kinderen van 4 tot 18 jaar. Dit ver minderde met 3 wegens overlijden en met 1 wegens vertrek, terwijl het ver meerderde met 16 leden en 2 kinderen van 4 tot IS jaar, zoodat op 31 Dec. 1908 het getal leden 386 met 1S7 kin deren van 4 tot 18 jaar bedroeg. Totaal 573. Aan contributie werd ontvangen f 280,31. De uitgaven bedroegen f 195 als f 180 voor uitkeeringen en f 15 bodeloon, zoodat een winst gemaakt werd van f 85,31, niettegenstaande slechts 3 maanden gecontribueerd werd. Het geheele vermogen was toegenomen met f 151,42, zoodat dit op 31 Dec. 1908 bedroeg t 2624,36. Besloten werd, om in het loopende jaar ook weder 3 maanden contributiete heffen Tot commissaris werd voor den tijd van 3 jaar herkozen de heer H. Kikkert, die deze benoeming aannam. Nadat eene vraag, of de vereeniging een lijkkoets zal aanschaffen, vooralsnog niet in bevestigenden zin beantwoord kon worden, werd deze vergadering gesloten met de beste wenschen voor het fonds. Hierna opende de directeur van het ziekenfonds zijne vergadering en deelde mede, dat het ledental in 1908 van 124 tot 127 is geklommen Twee waren overleden, twee naar elders gegaan en zeven nieuwe leden waren aangenomen. Na 1 Januari 1909 was het getal ver meerderd tot 136 leden. Ontvangen was f 668,70, uitgegeven f 669,45, waar onder f 638,75 voor geneeskundige hulp, f 20 voor bodeloon, f 10 voor het Witte Kruis en f 0,70 aan verschotten, zoodat de kas een nadeelig slot aanwees van f 0,75. De bezittingen waren evenwel gestegen tot t 809,70. Tot commissaris werd herkozen de heer J. J. Bruin, die zijn hernieuwd mandaat aanvaardde Nog werden de volgende besluiten genomen Aan het Witte Kruis zal wederom f 10 worden verleend. Bij langdurige ziekte kan aan arme leden tot hoogstens f 40 worden uit gekeerd. Lid zal men reeds kunnen worden op 14 jarigen leeftijd. hierna sloot de directeur de vergade ring, het fonds een goed jaar 1909 toe wenschende. Den Hoorn1 Maart. Gistermorgen nam Ds.Scherpenhuysen afscheid van de Doopsgezinde Gemeente alhier. Het kerkgebouw was bijna geheel gevuld met belangstellenden, die ZEw. toesprak naar aanleiding van Pbil. 127. Den scheidenden leeraar werd op verzoek van een der kerkeraadsleden toegezongen Gezang 115 uit den Leidschen Bundel. Ontroerd keerden daarop allen huis waarts. 't Viel zwaar te scheiden van den predikant en zijn familie, die door hartelijkheid en belangstelling in lief en leed hunner dorpsgenoot en, de achting zoowel van leden der Gemeente als van niet-leden, hadden gewonnen. De heer Bussemaker, proponent te Amsterdam, heeft het beroep als predikant der Doopsgezinde Gemeente alhier aangenomen. Oudeschild, 2 Maart. Gisteravond had na afloop eener bestuurs vergadering in de Zeven Provinciën eene algemeene vergadering van „Dorpsbe lang" plaats. Niettegenstaande de belang rijke zaak, die aan de orde was, liet de opkomst veel te wenschen over. Nadat de Voorz. den leden het welkom had toegeroepen en de notulen der voor gaande algemeene vergadering voorge lezen en na eene kleine opmerking onveranderd goedgekeurd waren, werden de concepten der verzonden requesten voorgelezen. Hierna deelde de Voorz. de heer W. Mets Tz. mode, dat deze requesten om prm-advies in handen van B. en W. waren gesteld. Naar aanleiding van deze mededeeling ontspon zich eeDe langdurige discussie over de vraag Welken weg kunnen wij inslaan om B. en W. te bewegen, een gunstig pi re- advies uit te brengen Na veel wikken en wegen werd besloten dit prae-advies af te wachten, alvorens nadere voor stellen te doen om tot het gewenschte resultaat te komen. Bij rondvraag werd er opgewezen, dat de nog bestaande putten en wel voornamelijk de dichtst bijzijnde, mhschien met weinig moeite en kosten met den put, waarin de pomp staat in verbinding gebracht konden worden. Besloten weid hieromtrent een onderzoek in te stellen, waarna de Voorz. met een woord van dank voor de ge houden discussie de bijeenkomst sloot. Naar men ons mededeeit, zal de alhier bestaande Red.-kamerT.A.V.E.N.U opvoeren: „Mathilde" en „Een slaaf der eubiothiek. Met de werkzaamheden aan den Oos'dijk kan door den aanhoudenden winter maar weing voortgang gemaakt worden, (Jok de aanvoer van materiaal wordt door de vorst belet. Vlieland, 1 Maart. Vrijdag j.l. had alhier de publieke verkoop plaats van het aangespoelde hout, afkomstig van bet verongelukte Italiaansche schip „Fernando." Ongeveer 9000 battings brachten f 6826 op, ruim 200 balken f 1729,60, gezamentlijk f 8555,60. Twee mahoniehouten balken ook dezen winter aangespoeld werden verkocht voor f 47. Van üooger hand. H. M. de Koningin heeft bepaald, dat in alle vestingen en garnizoensplaatsen waar artilleiie is gevestigd, alsmede aan boord van Hr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, een eskader uitmakende, bij de geboorte van een Koninklijke Prins 101 kanonschoten en van een Koninklijke Prinses 51 schoten zullen worden gelost; voorts zal tevens op dien dag groote parade worden gehouden. Winter avonturen. Een rist vaartuigen die vorige week van Amsterdam over de Zuiderzee naar Kampen is vertrokken, heeft de bestem ming bereikt. Maar het is een moeilijke reis geweest, want de Zuiderzee was verbazend vol ijs. Wij lezen er van De „optocht" - groot 21 vaartuigen en 4 sleepbooten werd geopend door de „Baron Rengers," een beste ijs-breker, daarop kwamen twee sleepbooten met 9 schepen, dan volgde weer een boot, ten slotte de rest der schepen. De trein was ongeveer een mijl lang. De zee was bijna zoover men zien kon één ijsvlak. Op enkele plaatsen was open water, maar na 5 of 10 minuten was het weer ijs, en dat was zoo dik, dat men er op kon loopen. Dichter bij de oostkust werd de ijsvlakte een heuvelachtig landschap, waardoor men slechts met moeite zich een weg kon banen tot men aan den Ketel (bij Kampen) kwam en daar open water kreeg. Maar links en rechts van het vaarwater strekten zich de ijsvelden uit. Ziekte onder de krulstaarten. Te Krimpen aan de Lek heerscht onder de jonge varkens een kwaadaardige ziekte waaraan er vele bezwijken. Bij enkele landbouwers stierven er in korten tijd 84. Een treurig voorval Te Nijverdal heeft een gehuwde dame, die sedert korten tijd uit een krankzin nigengesticht als genezen was ontslagen, in eene vlaag van waanzin haar kleederen met petroleum overgoten en deze ver volgens met lucifers aangestoken. In een oogenblik stond de ongelukkige in lichtelaaie, waarbij zij zulke hevige brandwonden kreeg, dat zij na eenige oogtnblikken aan de gevolgen is over leden. Gevolgen van de nieuioe wetten. De molenaar G. J. A. te Opheusden, die wegens onwilligheid om de voor schriften der Veiligheidswet op te volgen voor het Kantongerecht te Tiel f 100 boete of 40 dagen tegen zich hoorde eischen, stelde zich daarop zoo brutaal aan, dat hij door twee rijksveldwachters de zaal werd uitgezet. Weeën van den winter. Door de aanhoudende vorst van de laatste dagen vreest men te Numansdorp dat het koren grootendeels bevroren is op den akker. Om voedsel of diefstal ,'t Is tegenwoordig ometen en drinken te doen. Laatst werd er een broodwagen gestolen, die later werd terug gevonden zonder het brood. Nu is een melkwagen geladen met flesschen melk, op de Prins Hendrikkade te Amsterdam gestolen en niet teruggevonden. En als men den wagen terugvindt, zal de melk wel reods zijn weg naar de dieven magen hebben gevonden. Arme stakkerd! Bij een landbouwer te Fijnaart, heeft de ooievaar reeds weder zijn nest betrokken. Wat doet de stakker in de kou? Zonder hem komt de zomer toch ook wel i Een zonderling. Door de politie te Amsterdam is de hand gelegd op een Duitscher, die her haaldelijk 's ochtends vi oog op straat van melkkarren flesschen melk stal, deze meenam naar zijn woning en den inhoud bij zijn ontbijt nuttigde. Bij een huiszoeking werd door de politie een bedrag van circa f 200 aan zilvergeld gevonden, zoodat de man niet uit nooddruft handelde. Hij is overigens bij de justitie wel bekend en heeft reeds een groot aantal vonnissen achter den rug. Tegen de voetbal manie. In de „Opr. Haarl. Cour." kwam dezer dagen een advertentie voor, waarin werd gevraagd een „jongste bediende Bij de eischen stond o. a. vermeld „Geen voet baller." Men had zeker slechte ervaringen opgedaan met jongmaatjes, die al hun ijver en aandacht aan die sport wijdden 1 Cijfers die spreken. Het gaat niet langer aan te zeggen, dat ons volk jaarlijks 80 millioen gulden uitgeeft aan gedistilleerd. De „Blaauwe Vaan" heeft berekend, dat de Neder landers in 1906 ruim 74 millioen gulden hebben besteed aan sterke dranken. Uit gegevens, verstrekt door het Depar tement vaD Financiën, berekent het blad, dat ons volk jaarlijks bijna 35 miljoen uitgeeft aan bier en ruim 12 millioen gulden aan wijn. De totale uitgaaf aan alcoholiën is dus jaarlijksch ongeveer 121 miljoen gulden. Over drankmisbruik. De laatste lijst van crimineele uitspra ken van den kantonrechter van Tilburg bevat vijf en zestig veroordeelingen wegens dronkenschap van inwoners van Tilburg. Vijf en zestig 1 Een eerbiedwaardig cijfer, dat ons veel leeren kan. Want zoolang iedere strafzitting op het kantongerecht een zestigtal bekeur den wegens dronkenschap meebrengt, kan men wel aannemen, dat tien maal zestig menschen een bekeuring hadden verdiend, maar niet werden gesnapt. Dat tienmaal zestig personen te veel dronken zonder juist in „kennelijken staat" te verkeeren. Met andere woorden, dat iederen dag 200 Tilburgers te veel alcohol gebruiken. Een cijfer, dat nog wel beneden de werkelijkheid zal blijven. Maar dan is er voor de drankweer nog veel werk, zal men zeggen, en ver dient zij steun. Dat gelooven we ook 1 Arme stumpers 1 Te Tolbert, gem. Leek (Gr.) woont sedert maanden een gezin in een kuil in den grond. De gemeenteraad besloot zich eindelijk over die stumpers te ontfermen een van de wethouders gaf in overweging, het gezin op te nemen in een onbewoonbaar verklaarde woning, „die lang zoo slecht niet is als er wel zijn." De inspecteur der volksgezondheid gaf aan Burg. en Weth. in overweging bedoelde woning tydelijk voor vijf jaar als keet in gebruik te doen nemen door bedoeld gezin. Over deze woning is advies gevraagd van de gezondheids commissie, met betrekking tot een muur en toen werd besloten de zaak aan te houden tot bedoeld advies zal zijn ontvangen. Waarom de arme stakkers maar niet vast onder dak gebracht bij deze koude 1 De brand te Leiden. De in brand geraakte fabriek der firma Clos en Leembruggen te Leiden, is geheel een prooi der vlammen gewor den, behoudens de machinekamer en de smederij. Veel wol en kostbare machines werden vernield. Omtrent de oorzaak meldt men, dat een smid in de droogkamer een flens zou soldeeren aan een pijp, waarbjj by een kaars gebruikte, die moet zijn omgevallen. Namens de firma Clos en Leembruggen is medegedeeld, dat de firma zelf voor het personeel zal zorgen. De zaken zullen zoo geregeld worden, dat het personeel uit de verbrande fabriek, ruim 300 personen, ondergebracht wordt in de andere fabrieken der firma. Werk loosheid zal dus niet het gevolg van den brand zijn en het bestaande fabrieksfonds zal niet behoeven te worden aangesproken. De schade wordt door de firma op 3 d 4 ton geraamd. Interlocals verbinding mei Urk. Urk heeft lang een zekere vermaard heid gehad door zijn isolement. Ook daarin echter brengt de alles-wijzigende tijd verandering. De Minister van Waterstaat heeft naar aanleiding van door inwoners van Urk gedane verzoeken om interlocale aansluiting, nu toezegging gedaan „dat aldaar van Rijkswege een hulptelephoon- kantoor met beperkte telephoongemeen- schap zal worden gevestigd, zoodra daar voor de noodige gelden beschikbaar zullen zijn. Dan zullen interlocale gesprekken kunnen worden gevoerd met Zwolle en met de rechtstreeks op Zwolle aange sloten kantoren. De eventueele toelating van Urk tot de telepboongemeenschap met Enkhuizen, Haarlem, Huizen, IJmui- den, Nieuwediep (juist de meest belang rijke voor Urk) kan voorhands niet geschieden. Moeder vond 't niet goed. Reeds lang waren huwelijksplannen beraamd. Eindelijk was de dag, door de trouwlustigen bepaald om daartoe te komen, aangebroken. Maar zou de moeder van het meisje het wel goed vinden Daaraan moest maar niet worden gedacht En toch moest er rekening mee worden gehouden, want moedor vond het niet goedop den bewusten dag hield zij de huisdeur gesloten. Maar een echte Kenau laat zich niet spoedig uit het veld slaan deze sprong door het raam, liep naar een vriendin, die haar een passend costuum verschafte, en snelde naar haar Willem. Spoedig zag men dezen met zijn bruintje rijden, maar nu niet met kippen en konijnen, maar met een flinke deern naast zich. Voor het Bureau van den Burgelijken Stand werd halt gehouden. De ambtenaar maakte volstrekt geen bezwaar hen voorloopig in te schrijven, maar naar gevreesd wordt, zullen de bruidsdagen wel van langen duui zijn, daar moeder over dit ongewoon optreden slecht te spreken was. 't Moet te Ter Aar gebeurd zijn vol gens de bladen. Een vrije bende." In Sneek is een vereeniging, genaamd de „vrije bende", die een 20 tal leden telt, jongens van 16 20 jaar, met een voorz, secretaris, penningmeester, enz contributie 10 ets. per week. Doel der vereeniging is het scheppen van orde verstoringen Edel doel 1 Leden, die tot boete veroordeeld worden, betalen die boete uit „de kas." De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde den voor zitter en den secretaris wegens ordever storing in het Heilsleger elk tot één maand gevangenisstraf, en de kanton rechter te Sneek 4 leden tot zoo groote geldboeten dat ze wel niet uit de kas zullen kunnen betaald worden. Postkantoor den Burg (Texel.) Laatste buslichtingen ingang 1 Maart—31 October. Richting den Hoorn, Oudeschild, Ooster end, Helder en verder gelegen plaatsen 3,10 v.m. spoortijd. de Koog, de Waal, Eierland, Cocksdorp Vlieland en Terschelling 6,30 v.m. spoortijd. den Hoorn, Oudeschild, den Helder en verder gelegen plaatsen 1,45 n.m. spoortijd. de Waal, Oosterend, Cocksdorp 5,5 n.m. spoortyd. Ingang 1 April 30 September Helder en verder gelegen plaatsen 4,55 n.m. spoortijd, De Directeur, Van 't Hof. RIJKSPOSTSPAARBANK. De Staatscourant van 17 Februari j.l. bevat het Koninklyk Besluit van 29 Januari j.l., houdende o.m.de intrekking der artt. 8 en 9 van onze spaarbankwet. Die artt. schrijven voor dat de inlegger, na eiken inleg van f 25.— of hooger, van den Directeur der Rijkspostspaarbank binnen een bepaalden tijd moet ontvan gen eene kennisgeving dat die inleg ten zijnen name by die instelling is ge toekt, en dat hy zich, by de ontvangst van dat stuk, moet verzekeren of de inschrijving in zijn boekje daarmede overeenstemt. Bedoeld besluit treeds reeds binnen enkele clagen in werking, en dus worden de kennisgevingen weldra afgeschaft. Deze afschaffing houdt oorzakelijk verband met de invoering van nieuwe contröle maatregelen, waardoor de ken nisgevingen overbodig zjjn geworden.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2