N°. 2242. Donderdag 25 Maart 1909. 22"° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel Gelet op art. 28 der kieswet, Maken bekend, dat de door hen vast gestelde kiezerslijst en afzonderlijke lijsten van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst afgevoerd of daarop gebracht zijn, van 23 Maart tot en met 21 April e.k. ter secretarie dezer gemeente vooi een ieder ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijg baar zijn. Texel, den 22 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Tex^l maken bekend, dat de schiet oefeningen op de baan bij Neeltjes Nol dit jaar zullen worden gehouden van 19 April e.k. tot ultimo September d.a.v. Texel, 23 Maart 1909 Burgemeester en Wethouders vnd., HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. 13—20 Haart. Zooals te verwachten was heeft het besluit van het onlangs te Deventer gehou den buitengewoon congres der S.D,A.P. de stichting van een nieuwe partij der Marxis ten tengevolge gehad. In de dezer dagen met dit doel belegde vergadering werd de nieuwe paitjj geconstitueerd en ten doop gehouden. Ze zal den naam Sociaal-Demo cratische Partij dragen. De Marxisten zullen dus in het vervolg nun eigen weg gaan om den reeds zoo lang verbeidden geluksstaat voor bet „verdrukte proletariaat" nader te brengen, tenzij de pogingen van de Internationale met gunstigen uitslag mochten worden bekroond, welke pogingen ten doel hebben de broederen weer wat nader tot elkaar te brengon. Behalve een beginselverklaring heeft de nieuwe partij ook een program van actie vastgesteld, hoewel voorloopig nog alleen in grove trekken. Om onze lezers met het streven dezer nieuwe partij eenigszins bekend te maken laten we hier h6t een en ander uit het program van actie volgen. Bovenaan staat „gelijk enkelvoudig en rechtstreeks kiesrecht voor mannen en vrouwen, die hun 20e jaar bereikt hebben, met geheime stemming. Verder volgen democratiseering van alle staatsinstellingen (o.m. het verdwijnen der Eerste Kamer en een republikeinschen regeeringsvorm.) Ge lijkstelling van de vrouw met den man zal ook nagestreefd worden alsmede een arbeidswetgeving ter bevordering van de lichamelijke en geestelijke weerbaarheid der arbeidersklasse (8 urige arbeidsdag, verbod van nachtarbeid zooveel mogelijk, bescherming van het kind enz.) Verder kostelooze verzekering van de arbeiders tegen de geldoljjke gevolgen van ziekte, invaliditeit, ongevallen, werkeloosheid en ouderdom, onder controle en medebestuur van belanghebbenden. Ook staat op het program volledige scheiding van Kerk en Staat, bestrijding van maatregelen, die beoogen om uit do publieke kassen steun te verleenen aan schoolinstellingeu, die het onderwijs dienstbaar willen maken aan do bevordering van godsdienstige opvattingen en dogma's volledige gelegenheid tot kostelooze opleiding aan alle inrichtingen van openbaar onderwijs—afschaffing van het militaire stelsel en invoering van een algemeene volkswapening .in plaats van het staande leger—kostelooze rechtspleging en deelneming van gekozen leeken aan de rechtspraak naasting van alle bedrijven die een monopolistisch karakter dragen enz. Tot hiertoe het strijdprogram der nieuwe partij, waarvan we alleen de belangrijkste punten aanstippen. Zooals men ziet heeft de S.D.P. nog al heel wat op haar verlang lijstje. Een besluit door de jonge partij genomen die nogwel onaangename gevolgen zal kunnen hebben voor de partij van revisio nisten, is het besluit om deel te nemen aan den verkiezingsstrijd, waarvoor een kiesrechtprogramma werd vastgesteld met den eisch van het onvervalschte algemeen kiesrecht. Zooals ook uit de besprekingen bleek zullen in de „roode districten" can- didaten worden gesteld tegenover aftredende revisionisten. Dit kan alleen tengevolge hebben dat de stemmen voor de arbeiders- candidaten versnipperd worden en menige zetel in gevaar komt. Intusschen de „Internationale" is bezig wat gescheiden is weer saam te voegen. Mogelijk dat het nog wel gelukken zal. —o—o—o— Onze Staten-Generaal hield Vrijdag een buitengewone vereenigde zitting, waarin met groote plechtigheid werd ingediend het wetsontwerp ter voorziening in het Regentschap voor het geval der minderjarigheid van den troonopvolger bij zjjn komst tot den troon en dat tot regeliDg van de voogdij over den minderjarigen Koning. In korte woorden saamgevat wordt in dit ontwerp voorgesteld Koningin Emma te benoemen tot regentes en even tueel na haar overlijden, prins Hendrik deze wordt terstond voorgesteld als voogd over zijn kind, terwijl voorzieningen zullen worden getroffen, die nog nader bekend moeten worden, voor het geval prins Hendrik gedurende zijn eventueel regent schap of voogdij tot de waardigheid van souverein of regent in een vreemden Staat mocht worden geroepen. Wat velen hadden verwacht, n.l. dat de Prins dadelijk als regent zou worden aan gewezen en in de tweede plaats Koningin Emma is dus niet gebeurd. De reden daarvan vindt men in de rede die minister Heemskerk bfj de indiening van het wets ontwerp hield. De regeering heeft rekening wenschen te houden met de historie waarin bewezen is dat de teugels van het bewind gerust aan de handen van Koningin Emma mogen worden toevertrouwd. Dit wil niet zeggen dat dit ook niet het geval met Prins Hendrik zou zijn, doch de regeering heeft zich van de plicht der dankbaarheid jegens de Koningin-Moeder willen kwijten. En uit dat oogpunt beschouwt verdient de zienswijze der regeering instemming. Intusschen we willen vurig hopen dat de thans ingediende ontwerpen nimmer behoeven ten uitvoer to worden gelegd, —o—o—o— Het bezoek van oom Eduard aan neef Wilhelm moge al tengevolge hebben gehad dat de stemming jegens elkanderjtusschen de Duitsche en Engelsche natie verbeterd is geworden aan den ouderlingen naijver der regeeringon heeft het in geen geval een einde gemaakt. Met hoeveel vuur Koning Eduard bij zijn bezoek aan Berljjn ook gewaagde van zijn streven om iederen oorlog tegen te gaan een verklaring die door Keizer Wilhelm ook afgelegd werd, de krijgstoerustingen zijn in beide landen sinds dien nog niet het minste verminderd. Duitschland's regeering blijft vasthouden aan haar vlootprogram dat er naar streeft de Duitsche vloot te doen evenaren met die van het op zee zoo machtige Albion en omgekeerd laat de Britsche regeering niets onbeproefd op maritiem gebied machtiger te blijven dan Duitschland en Frankrijk beide. Nog maar nauwelijks is Koning Eduard van zijn vredesbezoek aan de Duitsche hoofdstad teruggekeerd of Engelands regeering komt op de proppen met plannen tot vlootsuitbreiding die niet ten onrechte door de tegenstanders „paniekplannen" worden genoemd. De begrooting voor de marine voor 1910 toch geeft een verhooging aan van niet minder dan ruim 34 miljoen gulden. Inderdaad geen peulschilletje. Zoo wil Engelands marine-minister beginnen met 4 Dreadnougth's, zooals men weet de reusachtige oorlogsschepen op stapel te zetten en tevens vraagt hij machtiging om zoo noodig maatregelen te nemen dat er in 1912 nog 4 andere dezer oorlogsbodems zee kunnen kiezen. Voorts staan op het verlanglijstje een aantal torpedobooten, onderzeesche booten en kleinere vaartuigen. Voor de vooruitstrevende leden van het Lagerhuis nu juist geen prettig vooruit zicht. Dat ze dan ook reeds bij voorbaat verklaarden de plannen niet te zullen steunen ligt voor de hand. Deze week nu zijn de beraadslagingen over de marinebegrooting begonnen, inge leid met een warme verdediging van den minister Kenna en diens collega Asquith. En 't is wel opmerkelijk dat beiden de noodzakelijkheid der regeeringsvoorstellen bepleitten op grond van de houding der Duitsche regeering. Ja, deze was wel zeer vriendschappelijk gezind maar toch ging ze met onverzwakte kracht voort met den aanbouw van nieuwe schepen en als Enge land niet tijdig oppaste zou Duitschland wel eens een te sterke zeemacht kunnen krijgen. Daarom ook maar nieuwe slag schepen op stapel gezet, ofschoon de toestand der schatkist nu ook al niet zoo bijzonder gunstig kan worden genoemd. Zal de minister zijne begrooting binnen krijgen De beslissing is nog niet ge vallen, maar we gelooven wel dat ze een voor de regeering gunstige zal zijn. Inzon derheid omdat de liberalen die zich eerst nogal als tegenstanders hadden doen kennen van vlootuitbreiding, na de redevoeringen van de ministers hun draai hebben genomen. Het beeld dat de regeering ophing van Duitschlands ijver op maritiem gebied was ook te opvallend gekleurd om op de wei felende harten geen indruk te maken. 't Gevolg van een en ander zal dan wel weer worden dat ook Duitschland zijn krachten verdubbelt en zoo blijft de wedloop tusschen deze mogendheden op maritiem gebied voortduren. Voor de Duitsche en Engelsche belasting betalers stellig geen prettig vooruitzicht. Want voor al die uitbreiding is schatten gelds noodig en wie moeten dat anders bijeenbrengen dan de belastingbetalers? Wanneer zullen de regeeringen eens verstandig worden? o—o o— Frankrijk en inzonderheid de hoofdstad is in do afgeloopen week vrij plotseling het tooneel van een ernstige ingrijpende werkstaking geworden. Onder de post- en telegraafbeambten heerschte al geruimen tijd groote ontevredenheid over de nieuwe maatregelen en reglementen van den direc teur-generaal, onderminister ,Simyan, die zij zeer in hun nadeel achtten. Er werd een protestvergadering belegd en deze bracht de gemoederen zoo aan het gisten, dat een aanval op het hoofdkantoor werd ondernomen, waarbij verschillende post ambtenaren werden gevangen genomen, 't Gevolg was dat een groot aantal vak- genooten een proteststaking van een paar uur hielden, waardoor het telegrafische verkeer reeds zeer verstoord werd. Eerst nadat de ministerpresident er bij te pas was gekomen werden de seintoestellen weder in beweging gebracht. Tengevolge van een en ander werden een aantal beambten geschorst maar dit was olie in het vuur, want Woensdagmorgen legden een groot aantal anderen het werk neer en hun aantal is sedert zeer toegenomen. Weliswaar kan men niet zeggen dat de staking algemeen is, doch een groot deel van hen die nog werken doen geen slag meer dan ze op het allerminst moeten doen, als een bewijs van solidariteit met hun strijdende vakgenooten. Deze staking heeft reeds ontzaggelijk veel schade en verwarring gebracht en nog is het einde niet te overzien. De regeering tracht met behulp van soldaten nog zooveel mogelijk den dienst gaande te houden, doch naar luid der berichten zitten de kantoren volgepropt met volle postzakken en liggen stapels telegram men op verzending te wachten. De schade aan handel en nijverheid toegebracht moet dan ook groot zijn, om maar van het onaangename en verwarring stichtende niet te spreken. De regeering blijft voet bij stuk houden en wil van de eischen der stakers, waartoe ook die behoort welke het ontslag van Simyan eischt, niets weten. Op het oogenblik dat we dit schrijven moet de verwarring onbeschrijfelijk zijn. —o—o—o— De verwachting dat ei eindelijk eens een einde aan degespannen verhouding tusschen Oostenrijk en Servië zou komen is nog steeds niet vervuld. De nota van Servië, waarin het verklaarde afstand van zijn eischen te doen vertrou wende op de hulp der mogendheden, heeft de Donaumonarchie niet kunnen bevredigen, omdat er met geen enkel woord geantwoord werd op den eisch van Oostenrijk om de oorlogstoerustingen te staken. Bovendien verklaarden de Servische bladen dat ingeval de mogendheden niet zorgden dat Servië voldoende schadeloos werd gesteld, de Ser vische regeering toch noch naar de wapenen zou grijpen. Ook werden de krijgstoerus tingen met denzelfden ijver als voorheen voortgezet, 't Gevolg is geweest dat van uit Weenen een nieuwe nota naar Belgrado gezonden werd, waarin eenvoudig kort en krachtig een duidelijke verklaring werd gevraagd, terwijl Oostenrijk om op alles voorbereid te wezen met groote haast sterke troepenafdeelingen mobiliseerde. De mogendheden nu hebben Servië opnieuw nog eens het gevaarlijke van zijn spel onder het oog gebracht eD aangeraden afstand te doen van elke eisch, dus ook van die dat de mogendheden de Bosnische kwestie zouden regelen en voorts om de vijandige houding tegenover Oostenrijk te laten varen. Naar luid der laatste berichten moet Servië eindelijk naar dezen raad hebben geluisterd, ofschoon de bevestiging nog ontbreekt. 't Valt niet te ontkennen dat de situatie weer hoogst gevaarlijk is. Oostenrijk schijnt een eind aan de kwestie te willen hebben en als Servië nu maar verstandig is dan loopt het nog wel weer los. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1