Buitenland. Gemeenteraad van Texel. Oudeschücl, 23 Febr. Schreven wij de voorgaande week, dat het niet gelukt was het blad van de vin, dat in of nabij de vaargeul bij den havenmond lag op op te visscben, thans kunnen wij mede deelen, dat ook de pogingen om het onder het zand te spuiten mislukt zijn. Het radicaalste middel zal voorzeker wel zijn, dat een duiker het van den bodem der zee fyaalt, wat niet veel moeite zal eischen, daal de plaats waar het ligt met zekerheid bekend is. Naar men ons mededeelt heeft Ds. Engelkes van Kolhorn voor het beroep naar de Hervormde Gemeente alhier, bedaDkt. Waal22 Febr. De laatste bijeenkomst in dit seizoen van Nut en Genoegen Zaterdagavond in „de Bellevue" gehouden, heeft zich gekenmerkt door opgewektheid en vroo- lijkheid. De zaal was geheel gevuld met leden, dames en verdere belangstellenden. Geen lezing werd er gehouden; geene bijdragen werden geleverd. Een lief tooneelspel „Hun kind" een vroolijk blijspel„Daar is Mijnheer" en nog drie voordrachten werden ten beste gegeven. De dames en heeren, die een rol vervulden, deden dit met ambitie en opgewektheid en zeer zeker tot groote tevredenheid van het talrijk publiek. Na elk bedrijf en na elke voordracht werd luide geapplaudis seerd. Meer dan verdiend was 't woord van den voorz. toen hij allen, die hadden meegewerkt, namens het bestuur daar voor hartelijk dank zei en openlijk hulde bracht. Een gezellig bal volgde en men scheidde eerst laat met een tot weerziens in het volgend seizoen. Vlieland. In 't logement Cupido werd Donderdag 18 Februari een laatste bijeenkomst in dezen winter gehouden van de leden der Volksbibliotheek. Het publiek was niet zeer talrijk. Nadat door den heer Schaafsma de aanwezigen waren begroet, trad als spreker de heer Donia op. Genoemde heer was zoo welwillend de beurt van den heer Kansel, die te kennen had gegeven verhinderd te zijn, waar te nemen. Spr. had zeer veel succes met de voor dracht van Oukel Brasig's avonturen, de humor van Fritz Keuter deed het weer eens uitstekend. Zooals uit het hartelijk applaus bleek, had deze lezing het publiek uitstekend vermaakt en geboeid. Na de pauze waren de heeren J. C. Dekker en G. Schaafsma aan het woord. Een avond van „Nut en Genoegen" zonder iets van de Sinclair kunnen we ons niet meer denken. Daar kan niet genoeg gelachen worden om de geestig heid van dezen auteur. „Mixed Pickels en Pandoerenpot" werkten tot het ge noegen van de aanwezigen mee, daverend handgeklap beloonde de heeren Dekker en Schaafsma. Met een wcord van dank aan de sprekers sloot de voorzitter de verga dering. Door velen werd nog eeoigen tijd van de gelegenheid tot dansen gebruik gemaakt. 22 Febr. De heer J. J. Zeylemaker herdacht dezer dagen dat hij 25 jaar lid der plaatselijke Reddingscommissie was geweest. Door het Hoofdbestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschapi: ij werd den jubelaris een gouden medaille geschonken. Faillissement en kiesrecht. Een belangrijke beslissing. Uit een missive van den Minister van Justitie van 13 Februari 1909, waarbij aan de burgemeesters is toegezonden de gewaarmerkte opgaaf, bedoeld in art 22 der kieswet, blijkt, dat de Minister, in afwijking van hetgeen tot nog toe als de olficieele interpretatie gold, den failliet niet uitgesloten acht van het kiesrecht. De Minister schrijft: „Ik merk hierbij op, dat deze opgaaf alleen bevat de namen van hen, die onder curateele zijn gesteld en aan wie bij rechtelijk gewijsde het kiesrecht is ontzegd, doch niet van hen, die in staat van faillissement verkeeren, daar deze volgens het oordeel der Regeering niet het beheer of de beschikking van hun vermogen hebbeD verloren." Hieruit volgt, zou men meenen, dat zij, die om deze reden van de kiezeislijst werden afgevoerd, zulks is geschied ten onrechteen dezen alzoo alsnog op de kiezerslijst moeten worden gebracht. Een goede claad, die herstel bracht. Zondag 7 Februari verloor de sleeper Berend Fikse te Kampen zijn eenig paard aan koliek. Met de gewone bereidvaar digheid togen een viertal buren aan het werk en wisten in vrijen tijd bij ver schillende medelijdende inwoners ruim f 264 bijeen te verzamelen, om daarvoor weder een paard te koopen. Fikse, die van verdriet half ziek en niet in staat tot werken was, is bij dat heuglijk nieuws geheel opgefleurd. Een ijverige postbode. De feestelijkheid ter gelegenheid van de jaarmarkt had te Laren nog een eigenaardig slot (naar de bladen weten te vertellen), waarbij een waarnemende postbode zich door grooten dienstijver onderscheidde. De man werd namelijk wegens baldadigheid in het cachot gezet en zooals dat meer gebeurd onder protest, hier echter voornamelijk, omdat hij 's morgens vroeg weer voor den post dienst op 't pad moest. Daar goede raad duur was heeft hij besloten zich een uitweg te banen en heeft hij den muur boven een kozijn los weten te werken en uit te breken. Door de ontstane opening wist hij te ontsnap pen en toen de veldwachter hem 's mor gens uit zijn kerker wilde verlossen was de vogel gevlogen en was hy allang weer druk bezig met 't bezorgen van brieven en couranten, ook zelfs bij den veldwachter aan huis. Wat dienstijver al niet vermag. Oorlog in de lucht. De firma Krupp heeft al een kanon voor de vervolging van luchtschepen uitgedacht. Het is een stuk van 6.5 cM. dat aan een projectiel van 4 KG. een aanvaDgssnelheid van 620 M. verleent en een loodrechte hoogte van ongeveer 5500 M. bereikt. De mond van het kanon wijst recht de hoogte in. Bij een toekomstige oorlog zal het niet vechtende publiek er dus op bedacht moeten zijn dat er op een gegeven oogenblik stukken en brokken van vernielde luchtschepen en flarden van gesneuvelde luchtsoldaten komen neervallen. Dat kan gevaarlijk worden. Een merkwaardige grafrede. Dat iemand zijn eigen grafrede houdt, komt niet iederen dag voor. Het is gebeurd in Evansville, in den staat Indiana, V. St., bij de begrafenis van een invloedrijken minister var. dien Staat. In overeenstemming met zijn laatsten wil, was de grafrede er een, welko hijzelf had opgesteld, en door hem in een gramoloon was uitgesproken De groote menigte, ,die rondom het graf stond geschaard, luisterde met aandacht naar de gramofoon, welke zeer getrouw de welbekende stem van den doode weergaf. 't Is wel... Amerikaansch Lach-les. Voor menschen, die veel geld uit te geven en niets nuttigs te doen hebben, heeft de tenor Noel Flimming te Milaan een lachschool opgericht. Hij beweert, dat maar heel weinig menschen naar eisch weten te lachende meesten lachen, zonder acht te slaan op de uitwerking, die hun lachen op de personen in hun gezelschap heeftzonder te letten op de eeuwige wetten der harmonie. Flim- ming's cursus in „'t harmonische lachen" omvat tien lessen wie die lessen heeft gevolgd, zal, naar bij verzekert, met muzikale schoonheid kunnen lachen. Is het niet om te lacben, zönder muzikale schoonheid, mddr smakelijk Zaterdag 20 Febr. 1909, voorm. hall 11. []o—o[] Voorz. de beer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Dijt, Over, Keesom, Koning, Bakker, Mets, Lap, Dikkers, Larigeveld en Zijm. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering, de eerste in dit jaar, houdt de voorz. de gewone nieuwjaarsspeech. Hierin wordt in de eerste plaats herinnerd aan de blijde, heugelijke tijding welke is verspreid, n.l. dat de hoop mag worden gekoesterd dat aan de aloude oranje-stam weder een nieuwe loot zou ontspruiten. Verder zegt spr. dat 1908 voor Texel in menig opzicht een goed jaar mocht worden genoemd, rampen van bijzondere beteekenis bleven Texel gespaard, de markten werden druk bezocht, jammer echter waren de prijzen der lammeren wat laag. Een onvergetelijke gebeurtenis vond spr. de gehouden tentoonstelling welke beslist goed ge slaagd mag beeten en waarmede Texel eer heeft ingelegd. Te betreuren was het dat het weder de (iuancieele uitslag minder gunstig deed zijn, terwijl het ook ongetwijfeld velen zal hebben teruggehouden naar Texel te komen om met dit sehoone eiland en zijn producten nader kennis te maken. Een feit evenzeer van zeer groote beteekenis en zeker alleszins der vermelding waard, was de komst op -I Aug. van de eigen boot van Texels Eigen Stoombootonderneming. Spr. brengt een woord van hulde aan de mannen, die het zoover hebben weten te brengen. Met een enkel woord stipt spr. nog aan het aftreden als Wethouder van den heer Dikkers en het in diens plaats als zoodanig treden van den heer Over. Van hetgeen door den raad werd verricht, wordt o a. genoemd de regeling der jaarwedden van de onderwijzers, het besluit tot verbetering der wegen als Kooger- en Hoornderweg, benevens tot bestrating van de Koog, verder het besluit tot beharding weg Waal-Haven, waarvan de aanbesteding weldra zal plaats hebben en omtrent de slooping van het oude- en daarstelling van een nieuw gebouw voor gesticht van Weldadigheid. De financieele toestand der gemeente wordt minder rooskleurig genoemd. Spr. eindigt zijn toespraak met een gelukwensch aan allen en met het uitspreken van de hoop, dat evenals van 1908 ook van 1909 zou kunnen worden gezegd, dat het een goed jaar voor Texel was. Onmiddelijk na de toespraak deelt spr. mede, dat was ingekomen van de heeren Aug. C. Keijser en C. van Heerwaarden en Mej. A. Visser-Bruin het bericht, dat zij hunne benoeming respectie velijk tot regenten en regentesse van't algemeen Weeshuis aannemen. Idem van de heeren J.C. Visser en P.J. Witte van hunne benoeming tot regent algemeen Arm bestuur van H.H, Ged. Staten de goedkeuring van het aangaan eener geldleening van f 2000 (aandeel waarborgfonds Tentoonstelling) id. id. goedkeuring begrooting 1909. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim, dat volgens mededeeling van den voorz. absoluut niets bijzonders bevat een nummer van het Prov. blad, waaruit blijkt dat de jaarwedde van den gemeente-ontvanger, ondanks het besluit van den raad, om dit niet te doen, door H.H. Ged. Staten is gebracht van f 600 op f 700 een verzoek van P. Buijs te Cccksdorp, om het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat er weder een vroedvrouw te Cocksdorp woonachtig is, omdat de tegenwoordige toestand volgens adres sant onthouabaar is. Eene verbetering zou het reeds volgens adressant zijn, indien in geval zulks nondig was, gratis kon worden getelefoneerd er voor. Als zijnde ongezegeld wordt besloten het adres ter zijde te leggen. Nog was ingekomen een schryven van't bestuur der Ambachtsschool te Helder, waarin dank wordt betuigd voor den toegezegden steun, en wordt medegedeeld dat zal worden gezorgd voor opgave van de namen der leerlingen na afloop van elke jaaroursus. de goedkeuring van het besluit van den raad om het totaal bedrag, dat hoogstens voor H. O. mag worden geheven te brengen van 18000 op 19000 en van een later besluit om dit te brengen op f 20000. een wijziging der begrooting Weeshuis 1908. Deze wijziging moest geschieden omdat tusscben- tijds een groot bedrag als hypotheek was afgelost, terwijl verder de post onderhoud gebouwen en landerijen veel hooger was dan was geraamd. Tot onderzoek wordt deze wijziging in de begrooting gesteld in handen van eene commissie bestaande uit de heeren Mets, Zijm, en Lap. Eerstgenoemde als voorzitter. 2 Verzoek F. Heeroma om eerooi ontslag als hoofd der school te de Koog. Overeenkomstig bet voorstel van den Voorz. wordt dit op de meest eervolle wijze verleend met ingang van 1 Mei a.s. 3 Voorstel tot opheffing uan den borg tocht uan den,ouerleden gem.-onto. Thans nu de gemeenterekening over 1907 i8 goedgekeurd kan er geen bezwaar met r bestaan de borgtocht van den overleden gemeente-ont vanger op te heffen, zoodat daartoe dan ook wordt bestoteD. 4 Voorstel formatie stembureaux. De Voorz. zegt dat er nagenjeg geene verande ring in is gekomen uitgezonderd van dat te Cocksdorp waarin eene kleine wijziging plaats had. Er was n.l. aan toegevoegd als plaatsvervangend lid de heer J. Reuvers. Be heer Langeveld herinnert de Voorz. eraan dat de notulen der vorige vergadering nog niet werden gelezen. De heer Mets zou wenscben dat er nog een stemdistrict werd bijgevoegd cd wel aan de Waal. Spr. herinnert daarbij, dat indertijd daarom door belanghebbenden op dat dorp gevraagd werd,dat dit toen met het oog op de kosten enz. werd afgewezen. Het aantal kiezers is naar spr. meent wel met 200 vermeerderd, terwijl de kosten zeer geringzijn. Aangezien de verkiezingen gewoonlijk in den druksten tijd vallen voor den boerenstand, kan door menig kiezer moeilijk zooveel tijd worden gemist, om naar den Burg te gaan. De Voorz, vraagt den heer Mets nadere toe lichting omtrent de toename met 200 kiezers, waarop deze repliceert, dat hjj bedoelt sedert deze kieswet in werking is. De heer Koning steunt het voorstel Mets, terwijl de heer Dikkers het ook wel wenscbelijk acht, doch eerst een onderzoek naar de kosten wcnscht te zien ingesteld. De heer Over vraagt of dan de Koog niet met evenveel recht aanspraak kan maken op een stembureau, hetgeen door den heer Mi ts wordt betwijfeld .omdat daar weinig kiezers zijn en boven dien de Koog niet in 't midden van 't land ligt, terwijl verder ook nog door belanghebbenden te Wnal er vroeger om werd gevraagd. De Voorz. belooft dat er een onderzoek nanr zal worden ingesteld. Door den heer Zijm wordt alsnog voorgesteld voor het stembureau te Oudcsohild nog een plaatsvervangend lid te benoemen omdat het plaatsvervangend lid H. Uin buiten Oudcschild woonachtig is. Op diens voorstel wordt er nu aan toegevoegd de heer P. de Waard. De secretaris leest thans de notulen, en deze worden onveranderd goedgekeurd. Hierop komt aan orde punt 5 der agenda 5 Voorsfel inzake de grensregeling uan het Mienterglop. Dit was maar een maatregel van orde, Op enkele plaatsen zou, wanneer de weg door het Mienterglop werd behard een deeltje grond aan den Staat behoorende moeten worden behard, waardoor dan door de gemeente Staatsgrond zou worden behard. De zaak zal nu zoo worden geregeld, dat die stukjes grond gemeente-eigendom zullen worden en de Staat de kosten van overdracht enz. draagt. 6 Verzoek tot uerbetering uan de Schild- sloot. Ingekomen was een adres van de verecniging n Dorpsbelang" en een adhaesie-adres van het bestuur der Schippers- en VisschersboDd beide te Oudeschild. In eerstgenoemd adres wordt er op gewezen dat sedert 1896 het beheer der Weezenputten en der Schildsloot in banden Is van wDorpsbelang/r, dat in dat jaar de Schildsloot dringend verbe tering eischte en er toen f1200 aan was verwerkt, welk bedrag binnen 5 jaar weer was afgelost. Gedurende de laatste 2 jaar is de toestand dier sloot weder van dien aard geworden, dat weder buitengewone maatregelen noodigzijn. De visscherij liep echter gedurende de laatste jaien niet mee en om thans evenals in 1896 te handelen acht het bestuui onmogelijk. Nadat eerst met B en W een conferentie was gehouden, werd aangeklopt bij bet bestuur der 30 Gem. Polders met het verzoek de sloot te doen uitdiepen op 1.60 M. Dit verzoek werd toen afgewezen. Ten einde raad wordt bij den gemeenteraad aangeklopt om hulp in den nood hetzij door verbetering der Schildsloot hetzij door het aan leggen van een buizenleiding van de putten naar het dorp. In het adhaesieadres der Schippers- en Visscbers- bond wordt gewezen op het groote belaDg welke de schipperij enz. er bij heeft. Naar aanleiding van dit adres is een uitgebreid onderzoek noodig, B en W zijn daarmede nog niet gereed en het adres wordt naar hun college gerenvoyeerd om preeadvies. 7 Adres F. Dekker inzake hef maken uan een hauen nabij Oost. In dat adres wordt de aan te leggen steiger achter Dost ondoelmatig genoemd en een haven aldaar meer afdoende. Adressant is bereid een twintigste deel der kosten van aanleg te dragen en noemt als een der voordeelen der haven de goede gelegenheid, welke de visscbers dan ver krijgen mosselen en zeesterren aan te voeren voor meststof. De Voorz. stelt voor het voor kennisgeving aan te nemen. De heer Bakker merkt op, dat het zeker wel niet in 't plan zal liggen een steiger en haven beide te maken en meent dat nu men met de steiger is begonnen eerst dit plan moet worden afgehandeld. De heer Mets vindt het wel wat erg het adres gewoon ter zijde te leggen, spr. wenscht het lijdelijk aan te houden totdat meer bekend is omtrent het plan van den steiger, terwijl de heer Keesom opmerkt dat er dient te worden onderzocht of er een baven kan worden gemaakt, spr. rekent dat de kosten aan adressant wel eens niet mee konden vallen. Besloten wordt daarop tot aanhouding van het adres. 8 Benoeming onderwijzeres in uak k bij het herhalingsondertuijs te /A.-Eierland. Met algem. stemmen wordt daarvoor benoemd Mej. B. W. C. Tabeling, thans reeds tijdelijk als zoodanig werkzaam. 9 Voorstel tot aankoop uan den onder grond uan de school te Zuid-Eierland. Voor dit stukje grond ongeveer 10 are groot, werd tot 1 Januari j 1. als erfpacht betaald f 25 in 't jaar. Op dien datum was de erfpacht afgeloopen. Het was nu te kocp in eens voor f 250. Do heer Bakker vindt het bedrag zeer hoog en meent dat er wel iets af zal zijn te krijgen, uit het antwoord van den Voorz. blykt echter, dat door den eigenaar eerst veel meer werd gevraagd en B en W het nu eindelijk tot dit bedrag verlaagd hadden gekregen. In het belang van de gemeente is het, den grond aan te koopen omdat bij eventueele verkoop der gebouwen op den grond deze enorm minder zullen opbrengen als ze voor afbraak moeten worden verkocht. De eventueel te bouwen school en onderwijzerswoning wenscht men aan de andere zijde van den weg te plaatsen, de oude gebouwen zijn wel te ver knopen. Met algemeene stemmen wordt na de toelichting besloten tot aankoop van den grond. 10 Voorstel tot het bouwen uan een wasch- boet enz. bij het Gest. u. Weldadigheid. Dooi het Alg. Armbestuur wordt voor liet gesticht van Weldadigheid vergunning verzocht tot aanleg van gasleiding, wnarvan do kosten zullen worden bestreden uit de post onvoorziene uitgaven en verder om in het gebouw alsnog te doen maken eenige kasten, waarin de ver pleegden hun kleederen als anderszins zullen kunnen bergen en bij het gebouw een zoogc- naamden waschboet. De Voorz. zegt, dat B en W de zaak hebben onderzocht en oe waschboet en de knston nood zakelijk achten. B en W stellen daarom voor te besluiten tot het maken der kasten on tot het bouwen van een waschboet, passende by het nette hoofdgebouw. Werd vroeger de wasch in de keuken gedaan, een danrvoor minder geschikt lokaal, thans in het nieuwe gebouw is de keuken daarvoor zeker in 't gohccl de plaats niet vooral ook als men bedenkt dat er b'ynn iederen dag moet worden gewasschcn. Ofschoon er belangryko kosten mede gepaard gaan, hebben B en W toch tegen den aanleg van gasleiding geen bezwaar. Volgons raming van den gemconte-opzichter zullen do kosten voor het maken der kasten ongeveer f 50 en die voor den bouw wnschboct ongeveer f 550 bedragen. B W stellen voor dit werk dan op te dragen aan den aannemer van hot gebouw als bijwerk, zooals dit gewoonlijk plaats heeft. De heer Zjjm vindt het billyk. dat het aan

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2