALDER op Donderdag 28 Januari a.s., 's avonds half aebt in bet „Loudsmanswelvaren" te den Hoorn ton voordeoio van Texels Belang. Entrée 25 cent. op des avonds teu 7 ure, in to Burg op Texel, uitgaande van de WolEd. hoeren A, BURDET te O verveen en Jac. P. THIJS8E te Anistordam onder leiding van ds. Joh. Kijne.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2