Wij willen er op wijzen dat Zater dag a.s. het Gesticht van Weldadigheid ter bezichtiging is. (Zie adv.) Lezing over bemesting, enz. Aan den oproep van het bestuur der H. M. van Landbouw afd. Texel om de lezing bij te wonen, te houden door den heer Yan der Molen van Vlaardingen, was Zaterdag door velen gehoor gegeven. Nadat de vergadering met een welkom aan allen was geopend, kreeg de heer Van der Molen het woord. Deze begon met er op te wijzen, dat het hem veel genoegen deed, dat ook op Texel het belang van de wetenschap voor den landbouw hoe langer hoe meer wordt ingezien. De tijd is reeds lang voorbij zegt spr. dat een vader, wanneer zijn jongen voor andere vakken te dom was, maar zei, dat die jongen dan maar boer moest worden; ieder toch weet thans wel, dat het landbouwbedrijf veel, ja zeer veel, met de wetenschap noodig heeft. Hoewel geen boer, is spr. zelf zeer goed bekend met de werkzaamheden van den boer, niet alleen uit de boeken, doch ook uit de praktijk. Veel, zeer veel is er over dat bedrijf te zeggen waarmee men zijn nut kan doen. Overal in den lande worden cursussen opge richt, waarvan door velen wordt gebruik gemaakt. Om hetgeen op die cursussen in tal van lessen wordt medegedeeld in een avond volledig te behandelen is ondoenlijk. Spr. zal daarom verplicht zijD zich zeer te bekorten -en slechts hier en daar maar een greep te doen. Voor tot het eigenlijk onderwerp over te gaan, wordt door spr. eerst verklaard en met een proef aangetoond, wat moet worden verstaan onder een scheikundige verbinding, hetgeen goed moet worden begrepen, aangezien er bij het gebruik van kunstmeststoffen steeds sprake is van scheikundige verbindingen. Proef- ondervindinglijk wordt thans door spreker aangetoond, hoe een scheikundige ver binding van zwavel en ijzer ontstaat door gloeiing en dat het daardoor ont staande zwavel-ijzer weder geheel andere eigenschappen beeft dan zwavel of ijzer. Thans tot het onderwerp „bemesting en de nadeelen van te veel water" over gaande, zegt spr. Waarmede voeden zich de planten? In hoofdzaak zijn dat een viertal stoffen. Deze stoffen nu wenscht spr. achtereenvolgens in het kort te behandelen. Het zijn stikstof, phosphorzuur, kali en kalk. Stikstof, zegt spr. is een gas, de lucht welke wij inademen bestaat ook voor een groot deel uit stikstof. De planten echter hebben geen longen waardoor zij de stikstof uit de lucht tot zich kunnen nemen, zij kunnen die slechts in gebon den toestand tot zich nemen. Niet onder elke vorm van gebondenheid is stikstof echter geschikt voor de planten opneem baar, zoo b.v. ammoniak is een vorm van gebonden stikstof, waaronder deze niet direct door de planten wordt opge nomen. Weer meer samengesteld zijn de koolzuur ammoniak. Nog weer een andere stikstof-verbinding is de zwavel zure ammoniak een bijproduct der steen- kolengasfabrieken, dat jaarlijks bij dui- zende kilo's wordt verkocht Deze stof wordt grootendeels als meststof gebruikt in de heete luchtstreeken. De zwavel zure ammoniak moet n.l. eerst nog in den grond worden omgezet in Salpeter zure zouten en dit wordt door de warmte zeer in de hand gewerkt, terwijl in ons klimaat het land veelal te lang koud en nat is, waardoor die werking zeer lang zaam of in 't geheel niet plaats heeft. Iedere boer zegt spr. weet dat stikstof een dure meststof is, minstens 8U a 90 ct per K.G. Aan de geur van ier is het nu duidelijk merkbaar, dat deze veel ammoniak en dus ook stikstof bevat, de boer welke zijn eigen belang begrijpt, zal zeker niet die zoo kostbare gier maar laten loopen, maar ze in gemetselde putten opvangen. Geen meststof zegt spr. is er zeker, waarvan men de resultaten zoo spoedig kan bemerken dan van Chili salpeter, 8 dagen na de uitstrooiïng en meermalen reeds eerder is het reeds merkbaar. Die meststof bevat de stikstof in pasklaren vorm, maar is duur. Het is een mest stof welke zoo geheel gereed in de natuur wordt gevonden, in Chili. De voorraad er van vermindert evenwel snel en bij dezen voortgang zal mogelijk binnen een 25 jaar den geheelen voorraad uitgeput zijn, gelukkig is het, dat de wetenschap er in geslaagd is een stof te vervaardi gen, welke de chili salpeter vervangen kan Door middel van electriciteit weet men n. 1. de stikstof' uit de lucht te halen en die in verbinding met zuurstof in de kalk vast te leggen. Daardoor wordt verkregen de kalk salpeter. Moge deze stof nog niet in staat zijü de chili te doen verdwijnen, zeker is het dat ze de steiging in prijs van die meststof tegenhoudt en naar spreker meent ia het de meststof der toekomst. Na nog even te hebben herinnert aan de enkele planten, welke wel de stikstof uit de lucht kunnen opnemen, n.L de vlinderbloemigen, als klaver, erwten, boonen, wikken en lupine, waarbij deze stikstof bemesting niet direct noodig of slechts in mindere mate ge- wenscht is, gaat spr. over tot de tweede stof door de planten gebruikt, d.i. het phosphorzuur. Phosphor, een zwaar vergift eD zeer licht brandbaar, (het laatstgenoemde werd door spr. proefondervindelijk aan gewezen) vormt ook al weer een onmis baar bestanddeel der planten. Onze grondon bevatten dikwijls te weinig van die stof, gelukkig alweer, dat de wetenschap het mogelijk heeft gemaakt, in dat gebrek te voorzien door de vervaardiging van Thomas fosfaat en Superfosfaat. In Belgie, Frankrijk, Algiers, Tunis, Mexico enz. vindt men n.l. gebergten, bestaande uit fosforzure kalk, jammer genoeg ia het echter in die vorm niet in water oplosbaar en kan het niet door de planten worden opge nomen. Alweer was het de scheikundige, die in zijn labaratorium een middel wist te vinden dat gebrek te verhelpen en er door het grootste deel der kalk aan te ontnemen het superfosfaat van te maken, dat wel oplosbaar is. Ook het Thomasfosfaat een bijproduct der ijzer-industrie is een goede meststof welke echter eerst in den grond nog eene wijziging moet ondergaan, voordat de planten er voordeel van kunnen trekken, hoe fijner die meststof, hoe beter die werking kan plaats hebben, men lette bij aankoop dus vooral op de grootst mogelijke fijnheid. Na de korte pauze welke nu volgde werden door spr. de beide andere voor de planten benoodigde stoffen nog be handeld n.l. de kali en de kalk. Geen groei zonder kali zegt spr. Kali vindt men overal in den grond, doch maar wat al te veel niet in voldoende mate, zoodat ook hierin moet worden voorzien Gelukkig alweer dat dit mogelijk is door toediening van eene dosis kainiet, patentkali of een andere kalihoudende meststof. Spr. voegt hier aan toe, hoe in 1850 bij Stassfurt op 500 M. diepte in den bodem een zoutlaag werd ontdekt, welke naar men oordeelde voldoende waarde had om er een mijn schacht voor te graven. Toen men evenwel een tijd lang bezig was met het graven van die mijnschacht geraakte men verlegen met de zoogenaamde rommel, welke uit het gat kwam. Men zocht een middel om ze kwijt te geraken en de geleerden in hun labaratorium, ontdekten er in de zoo uitstekende kali- mest. Een syndicaat werd opgericht ter exploitatie er van en de zoutlaag liet men onaangeroerd om de zooge naamde rommel, welke nu bleek zulk een hooge waarde te hebben te exploi- teeren. Vooral op veengrond, doch ook op vele andere gronden geeft de kali bemesting uitstekende resultaten. Als vierde stof werd door spr. alsnog behandeld de kalk, alweer een samen gestelde stof en wel bestaande uit calcium en zuurstof. Vele gronden zijn uiterst dankbaar voor een kalkbemesting. Men zorge echter, dat de grond niet te nat zij, opdat de zuurstof tot de planten kan doordringen. Zuurstof toch is noodig voor het leven van plant en dier, leven zegt spr. is een verbrandingsproces en zuurstof is daarbij onontbeerlijk. Is het bij de dieren duidelijk waarneembaar, dat er door het leven ook warmte wordt ontwikkeld, bij de planten valt dit minder gemakkelijk te constateeren, bij een enkele plant echter, n.l. de Arons kelk is dit met de thermometer aan te toonen. In den bloeitijd is n.l. de warmte in do kelk meermalen ongeveer twee graden hooger dan daarbuiten. Wanneer nu de zuurstof in den bodem door te veel water niet kan doordringen, zullen de planten gebrek krijgen aan die onmisbare stof en zal de groei in hnnge mate belemmerd worden en op een natte bodem zullen alleen die planten kunnen groeien, welke men ook in de slooten aantreft, wier bladeren wel de zuurstof uit de lucht kunnen halen, In de weiden welke te nat zijn treft men dan ook alleen of in hoofdzaak die grassen aan, inplaats van de veel betere grassen, welke op meer droge weiden voorkomen, een bewijs van hoe groot belang 't ook voor Texel is, wanneer gezorgd wordt van niet te veel water in den bodem, een belang merkt spr. op zelfs nog grooter dan dat van de Texelsche boot Door den spr. werd thans nog in 't kort geantwoord op enkele hem gedu rende de pauze gedane vragen. Spr. stemt toe, dat kalksalpeter wel wat te hygroscopisch is (het water te veel tot zich trekt) waardoor het dadelijk nadat het uit de vaten komt, waarin het wordt verpakt, moet worden ver werkt. Kalkstikstof weer een niepwe meststof raadt spr. niet aan, omdat dit niet dadelijk opneembaar is door de planten en bovendien vergiftige bestand- deelen bevat, voorzichtigheid er mede wordt dus aangeraden. Verder raadt spr. ook aan voorzichtig te zijn in zijn oordeel over de resultaten, verkregen met particuliere proefvelden aangelegd door kunstmeststoffabrikanten enz. On beperkt vertrouwen verdienen alleen de rijks-proefvelden. Schuimaarde geeft volgens spr. een goeden bodem en is wel aanbevelenswaard. Een luid applaus na afloop der zoo keurige rede was voor spreker het bewijs dat de hoorders er zeer over tevreden waren en zeker allen waren het met den Voorz. eens, toen deze in zijn sluitingswoord den spr. hartelijk dankte voor diens zeer duidelijke uiteen zetting van het onderwerp en met den wensch dat deze rede goede vruchten moge afwerpen. Den Hoorn9 Febr. Met de werkzaamheden aan den Stuif- dijk in 1908 door den heer de Vries, aannemer te Helder aangenomen, zal weldra een begin worden gemaakt. Hedenmorgen is op 't Horntje al een groote steenbak voor dat werk gearri veerd. Oudeschild, 9 Febr. Door het bestuur der K. W. B. is met ingang van 1 April a.s. 9ervol ontslag als directrice dier vereeniging verleend aan Mej. S. Backer en in haar plaats benoemd Mej. S. de Wijn, thans helpster. De Cocksdorp8 Febr. Zaterdag j.l. gaf de tooneelvereeniging „Eensgezindheid" eene uitvoering in het lokaal van den heer Buijs. Met veel succes werden opgevoerd het drama „.Jeanne, de vrouw van den diamantslijper" door H. de Saan en het blijspel „Mevrouw is niet thuis" door L. E. Hijdelaar. Het eerste stuk werd zeer gevoelvol gespeeld, zoodat velen bij de ernstigste tooneeltjes moeite hadden hun tranen te bedwingen. Het nastukje, hetwelk eenig in zijne soort is, werd ook juist vertolkt en deed de aanwezigen herhaalde malen schateren van lachen. Het daverend applaus, telkens bij het vallen van het scherm gehoord, was wel het bewijs, dat het publiek hoogst vol daan was. De opkomst was zeer groot. Oosterend9 Febr. Sheldon heeft een boek geschreven, getiteld „Wat zou Jezus doen?" of „In Zijne voetstappen." Hierin wordt beschreven de arbeid van Ds. Maxwell, die aan zich en aan vele anderen bij elke handeling de vraag oplegde „Wat zou Jezus doen Keurig waren de lichtbeelden, die Ds. M. v. d. Vegte, van Wolvega, hier omtrent Zondagavond j. 1. aan de zeer vele aanwezigen in de vergadering van den Ned. Prot. afdeeling Oosterend, liet zien en met groote belangstelling werd konnis genomen van zijne lezing, de nooden en ellenden der groote steden schetsende. De visschers vingen in de vorige week zeer weinig garnalen, daar er veel vuil in het zeewater was, vooral zeegras. Over hel ongeluk, Vrijdag te Diemen, waarbij acht menschen verdronken. Het ongeveer zeventig personen groote personeel van de glasfabriek „Anna" had het werk geëindigd, zoodat weldra allen gereed stonden om mot de pont der fabriek overgezet te worden. Op dat oogenblik was bet reeds noodweer. De pont was dus spoedig geheel bezet. Bij het afgaan belette de waarnemende directeur nog 'n drietal van liet werkvolk op de reads overvolle pont te springen, Nauwelijks van wal gestoken op 4 a 5 meter afstand daarvan - kwam een hevige windhoos opzetten, en wat toen volgde, is schier niet te beschrijven. Uit de vrij verwarde verhalen bleek ten duidelijkste, dat de golven over de pont heen sloegen, deze vervolgens, doordat de verschrikte werklieden de eene zijde te zwaar belastten, ging overhellon en daarop zonk. Dat was een ontzettend oogenblik. Al zwemmende en wadende, haddon weldra eenige de plaats van afvaart weer bereikt, terwijl anderen hun ka meraden hielpen. Hoe spoedig ook hulp werd geboden, toch kon het niet uitblijven, dat er slacht offers kwamen. Door de hevige rukwinden werden de drenkelingen met den stroom mede ge voerd en verdwenen weldra in de diepte. Welke pogingen ook direct m9t alle mogelijke middelen in het werk werden gesteld om die ongelukkigen nog te redden, niets baatte. Alle omgekomenen zijn ongehuwd. Diemen is in diepen rouw. Mond- en klauwzeer. Bij den veehouder J. Duijn te Nieuwer- Amstel is de geheele stal besmet ver klaard wegens mond- en klauwzeer. Dientengevolge is al het rundvee ont eigend om te worden afgemaakt. Voor het rijk veroorzaakte dit eene uitgaaf van ruim f 5000.— Friescli vee. Dat het Friesche vee nog altijd in het buitenland bijzonder gezocht wordt, blijkt uit het feit, dat door tusschenkomst van den exporthandelaar, den heerM. Schott te Leeuwarden, weer verscheidene wag gons vee naar Italië werden verzonden. Hoe men goeden naam verliest. Aan het „Nbl. van Friesland" wordt uit Londen gemeld, dat daar een groote knoeierij in eieren wordt gedreven, door de ooglijkste van de minderwaardige eieren uit Rusland en Oostenrijk uit te zoeken en die, tusschen Nederlandsche eieren door, als geheel zuivere Neder landsche waar te exploiteeren. Volgens bet blad kunnen firma's, grootendeels in Amsterdam gevestigd, genoemd wordeD, die zich op dezen tak van export toeleggen. Staatspensionneering. Het hoofdbestuur van ,den Bond voor Staatspensionneering heeft een oproep gericht „aan het Nederlandsche volk," om de kiezers aan te sporen, leden van de Tweede Kamer te kiezen, die voor in voering van Staatspensioen zonder pre miebetaling zijn. 25 jaar barbier ster. Een 25 jarig jubilee als barbierster is zeker wel een bijzonderheid. Mej. G. L. te Enkhuizen verkeert in dat geval. Zij heeft het scheermes een kwart eeuw gehanteerd. Zij zal in al dien tijd al menigen heer der schepping van onge- wenschten baardgroei hebben verlost! Gevaarvolle expeditie. Het „Vad," weet te vertellen dat niet minder dan 8 Nederlandsche zeeofficieren dienende aan boord van onze oorlog schepen, die tijdens het geschil met Venezuela, Willemstad (Curagao) aan deden, zich tijdens hun verblijf aldaar verloofd hebben met Curaqaosohe meisjes. Hieruit kan men dus zien hoe ge vaarlijk het is om onze zeeofficieren naar buitenlandsche havens te zenden. Een nieuioe maatstaf van aanslag. De correspondent te Winschoten, van de „Asser Courant," schrijft dat twee landbouwers raadsleden te Beerta hebben voorgesteld den hoofdelijken omslag te wijzigen, zoodat van eeLe boerderij van 60 H.A. in plaats van f912 zoude worden betaald f 2150, wat de burgerij en de ambtenaren heel wat zou ontlasten. Als men oud en arm is. Zij wierpen het lot over hem. Te Katwjjk aan Zee woonde een oude vader, die tal van kinderen groot gebracht had, alleen. Maar nu werd hjj hulpbe hoevend en kon niet meer alleou blijven. Zijne kinderen kwamen nu in familieraad bjjeen om te beraadslagen, wio van hen den vader in huis zou opnemen. Niemand was daartoe geneigd en daarom werd eindelijk besloten het lot te doen beslissen. En alzoo geschiedde, en kwam de oude mm bjj een zijner kinderen onder dak. Een snuifje voor de tegenstanders van Staatspensionneering. (Tel.) Lit Messina. Uit de puinhoopen van Messina is aldus na 37 dagen een man levend

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2