N°. 2239. Zondag 14 Maart 1909, 228te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere ianden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertmlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tbxel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, ;6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- flankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondag komt 'n trein 9,32, uaart boot 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. v__S— NATIONALE MILITIE. Oproeping tot den werlcelijken dienst. De Burgemeester der gemeente Texel, roept bij dezen op den millicien-verlofganger der gemeente Haarlemmerliede cd Spaarn- woude, JACOBUS GERARDUS ZOETE LIEF, behoorende tot de lichting van 1906 om zich op Maandag 29 Maart 1909, vóór des namiddags ten vier ure, aan te melden bij den commandeerenden olficier van het 7e regiment Infanterie te Amsterdam, ten einde alsdan krachtens art. 124 der Militie- wet 1901 voor den tijd van veertien dagen in workelijken dienst te worden gesteld. Hij zal ten dien einde in uniform gekleed en voorzien moeten zijn van de verdere Weeding- en uitrustingstukken, door hem bij zijn vertrek van het corps medegenomen en van zijn verlofpas (zakboekje.) Het is in het algemeen wenschelijk, dat de opgoroepene zich voor zya vertrek naar het korps, tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren, ter Gemeentesecre tarie aanmeldt, voorzien van zijn zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passage-biljetten en tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld. Zijn echter in zijn zakboekje aanwezig alle voor de heenreis benoodigde en op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen, dan behoeft hij zich niet ter Gemeentesecretarie aan te melden. Hij stelt zijn zakboekje dan ter hand aan den beambte, mot do uitgifte van plaatsbewijzen belast en behoort er op indachtig te zyn, dat hem het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hem gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. liet daggeld wordt den verlofganger in dit geval verstrekt na aankomst bij het korps. Het is noodig zich tenminste een half uur voor het vertrek van den trein aan het station aan te melden. Indien ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eeno op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring tor Gemeentesecretarie doen blijken. Texel, den 10 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 13 MAART 1909. Dc markten. W\j willen or aan herinneren dat Maandag 15 Maart a.s. de wekelyksche markten op Maandag weder zullen aan vangen. De eerste markten zijn wel niet van zooveel beteekenis, doch iederen Maandag is daartoe nu weder geregeld de gelegenheid geopend. Zondagavond in Hotel Texel. Zondagavond zal in Hotel Texel op treden de thans in den lande zoo gunstig bekende Harmonica virtuoos de heer Jb. Kelder van Purmerend. Yan het keurig spel van dezen virtuoos gaat een grooten roep uit, sinds op een wedstrijd hij daarvoor met goud werd bekroond. Vooral in het Noorderkwar tier van Noordholland doet hij zich meer malen hooren en verwerft hij grooten bijval. Dat ook wij op dat spel zullen worden vergast, mag zeker op prijs worden gesteld, en een g06de opkomst verdienen de ondernemers welke daartoe de gele genheid bieden. Wie weet of bij eenig goed succes dan ter eeniger tijd nog niet eens de gelegenheid zal worden geboden, om ook de beroemde Wog- nummers (zang) alhier te zien optreden. Men kan maar niet weten Zou het waar zijn Het volgend berichtje merkten wij op in een elders verschijnend blaadje „Onder de veldarbeiders in de polders „op Texel begint gebrek te heerschen „doorden langdurigen winter. Sommigen „verdienden sinds Kerstmis al niets „en de wintervoorraad is opgeteerd. Bij „enkelen heerscht zelfs broodgebrek en „is ook de brandstof op." Dat de langdurige winter oorzaak is dat het, vooral in arbeidersgezinnen schamel om komt, daarvoor behoeft men geen geleerde bol te wezen om zich dat te kunnen indenken;— dat elders toestanden als bier boven aangegeven voorkomen, blijkt ten duidelijkste uit de collecten welke daar worden gehouden om in zulke toestanden eenige leniging te brengen, doch dat de nood ook op Texel zoo hoog zou zijn geklommen, daarvan hoorden wij nog niet gewagen. Toch achten wij zulks niet geheel buitengesloten, doch dan is het zeker noodig dat in allerijl maatregelen worden genomen om zulk een toestand te doen ophouden. De berichtgever van het bovenstaande schijnt met dien toestand bekend te zijn, zou het niet beter en meer afdoend geweest zijn, dat hij de opgedane droeve ervaring hier bekend had gemaakt, iQplaats van aan een elders verschijnend blaadje te melden Er zullen hier toch zeker nog wel personen worden gevonden, die practische hulp zouden willen bieden. Nieuwe concurrentie. Aan het „Leidsch Dbl." ontleenen wij het volgende: „De directeur-generaal der posterijen „en telegrafie maakt bekend, dat de ge degenheid bestaat, zonder verhooging „van kosten, Rijksbriefkaartformulieren „en briefomslagen te verkrijgen, voorzien „van den naam en het adres van den „afzender, in eenvoudigen letterdruk en „in de kleur van den op die formulieren „enomslagen voorkomenden zegelstempel „enz. enz. „De aanvragen moeten vergezeld gaan „van de voor de te bedrukken brief- „kaarten of omslagen verschuldigden „verkoopsprijs. „Nadere inlichtingen ter zake kunnen „aan de kantoren der posterijen worden „verkregen." Wij willen de concurrent een handje heipeu met reclame te maken voor hare zaak, (zij het ook tot eigen schade), door het bovenstaande ter kennis te brengen. Doch waar moet het heen, als het Rijk op deze wijze gaat optreden (want uit dat begin kan wel meer volgen, laten we slechts herinneren aan het verkrijg baar stellen van afdrukken van Statuten van Vennootschappen), om der burgerij verdiensten te gaan onthouden. Of met toestemming of oogluikend wordt alreeds toegelaten dat beambten in Rijks- of gemeentedienst zich bezig houden met bijbaantjes, waardoor aan personen welke daaruit hun bestaan moeten vinden, nadeel wordt berokkend. Het is toch geen geheim dat het slui ten van abonnementen op nieuwsbladen het plaatsen van advertentien, het sluiten van assurantiën en meer andere bezig heden plaats vindt door tusschenkomst van personen welke vaste betrekkingen en vast salaris hebben en die aldus een voorsprong hebben op anderen. Kan de beambte van zijn inkomen niet bestaan, laat men hem dan beter bezoldigen, doch niet het tekort voor zijn behoefte doen verhalen op den mid denstand, die waarlijk niet heeft te juichen over lucratieve zakendoenerij. De concurrentie welke na door het Rijk, door tusschenkomst der poster ij zal worden begonnen (een peuterig zaakje) is wellicht het begin van meer andere concurrentie, en daarvoor moest het Rijk een tak van dienst als de Posterij te hoog achten. De posterij is wel de voornaamste tak van dienst welke zich mag verheugen in de sympathie van het publiek, iaat dit zoo mogen blijven, niemand zal er spijt over gevoelen. Gaat de Staat echter voort op den weg om tegenover de ingezetenen als concurrent optetreden, waar zal dan het einde zijn Of zou de bedoeling zijn zoo langzamerhand alle bedrijven te doen naasten door den Staat? Wie weet! Dan worden we allen nog ambtenaren van den Staat. Dochin Nederland leeft men niet zoo snel Mejuffrouw N. Bakker, tijdelijk onderwijzeres alhier, is benoemd tot Onderwijzeres te Steenbergen. Dë dames D, Kooiman en E. Bakker onze plaatsgenooten, deden Donderdag te 's Hage met gunstig gevolg examen voor acte nuttige handwerken. Volgens mededeeling van het Ministerie van Marine zijn de roode lichtboeien 4 en 5 (Zwanner) in het Schulpengat weder gelegd. De twee witte vaste geleidelichten benoorden Falga worden gebluscht. De rood en zwart verticaal gestreepte spitze ton met staand kruis, gemerkt M. (ver^ kenningston) van het Molengat, zal bin nenkort vervangen worden door een wit en zwart geblokte spitse ton met staand kruis, gemerkt M. in rood. Nadere aankondiging volgt. Oosterend, 13 Maart. Bij den Zuiderdijk houden zich tegenwoordig groote vluchten smienten op. Ook vliegen er over naar de eenden kooi, waar er vele bemachtigd zijn. Deze mooie eendjes komen hier alleen op den trek voor. Broedplaats hebbent ze in aanmerkelijk Noordelijker streken' Brand en de gevolgen. Te Haarlem is Woensdagmorgen 10 uur een hevige brand uitgebroken op de bovenverdieping van een huis in de Frankenstraat, waar de wasch- en strijk- inrichting van Van Da« is gevestigd. De 60 jarige weduwe Prinsen, die zich .op de 2e verdieping den uitweg zag versperd, sprong uit een venster en brak een been. Twee kinderen, die zich op de le verdieping bevonden, werden nog tijdig bij buren in veiligheid gebracht. Stuivers en kwartjes. De Delftsche Handels-Vereeniging zal bij de regeering stappen doen, tot wijzi ging van den vorm van het nikkelen stuiverstuk, opdat het zich beter zal onderscheiden van het kwart-guldenstuk. Een spook afgeranseld. In den laten avond reed een mole naarsknecht uit Dussum per fiets naar Meeuwen. In dë Dabijheid van die gemeente ge komen, sprong plotseling een gedaante te voorschijn, geheel wit, met een flinken staart en kwam springende en dansende op de fiets af. De molenaar, die niet zoo erg verlegen is, sprong van zijn rijwiel, greep het spook en gaf het een zoodanig pak slaag, dat de lust tot het spoken wel voor goed verdwenen zal zijn. Het bleek te zijn een bakkersknecht uit Babiloniënbroek, die een wit laken had omgeslagen en voorzien was van een koeiestaart. (R. N.) Uit de- hooze wereld. In 1907 bedroeg het totaalcijfer van de gevangenisbevolking, die iu den loop van het jaar in de verschillende straf inrichtingen was ondergebracht 43,390, waarvan 41,036 mannen en 2354 vrouwen. Er waren dus drie-en-veertig duizend, driehonderd negentig personen in een enkel jaar onttrokken aan de samenleving. Dure velletjes. Vooral in 't Noorden des lands ver dient dezen winter menig werklooze een daggeldje met mollenvangen. Door steeds grootere vraag voor export naar Engeland worden de mollenvelletjes al duurder en duurder. In Friesland be taalt men nu al 11 en 12 cent per stuk. Gewoonlijk varieert de prijs van 8 a 10 cent. 't Is een buitenkansje. De 8-uur proef niet geslaagd. Aan de werklieden der artillerie-inrich tingen te Zaandam is medegedeeld, dat 1 April de proef met den verkorten arbeidsdag zal eindigen en met genoemde datum weder de 10-urige arbeidsdag wordt ingevoerd. Men vermoedt, dat dit besluit genomen is, omdat de productie gedurende den proeftijd niet aan de verwachtingen'heeft beantwoord. Erger dan armoede. Dat ieder, die in lompen gehuld is, nog niet arm is, bewijst wel het volgende: Te Beek-en-Donk werd de alleenwo nende wed. E. 's morgens dood nabij haar bed gevonden. Ze is waarschijnlijk door een beroerte getroffen. Hoewel de vrouw als doodarm bekend stond, vond men in de armzalige woning, waar wind en weer tot zelfs in haar slaapstee vrijen toegang hadden, onder de kast een pot vol met rijksdaalders en guldens be graven, tot een gezamenlijke waarde van bijna 500 gulden. Een zotte vergissing. In de wekelijksche opgaaf van den burgerlijken stand in Leeuwarderadeel, in de „Leeuw. Ct.", is een zonderlinge vergissing begaan. De geneesheer, die de aangifte van een jonggeborene had gedaan, bij gebreke van den vader, is als vader van het kind vermeld Leve de bureaucratie! Om ten behoeve van den gemeente lijken telefoondienst aan een rijkskazerne gebouw in den Haag een oogbout te mogen bevestigen en daaraan een staal draad met schroef, heeft het departement van Oorlog negen voorwaarden vergun ning gesteld, die 47 regels druks in de Bijlagen beslaan of 60 regels met voor- en slotwoord yan B. en W. EZELSCHE COURANT. O

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1