Buitenland. Een benijdenswaardig mensch. Stoombootdienst. Wij willen er de aandacht op vestigen dat volgens de dienstregeling, aan te vangen 15 Febr. (alzoo Maandag) de stoombootdienst weder eene wijziging ondergaat. De eerste dienst heelt dan van Texel plaats te 4,15, de tweede 6.40 en zoo vervolgens. IJs en weder dienende. Over Cementwerken. Reeds gedurende geruimen tijd hebben de lezers van ons blad kennis kunnen nemen van de annonce van de firma Grimijser, welke firma zich belast met de daarstelling van cementwerken. Reeds vele werken werden door die firma uit gevoerd, als regenwaterbakken, koedrink- goten en anderzins, naar wij vernemen met bevredigende uitkomst. Als de laatste toepassing van het cement, vernamen wij de fabricatie van bakken en kuipen, ter vervanging van de daarvoor wel gebruikt wordende houten watertonnen. Aanvankelijk be stond de vrees dat deze, boven den grond geplaatst, niet bestand zouden zijn tegen den vorst. De ondervinding moet thans bewezen hebben, naar ons werd geïnformeerd, dat bij het vriezend weder in dezen winter, de cementfabri- catie den toets goed heeft doorstaan. Bij dat goede resultaat is het te ver wachten dat deze toepassing van het cement aldus meer in praktijk zal worden gebracht, ook al omdat het water, opge vangen in houten tonnen wel eens minder smakelijk is. Kan de toepassing van cement alzoo ten deze aanbeveling verdienen, ook voor het maken van ierputten, als waarop de. spr. in de verg. der H. M. v. L. doelde, (zie het verslag in ons vorig nummer) zou de cementfabricatie wel licht goede diensten kunnen bewijzen. Koog, 11 Feb. Gisterenavond vergaderden de leden, donateurs en belangstellenden van „Texels Belang" afdeeling Koog en om streken in Café de Hoop van den heer J. Dalmeijer. Eenige leden van het Hoofdbestuur, en de eere-voorzitter, de heer Mr. Hid- dingh woonden deze vergadering bij. Om de bijeenkomst wat op te vroolijken verklaarden de heeren J. Daalder Dz. en J. de Jongh een paar voordrachten te zullen houden. Op het bepaalde uur opende de heer Mets de vergadering met een welkomst groet voor de aanwezigen. Verder besprak ZEd. den toestand van „Texels Belang" en spoorde iedor aan krachtig mede te werken tot den bloei dezer vereeniging. Daarna gaf hij het woord aan den heer J. Daalder Dz. Deze behandelde nu„De vlucht des Apothekers" door Koopmans van Boe- keren. Hierin werd op humoristische wijze medegedeeld, welke gevolgen gaster" na zich kan sleepen. Daarna werd tot afwisseling een Af- deelingsbestuur gekozen. De heeren J. Mak, C. Kuip Jr. H. van Heerwaarden en L. Daalder verwierven de meerderheid van stemmen en werden alzoo tot bestuursleden gekozen. Na de pauze trad de heer De Jough op met: „'t Haantje van den Toren", of hoe Kees zijn kippetje kreeg, en met „Veel zegen in 't Nieuwejaar." De heer Daalder nogmaals met „Louw en Guurt". Beide sprekers wisten de lachspieren in beweging te brengen en ontvingen veel bijval. Om ruim 10 uur sloot de Voorzitter met e9n woord van dank de vergadering Oudeschild, 12 Febr. Het is weder terdege winter. Er drijft veel ijs, zoowel oud als nieuw, voor de eteenen. De waterstand is zoo laag, als wij dien in tijden niet gehad hebben. Tengevolge van dien lagen stand kon „De Dageraad" hedenmorgen de haven Diet verlaten en zoodoende den eersten dienst niet waarnemen. Om herhaling te voorkomen is heden al een begin gemaakt met den dienst tusschen het Horntje en Helder. Gisteren stootte „de Dageraad" waarschijnlijk op een steen in de nauwe vaargeul nabij de haven. Hoe die steen of steenen daar komen is velen een raadsel. Of de boot schade aan de vin heeft bekomeD, kunnen wij niet met zekerheid melden. Te hopen is het echter, dat het hinderlijk voorwerp, zoo spoedig mogelijk worde opgeruimd. Oosterend, 12 Febr. De blazerschuit T. X. 17 zit op onge veer 3 uur afstands van den wal in het ijs en op de droogte; de bemanning, G. Plaatsman en twee zoons, is heden naar den wal komen loopen, wat een moeielijke tocht was. Als er ijsgang komt, bestaat er veel gevaar, dat het vaartuigje verloren zal zijn. Vermoedelijk zullen de visschers morgen niet thuis zijn, daar de meeste schuiten in het Nieuwediep in het ijs vast zitten. Hoe 'tgeld zal xoorden bexteed. Naar wordt gemeld, is door de comm. „Noordholland boven het IJ" (Haarlem uitgezonderd) voor het Huldeblijk f 5o00 ingezameld. Men heeft de bedoeling hiervan f 1000 af te zonderen voor het reeds vroeger genoemd geschenk, n.l. zilveren blad met melkkan, nap en lepel, en de overige gelden te benutten voor de verpleging van zwakke vrouwen en kinderen. Kind als bestelgoed. Een 6 jarig knaapje heeft geheel alleen van Leipzig via Vlissingen de reis naar Londen gemaakt. Het ventje had aan zijn jas een kaart, vermeldende het adres waar de knaap te Londen „besteld" moest worden en hij is dan ook, dank zij de hulp van medereizigers, op zijn bestemming gear riveerd. Drooglegging der Zuiderzee De nieuwe Minister van Waterstaat, de heer Regout, heeft verklaart gaarne de spoedige totstandkoming der wet be treffende de gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee, waarvan het ontwerp in het laatst van 1907 is iDgediend, bevor derlijk te willen wezen. Nog altijd het ijs. Te Hoorn zijn vier jongens door hot ijs gezakt in de Oosterpoortsgracht. Drie er van werden tijdig gered, doch de vierde, een 14 jarige zoon van een weduwe, werd eerst na lang dreggen opgehaald. De geneesheer kon de levens geesten niet meer opwekken. Arme knaap, arme moeder I Een nuttig boek. De heer Ulbo J, Muijs, burgemeester van Middelharnis, heeft zich ten doel gesteld een practische handleiding voor gemeenteraadsleden samen te stellen, een boekwerk waarin, ook voor niet rechtsgeleerde raadsleden, op duidelijke wijze wordt uiteengezet hoe de artikelen van de „Gemeentewet" moeten verstaan worden. Daarom heeft hij zich zooveel mogelijk onthouden van lange beschouwingen en zich hoofdzakelijk bepaald tot het ver melden ondor de artikelen van als juist erkende interpretaties, Koninklijke be slissingen, aanschrijvingen van het De partement van Binn. Zaken, uitspraken van den Hoogen Raad, de meeningen van bevoegde schrijvers enz. enz. De le aflevering van deze handleiding is thans vi-rschenen. Een paard beter dan een avto. Op de Hertog Govertkade te Delft schrok een paard vaD een autombiel. De viervoeter ging er van door en raakte met de voorpooten verward in het onderstel van de auto Toen het paard bevrijd was koa de auto niet verder het paard wel. Wat 'n gelukskind. Een bruidegom te 's Gravenhage, die reeds in de trouwkamer was om zich in den echt te verbinden, werd vandaar ontboden om een dringend bericht te ontvangen. Hem werd toen de verras sende mededeeling gedaan dat op zijn aandeel in de Staatsloterij de prijs van f 100 000 was gevallen. Vredespaleis Naar de „N. Ct." verneemt, zal bet wel 1912, misschien 1913 worden, al vorens het Vredespaleis kan worden ingewijd. Dit staat niet slechts in verband met den tijd noodig voor den bouw, maar ook met de omstandigheid, dat eenige groote mogendheden geschenken voor de meubeleering en stoffeering van het ge bouw hebben toegezegd. De afwerking van sommige dier geschenken zal ge- ruimen tijd eischen, zoo o. a. het weven van de gobelin-tapijten, die door den Franschen staat zijn toegezegd voor de raadszaal. Als nu de uitwerking van de vredes- ideeën maar niet moet wachten of wordt f voorbijgezien door al die mooimakerij 1 De diplomatiie aan het woord. Onder het opschrift „Schandelijk" schrijft „de Avondpost": We hadden 'teerst niet geloofd, zóó kras kwam 't ons voor, doch helaas, we hebben 't moeten gelooven. De lezer zal het ook ongeloofelijk vinden, maar we verzekeren dat het de pure waarheid is. Sinds begin October jl. zit als de ge woonste misdadiger, in een gevangenis pakje, in een cel in het Huis van Be waring in den Haag opgesloten een Oostenrijker die, o, neen, geen hals misdaad 1 als zijnde zonder middel van bestaan, naar zijn land moet worden teruggezonden. Vier maanden reeds zit de man in de Casuariestraat. Dat heeft hij te danken aan de nieuwe vestigings verdragen. Vroeger werd zoo'n stumperd naar den consul van zijn land gestuurd, die hem binnen een paar dagen op een boot of zoo bezorgde, of hij werd direct over de grens gezonden. Dat kostte het Rijk niet meer dan de reis naar Rotterdam voor den vreemdeling en zijn geleider. Na al die nieuwe verdragen moet de beele diplomatieke winkel aan het werk. De gezant en de regeering van Oostenrijk correspondeerden. Weken en maanden verloopen er mee de man in quaestie zit steeds opgesloten in een strafplaats omdat hij niets strafbaars heeft mis dreven. Dat kost het Rijk tot nu toe al 120maal 90 ets is f 108. Een gevangene kost n.l. ongeveer 90 ets. per dag. En wordt dan eindelijk, na veel pourparlers, besloten, over een maand want vroeger zal toch zeker de diplomatie de ingewikkelde kwestie niet klaargespeeld hebben dat de man maar naar Oostenrijk moet worden gezonden, dan lijdt het geen twijfel dat men moet doen wat vroeger geschiedde. Dan wordt de man naar den consul te Rotterdam gezonden. Dat had men 5 maanden te voren ook kunnen doen. Alleen heeft het het Rijk dan gekost f 108 plus f 27 is f 135. En al dien tijd mist de man zijn vrijheid. Als een particulier iemand weder rechtelijk van zijn vrijheid berooft, leert een gevoelige straf hem die gekheid wel af. Maar het Rijk, mag dat het wel doen In deze methode van werken moet verandering gebracht worden. Zooals het nu gaat- wederrechtelijke vrijheidsberoo- ving, nu al 4 lange maanden is het meer dan ergerlijk, het is een schandaal. (L.D.) Politiehonden. Zondagavond omstreeks 11 uur stOD- den drie huzaren met getrokken sabel te zwaaien in de Korte Houtstraat te 's Gravenhage. Een agent van de politie hondenbrigade, die met den hond „Lucie" voorbij kwam, bemoeide zich met het geval 6D wilde den belhamel arresteeren. Deze rukte zie!i echter los en ging aan den baal. De agent maakte den band van den hond los en op het commando „pakl" ging het beest den vluchteling achterna, greep hem in zijn pantelon en slaagde er zóó in den huzaar op den grond te trekken en hem daar vast te houden, tot de agent kwam en den huzaar, die nu gewillig meeging, arres teerde en overbracht Daar bet politie bureau aan de Nieuwe Haven. Daar noemde hij de namen van zijn twee kameraads waarna hjj aan een inmiddels ontboden patrouille werd overgegeven. Achtergelaten bij de verhuizing Tot Maandag was in perceel Koestraat 18 te Amsterdam gevestigd het logement „de Drie Kronen" van „Tante Pietje," waar voddenkrabbers en dergelijken steeds voor een paar centen een onderdak vonden. Maar deze week verhuisde „tante" met haar commensaals Daar de Rozen straat, waar de zaak vermoedelijk op denzelfden voet zal voortgezet worden, tenminste de geheele inventaris werd op een handkar geladen en daarheen vervoerd. Maar in het oude huis werd nog iets achtergelatenhet lijk van een man, een commensaal, netjes door een kleedje toegedekt. Waarschijnlijk anders bedoeld. Men las de vorige week in het „Utr. Dagbl." het volgende „Men verzoekt ods te melden dat ds. A. W. Bronsveld, de voorzitter der school, Maandag in het gebouw onder wijzers en leerlingen toesprak om het sterven van den heerte herdenken en allen op te wekken zjjn voorbeeld te volgen. De spatieering is natuurlijk niet van het genoemde blad. Dit Messina. Er moeten plannen gaande zijn om te Messina nog vóór de lente een hotel van 300 kamers te bouwen. Een en ander met het oog op den stroom van vreemdelingen, dien men verwacht, om het tooneel der jongste aardbeving te bezoeken. Wa blief Italië gaat een luchtvloot vormen. Op de Italiaanscbe oorlogsbegrooting zullen gelden worden uitgetrokken tot het aanschaffen van veertig bestuurbare luchtballons. De eerste zes zouden reeds gereed zijn en zullen bij de manoeuvres in het vooijaar reeds worden benut. Aan de zomer-manoeuvres zullen 18 be hoorlijk bemande bestuurbare luchtbal lons deelnemen. Teeken des tijds I Twee vonnissen. Een politierechter te Londen veroor deelde een man, die een vrouw tegen den grond geslagen en over het geheele lichaam getrapt had hij vermorzelde haar bijna tot een boete van 24 gulden. Een jonge man, die in een tramwagen zijn arm om den hals van een meisje sloeg en haar. tegen wil, kuste, werd tot een gevangenisstraf van één maand veroordeeld. Een vrouw schijnt in Engeland het erger te vinden gekust, dan vermorzeld te worden. Een terechtwijzing. Een Duitsch vakblad, de „Detaillist", heeft een open brief gericht aan de kroonprinces Cecilie, omdat zij de laatste bestellingen voor haar garderobe in Parijs heeft gedaan. „Wellicht", zoo schrijft het blad, „is het nog niet tot Uwe Keizerlijke Hoogheid doorgedrongen, dat wij in Duitschiiind mode-ateliers hebben, die de vergelijking met de eerste Parijsche huizen niet te vreezen hebben. Niet enkel in Berlijn, maar ook te Ham burg, Keulen, Frankfort a. M., Stuttgart, München, Dresden, Leipzig, Breslau en amjere groote steden bestaan eerste klas-modezaken, welker schitterende voortbrengselen noch chic, noch 't veel geroemde Parijsche cachet missen. Het heeft veel moeite gekost om zich te doen gelden naast Parijs en ook naast Weenen des te betreurenswaardiger zou het zijn, indien de vruchten van dezen arbeid verloren zouden gaan." Allo menschen, die aan de maag lijdeD, die veroordeeld zjjn een strengen leefregel te volgen, die verplicht zijn gecne spijzen te eten waar van zij houden, die genoodzaakt zijn in te nemen wat hen tegenstaat, zullen zeker het lot van Mej.ter Horst benijden, die zich van haar slechte maag genezen heeft, dank zij de Pink Pillen. Mochten toch alle die benijders zich wel hier van doordringen, dat zij slechts het voorbeeld van Mej. ter Horst hebben te volgen en de Pink Pil len te nemen, om spoedig haar niets meer te benijden te hebben, want zij zullen genezen zoo als zij zelve genezen is. (Phot. I. Sanders) Mej. ter Horst. Men leze hier de verklaring van Mej.ter Horst, echtgenoote van den heer ter Horst, landbouwer te Roswinkel. «Ik ondergeteekendc verklaar dat ik gedurende Hl jaren geplaagd ben door mjjn slechte maag dio rnjj verschrikkelijk heeft doen ljjden. Ik heb dik wijls geneeskundigen raad ingeroepen, maar altjjd te vergeefs. Ik was geheel ontmoedigd en leefde in het treurige vooruitzicht altijd te lhden, toen ik den goeden inval heb gehad de Pink Pillen te gebruiken. Deze goede pillen hebben mjj on geloofelijk veel goed gedaan, zjj hebben rnjj mijne eetlust en een goede spijsvertering weergegeven, zjj hebben mij mijne krachten en mijne gezond heid doen weervindenw. De Pink Pillen genezen niet alleen de mang ijnen, zjj doen dat ook do meest bardnekkigo loedarmoede, de bleekzucht, de algcmeeno zwakte, de verschietende pjjncn en de zenuwuitputtine. Prijs f 1,75 do doos, f 9,per 6 doozon. Verkrijgbaar bjj Snabilió, Iloofd-depöthoudor voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Rurg en omstreken by do firma T. JBUIJ3 en vorder by verschillende apothekers en goede drogisten.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2