Buitenland. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Predikbeurten. Weeën van dezen winter. Zoowat iedereen verlangt naar ander weerallen, omdat de winter in Maart nu eenmaal een miserabel ding is; velen echter, tenminste in Zeeland, omdat ze nu al lang gebrek hebben aan drinkwater. Hbt beetje sneeuw, dat gevallen is, levert natuurlijk niets noemenswaards op. Bij menigen Zeeuwschen boer is de wintertarwe door de felle, late vorsten bevroren, Wil er nog eens een voorjaar komen, dan zal men zich moeten baasten om er zomergraan voor in de plaats te zaaien. Maar ook daarvoor staat het voorloopig niet gunstig Van honger gestorven. De langdurige winter brengt nijpende armoede in vele gezinnen. Vooral op de Friesche heide. Te Groninger Opende (gedeeltelijk ook in Frisland gelegen) werden in een gezin de schillen van aardappelen gekookt om toch maar iets te eten te hebben. Hier verleende de weldadigheid de noodige hulp. Een gezin te Bakkeveen leed ook erge armoe. De moeder kookte ook aard appelschillen voor haar kroost. Toen men hier wilde helpen, was het helaas te laatDe moeder was van gebrek gestorven. Een goede gedachte. De heer J. H. Bergman te Amsterdam zet een beweging op touw, om de aan nemers van groote werken zich te doen uitspreken over de kosten welke de demping der Zuiderzee voorloopig drooglegging der Wieringermeer zou met zich voeren. De heer Bergman zou gaarne het werk aan Nederlandsche aannemers zien toegewezen en meent dat samenwerking daartoe reeds nu noodig is. In een openbare vergadering zal te zijner tijd het onderwerp aan de orde komen. (Hbld.) Werkeloosheid en armoede. In Finsterwolde is de werkeloosheid zeer groot en het gebrek nijpend. Een dezer dagen trokken een 70-tal werklooze veldarbeiders naar den waar- nemenden burgemeester, den voorzitter van bet burgerlijk armbestuur en eenige landbouwers, met verzoek om werk, doch dit kon niet worden toegezegd. Een verzoek aan den waarnemenden burgemeester, om een vergadering van landbouwers te beleggen, opdat deze besluiten ieder eenige werkloozen aan den arbeid te stellen werd afgewezen. Marechaussee en politie waren ter plaatse om eventueele ordeverstoringen van de wanhopige menschen te voorkomen. Spiritus en drankzucht. Van regeeringswege wordt tegenwoor dig de spiritus, welke moet dienen als brandspiritus, gemengd met een prepa raat, dat beslist schadelijk voor de ge zondheid, n.l. vergiftig is. De bedoeling is om te voorkomen dat drankzuchtigen aan hun hartstocht met brandspiritus voldoen. De vroegere geelbruine kleur is nu veranderd in groen-blauw. De huismoeders mogen er wel om denken, dat ze de flosch met de gevaar lijke brandspiritus een afzonderlijke plaats geven, met het oog op mogelijke vergissingen. Een pretje voor de jongens. Aan de openbare school te Druten is een onderwijzers werkzaam, die slecht ter been is. Tengevolge van de gladheid der wegen in de laatste dagen zou hij bezwaarlijk zijn werk hebben kunnen verrichten, hadden de jongens zijner klats er niets op gevonden. Eiken morgen haalden zij, zoo deelt de „Geld mede den onderwijzer met een slede van zijn huis en brachten hem 's middags op dezelfde manier weer thuis. Pleit het voor de jongens, het pleit niet minder voor den onderwijzer. Zigeuners maaltijd. Bij een landbouwer te Sleeuwijk (N.B.) was een beest gestorven. De Zigeuners bende, die in de nabijheid kampeert, hoorde van het sterfgeval en kocht het doode beest voor f 9. Daarna werd het in het kampement gesleept. In minder dan geen tijd vlamden er hooge vuren op. En mannen, vrouwen, kinderen en honden zag men dra aan 't braden ot snijden of hakken of kluiven, dat het een aard had. De een at zijn bout rauw, de ander braadde het, een derde deed er weer wat anders mee. Doch bezig waren ze allemaal. En weldra zag men van de koe slecht» het geraamte, de ribbenkast deed denken aan een afgetakelde roeiboot. Hebben we nog meer van die buiten kansjes, zeiden de Zigeunerhoofden, dan gaan we hier vooreerst niet vandaan. Dag en nacht wordt de troep door maréchaussee bewaakt. Het zijn paar- denkooplui, deze menschen. Hoe goedkoop het recht is in Nederland. Een echtpaar te Rotterdam werd door den kantonrechter veroordeeld tot beta ling van 2 gulden loon aan de werk vrouw, maar betaalde eerst toen een deurwaarder hun meubelen in beslag had genomen en toen konden ze er nog f 49 voor kosten bij betalen. en Duitschland berekenen de schade per jaar ieder op van 140 tot 150 miljoen dollars. Men beweert dat de schade die door de rat op heel de wereld per jaar gemaakt wordt, ver in de biljoenen loopt. Sir James Browne, president der inter nationale vereenigingen, ten doel heb bende dit dier uit te roeien verzekert, dat de Yereenigde Staten voor eiken rat die binnen hare grenzen leeft, per dag 2 cent te betalen heeft. In Engeland kost elk dier 2'A en in Britsch Indië gemiddeld 3 cent per dag. En daarbij zijn niet gerekend de enorme onkosten die gemaakt worden om de ziekten, door de rat verspreid, te onderdrukken, of ook om het dier te bevechten. Want slechts een aanhoudende strijd tegen deze plaag maakt het voor mensch en dier mogelijk, om op aarde te wonen. Als men ophield ratten op groote schaal te dooden, zou weldra geen oogst meer binnengehaald worden, en geen huis meer bewoonbaar zijn. Op Zaterdag 6 Maart 1909. Afwezig de heer D. Smit. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. De Voorz. deelt mede, dat zich voor de betrekking van onderwijzeres niet één sollicitant heeft aangemeld en dat door B. en W. tijdelijk is benoemd Mej. A. J. van Woerkom te Alkmaar. In verband met een desbetreffend schrijven van den Inspecteur M. O. wordt door den raad benoemd tot leeraar in de scheeps- gezondheidleer en eerste hulp bij ongelukken aan de Zeevaartk. school de heer H. J. Ament, (salaris f 50 per jaar voor 1 lesuur per week.) Een voorstel van B. en W. om een leeraar in de Eng. Taal te benoemen, werd uit gesteld, tot de gemeentekas in betere conditie verkeert. De verordening op de Schoolgeldheffing werd in dien zin gewijzigd, dat het school geld voor de voorbereidende klasse van f 1 op f 1.50 per maand is gebracht. Het voorloopig kohier der Hoofd, omslag dienst 1909, door B. en W. den raad aan geboden, werd hier en daar gewijzigd en daarna vastgesteld op f 1244.72'. Idem Hondenbelasting f 60. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, terwijl voor den raad ter inzage worden gelegd de verslagen van 1908 over de gemeente, het Zeevaartk. onderwijs, het lager onderwijs en van de Comm. tot wering van schoolverzuim. Tot secretaris dier commissie werd benoemd de heer G. Donia. De vergadering wordt daarna gesloten. Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. Yan 6 tot en met 12 Maart '09. GEBOREN Cornells, z. van Arie van der Wert en Marretje Thomassen Hendrik Dirk, z. van Pieter Kiel en Alida Jo hanna van Yliet; Jacoba Johanna Maria d. van Wilhelmus Josephus Dernison en Lucia de WijsHillebrand z. van Harm Dob en Pietertje Verhoeve; Jenny Irma Celestina, d. van Leonardus Johannes Timmermans en Margaretha Vermue; Simon, z, van Pieter Zijm en Margaretha Adriana de Porto. ONDERTROUWD: Teunis Koorn (de Westen) en Cornelia Klaartje Roeper, (Dijkmansbuizen). Jan Cornelis Roeper en Cornelia Maria Keijser (den Burg. GETROUWD: Leendert Heerschap en Cornelisje Bruin, (de Cocksdorp) OVERLEDEN Catharina Mojen, 67 jaar echtgenoote van Pieter Bruijn (don Burg.) GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 sleuteltje gevonden in de Hoogerstraat, 1 zakdoek en een 1 meisjeshoed(roode.) Zondag 14 Haart 1909, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Av. 7 uur ds. Visser. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Nam. half 3 ds. Smits. 's Av. 7 uur ds. Claasen, van Uitgeest. Den Hoorn. Voorm 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Boeke. Cocksdorp. Nam. half 3 uur ds. Boeke. (H. Doop.) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Donderdag 18 Maart, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. RooBeboom De aap als dief. Concurrentie. Binnenkort, zoo meldt een Belgisch blad, zal men in Europa in de gelegen heid gesteld worden het vleesch van varkens te koopen, die in het Hemelsche Rijk zijn opgefokt. De Peninsular and Oriental stoomvaartmaatschappij zal zich op groote schaal belasten met den invoer van Chineesch varkensvleesch naar Engeland. De Cbineezen hebben, zooals bekend is, eene groote voorliefde voor varkens vleesch en drijven daarom de varkens fokkerij in grooten omvang. Indien het vleesch door het transport niet al te kostbaar wordt, bestaat er alle kans, dat het vleesch in Europa spoedig in trek zal komen, te meer omdat, naar vaklieden beweren de Cbineezen in de kunst van varkensmesten de Europeesche fokkers overtreffen. Om te smullen. De vorige maal zoo schrijft het „Tijds v. Sociale Hygiëne" vestigden wij de aandacht op de pogingen in Duitschland aangewend om wegens de hooge vleesch prijzen, door aanleg van konijnenfokkerijen, meer konijnenvleosch op de markt te brengen en zoo ook kameelenvleesch uit Algiers. Thans blijkt, dat in Noord-Duitschland, o. a. in de Rijnprovincie, in Hamburg en in BerlijD, walvischvleesch in consumptie wordt gebracht, als walvischfilet en walviscb- worst. Het wordt ook gepekeld uit het Noorden aangevoerd. Bij verwarming wordt het door den tranigen smaak minder bruikbaarin worst met varkensvleesch vermengd schijnt het beter te voldoen. De Halten-rekening. Wij lezen in „het Oosten," een Ameri- kaansch blad, hieromtrent „Het is bijna onmogelijk te begrijpen hoeveel de leelijke, gevaarlijke rat het menschdom kost. Het bureau van land bouw te Washington verzekert dat alleen Amerika per jaar 160 miljoen dollars schade ontvangt van dit beest. Engeland Luistert naar Mejuffrouw de Jong- Ïer Hektare S zak kainiet cn S zak slakkenmeel. n het voorjaar 100 k.g chilisalpeter om de boonea aan den groei Ie krijgen. Aan het einde van het derde jaar zal er tarwe gezaaid worden. De boonen hebben den bodem met stikstof verrijkt, die uit de lucht opgenomen werd. Die geeft men dus niet als mest. Maar 5 zak kainiet en 6 zak slakkenmeel, eenigen tijd voor het zaaien ondergewerkt, zullen wonderen doen. Is in het vierde jaar de tarwe van het land dan moet men voor de aardappels zorgen, die het volgend, jaar gepoot zullen worden. Nu is er vooral veel kali noodig: 8 a 10 zak Kainiet en 6 zak Slakkenmeel zijn aan te bevelen. In bet voorjaar komt er dan nog 150 ii 200 k.g. Chili bij. Al de gebruikte kunstmest samen kost ongeveer f 150. Doch daar tegenover zal zeker een gezamelijke winst van eenige honderden guldens staan. Niet alleen op arme, neen, ook op werkelijk goeden grond. Overal in one polder land treft men landbouwers aan, die kunstmest geven naast stalmest. Verarming van den bodem; men behoeft er niet bevreesd voor te wezen en de ondergeploegde stoppel houdt den grond los genoeg. Verrijking van den bodem voor weinig geld en buitengewone oogsten, dat zal men ver krijgen. Al teelt men andere gewassen in andere vruchtopvolging, steeds bezit de boer geen vol doende stalmest om alles behoorlijk vruchtbaar te houden. De tegenwoordige landhuren zijn zeer hoog, doch men kan toch met voordeel werken bij doelmatig gebruik van kunstmest. B. Sedert eenige dagen werd er in de groote magazijnen van Paiijs een man opgemerkt, die maar rondslenterde zonder iets te koopen. Waar hij voorbij gekomen was daar werden telkens voorwerpen van de uitstallingen vermist. Nu zijn er in de groote Parijsche magazijnen altijd in specteurs van politie, die op dieven loeren. Maar dezen verdachten slenteraar hadden zij maar niet kunnen betrappen. De heer Hamard werd ge waarschuwd. Twee inspecteurs van den veilig heidsdienst werden bepaaldelijk belast met het bespieden van dat individu. jEindelijk hebben deze inspecteurs het raadsel ontdekt. Zij zagen in een der magazijnen aan den rechter Seine-oever een man die voor alle kijktafels even bleef staan en dan weer doorliep. Bij de juweelkasten sprak hij een bediende aan en vroeg naar de prijzen van verschillende kostbaarheden. De inspecteurs hielden de oogen niet van hem af. En daar op eens zien zij uit den zak van 's mans overjas het kopje en het armpje van een aap te voorschijn komen. De apenhand deed een greep in de halfopen vitrine en in een oogwenk was de heele verschijning weer in den zak verdwenen. De bediende, druk in gesprek met den bezoeker, merkte er niets van. De bezoeker, die aan de bewegingen in zijn zak gevoeld had, dat zijn kameraadje zijn slag geslagen had, bedankte den bediende beleefd voor de inlichtingen, en liep door. De inspecteurs vonden het geval te mooi om dadeljjk in te grijpen en lieten hun prooi doorloopen. Voor de afdeeling kantwerken bleef hij op nieuw staan en liet zich prachtige kanten uitpakken. Weer kwam het apenbandje te voorschijn en'een rolletje kant verdween in den overjaszak. Daarop gingen de inspecteurs naar den bezoe ker toe en verzochten hem, mee te gaan. Buiten de deur, op straat, namen zij hem in hechtenis. Ook het aapje werd in hechtenis genomen on danks zijn tegenspartelen. De eigenaar van de aap heet Miguel Anderval. Hij is een man van tegen de 50 jaar, kunsten maker van beroep, geboortig uit Mexico. N.R.C. Luistert naar Mej. Henriette de JoDg, moeders en vrouwen, die niet tevreden zijt over uwe ge zondheid of die in uwe omgeving personen kent die zich te beklagen hebben. Zij zal u zeggen hoe zij, na gedurende drie jaren geleden te heb ben, op bewonderenswaardige wijze is genezen. Mej. Henriette de Jong, geb. Roodhorst, woont op den Kortenoord, te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Deze huismoeder heeft ons het volgende geschreven Mej. H. de Jong. (Cl. Schotel, Rotterdam) //Het verheugt mij zeer u te kunnen berichten dat het gebruik der Piük Pillen mij het meeste goed heeft gedaan. Sedert ongeveer drie jaren was ik onderhevig aan zulk een ergen toestand van zwakte, dat ik zelfs mijn huiswerk niet meer kon verrichten. Ook leed ik aan maag en len- depijnen, aan schele hoofdpijnen en duizelingen. Mijn eetlust was nagenoeg geheel verdwenen, zoo dat ik, door bijna niet meer te eten en het wei nige voedsel dat ik nam slecht te verteren, uit geput geraakte en geen voet meer voor den anderen kon zetten. De Pink Pillen hebben in ons plaatsje verscheidene menschen genezen en het gerucht der genezingen vernam ik, toen ik, teleurgesteld door alle geneesmiddelen die ik gebruikt bad zonder dat zij mij de geringste baat hadden gegeven, wanhopig was en niet meer wist wat te beginnen. Ik ben met de behandeling der Pink Pillen be gonnen en onmiddelijk ben ik aan het beteren gegaan. Mijn krachten zijn teruggekomen, mijn eetlust is vooruitgegaan en al mijn kwalen zijn verdwenen. Nu ben ik heel wel.// De Pink Pillen zijn een krachtig hersteller van het bloed, een krachtig versterker van het zenuw stelsel. Aan hen die uitgeput zijn en die arm bloed hebben bezorgen zij bloed met iedere gift. Het rijke, zuivere bloed voedt de organen en dezen dat weet gij wel, werken dan alleen behoorlijk zoo lang zij goed gevoed worden. Gij begrijpt al het belang dat het bloed heeft, en bijgevolg begrijpt gij de zeer groote geneeskundige waarde der Pink Pillen. Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, maagpijnen, rheumatiek, neurasthenie, zenuwuitputting. Prijs f 1,75 do doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilid, Hoofd-depöthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten VERARMING VAN DEN RODEN. Als een landbouwer zijn land eens flink voor ziet van stalmest en hij teelt er dan gedurende vijf op een volgende jaren b.v. voeder- of suiker bieten, haver, boonen, tarwe en aardappels op, dan denkt hij den grond welig genoeg te houden, als hij na afloop der vijf jaren weer voor stalmest op dien akker zorgt. En werkelijk, jaren achtereen kan hij volstaan met de opgegeven bemesting, want, wat bij te kort gaf, daar zorgde de bodem zelf wel voor. Doch eindelijk komen de schrale jaren. De granen gaan achteruit in korrel- en stroo-opbrengst, aardappels en bieten worden kleiner, hij oogEt minder "boonen. Door allerlei ziekten en gabreken worden de gewassen aange tast, waardoor de opbrengst nog meer achteruitgaat. Dar. moet er raad geschaft worden en dien wil ik U geven. Nadat het derde gewas van het land is, dus nadat er bieten, haver en boonen verbouwd zijn, is de voedselvoorraad reeds ruim opgebruikt. De volgende gewassen tarwe en aardappels teren op kosten van Jen bodemvoorraad. En nu moge deze groot wezen er komt een tijd dat het beste, namelijk het gemakkelijk oplosbaar plantenvoedsel opgebruikt is. Er zit nog genoeg in den bodem, doch de gewassen kunnen er niet genoeg van eten. Om de vruchtbaarheid van den bodem te verboogen, is er mest noodig. Doch dien beeft de boer niet. Laat h(j dan kunstmest koopen. Die is goedkoop en doelmatig. In den winter, voordat de boonen op het land komen, dus op het einde van het tweede jaar moet hjj dan geven

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2