N° 2234, Donderdag 25 Februari 1909. 22ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Bdrg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct-s. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBükg op Texel. INVORDER [NG 'S KIJKS DIKECTE DEL 1ST1XGEK. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren nos. 12 len 14 der P9rsoneele belasting over het dien Maar 1908 invorderbaar verklaard op den 18 Feb: 1909 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voói komende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 20 Februari 1909. De Burgemeester voornoemd, IIIDDINGH. 13- 30 Febr. De publieke belangstelling was in de afgeloopen week inzonderheid gewijd aan het geruchtmakende buitengewone Congres van de S. D. A. P., dat zooals men weet te Deventer gehouden werd. 't Is een by uit stek rumoerig Congres geweeit ook waarop over en weer heel wat onparlementaire scheldwoorden gewisseld zija. Onze lezers herinneren zich de aanleiding tot dezen buitengewonen partijdag. Het wat al te fel optreden van een drietal Marxistische partijgenooten in hun orgaan de Tribune, inzonderheid tegen de redevoering van den heer Troelstra over de werkeloosheid in de Tweede Kamer gehouden, had de vlam der vijandschap hoog doen oplaaien. Troelstra diende in het Volk van een niet malsche repliek en het Partijbestuur werd voor de vraag gesteld wat het met de drie balstu rige redacteurs der Tribune moest aan vangen. Troc-lstra eischte dat de heele partij zich over het optreden dezer Marxisten zou uitspreken, het Partijbestuur daarentegen trachtte de zaak wat te sussen en olie op de golvjn te gooien, maar het slot was dat een referendum werd uitgeschreven om de kwestie op een apart congres uit te vechten. Het moest met dat brutale optreden der Marxisten maar eens uit wezen. Intusschen liet het partijbestuur evenwel niets onbe proefd om de minder felle Marxisten van de dwalingen huns weg te bekeeren en zoo werd aan dezen de toezegging gedaan dat ze hun Marxistische denkbeelden zouden kunnen blijven openbaren in de partij door middel van een bijblad van het partyorgaan, waaraan echter uitdrukkelijk de eisch ver bonden werd dat dan de Tribune voor goed zou verdwijnen. Iets wat de redacteurs daarvan onmiddellijk daarop even beslist van de hand wezen. Door het partijbestuur werd nu aan het congres een drietal voorstellen aangeboden, n. 1.: a. De party geve een weekblad uit onder redactie van de partijgenooten Roland Holst en Wibaut. Dit weekblad zal als bijblad worden verbonden aan „Het Volk." De re dacteuren oefenen hun functie uit in ge regeld overleg met de redacteuren van „Het Volle" en zy hebben daartoe, ton einde met „Het Volk" een goed geheel te vormen, ook recht van medespreken inzake den inhoud van hot dagblad; b. Het Congres spreke als zijn besliste meening uit, dat het bovenstaande besluit tot gevolg behoort te hebben de opheffing van do „Tribune;" c. Indiou de partygenooten, die „Do Tribune" uitgeven, niet tot die opheffing bereid zijn, spreke het Congres als zijn meening uit, dat deze partijgenooten, de heeien Wijnkoop, Ccton en van Ravesteijn van het lidmaatschap vervallen moeten worden verklaard. Lang, breed en hartstochtelijk is over deze voorstellen gedebatteerd en meermalen ging het hard tegen hard. Toch was de uitslag dat ze met groote meerderheid werden aangenomen. Wat de gevolgen van dit besluit zullen zijn is nog niet te overzien. Enkele bekende voormannen w. o. Mr. Mendels namen op staande voet hun ontslag als leden der partij en hun voorbeeld is door menigeen gevolgd of zal nog gevolgd worden. Waar schijnlijk dat er nu een partij van onver- valschte Marxisten wordt gesticht, doch dat deze veel toekomst zal hebben moet wel betwijfeld worden. De revisionisten, de socialisten van den practischen kant, die terwille van de tactiek de Marxistische beginselen op zij schuiven, zullen door hun practisch optreden, door te nemen wat er voor de arbeiders te krygen is, ongetwijfeld een succesvollen arbeid hebben ofschoon evenwel de op het partijcongres aan den dag getreden onjuistheid van het beweren dat de S. D. A. P. de partij der hoog geroemde vrijheid is, in den eersten tijd niet bevorderlijk zal zijn voor den bloei der partij. —o—o—o— Koning Eduard, nog nauwelijks bekomen van zijn visite aan neef Wilhelm in het gastvrije prettige Berlijn, heeft in de afge- lcopen week, met de gebruikelijke praal en plechtigheid, het Engelsche parlement met een troonrede geopend. We kunnen hier den inhoud van dit lijvig Staatsstuk niet weergeven en volstaan er mee enkel mede te deelen dat hij niet in alle opzichten in het land bevrediging heeft gewekt. Er waren er die stellig hadden verwacht dat de regeering eindelijk eens voor den dag was gekomen met plannen om het belemmerend optreden van het Hoogerhuis te fnuiken. Doch ze werden teleurgesteld, want de troonrede kondigde dergelijke plannen niet aan. Toch schijnt de regee ring zich op een mogelijk scherp conflict te willen voorbereiden, want hoofdzakelijk werden financieelo wetsontwerpen aange kondigd. Voor deze geldt n. 1. niet voor het Hoogerhuis het recht van amendement en wordt het enkel voor de keuze gesteld zo aan te nemen of te verwerpen. Gebeurt dit laatste dan is er geen andere weg dan het Lagerhuis te ontbinden en moeten de kiezers uitspraak doen over de beslissing van de Lords. Ook de clausule over de werkeloosheid heeft niet overal bevrediging gewekt. Velen hadden verwacht, dat de regeering nu eens met definitieve plannen voor den dag zou zijn gekomen om dit vraagstuk op te lossen, doch dit gebeurde niet en do regeering maakte er zich mee af door mede te deelen dat ze het werkloozen rapport der parlements-commissie mot belangstelling afwacht. Ook de kiesrechtdames zyn er niet best af gekomen, waut d6 regeering heeft zich niet de moeite willen geven een paar woorden aan de wenschen en eischen der amazonen te wij den wat natuurlyk weer heel wat demonstra ties dezer strijdlustige dames ten gevolge zal hebben. De vijandelijkheden zijn zelfs reeds begonnen en een aantal der vurigste strij- deresson die wat al te veel speotakel maken voor het huis van den minister-president moesten al achter de tralies worden gebracht. Ter gelegenheid van de opening van het parlement hadden de dames anders nog wel een heel origineel plan ontworpen om hdn eischen „boven alle andere" te laten hooren. Met een luchtschip wilden ze n.l. boven het parlementsgebouw manoeuvree ren, doch meneer de Wind scheen ook al de dames niet genegen, want hij voerde het reclame schip juist den andéren kant uit. Van het overige deel der Troonrede stippen we nog ten slotte even aan, dat de Koning met bijzondere ingenomenheid gewaagde van zijn bezoek aan Berlijn, van welk bezoek hij goede vruchten verwachtte voor het behoud van den vrede. —o—o—o— Uit het donkere Czarenrijk kwam in de afgeloopen week weer eens een bericht dat dienen kan als bewijs voor de verdorvenheid van het regeeringsstelsel. Naar luid der berichten n.l. wordt Graaf Witte, de gewezen minister-president ver dacht van hoogverraad. Hij moet tijdens zijn ministerschap met de revolutionairen in verbinding hebben gestaan en natuurlijk niet voor de aardigheid, doch om eigen voordeel en om de grondslagen van het rijk te vernietigen. Door de reactionairen die er in het rijk van „Vadertje" de lakens uitdeelen werd hij voor een geheime recht' bank gedaagd, maar toen hij verklaarde in het openbaar zijn onschuld te zullen be wijzen, zoo spoedig mogelijk buiten vervol ging gesteld. Stellig niet, omdat de reac tionairen van zijn onschuld overtuigd waren, maar ongetwijfeld omdat zij vreesden dat er bij de openbare behandeling wel eens dingen aan het licht konden komen die het licht niet kunnen verdragen en die geenszins in het voordeel der reactionaire overheden zouden zyn. Hoe diep moet het verderf toch al zijn doorgedrongen in het land dat in den laatsten tijd nog wel aanspraak wil maken op gelijkheid met Westelijker Staten, als dergelijke diDgen mogelijk zijn. —o—o—o— Turkije heeft een week van ministerieele moeielijkheden achter den rug. Vrij plot seling heeft het rijk van den „Heer der Geloovigen" een nieuw ministerie gekregen. Zooals men weet werd het rijk sedert de kortstondige, kalm verloopen revolutie, bestuurd door een kabinet, onder leiding van den groot-vizier Kaimil-pasja, een man die in den dienst van den Sultan vergrijsd is geworden en ook in den tijd dat het absolutisme nog zegevierde in het Turksche rijk een man van beteekenis was. 't Is te begrijpen dat hij nooit recht het volle vertrouwen van de hervormingspartij der jong Tuiken deelachtig was en tevens dat hij alleen noodgedwongen zich naar het Comité voor Eenheid en Vooruitgang dat in Turkije sedert de omwenteling de lakens uitdeelt, schikte. Dat juk schijnt hem ten slotte toch te knellend te zyn geworden en waarschijnlijk gedachtig aan de glorie van de dagen van ouds deed hij een forsche greep naar zijn vrijheid. Onder beschul diging dat ze deel uitmaakten van een complot gesmeed door het Comité boven genoemd, joeg hij twee der leden van zijn kabinet, de ministers van oorlog en marine naar huis. De zet was niet zoo kwaad bedacht doch mislukte geheel, want niet alleen dat de beide betrokken ministers tegen hun ontslag protesteerden, ook het parlement was er verre van tevreden mede. Wel had Kaimel-pasja een offlcieele bekend making gepubliceerd, waarin hy den volke mede deelde dat hij het complot verijdeld had dat ten doel had den sultan to ont- troonen, maar het Comité voor Eenheid en Vooruitgang liet onmiddelijk bekend maken dat de grootvizier onwaarheid sprak en den leugen alleen maar aangegrepen had om de partij der hervorming voor goed te vernietigen. Het hervormingsgezinde parlement schonk geloof aan deze laatste lezing en nam een motie van wantrouwen aan tegen den grootvizier met verzoek aan den Sultan hem door een anderen eerste-minister te vervangen. Kaimil-pasja heeft dat besluit niet afgewacht maar zond zijn ontslagaanvrage in en de sultan be lastte Hussin Hilmi-pasja met de vorming van een nieuw Kabinet. Dat heeft reeds plaats gehad 't gaat in Turkije blykbaar heel wat gauwer en gemakkelijker dan bij ons in den regel en Kaimil-pasja is tot het ambteloos burgerschap gedoemd. Zijn staatsgreep is een misse greep geweest. Hij heeft zich in de invloed der hervor mingspartij in het Turksche rijk vergist. TEXEL, 24 FEBRUARI 1909. Inlijving lotelingen. De inlijving van de voor den dienst bij de militie aangewezen lotelingen der lichting 1909, die in het tijdvak van 1 15 Maart ter volledige oefening moeten worden ingelijfd, alsmede van de lote lingen die komen ter vervanging van de vorige lichtiDg, is bepaald voor deze gemeente op Vrijdag 5 Maart te Helder. Voor de aanbesteding van de ge lijkmaking van den weg Oudeschild Waal, Zaterdagmiddag door B. en W. gekoudeD, waren ingekomen 6 biljetten en wel van Perceel I. II D. Boon e.a, 6 ct. 17 ct. J. Schagen 47i J. Spigt 47i 157< Jb. Witte 11 167« J. Wegman 57< 12 K. Bakker 87» Alles per strekkende meter. Aan deze inschrijvers werd het werk gegund. Maandag werd eveneens door B. en W. aanbesteed de levering der voor deze weg benoodigde brik. Ingeschreven was hiervoor door de heeren A. J. Bruin en K. P. Duinker voor 2,916 per M3 in massa en door den heer Jn. Jac. Rab voor perc. 2 voor f 3,19 en voor perc. 4 voor 2,98 per M3. De levering werd aan de beide eerst- genoemden gegund. Voor het vervoer dier brik waren 7 biljetten ingekomen. De inschrijving had plaats in perceelen en per M3, per ceel 1 ligt bij de haven. Ingeschreven was door perc. I II in IV V Jac. Witte Jz. 35 72 98 154 158 A. Former e.a. 35* 48* 60* 78 98 C. Zegel 45 55 65 75* 85* W. D. Bakker 45 60 75 93 1,15 C. Jz. Bas 47 63 80 95 1,10 Jn. Sz. Boon 50 65 70 90 1,13 en H. Keesom voor gemiddeld f 0,89. Aan deze inschrijvers werd het werk gegund. De oude kous. Te Heisfeld bij Nieuwe Schans (Gron.) overleed een hoogbejaarde vrouw, die als zeer arm en behoeftig bekend stond. Bij baar overlijden vonden baar twee kinderen, beiden gehuwde arbeiders, in een oude kast aan baar geld een bedrag van ongeveer f 13,000. Een niet onaardig buitenkansje. Als 't nu maar waar is 1 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1