IV0. 2236, Donderdag 4 Maart 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. llit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco fier post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Jaarlijksche toelating van nieuwe leer lingen op de O. L. Scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, clie op dien datum den leef tijd van 5 jaren en zes maanden hebben be reikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a.s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van hel vaccinatie bewijs. De leerlingen, die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden moeten op 1 April a.s. het vijfde of een hooger leerjaar van eene school voor gewoon lager onderwijs met vrucht hebben duorloopen, hetgeen zal moeten blijken door over legging van een desbetreffende verklaring van het hoofd der lagere school waar de leerling onderwijs genoot. Texel den 2 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 20—27 Febr. Vroeg in de vorige week de partij der sociaal democratische, arbeiders door het rumoerige Deventer congres onze aandacht, in de afgeloopen week was het de groote vereenigiDg van Christelijke arbeiders het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimo nium'1 die onze aandacht lot zich trok. Te Amsterdam werd n. 1. de 28e jaarlijksche algemeene vergadering gehouden en het kan gezegd in volkomen eenstemmigheid. Onze ruimte laat niet toe hier yitvoerig verslag te geven van alles wat er op deze vergadering besproken en besloten werd, doch we wenschen niet onvermeld te laten, dat door den bond, met het oog op de komende Kamerverkiezingen, een verkie zingsprogramma werd samengesteld dat gezonden zal worden aan de centrale comités der anti-revolutionaire en Christ.-historische partij en voorts aan alle kiesvereenigingen bij een der beide partijen aangesloten en aan de leden der Staten Generaal. In bedoeld verkiezingsprogramma spreekt Patrimonium als z\jne overtuiging uit, dat met de volgende punten van sociale wet- ge ving bij de a.s. verkiezing ernstig rekening behoort te worden gehouden, opdat met name de telkens teleurgestelde hoop op de totstandkoming van wettelijke maatregelen tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom, spoedig vervuld worde. Bedoelde punten zjjn 1. Patrimonium viaagt dat de veizekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, ongevallen, invaliditeit en ouderdom door de wet worde geregeld, met dien verstande dat de verzekering den geheelen arbeiders stand omvat dat bij de regeling der verzekering zooveel mogelijk op modewerking der betrokkenen worde gerekend dat de regeering niet alleen bij de wet tot verzekering verplichte, maar deze ook door financieele steun mogelijk make en dat tot zoolang wettelijke verzekering der ouden van dagen nog niet ten goede kan komen, tydelijke maatregelen genomen worden om in hun verzorging te voorzien. 2. Ter bescherming van onzen natioualen arbeid vraagt Patrimonium zoodanige be schermende bepalingen, dat de Nederland- sche industrie aan de buitenlandsche het hoofd kan bieden. 3. Ter bevordering van de Zondagsrust vraagt Patrimonium herziening van de Zondagswet, opdat alle niet noodzakelijke arbeid op Zondag worde geweerd 4. Ter wille van de volkshuisvesting en de belangen van den landarbeider, vraagt Patrimonium uitbreiding van bet onteige- ningsrecht ter verkrijging van grond door de gemeenten in erfpacht te geven. 5. Patrimonium vraagt een zoodanige uitbreiding van het kiesrecht, dat het ver leend worde aan gezinshoofden en daarmee gelijkgestelden, zoodat hierdoor aan den arbeidersstand in zijn geheel het kiesrecht kome". Tot zoover het verkiezingsprogramma. Vermelding verdient het voorts nog dat de algemeene vergadering de eer te beurt viel Dr. Kuyperinhaarmidden teontvangen, die de broeders toesprak en hen inzonder heid opwekte zich krachtig uit te spreken voor de verplichte verzekering en stelling te kiezen tegenover het „gescharrel met Staatspensioneering", welk stelsel hier doorgevoerd, naar Dr. Kuyper's berekening de schatkist een 40 millioen zou kosten. Dat „de groote leider" van alle kanten werd toegejuicht begrijpt ieder die weet hoe groot de vereering der Patrimonium mannen voor den grijzen staatsman is. —o—o—o— In Berlijn werd in de afgeloopen week de vergadering van den „Bund der Landwirte" gehouden, de bond der grootgrondbezitters. Ofschoon eigenlijk een vereeniging zijnde voor zuiver economische belangen gaat de bond zich in de laatste jaren meer en meer met de politiek bemoeien. Ook dezen keer is er weer zwaar over verschillende politieke onderwerpen geboomd en de agrariërs hebben het volstrekt niet onder stoelen en banken gestoken dat ze het in veel dingen lang niet met Von Bulow eens zijn. De conservatieve heeren waren dan ook in een eenigszins overmoedige stemming nu het bekend is geworden dat de kanselier de gehate successiebelasting reeds zoo goed als heeft laten vallen en hij nu door ver hooging van de bijdragen der bondsstaten de noodige millioenen wil binnenhalen. Of dit zoo gemakkelijk zal gaan moet de tijd nog leeren, doch de agrariërs met den ex-minister Podbielski, de ooljjke varkens fokker, aan het hoofd zagen maar op het reeds verkregen voorloopig succes van hun tegenstand tegen Von Bulow's belasting plannen en achtten de gelegenheid schooner dan ooit thans met wat meer eischen nog voor den dag te komen. Natuurlijk hadden ze heel wat te reclameeren over de Keizer- debatten in den rijksdag en ze wenschten voor het vervolg dat het persoonlijk bewind van den „Ober-Kriegherr" niet weer werd aangetast. En om alvast een driest optreden van het parlement te voorkomen wilden de heeren deze wat meer aan banden leggen. De voorgestelde en door alle Prui sische jonkers gehate uitbreiding van kies recht in Pruisen moest natuurlijk het koste wat het wilde verijdeld worden en waar de heeren agrariërs den dag reeds zagen naderen waarop het parlement zich met de vraag van algemeen kiesrecht zoude bezighouden, meenden ze te moeten eischen de instelling van een Hoogerhuis-natuurlijk samengesteld uit groot-grondbezitters om het algemeen kiesrecht te kunnen weren. Lang en hartstochtelijk hebben de agra riërs zich op deze en dergelijke wijze laten hooien en de vergadering verkeerde als het ware in een ware strijd- en overwinning- stemming zoodat de salvo's van bravo's haast niet ophielden en de meeste sprekers meermalen moesten ophouden om het oorverdoovend gejuich. De Duitsche bladen stonden vol over deze luidruchtige jonkers-samenkomst, —o—o—o— In het Fransche Kabinet is het in den laatsten tijd lang niet alles botertje tot den boom. Tot nog toe bleef er veel van het ministrieel krakeel voor de buitenstaanders verborgen, doch de afgeloopen week bracht een openlijk geschil, waariD de minister van marine en die van financiën tegen elkander overstaan en ieder zijn aanhang in het Kabinet heeft. De kwestie is deze. Zooals men weet is de toestand der Fransche marine alles behalve rooskleurig en nu heeft de nieuwe marine-minister Picard een crediet van 225 millioen aangevraagd om de noodige verbetering te brengen. Tegen zoo'n groote uitgave verzet zich evenwel de bewaardei der schatkist Caillaux, die meent dat de toestand der financiën zoo'n groot offer voor de marine niet rechtvaardigt en hoogstens 150 millioen wenschte te geven. De kwestie leidde tot oneenigheid in het Kabinet en was nogal ernstig ook omdat beide ministers verklaarden liever heen te zullen gaan dan toe te geven, 't Gevolg was enkele stormachtige vergade ringen van het Kabinet waar het hard om hard moet gegaan zijn. Velen voorzagen dan ook reeds een ministrieele crisis, doch Donderdag kwam de ministerraad nog eens weder bijeen en deze had wat gunstiger resultaten dan de vorige. De beide ministers zijn al begonnen wat te geven en te nemen en waarschijnlijk is het conflict reeds geëindigd als deze letters onder de oogen der lezers komen. —o—o—o— In de Russische doema is in de afgeloopen week geïnterpelleerd over de Azeff-zaak. Stolypin de minister-president beantwoordde de sprekers met een lange redevoering die inzonderheid door de rechterzijde luide werd toegejuicht. Hij pleitte daarin Azef van schuld vrij omdat deze niets verkeerds had gedaan. Toen b. v. de aanslag op Plehwe plaats had was Azeff nog geen bestuurslid van het anarchistisch comité. Dat is hij eerst later geworden en vanaf dat tijdstip werden talrijke aanslagen door zijné inlichtingen verijdeld. Dat de agenten der regeering aanslagen voorbereidde ont kende Stolypin beslist en dat ze daarvoor de geheime agenten bezigde eveneens. Aan die ontkentenis knoopte hij echter de klacht vast, dat de regeering wel gebruik van spionnen meest maken om achter de plannen der revolutionairen te komen. Een variatie op het bekende „Het doel heiligt de middelen". De onjuistheid van deze regeeringshouding springt dadelijk in het oog. Of mag een regeering ook al medewerken dat geheime politieagenten zich aansluiten bij het revolutionaire comité, daarvan zelfs bestuurslid worden, om dan mede de plannen op te stellen en uit te werken, alleen om maar achter het fijne van de zaak te komen Doch Rusland is nu eenmaal het land der onbegrensde mogelijkheden. —o—o—o— De Balkan verwikkelingen hebben opnieuw een dreigend aanzien gekregen. Oostenrijk en Servië stonden in Ce afgeloopen week bijna uitdagend tegenover elkander. De oorlogzuchtige stemming in het rijk van koning Peter had een hoogtepunt bereikt dat ieder oogenblik een gewapend conflict deed vreezen. Hoofdzakelijk was dit een gevolg van de sommatie van Oostenrijk om een andere toon aan te slaan omdat het de beleedigingen van Servie niet langer wenscht te ondergaan. Wilde het rumoerige rijk zijn grooten mond niet houden dan zou de Donaumonarchie eens laten zien dat het zich zijn waardigheid bewust is. Rusland heeft van de kwestie party getrokken om Oostenrijk duidelijk te maken dat het Servië niet ter hulp zal komen mits Oostenrijk zich onderwerpt aan de uitspraak der Europeesche conferentie, een eisch die de Donauregeering reeds vroeger beslist van de hand heeft gewezen. Breekt dus de oorlog uit dan is het te verwachten dat Rusland Serviê's zijde zal kiezen waar van het gevolg zou zijn dat Duitschland dan zijn Oostenrijkschen bondgenoot met zijn geheele legermacht ter hulp zou snellen. En daar Frankrijk en Engeland het met Rusland houden begrijpt ieder hoe groot de gevolgen van een oorlog zouden kunnen worden. De mogendheden zelf die het gevaarlijke der situatie inzien hebben niets onbeproefd gelaten een gewapend conflict te voorkomen en als we de laatste berichten mogen gelooven, dan bestaat er kans dat het dreigend gevaar voor de zooveelste maal bezworen zal worden. 't Is maar te hopen ook. TEXEL, 3 MAART 1909. Uitreiking medailles, enz. In de daartoe uitgeschreven bijeen komst, in het Hotel „de Zwaan", had Maandagmorgen de uitreiking plaats van de toegekende bekrooningen op de in het vorig jaar alhier gehouden land bouwtentoonstelling. 't Was alreeds half elf toen de voorz. de bijeenkomst (geen vergadering naar hij nadrukkelijk zeide) opende. Achtereenvolgens werden de namen opgelezen van hen die bekronin gen in ontvangst hadden te nemen en aan hen die er vantegenwoordig waren dezelve uitgereikt, 't Was een aanzicht om er jaloersch op te worden, zooveel goud en zilver er op de bestuurstafel prijkte. Wij vergewisten ons of nog andere werkzaamheden aan de orde waren en op het ontkennend antwoord dat we bekwamen, hebben wij het verder ver loop van deze uitreiking niet afgewacht, aangezien we niet tot de bevoorrechten behoorden. 't Wil ons echter voorkomen, dat na afloop hiervan door den voorz. of iemand anders nog wel eenige woorden zullen zijn gesproken op deze handeling betrek king hebbende. Met deze bijeenkomst is het vóórlaatste bedrijf afgespeeld van de gewichtige gebeurtenis in het vorige jaar. Het slot van de geschiedenis (doen van rekening) zal nu wel spoedig tegemoet kuonen worden gezien. En dan is 't afgeloopen. Oosterend1 Maart. De vereenigiDgen, bekend als begrafe nisfonds en als ziekenfonds, hielden Zaterdagavond hunne jaarvergadering in „Het wapen van Texel." De opkomst van leden was bevredigend te noemen, dank zij de combineering der vergade ringen. De directeur van het eerste fonds was afwezig, waarom de heer M. Kikkert als commissaris het welkom aan de vergadering toeriep en verslag uitbracht over het jaar 1908. In dat jaar bedroeg het ledental op 1 Jan. 370 met 185 contribueerenüe TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1