N° 2231 Zondag 14 Februari 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. in ne o. land, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 13 FEBRUARI 1909. Vergadering Witte Krnis. De vergadering uitgeschreven tegen half acht, werd, zeker wel tengevolge van de geringe opkomst van leden en donateurs, eerst te ongeveer acht uur geopend door den voorzitter met een welkom aan de opgekomenen in het algemeen en in 't bijzonder aan de zeer weinigen van deze, welke buiten den Burg woonachtig waren. Leed doet het spr. dat de opkomst zoo gering is, doch dit is langzamerhand regel bij de jaar vergaderingen der verschillende vereeni- gingen op ons eiland, mogelijk zegt spr. is ook het wintertje, het 5e in dit seizoen, wel ten deele oorzaak van die geringe opkomst! Spr. betreurt het, dat het Witte Kruis nog niet algemeene waardee ring geniet en zelfs van zekere zijde nog bloot staat aan verdachtmaking. Lang zaam gaat de vereeniging echter vooruit. Spr. wekt allen op tot medewerking om die vooruitgang zooveel mogelijk te bevorderen. De voorz. deel hierop mede, dat er op de in de couranten geannonceerde agenda voor deze vergadering een paar punten zijn vergeten en geeft daarop het woord aan den secretaris voor de lezing der notulen, hierbij wordt door deze alsnog opgemerkt dat het lidmaat schap van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose naar later bleek 2xf 2,50 kost voor de afd. van het Witte Kruis, en geen 1 maal f 2,50, dit staat in ver band met het aantal leden, De notulen worden goedgekeurd en de secretaris ontvangt den dank des voor zitters voor diens keurige notuleering. Ook door den secretaris wordt thans uitgebracht het jaarverslag over 1908. Aan dat verslag ontleenen wij, dat het ledental in dat jaar is gestegen van 491 tot 625, doch het moet naar in dat verslag werd opgemerkt, stijgen tot minstens 1000. Er heerscht jammer genoeg nog te veel lakschheid en nog maar al te dikwijls denkt men eerst dan aan het Witte Kruis, als men dit dadelijk noodig heeft. Dit jaar werd voor 73 patiënten van 145 verplegingsartikelen uit het magazijn gebruik gemaakt. In eene bestuursvergadering werd besloten te voldoen aan de uitnondiging van het voorl. bestuur der Noordh. Ver. tot bestrijding der tuberculose om iemand te laten deelnemen aan de cursus tot opleiding voor huisbezoeker(ster). Door Mej. A. Eelman wordt nu die cursus gevolgd. Hoe langer hoe meer wordt de behoefte gevoeld aan een eigen gebouw voor magazijn en tevens voor woning van eene wijkverpleegster; een woord van dank wordt daarbij gebracht aan de redactie der Texelsche Courant voor haar opwekking tot verzameling van geld daarvoor bij gelegenheid van 't St. Nicolaasfeest, verder aan 't Texelsch Fanfarecorps en de personen welke hun dienst verleenden om dit plannetje ten uitvoer te brengen, zoo ook aan hen die een week later met hetzelfde doel te Oudeschild optraden. Ten slotte werd nog een woord van dank gebracht aan hen, die bereidwillig bergplaats ver leenden aan de lighallen en kisten, welke niet in 't magazijn konden worden opgeborgen. Met groofeen aandacht werd de voor lezing van het verslag aangehoord, terwijl de Voorz. daarna den secretaris dankte voor zijn keurig verslag. Het was wederom de secretaris die hierop weder het woord verkreeg en wel om verslag uit te brengen van de te Amsterdam gehouden vergadering, waar heen ZEd. als afgevaardigde was geweest. Ook hiervoor ontving hij den dank des voorzitters. Thans volgde een paar punten niet op de agenda vermeld ie Verslag van het materaal, uit te brengen door den magazijnmeester. Aan dit verslag ont leenen wij dat evenals in 1907 ook weer voor 73 patiënten er gebruik van was gemaakt, dat de goederen over het algemeen weder goed werden terugge bracht, slechts één artikel was gebroken doch door de gebruikers weder door een nieuw vervangen. Verschillende nieuwe artikelen waren weder aangeschaft als ruststoelen, kisten voor verzending van besmette goederen, een lighal, een kamercloset, enz. Sommige artikelen gingen er door het gebruik niet op vooruit, doch ook vooral het gemis aan een goed magazijn deed zich meer en meer gevoelen. Niet allen, die verplegingsartikelen gebruiken, zorgen er voor, dat ze die spoedig na het gebruik weer terugbezorgen, terwijl bij sommige de zindelijkheid wel eens iets te wenschen overlaat. Ook den magazijnmeester wordt dank gebracht voor diens arbeid. Het 2e punt dat verzuimd was op de agenda te vermelden kwam thans aan de orde n.l. Rekening en Verant woording van den penningmeester. Uit die rekening bleek dat de ont vangsten met inbegrip van het batig saldo van het vorig dienstjaar hadden bedragen f 1268.10, onder deze ontvang sten waren begrepen f 113.— subsidie hoofdbestuur en opbrengt St. Nicolaas Burg f 55.53 en Oudeschild f 11.05. Uitgegeven was totaal f 489.18, zoodat er een batig saldo was van f778.92, hiervan was geplaatst bij de boerenleenbank f 650. en in kas f 128.92. Door de heeren Van 't Hof en E. Vlessing werd de rekening met de bescheiden nagezien en na nauwkeurig onderzoek in orde bevonden, zoodat volgens voorstel van die beeren werd besloten de rekening goed te keuren. Penningmeester en rekeningopnemers ontvingen den dank des voorzitters. Aan de orde kwam nu punt e der agenda. Voorstel statutenwijziging. Deze wijziging bleek noodig aangezien volgens de thans nog geldende artikels in de statuten een lid van 't bestuur aan den Burg volgens het eene artikel zou moeten aftreden, terwijl dezelfde persoon volgens een ander artikel eerst later moest aftreden. De statuten worden nu in zooverre gewijzigd, dat alle bestuursleden aan den Burg behooren tot het dagelijksch bestuur, waarvan ieder jaar één lid volgens rooster moet aftreden, terwijl de bestuursleden buiten den Burg woon achtig allen te gelijk om de 3 jaar aftreden. Overgegaan wordt thans tot verkiezing van bestuursleden voor de verschillende wijken. Voor den Burg moest aftreden de heer L J. Kikkert, deze, als secretaris dadeljjk herkiesbaar, werd met op een na algemeene stemmen herkozen, terwijl voor de andere aftredende bestuursleden, die niet direct herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren C. J. Roeper, Waal; M. de Waard, Oudeschild M. Kikkert, Oosterend; C. Kuip Jr., Koog; K. Kuiper den Hoorn en P. Stoepker, Eierland. Van de gekozenen was alleen de secre taris aanwezig, welke op de desbetref fende vraag van den voorz. antwoordde dat hij meende niet te mogen bedanken bij zoo'n uitslag der stemming, ofschoon er aan de betrekking zeer veel werk was verbonden. De voorz. feliciteert daarop den heer K. en de vergadering met dit besluit. Aan de andere benoemden zal daarvan kennis worden gegeven. De thans volgende rondvraag leverde niets op, zoodat de voorz. de vergadering sloot, echter niet dan nadat hij de aftredende bestuursleden een woord van dank had gebracht en de nieuwbenoemde het welkom had toegeroepen. Ook den secretaris en den penningmeester werd nog eens dank gebracht, terwijl ten slotte allen werden opgewekt om mede te werken tot den bloei der vereeniging. Inwijding Gesticht van Weldadigheid. Vrijdagmiddag had de inwijding plaats van het nieuwe Gesticht van Weldadig heid en de overdracht daarvan aan het Burg. Armbestuur. Te 3 uur des middags vereenigden zich daartoe in een der vertrekken van het gebouw, het Coll. van B. en W. dezer gemeente, eenige leden van den Gemeen teraad, de Gemeente Secretaris, zoomede H.H. Regenten en Dames Regentessen over deze instelling en de Secr. van dat Collegeevenzoo waren tegenwoordig de Vader en Moeder van deze inrichting, de bouwmeester de heer Krijnen, de aannemer en uitvoerder van het werk de hr. Zoetelief, 6n de gemeenteopzichter; ook de pers was hierbij uitgenoodigd, waarvoor onzen dank. Toen allen bijeen waren nam de heer Burgemeester het woord om allen welkom te heeten en de inrichting over te dragen aan het Burg. Armbestuur. ZEd. deed dit in eene uitvoerige rede, het voorrecht op prijs stellende dat het hem gegeven was deze taak te mogen verrichten. Wij kunnen spr.'s rede niet in zijn geheel opnemen, genoeg zij het dus te memoreeren, dat deze was gebaseerd op menschenliefde, waarvan deze inrichting getuigt, evenals zooveel andere inrich tingen en instellingen te dezer plaatse. De eenstemmigheid waarmede de Raad onzer gemeente besloot een zoo groot bedrag voor den bouw van deze inrich ting beschikbaar te stellen, getuigt mede van den naastenliefde en wordt ten zeerste op prijs gesteld. Spr. noemt deze inrichting een sieraad voor onze Gemeente. Het gebouw ge tuigt van de bekwaamheid van den architect, aan wien spr. een woord van hulde brengt, evenzoo verdient de aan nemer een woord van lof en waardeering voor de soliede afwerking van het gebouw terwijl de gemeente-opzichter een woord van dank wordt gebracht voor zijn belangeloos toezicht. Daarop werd de inrichting overgedragen aan het Burgerl. Armbestuur en aan diens goede zorgen toevertrouwd; evenzoo aan de g06de zorgen van den Vader en de Moeder. De voorz. van het B. A. brengt daarna een woord van dank aan den burge meester voor diens welwillende woorden ten opzichte van het B. A. en voegt daaraan toe eenige woorden van hulde en tevredenheid over den Vader en de Moeder. De architect spreekt een woord van dank aan het Coll. van B. en W. voor de aangename medewerking in deze zaak ondervonden. Vervolgens werd het gebouw door de aanwezigen bezichtigd, en mocht het naar wij vermeenen aller voldoening verwerven. Wij gaven van het gebouw reeds meermalen eene beschrijving, wij zullen dit dus niet herhalen. Het gebouw is in waarheid een sieraad voor onze ge meente en biedt een vriendelijk tehuis aan ieder, die genoodzaakt kan wezen hier een tehuis te vragen. Verder zullen wij er niet over uit wijden. Naar men weet is het gebouw voor een ieder ter bezichtiging, niet alleen heden, maar ook Zondag, naar uit achterstaande adv. kan blijken. Vermeld zij nog dat door de mildheid van een onzer ingezetenen, de verpleeg den in deze inrichting feestelijk werden onthaald. Nog eene uitvoering van U. d. I. De winter loopt allengs ten einde en de avonden van genot welke die tijd met zich mede brengt, worden steeds minder in getal. Vergissen wij ons niet dan wacht ons nog binnen niet te langen tijd eene uitvoering van de rederijkerskamer U.d.I. voor hare donateurs en genoodigden. Voor die uitvoering schijnt de keuze te zijn gevallen op een tooneelspel, getiteld„Aan Flarden", een tooneelspel in 4 bedrijven, door Top Naeff, opgedragen aan Mevr. Alida Tartaud-Klein. Wij willen hier even de aandacht op vestigen. De kamer bedoeld, heeft aanvankelijk zich bezig gehouden met de opvoering van blijspelen, doch is in den laatsten tijd er meer toe overgegaan om zich te bewegen op het gebied van tooneel spel. Dat zij daarvoor ook zeer goede krachten bezit, heeft de ondervinding mogen leeren, want wanneer wij ons herinneren de opvoering van het tooneel spel „De dochters van Haseman", dan vreezen wij geen tegenspraak wanneer wij beweren dat het spel op dien avond lief en leerzaam was en een groot succes had. Het gaat evenwel met het beoefenen der tooneelkunst, als met vele andere dergelijke liefhebberijen, steeds wordt gestreefd naar beter en gevolgelijk valt de keuze op moeielijker stukken. Zoo is het ook nu met het tooneelspel „Aan Flarden", waarop de keuze zich heeft gevestigd. Dat dit tooneelspel in waarheid veel spel vereischt, daarvoor mag zeker wel getuigen het feit dat het aan een beroemde actrice werd opgedragen, terwijl de omstandigheid dat het door het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap de eer waardig werd gekeurd het ten tooneele te voeren (22 Feb. 1901) er zeker voor pleit dat het een degelijk stuk is. Of U. d. I. in de opvoering zal slagen Wij schrijven er een vraagteeken achter neer. Wij zullen de kracht van U. d. I. niet overschatten, (ook de leden zullen dat niet) maar tochwij mogen die kracht ook niet onderschatten. „Aan Flarden" stelt zeer groote eischen aan de opvoerenden, doch waar U. d I. nu eenmaal de keuze er op liet vallen, daar twijfelen we niet, of zij zal met groote toewijding er naar streven de opvoering er van tot haar recht te brengen. Voor de opvoerenden zal het zijn een moeielijke taak, doch, die bij eenig welslagen, hen groote voldoening zal schenken. Voor de bezoekers, beminnaars van tooneelspelkunst belooft het een avond te zullen zijn, die veel kunstgenot zal verschaffen. Laten wy, bij het wijzen hierop, de beminnaars van tooneelspel mogen aan sporen tot een bezoek. Wij hebben goede verwachting van dezen avond. Wij vernamen later dat de uitvoering is bepaald op Donderdag 25 Februari. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1