Buitenland. Altijd vermoeid. de aandacht tot het einde toe aan dat kunstvaardig spel bleef gewijd. Dat zegt wel alles. De heer K. speelt niet slechts gewone liederen, doch ook fragmenten uit opera's marschen, enz. en hij weet de verschil lende nuances zoozeer to. haar recht te brengen, dat, indien men een virtuoos niet zag, men in den waan zou kunnen komen dat daar op het podium een geheel orchest was opgesteld. En dit alles bereikt de heer K. zonder, naar men beweert, eenige muziekkennis te bezitten. Enkel op het gehoor af, worden de moeilijkste stukken met zoo juistheid weergegeven alsof de heer K. na ze 'n enkele maal te hebben ge hoord, als 't ware een levende phono- graaf is. Met genoegen hebben wij kennis gemaakt met de capaciteiten van dezen coucertgever op een zoo eenvoudig instrument als een harmonica, waarop ook al een meesterschap is te verkrijgen. Een aangename afwisseling tusschen de verschillende nummers bezorgde het orchest dat zich deed hooren. Aan den ondernemers brengen wij een woord van dank voor de geboden ge legenheid. Dat tengevolge de moeielijk begaanbare wegen, de markt van Maandag niet van veel beteekenis zoude zijn, was te ver wachten en heeft zich ook bevestigd. De aanvoer was dan ook niet noemens waard en van den handel valt weinig te zeggen. De marktbezoekers hadden niet veel anders te doen dan elkander te begroeten op dezen eersten marktdag. Voor de komende dagen wacht ons Donderdagavond de laatste buitengewone vergadering van het Nutsdepartement alhier, waar de heer Dr, Van der Meulen spreker vanwege het Hoofdbestuur, zal optreden. Voor Zaterdagavond is nog in het verschiet eene uitvoering van de leer lingen der Zangschool van den heer Groenewold, versterkt met eenige leden der Dameszangvereeniging „Aurora." Werd door de leerlingen der zang school in het vorig jaar de Operette „De Woudkoningin" opgevoerd, ditmaal zal de uitvoering zich bepalen tot eenige zangnummers. Een tooneelspelletje en voordrachten zal het verdere van den avond aanvullen, terwijl een orchest voor afwisseling zal zorgen. Het een met het ander belooft zeker nog wel een aangenamen avond. Toegang tegen entrée wordt niet open gesteld, doch wel hebben de werkende leden het recht tegen een matig bedrag introducties uittereiken. Voor diegenen welke deze uitvoering dus nog zouden wenschen bij te wonen, is door tusschenkomst van de werkende leden de gelegenheid daartoe alzoo nog opengesteld. Zoo althans werden wij ingelicht. Wij verwachten dat met deze uitvoe ring de rei der winteravondamusementen zal zijn geëindigd. o— Naar een bericht aan „Het Volk" ontleend, zal door de S. D. A. P. in dit district als candidaat voor de T weede Kamer worden gesteld de heer C. Tho massen. De heer T. Jansen van Gelder, vroeger ontvanger der reg. en domeinen alhier, thans te Bergen op Zoom, is benoemd tot inspecteur der reg. en dom. van de 3e klasse voor den am bulanten dienst. Een goede tijding. Van Wieringen wordt ons de mede- deeling gedaan, dat de pogingen van het comité „op Hoop van Zegen" om steun voor het door den storm van 5 Febr. 1.1. zoo jammerlijk getroffen huisgezin te Westerland op Wieringen, met den besten uitslag zijn bekroond geworden, zoodat het huisgezin der weduwe tal van jaren voor gebrek is bewaard ge bleven. De zwarte lichtboei (Oniust) van het Molergat en de rood en zwart hori zontaal gestreepte lichtboei van het Malzwin zijn weder gelegd, de winter- betonning is weder opgenomen. De rood en zwart gestreepte spitse ton van het Molengat is thans vervangen door een wit en zwart geblokte spitse ton met staand kruis, gemerkt M in rood. Oosterend16 Maart. De vaart langs Texelstroom is in den laatsten tijd veel drukker dan gewoonlijk, daar tal van tjalken, die door bet ijs niet over de Zuiderzee kunnen gaan, van Holland naar Friesland en omge keerd gesleept worden. Gedurig ziet men sleepbooten met eenige vaartuigen er achter. Oudeschild, 16 Maart. Mocht de langdurige winter voor de meesten nadeelig worden of reeds zijn, de garnalenvloot alhier heeft er weinig last van. Geregeld eiken dag zeilt zij uit. De vangst is zeer afwisselend, evenals de prijs. Over het algemeen valt er voor de garnalenvisschers tot heden niet te klagen. Vlieland15 Maart. Mej. A. J. van Woerkom te Alkmaar heeft voor hare benoeming tot tijdelijk onderwijzeres alhier bedankt, wegens hare benoeming tot onderwijzeres te Beemster. Vreeselijke ramp. Uit Maassluis meldt men 14 Maart: Het Noordsche stoomschip Mascot, gisteren naar zee vertrokken, keerde hedenmiddag terug met belangrijke schade aan stuurboordsboeg, zijnde gis teravond 20 mijl bewesten het vuurschip Maas in aanvaring geweest met het Duitsche drie-mastscbip Margaretha, van Iquique naar Hamburg, tengevolge waar van laatstgenoemd schip zonk6 der opvarenden van de Margaretha werden gered, de overigen, 20 in getal, waaronder de kapitein, diens vrouw en kind, ver dronken. Het stoomschip Mascot stoom de op naar Rotterdam. Volgens latere berichten zijn Zondag nacht nog 9 menschen van de Margaretha gered en te Lowestoft ten zuiden van Yarmouth aan wal gebracht. Door de Scheveningsche logger 323 schipper C. Westduin werden 3 lijken te Scheveningen aangebracht. Een practisch vreugdeblijk. Het Oranjefonds voor behoeftige kraamvrouwen in de gemeente Haren, (Gr.), onlangs opgericht met 't oog op de heugelijke gebeurtenis, heeft uitgevonden om, wanneer eventueel in de jgemeente een kind word geboren op denzelfden dag als de te verwachten Prins of Prinses, aan dat kind een spaarbankboekje met een bedrag te schenken of een passend voorwerp naar verkiezing der ouders. Wat 'n spanning voor de in blijde ver wachting verkeerende Harenaarsters (of hoe ze bieten mogen Officieele spoed. Aan het Ministerie van Oorlog schijnt men een bijzondere opvatting te hebben van het woord spoed. In het zakboekje van een grenadier met groot verlof te Heerenveen wordt deze bij opkomst met spoed de volgende reisroute aan gegeven Per tram naar Sneek, via Stavoren Enkhuizen naar den Haag. 's Morgens 8 uur van Heerenveen, 's middags te pl.m. 5 uur te den Haag, terwijl werd de reis 's morgens 8 uur over Zwolle gemaakt, men 's middags te pl. m. 12 uur ter bestemder plaatse zou zijn, dus vijf uur vroeger dan bij de voorgeschreven opkomst bij spoed. Wreedheid in dienst der mode. Dat de straatjeugd baldadig, zelfs beestachtig wreed is, bewijst wel het volgende, walgingwekkend geval. Dezer dagen vermaakten eenigejongens zich aan de Keizersgracht te Amsterdam met het vangen van meeuwen. Dit is op zich zelf nog tot daaraan toe, maar de manier waarop de bengels de diertjes te pakken kregen, gaat alle grenzen van menschelijk gevoel te buiten. Eenige stukjes brood werden in het water geworpen, en daartusschen wierpen de wreedaards heel geniepig een stukje brood, waarin een haakje gestoken werd. Dit haakje was verbonden aan een touw ende beestjes, hongerig, scheerden langs 't water, pikten de stukjes brood op, eindelijk ook 't verraderlijke stukje, enpik ik heb je. Vlug werd't touw opgehaald, en met wreede wellust de haak uit den SDavel der van pijn schreeu wende diertjes getrokken. De diertjes worden natuurlijk alleen gevangen voor de veer tjes, die zoo mooi, zoo wondermooi op dameshoeden staan. Het vleesch is niet te eten, het is veel te taai. Zooiets is slechts mogelijkin Nederland. Een uitvinder en zijn uitvinding, 't Was bij een spoorwegongeluk, dat den hr. A. W. Zanstra, uurwerkmaker te Heerenveen, aan het denken werd ge bracht over een automatischen rem en stoomafsluiter, bij welker toepassing het onmogelijk wezen zou, door een onveilig sein te rijden. Hij vond het. 't Was doodeenvoudig, alleen maar, niemand was nog nooit op 't idee gekomen. Werd een sein op onveilig gezet, dan 't werd aanschou welijk gemaakt door een spoorbaantje in 't klein rees een eind vóór het sein een door een trekwerk met het sein in verbinding staande staaf tusschen de rails, een weinig omhoog. Reed een trein te ver, dan stiet een onder de locomotief aangebrachte dwarskraan tegen die staaf en zoo werd automatisch de stoom afgesloten en tegelijkertijd de rem aangezet. 't Was even eenvoudig als onfeilbaar, er is in die dagen dan ook veel over geschreven. Er kwam zelfs een „hooge" van de spoor een kijkje nemen bij den heer Zanstra en toen hij zich de uitvin ding had laten verklaren, klopte hij den heer Zanstra op den schouder en zei schertsend openhartig„waarde heer, er ontbreekt slechts één ding aan uw uit vinding: de idee had niet bij u, maar bij een ingenieur moeten zijn opgekomen. Nu zal men er niet aan willen." De man kende zijn wereld, en zijn voorspelling is uitgekomen. De spoor wilde er niet aan, maar thans, ruim twintig jaren later, leest men, dat men precies dezelfde uitvinding met succès heeft toegepast op den spoorweg in Lancashire en Yorkshire. Als de heer Zanstra een naneef van Methusalem wezen mocht, misschien dat hij het dan nog beleeft, dat de Nederl. spoorwegmaatschappijen zijn vinding over nemen van de Engelsche. Het hinderlijke dat het maar een idee was van een uur werkmaker in het eigen land, is er dan genoegzaam af. Leve de politie-lionden. Wij lezen in de „Delftsche Courant": Daar hebben wij nu vanmiddag zelf gezien, dat politie honden nuttige diertjes zijn. Voor ons bureau stond een troepje schooljongens. Een van het troepje gooit naar een argelooze voorbijgangster met een modderbol, sneeuwballen zijn nu verre te zoeken. Juist komt een politieman „in politiek" voorbij, vergezeld van een politie-hond. De agent pakt het jonge mensch bij de ooren, en doet hem verstaan, dat hij zich wat fatsoenlijker te gedragen heeft. De jongen die blijkbaar van deze boet- predicatie niets moest hebben, smeert 'm op een gegeven oogenblik en hip hip, politie-hond hem achterna, pakt hem bij zijn broek, en laat niet los voor de „baas" er bij is. De agent, die blijkbaar vindt, dat de jongen door zijn angst voor den hoDd reeds genoeg gestraft is, roept het beest terug en vervolgt glimlachend zijn wandeling. Politie hond echter trippelt al blaffend achter de „baas" aan, kwispelend met zijn staart, als wilde hij vragen „hoe heb ik 'm dat nou eens gelapt?" Dat kon men wel denken. Nu de geheele rogeliDg der werk zaamheden op de Rijksverzekeringsbank gereorganiseerd is, blijkt, dat van de verlangde vermindering van peisoneel wel weinig zal komen. Hoe men hef, ook wendt of keert, de Rijksverzekering- bank blijft een duur zaakje. In plaats van trouwen. Dezer dagen is te Arnhem bij de nationale Militie ingelijfd een loteling van de lichting 1897, die indertijd door den militieraad voorloopig voor den dierst werd uitgesloten, doch later niet voldeed aan artikel 57 der destijds geldende Militiewet. Dit verzuim kwam aan het licht toen bij wilde trouwen, zoodat hij door Ged. Staten van Gelderland alsnog voor den dienst bij de nationale militie werd aangewezen. (Arnh. Ct.) Een bruiloft van beteekenis. Te Winterswijk is een bruiloft gevierd waarop 2500 menschen aanwezig waren. De zaal waarin de bruiloft gevierd werd, is berekend op 2000 bezoekers. Er is ferm gedanst, vooral op elkanders ekster- oogen. 't Aantal vaatjes bier en flesschen jenever, dat soldaat gemaakt weid, moet niet zoo min geweest zijn En benauwd dat 't er was I (Arnh Ct.) 't Verdient navolging. Een drietal landbouwers te Woudri- chem hebben van hun landheer, ds. Yan Straaten, te Gorinchem, bij de betaling der landpacht, de helft van het bedrag terug ontvangen, omdat hun gewas verleden jaar door hagelslag zooveel geleden had. Een veelkleurig product. Bij den heer Veerman te Tjallewal, nabij Schagen, kreeg een schaap 3lam meren. Een van deze beestjes is al heel vreemd geteekend. Het lichaam is rood bont, de ooren zijn zwart, de pooten zwartbont, terwijl de staart in eene zwarte punt eindigt. Het aller aller nieuwste. Een Belgische hoedenfabriek heeft patent genomen op een soort dameshoed, waarop eenwaterreservoir komt. In dat waterreservoir komen levende bloemen te staan. Zoo'n hoed blijft dus altijd nieuw. Vandaag staan de rozen nog in knop, morgen bloeien zij zijn de rozen verwelkt, welnu er zijn nog andere bloemen in de wereld. 't Zal nog zoover komen, dat wij hoeden krijgen, waarop 's zomers een fontein of een vijver met levende zwanen, 's winters een ijsbaan is. De zegen van het huwelijk. In den Amerikaanschen staat Kansas wil men belasting gaan heffen van on gehuwde heeren. De leider van de be weging voor invoering dier belasting is zekere Reeves, oud 70 jaar, die veertien maal in het huwelijk is getreden. Het motto van dezen deskundige is„Korte verlovingen en snelle resultaten 1" Wat men in Kansas noodig heeft is, dat er onbevreesd worde getrouwd en dat ongehuwden zwaar gestraft zullen worden, aldus deze in de praktijk der zaak grijs geworden man. De in hun vrijheid bedreigde jongge zellen hebben een vereeniging gesticht, welke propaganda maakt voor een amen deering van het dreigende wetsontwerp in dier voege, dat voor het aangaan van huwelijken door den staat een belooning worde gegeven en dat er op kinderzegen progressieve premies zullen worden gesteld. Van hun standpunt gunnen ze een getrouwd man wel een douceurtje Wat dioazen. Men meldt uit GentGedurende eenige dagen hadden de buren het echt paar Lefèvre, wonende in de Rue de la Prairie, oude bedelaars, niet gezien. Hierin vonden zij aanleiding de politie te waarschuwen, welke de deur der woning opengemaakt hebbend, man en vrouw stervend aantrof, tengevolge van gebrek aan voedsel. Beiden werden naar het Gasthuis 'overgebracht. Bij het doorzoeken van het huis vond men een bedrag van 71,000 franken, zorgvuldig verstopt, hetwelk zij hadden bijeeEgebedeld. De man telt 80 jaar, de vrouw 71 jaar. Er zijn vele menschen die 365 dagen van het jaar vermoeid zijn. Zij zijn altijd lusteloos, zij sehjjnen ondermijnd door een verborgen kwaal en zeggen dat zij geen bloed meer in de aderen hebben. Zij hebben wel bloed in de aderen maar dat bloed is zoo arm, zoo ontdaan van voedende bestanddeelen, dat het met veel moeije de orga nen voedt, en geheel het lichaam, alle spieren krachteloos zyn. Ook het zenuwstelsel heeft niet de minste veerkracht. Aan die menschen doen de Pink Pillen ont zaglijk veel goed. De Pink Pillen geven hen bloed, krachten, weerstand. Zij hervormen hen. Zie eens wat de Pink Pillen nog pas hebben gedaan voor iemand te Gorinchem Mej. van Es, die daar in de Arkelstraat woont. //Gedurende laDge jaren, schrijft zij, was mijn gezondheid ondermijnd. Alle dogen verzwakte ik een weinig, en dat ondanks zorgeD, ondanks versterkende middelen. Ik was altyd vermoeid, ik stond des morgens op vermoeider dan ik des avonds bij bet naar bed gaan was. De geringste arbeid eischto een groote krachts inspanning van mij. Ik dacht dat ik nooit do goede gezondheid van vroeger zou weervinden, en ik had haar inderdaad niet weergevonden in dien ik geen gebruik had gemaakt van do Pink Pillen. Alle geneesmiddelen dio ik had gono- men, hadden niets uitgewerkt. Do Pink Pillen daarentegen hebben my zeer spoedig al mijne krachten weergegeven, alle sporen van vermoei enis doen verdwijnen en mij, in dén woord, vol maakt genezen.// Do Pink Pillen zyn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemcene zwakte, maagpij nen, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, houjjicht, rheumatiek, neurasthenie. Prys f 1,75 de doos, f 9,per 0 doozon. Verkrijgbaar bjj Snabilié, ïïoofd-depólhoudcr voor Nederland, 7 Grooto Markt te Rotterdam, voor don Eurg en omstreken bjj de Hi ma T. EUIJ8 en verder bjj verschillende apothekers en goede drogisten.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2