leden jaar bleek, toen men op die wijze de machine had verhuurd. De afdeeling kon n.l. ondanks alle moeiten de kuikens niet verkoopen, zoodat indien een paar leden zich niet over de arme diertjes hadden ontfermd ze zeker nog eenmaal als „onbeheerd" zouden zijn verkocht. Yan de plm. 140 kuikens toch die de afdeeling op haar deel kreeg werden er slechts 4 verkocht. Verder wordt er op gewezen, dat nu Australië zoo kolossaal veel wolvee van goede kwaliteit op de Londensche markt aanvoert, het verwacht moet worden dat de prijs der lammeren laag zal blijven en vermoedelijk nog meer zal dalen, de veehouders zullen dan moeten uitzien naar andere bronnen van inkomst, welke naar gemeend wordt kan worden gevonden in de hoenderteelt en de verzending der eieren naar de „veilingHet aantal kippenhouders, welke naar de veiling verzenden was van Texel in 1906, 37 in 1907, 21 in 1908, 32en thans is dat aantal gestegen tot 50. Totaal werden verleden jaar van Texel naar de veiling verzonden201,131 eieren, welke f 7888,78 opbrachten. Voor kosten moest daarvan afgaan l2°/o zoodat er netto overbleef f 6766,13. Gemiddeld werd dus voor de eieren ontvangen f 3,364 per 100 stuks. Dit jaar was van de 12% welke voor onkos ten wordt afgetrokken nog f 54,60 over gehouden. Aan ophaalloon was betaald f301,64. Door het tusschentijds bedanken van den penningmeester R. Keijser was door het bestuur diens functie ook opgedragen aan den secretaris, zoodat deze nu secretaris-penningmeester is. De rekening sloot met een batig saldo van f 19,075. Een bedrag van f5ü was afgelost op de schuld van f 300, welke de vereeniging heeft bij den heer Wagemaker. Nog deelt de secr. mede op een des betreffende vraag, dat het aantal leden thans 89 bedraagt. Overgegaan wordt thans tot de ver kiezing van 2 bestuursleden. Gekozen werden als zoodanig de leden W. Eelman en D. C. Keijser. De voorz. feliciteert de benoemden. Aan de orde komt nu het voorstel van het bestuur tot verhooging der con tributie, hetwelk noodig is, doordat aan het hoofdbestuur voortaan 55 inplaats van 30 ct. per lid moest worden betaald. Het bestuur stelt voor de contributie te brengen van f 1,— op f 1,25. Naar aanleiding van de opmerking van een der leden, dat de eierenverzenders wel iets meer kunnen betalen, b.v. 1,50, ontspon zich een langdurige discussie, het eindresultaat was, dat ofschoon door sommigen gevreesd werd dat het wel eens „leden kon kosten," de contributie werd verhoogd tot f 1,50. In veiliDg werd nu gebracht de broed machine en de kunstmoeder alles met toebehooren. De broedmachine werd gekocht door dr. Wagemaker voor f 55, terwijl de kunstmoeder f 17, opbracht en gekocht werd door het lid Adr. Brouwer. Ter sprake komt nu het eieren ophalen. Aanvankelijk werd daarvoor betaald f 1 per 1000 eieren, toen echter in 1907 door den ophaler slechts f 126 voor zijn werk was ontvangen, had het bestuur voor 1908 bepaald dat f 1,50 per 1000 eieren zou worden betaald, waardoor door den ophaler f 301 was ontvangen. Het aantal eierenleveranciers is thans evenwel sterk vermeerderd en mogelijk zullen er dit jaar wel 400,000 eieren worden verzonden, waarom het bestuur meent met den ophaler eene andere regeling te moeten maken. Na lang en breed de zaak te hebben besproken, wordt ten slotte bepaald, dat zal worden betaald f 1,25 per 1000 eieren en dat de ophaler zorgen moet, dat de eieren bij elkaar worden gebracht, waar de leveranciers ook moge wonen op ons eiland. Ieder lid moet in de gelegenheid zijn de eieren te leveren en niet ver plicht zijn ze, zooals thans soms door den ophaler wordt geëischt, aan den weg te brengen waar deze passeert. Bij is echter niet verplicht de eieren te stempelen of in te pakken. De voorz. herinnert er hierop aan, dat door den secretaris reeds gedurende 3 jaren geheel belangeloos die functie en in den laatsten tijd ook die van penningmeester is vervuld en wijst er op, dat daaraan veel werk is verbonden, reden waarom men meent, dat deze daarvoor wel een kleine tegemoetkoming of gratificatie mag genieten. Na eenige discussie over de hoegrootheid der grati ficatie, wordt besloten die te bepalen op 5 cent per week per eierenzender, in dier voege, dat dit geregeld wekelijksch wordt berekend naar het aantal zenders gedurende die week en er geen hooger procent dan 12 voor kosten om mag worden afgetrokken. Door een der leden wordt gevraagd waar de uitgeschouwde eieren blijven, deze ontvangt tot antwoord, dat die terug komen, doch dat meestal de merken onleesbaar zijn, terwijl ze bovendien voor het grootste deel totaal niets meer waard zijn. Bij de ropdvraag, die thans volgde, wordt door een der leden het wensche- lijke betoogd van een goedkoopere ver zending van oude kippen naar de veiling. Het bestuur belooft een onder zoek daarnaar te zullen instellen. Verder wordt op eene desbetreffende vraag nog medegedeeld, dat ook dit jaar weder broedeieren voor de leden ver krijgbaar zullen worden gesteld, terwijl het bestuur vertrouwt, dat als alhier goede broedeieren naar het oordeel van het hoofdbestuur te krijgen zijn. ook de kippenhouders alhier ook wel broedeieren zullen kunnen leveren. Een fokstation voor rekening van de afdeeling aan te leggen zou naar het bestuur rekent de financieele krachten der afd. zeer te boven gaan. Niemand verder het woord verlangende sluit de voorz. onder dank voor de opkomst de vergadering. Door de onlangs alhier opgerichte geheelonthoudersvereeniging werd Maan dag eene vergadering gehouden tot ver kiezing van een definitief bestuur als anderzins. In die vergadering werd besloten zich aan te sluiten bij een der groote ver eenigingen welke er in ons land werk zaam zijn en aangezien het verschil in godsdienstige zoowel als politieke gevoelens der leden zeer verschillend is en het beter werd geoordeeld de krachten niet te versnipperen werd besloten zich aan te sluiten bij de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, welke vereeniging beslist neutraal is. Een huishoudelijk reglement werd opgemaakt, terwijl een bestuur werd gekozen bestaande uit de leden N. God fried, W. J. Langeveld, C. Eelman Pz., Mej G. Kopper allen te den Burg en H. Visser te Eierland. Ten einde de toetreding als lid financieel niet te bezwaarlijk te maken werd de minimum contributie bepaald op 50 cent. Besloten werd zooveel mogelijk propaganda voor de geheelonthouding te maken en zoo mogelijk nog in dit seizoen eene verga dering te houden op een der andere dorpen terwijl medegedeeld werd, dat door de heeren Bnrdet en Thijsse was beloofd, dat zij plan hadden alhier nog eens weder op te treden, in welk geval zij hoopten, dat de koude hen geen parten zou spelen door hen het benoodigde licht van de lantaarn te ontnemen. Gisteravond hield het Nut zijn 3e buitengewone vergadering in dit seizoen. Door den voorz werd de vergadering geopend met de mededeeling dat in Januari geen spreker van 't Nut was opgetreden, omdat de heer Dr. van der Meulen welke in die maand zou optreden bevreesd was wegens ijsgang niet des Zondags voor zijn gemeente te kunnen optreden, indien hij alhier Vrijdags optrad. Het bestuur had toen niet op zijn komst aangestaan, om lat juist op dien dag en den daaropvolgenden dag de heer Thijssen zou optreden Getracht was alsnog een spr. van het Hoofdbestuur te krijgen doch tevergeefs. Gelukkig dat de heer de Jongh bereid was bevonden weder alhier op te treden. De voorz dankt deze voor diens welwillendheid en twijfeld niet of ook nu zal deze zijn hoorderessen en hoorders weder een aangenamen avond weten te bezorgen. De heer de Jongh thans het woord verkrijgende begint met de mededeeling dat hij plan had gehad als onderwerp zijner lezing te nemen„Leven en werken van den humorist dr. Laurillard", doch dat hem den tijd had ontbroken eene lezing daarover samen te stellen. Toch wenscht spr. als eene hulde aan den schrijver voor dezen avond het leeuwenaandeel aan diens werken geven en geeft hij voor de pauze ten beeld een van de laatste schetsen van dr. Laurillard en wel„Beelden uit mjjn jongensjaren," of „Toen ik nog een kind was", waarin de schrijver in gedachten nog eens verwijld in het ouderlijk huis er, verschillende voorvallen uit zijn jeugd nog eens de revue laat passeeren. On getwijfeld zal menigeen er door zijn opgewekt ook zijo eigen jeugd nog eens te herdenken. Na de pauze gaf de begaafde spreker alsnog ten beste „Alles is betrekkelijk" eveneens van dr. Laurillard waarin duidelijk uitkomt hoe in werkelijkheid bij het oordeel der menschen alles „be trekkelijk" is en afhangt van tal van omstandigheden. Een tweede kortere pauze volgde. Na de pauze droeg spr. nog voor „Speechen en Toasten", iets van den spr. zelf als wij het wel begrepen. Deze voordracht vooral viel wel in den smaak van het publiek en het talent van den spr. kwam hier goed tot zijn recht. Gewezen werd er hoe menige speech of toast in 't water valt en hoe menigeen de gave mist een goede speech af te steken, eene gave, die zooals meermalen ook nu weder bleek door don spr. wel wordt bezeten en waarvan deze nog een bewijs gaf door een toast te slaan op de dames en op de heeren welke zoo trouw de vergade ringen van 't Nut bezochten. De voorz. sloot hierop de vergadering met een woord van dank aan den spr. en met een tot weerziens in de volgende vergadering waarin de heer Van der Meulen zou optreden en die zou worden gehouden 17 of 18 Maart a.s. Ben Hoorn, 15 Febr. Tot predikant der Doopsgezinde Ge meente alhier is beroepen de heer Bussemaker, proponent te Amsterdam. Ais diaken werd herkozen de heer W. Visser. Het bestuur der rederijkerskamer „Oefening kweekt Kunst" is in de ver gadering van Zaterdag 1.1. vastgesteld als volgt: A. du Porto voorz. C. Witte secr K. Kok, penningm. G. Schrama en A. Jonker, commissarissen van orde, terwijl de heer W. R van Douwe, zich op verzoek weer bereid verklaarde ook voor het volgend seizoen de regie op zich te nemen. Den heer Van Douwe boden de leden als blijk van waardeering zijner diensten een aardig cadeautje aan. Oosterend, 15 Febr. 't Was mooi, recht gezellig in de laatste vergadering, die „Nut en Genoe gen" j.l. Zaterdag in dit seizoen gehouden heeft. De heer L. J. Kikkert, van den Burg, trad als spreker op voor de volle zaal en gaf een eenig mooie leziDg met „Haar Keuze" van Christine Fris. Met diepe aandacht werd geluisterd naar het ernstige verhaal, waarin eene vrouw en moeder het tooneel verkiest boven haren man en hare kinderen, doch ten slotte weer het huiselijk leven hooger stelt. De spreker heeft eer van zijn werk en wordt gaarne met iets dergelijk schoons terugverwacht. Later gaf de heer Kikkert nog „Hoe Meneer Knop voor Beby zorgde", waarom hartelijk gelachen werd. Veel genoegen ook verschafte de heer D. Geus met zijn Monoloog en in gezel schap met Mej. E. Vlessing met de voordracht„Door liefde saamgebracht". Nog zong de heer D. Geus eenige cou pletten over: „De mannen zjjn toch beter dan de vrouwen" en met Mej- Geus-Geus „Daar mag je geen lantaarntje bij balen". L)it alles voldeed uitermate. Nadat de heer J. de Jongh op succesvolle wijze voorgedragen had „Nieuwjaarswenschen" sloot de voorz. met hartelijken dank aan allen en met een tot ziens de vergadering. Men ging evenwel neg lang niet naar huis. Een prettig, zeer een drachtig bal volgde. De heer J. C. Bakker maakte zich hierbij verdienstelijk met voor te dragen „de Brillejood" en „Een Bediende." Het laatste Nut was een mooi Nut. Gisteren heeft men met een ander vaartuig het in het jjs geraakte vaar tuigje T.X. 17 weten te bereiken. Men vond het op dezelfde plaats in onbe- schadigden toestand, en het mocht ge lukken het in vlot water en verder in veilige haven te brengen. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Januari ingelegd f 1185,80 terugbetaald f 223. Het laatst uitgegeven boekje was no. 339. Nog steeds het ijs. Te Amerongen zijn Zondagmiddag 3 meisjes, die op weg naar de Zondagschool zich waagden op het zwakke ijs, alle drie er door gezakt en verdronken. Nabij Deventer verdronken 2 kinderen van 15 en 12 jaar;— te Kloosterveen een 12-jarige knaapte Lobith een 9 jarig knaapje;— te Ommelanderwijk twee schoolgaande kinderen uit een gezin;— te EJens een 8 jarig knaapje. Moorddadige neigingen. Te Apeldoorn is Zaterdr g de 31-jarige bakker Scholten, terwijl hij met vrouw en kind te bed lag, vermoord. Tegen den knecht zijn ernstige vermoedens gerezen; deze is dan ook naar de gevan genis overgebracht. Te Amsterdam deed Zondagavond een jongmensch een moordaanslag met een scheermes, op zijn meisje; onmid dellijk daarna bracht hij zichzelve een messteek in den hals toe. Wolmarkt. De „Tel," meldt dat door eenige groote handelaren te Amsterdam pogingen in het werk zijn gesteld om aldaar een geregelde markt voor den wolhandel te vestigen. Een practischegemeenteraad. B. en W. van Zegwaard waren van oordeel, dat in die gemeente groote be hoefte bestond voor kamerbewoners om fatsoenlijk onder dak te komen, daar nu velen buiten de gemeente gaan wonen. Zij achtten het een gemeentebelang een zoodanige inrichting te hebben. De Raad dacht er ook zoo over en besloot een huis te doen bouwenvanwege de ge meente en dit in te richten voor pension. Wat een stier al teweeg brengt. Een stier, die per veewagen door den landbouwer Nieuwenhuis uit Wilp was getransporteerd naar de veelading van de S. S. te Deventer wist bij het uitladen los te komen Het dier rende de spoor lijn op in de richting van den Snippeling, vervolgd door een massa menschen. Twee treinen moesten stoppen. Nadat het dier zijn vlucht in de venen had voortgezet, werd het door een brigadier der marechaussee doodgeschoten. Een eigenaardige getuigenis. Verscheidene inwoners van zeker dorp nabij Rotterdam bespraken de eigen schappen van een vertrekkende pleeg zuster, die veel goeds deed, maar ook dikwijls zeer scherp kon zijn. Zij was een uitstekende vrouw, sprak de echtgenoote van den dominee. Zij was altijd te vinden in de huizen van armen en bedroefden. Inderdaad, zij was het zout der aarde. Zij was meer dan dat, merkte een dorpsbewoner op. Zij was evengoed de azijn, de peper en de mosterd. Zij was een compleet olie- en azijnstel van deugden. Pas op voor valsche bankbiljetten. Do Rotterdamsche justitie heeft een valsch bankbiljet van f 25 in handen gekregen, gemerkt G. G. O. No. 110, dat hoogst vermoedelijk van denzelfden maker afkomstig is als het in November 1908 voorgekomen valsche biljet van f 40 gemerkt N. C. No. 5355. De wijze van bewerking is geheel dezelfde. Ook bij dit valsche biljet van f 25 dat, ongelijk met verf besmeerd, een vuile, sterk van het echte biljet afwij kende, kleur heeft, terwijl de witte en bruine lijnen aan boven- en onderkant geheel mislukt, egaal van tint. Noodlottige drift. Te Rotterdam ging een deurwaarder met zijn getuigen naar het in de Voor haven liggende lichtorschip „Quatre Fréres", om ingevolge gerechtelijk vonnis, beslag op den inboedel van den schipper M. D. te leggen en hem mot zijn vrouw en vier kinderen van boord te zetten. De schipper, een driftig man, wond zich toen de deurwaarder aan boord kwam, zoo op, dat hjj plotseling in de kajuit ineenzakte en op de plaats doodbleef. Zijn vrouw en kinderen blijven in zeer behoeftige omstandigheden achter. Verre van vrijzinnig Onder het opschrift „Vrijzinnige ver draagzaamheid I" meldt men aan „De Ned." „In een ten deele rechtzinnige gemeente in Friesland heeft de moderne kerkeraad besloten, een hem toebehoo- rende boerderjj, op welk een rechtzinnige boer ongeveer 30 jaar gewoond heeft, niet langer voor dezen disponibel te stellen, zoodat de man op hoogen leeftijd genoodzaakt is, de plaats, waar zooveel

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2