Binnenland. T>e Bloedarmoede en de Lente TEXEL, 24 MAART 1909. Uitvoering Zangkoor. Zaterdagavond werd door het ZaDgkoor alhier, (Dir. de heer Groenewold), eene uitvoering gehouden in de zaal van „Hotel Texel." Dank de nog al ruim geboden gelegen heid tot het bekomen van introductiën ter bijwoning van deze uitvoering, was de opkomst van belangstellenden zeker ruimer dan was verwacht en was de zaal flink gevuld. Het programma vermeldde een 14-tal nummers: (zang, tooneel en muziek), waarvan de meesten nog 2 of 3 onder- deelen bevatte, zoodat het zich liet aanzien dat de avond goed zou worden gevuld. Als hoofdzaak beschouwden wij voor dezen avond den zang, en 'tis zeker niet te veel gezegd wanneer wij be weren dat deze algemeen goed voldeed. Liefelijk en zuiver klonk de zang door de zaal en getuigde van de uitstekende leiding van den zangmeester en de goede studie van de leden van het zangkoor, 't Waren eenvoudige liedjes welke werden gezongen, doch de uitvoering er van werd, en terecht, door een dankbaar applaus beloond. Het verdere van den avond werd aan gevuld door voordrachten op tooneel- gebied, welke de leden tot onderling genoegen meenden te moeten bijbrengen. Voor het goed slagen hiervan was ieder der optredenden voor zich zelve aan sprakelijk, doch het mag gezegd dat ook dit gedeelte van het programma met lust en opgewektheid werd uitgevoerd. We leerden er van dat in de toekomst voor het tooneel nog wel iets is te verwachten. Wat de muziek betreft, herinneren we aan hetgeen we hieromtrent reeds eerder hebben gezegd. Vóór het laatste zangnummer werd door den Directeur een woord van dank gebracht aan het publiek voor de goede opkomst en de betoonde aandacht. Tot de leden van hot Zangkoor richtte spr. een woord van dank voor het hem den vorigen avond vereerde geschenk, (een fraaie piano-lamp); doch meer dan dat zegt spr., gevoel ik mij beloond door uwe ijver en studie als waarvan deze avond het bewijs mocht geven. Ook de leden van het Orkest werden niet vergeten en dank gezegd voor hunne medewerking gedurende dezen winter. 't Was een avond van „elk wat wils," welke zeker bij velen een prettige indruk zal hebben nagelaten. Schietoefeningen. Zondag j.l. werd in een der lokalen van de O. L. School te den Burg, door luitenant van der Hage van den Helder eene lezing gehouden, met het doel hier eene schietvereeniging op te richten. Door spr. werd duidelijk het doel daar van uiteen gezet. Elke Nederlander moet goed kunnen schieten. De groote mogendheden spreken over ons met minachting. Ze noemen ons land een „kikkerlandje" waar wij Hollanders als kikvorschen in zitten. Volgens spr. is dat kleine landje toch nog lang te verdedigen. De kusten zijn gevaarlijk voor den vijand om te landen. Maar als er eens oorlog kwam, zouden wij ons dan zoo maar overgeven Of zouden wij eerst niet eens probeeren ons vrij te vechten. Zeker immers is het, dat we, als wij met een pook of een stok er op ingaan we al heel weinig zouden uitrichten Maar als we nu goed kunnen schieten, dan is dat zeker al een groot voordeel. Hierbij haalde spr. nog even den Boerenoorlog aan. Volgens zijn opinie hadden de Boeren het nooit ver loren, als zij maar beter georganiseerde legers gehad hadden. Die konden nog eens schieten Geen enkele kogel werd vermorst. Maar doordat ze met kleine troepjes vochten en er verschil van meening was, bijna bij elke afdeeling, werd het welverdiende sncces door hen niet behaald. Ons Nederlandsche leger is goed georganiseerd. Nu nog goed leeren schieten en wij kunnen het tegen heel wat vijanden op nemen. Het onderwijs, zoomede geweren en ammunitie zal kosteloos worden ver strekt in de Algemeene Bewaarschool, des Zondags van 10—1 uur, te beginnen met 1 Mei tot 1 September. Ongeveer 36 leden traden reeds toe. Voor hen, die nog geen lid zijn en dit wenschen te worden, bestaat gelegenheid zich op te geven ter Gemeente Secretarie, tot 15 April. Nog werd door spr. medegedeeld, dat deze oefeningen voor 't eerst in het Noorderkwartier van ons land worden gehouden. Texel is de eerste plaats waar ze gehouden worden. Het Rijk stelt 30 gulden beschikbaar, tot het aan- koopen van prijzen, welke bij de laatste oefening aan hen ten deel vallen, die de hoogste punten behaald hebben. Daarna dankte de EdAchtb. Heer Hid- dingh, uit naam van de jongelui den spr. voor diens duidelijke uiteenzetting en sprak den wensch uit, dat het hier goed mag slagen. Bij de aanbesteding van 't ver- hoogen van den zeedijk en het maken van een grintweg op den berm tusschen den P. H. Polder en de „Oude Schans" waren 6 biljetten ingeleverd, als volgt C. Gielis, opleveren Sept. f 2390,70 Th. v. d. Sterre, Helder opl. 15 Mei f 2330 1 Sept. f 2147 A. Kooiman Burg f 2959 P. J. Koek, Hansweert f 2965 J. Dekker, Helder. f 2290 Den Hoorn, 23 Maart. De werklieden van Den Hoorn, die hielpen bij de werken aan het Horntje, waren ontevreden over de uitbetaling van loon. Toen gister allen weer klaar stonden, om een zinkstuk in de diepte te laten, vroegen de arbeiders uit ons dorp beter loon. Daar de aannemer meende, niet aan dien eisch te kunnen voldoen, wei gerden de arbeiders aan het werk te gaan. Naar ons werd meegedeeld, zijn heden werklieden van den Helder aan genomen. Oudeschild, 23 Maart. Met het voorjaar begint de drukte en het vertier op de haven weer toe te nemen. Met het begin der wekelijksche markten aan den Burg, gaat ook het begin der geregelde vaart van veebooten gepaard. Maandag j.l. was er reeds een vrij drukke aanvoer van vee. Al gedurende eenige dagen wordt „De Dageraad" vervangen door de „Baron Rengers." Eerstgenoemde moet eenige reparatie ondergaan. Zoodra de vorst ons maar eenigs- zins verlaten had, is men met kracht met de werkzaamheden aan den Oostdijk begonnen. Indien het weder goed blijft, zal men spoedig vorderingen kunnen zien. Maandag j.l. geraakte het paard van den veehouder H. in de haven. Door aanwezige visschers werd het spoedig weder op het droge gebracht. Oogenschijnlijk had het geen letsel gekregen, Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. D Schaap, werkzaam bij de posterijen te Amsterdam, wordt met ingang van 1 April verplaatst naar Willemstad. Oosterend, 22 Maart. Alhier verkeert men onder den indruk van een droevig ongeluk den veehouder B. VI. overkomen. Deze toch geraakte toen h(j eenigen voorraad hooi wilde krijgen, onder den klamp. Spoedig trachtte men hulp te bieden, doch men kon slechts zijn lijk te voorschijn halen. Treurig is het lot van de weduwe, die voor eenige jaren hare beide broeders op zee beeft verloren en nu haren man, pas 33 jaar oud, zoo noodlottig moet missen. Met twee jeugdige kinderen blijft ze achter. Ook hier heeft men zelfs de gevolgen v. d. staking der post- en telegraafbeamb- ten in Frankrijk ondervonden. Tengevolge daarvan toch konden de visschers in de afgeloopen week niet op den gewonen tijd hun geld ontvangen, en ook moesten ze onkundig blijven van marktopbreng- sten, daar geen draadberichten inkwamen Vlieland, 20 Maart. Het bij Stortemelk gestrande stoom schip Wilster is gisteren door de sleep- booten Hercules, Cycloop, Neptunus, Terschelling en Texel vlot gebracht. Ongeveer een derde der deklast was vooraf over boord geworpen. Op Vlie reede en vaarwater dreven vele balken, welke door blazerschuiten werden opge- vischt; hier werden 39 stuks aangebracht en door de strandvonderij geborgen. De Wilster werd door twee sleepbooten gesleept naar Harlingen, doch moest wegens te grooten diepgang in de Blauwe Slenk ankeren. Door lichters wordt een gedeelte der lading overgenomen. Het Engelsche stoomschip Sterling van Harlingen naar Londen, strandde hedenmorgen in Stortemelk. Hedenmiddag werd de boot door eigen kracht vlot en vervolgde de reis. De algemeene verkiezingen in Juni. De algemeene verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer zullen dit jaar bijzonder vroeg in Juni plaats hebben. Volgens art. 129 van de Kieswet is de Jdag der verkiezing de eerste Dinsdag in Juni. Dat is dit jaar 1 Juni. Vroeger kan het dus niet. Art. 131 bepaalt, dat de dag der stemming niet vroeger mag zijn dan 10 Juni. Gaan we na, hoe het bij vorige gelegenheden is geschied, dan kunnen we de volgende datums wol als vrij zeker aannemen 1 Juni verkiezing (candidaatstelling)11 Juni stemming en 23 of 24 Juni herstemming. Be proef mislukt. Een Amsterdamsch Nimrod kreeg een jongen patrijshond, die echter niet zin delijk was. Direct op den eersten dag bevuilde hij de kamer. Zijn meester wendde de beproefde methode aan hij wreef den neus van den hond in zijn „misdaad" een paar maal heen en weer pakte hem bij zijn nek en wierp hem uit het raam in den tuin. Viermaal herhaalde zich dit geval. Toen de jager voor de vijfde maal het geval ontdekte, had er iets merkwaardigs plaats; de hond liep, toen hij zijn meester zag naderen, naar zijn eigen vloeistof, wreef zijn snuit er een paar maal in en sprong toen uit het raam. Een schadepost tot loon. Aan het „Volk" wordt uit Vlieland geschreven In deze gemeente was een jongeling, van beroep zeeman in den rang van 3den stuurman, opgeroepen den lOden dezer te Hoorn te verschijnen om „inge deeld te worden. Evenwel, hij voer ter zee en kwam eenige dagen vóór genoemd tijdstip te Napels binnen. Hij weet na veel moeite van den kapitein der boot gedaan te krijgen, dat deze hem ontslaat —de reis was nog niet om en reist nu met spoed naar huis, welke reis hem ontlast van f 60, een flink deel van zijn loon. Op 't bepaalde uur verschijnt hij voor den militiecommissaris, die hem mededeelt, dat hij ingelijfd wordt bij de zeemilitiebegin Augustus. Levend verbrand. Te Rooowijk, bij yelzen, is Vrijdag in de vorige week een 11 -jarig meisje, dat ziek lag aan diphtheritus, verbrand De brand is door onbekende oorzaak ontstaan. De vader van het meisje bemerkte het vuur eerst toen het dak instortte en het kind reeds dood was. Tijdens de brand uitbrak, was de moeder afwezig om een der andere kinderen, eveneens aan diphtheritus naar het gasthuis te brengen. De vader was met de overige kinderen beneden, terwijl de brand boven uitbrak. Een wanhoopsdaad. Op den Binnenweg te Rotterdam, liep de 20-jarige loopknecht J. Th. v. W., tegen zijn vriend, een fietsmaker, er over te klagen, dat hij op moet komen voor de nationale militie. Eensklaps haalde hij een geladen revolver te voor schijn en loste op zichzelf vier schoten. Drie van de kogels troffen hem in mond en kin, maar de vierde doorboorde den rechterbovenarm van zijn vriend. De loopknecht, wiens toestand niet levens gevaarlijk is, is in het Ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Zijn vriend werd daar verbonden. Het N. V. V. en de Arbeidswet. De minister van landbouw had zich gewend tot het bestuur van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen met het verzoek om eventueels bemer kingen op een ontwerp-algemeene maat regel van bestuur ter uitvoering van art. 4 der Arbeidswet te zjjner kennis te brengen. Het bestuur van het N. V. V. heeft dezer dagen een desbetref fend adres aan minister Tal ma gezonden. In het algemeen acht het bestuur een herziening der verouderde Arbeidswet dringend noodig, en voor de bescherming van jeugdige personen en vrouwen, en yoor de bescherming ook van wolwassen arbeiders, en voor het verbod van kin derarbeid beneden 14 jaar, en voor de inkorting van den werkdag voor vol wassenen tot 10 uur als regel, en voor de afschaffing van den nachtarbeid. Bovendien wordt het noodzakelijk geacht den leeftijdsgrens der beschermde jeugdige personen te bepalen op 18 jaar. De toegestane arbeidsduur per dag voor jeugdige personen en vrouwen komt het bestuur veel te hoog voor. RIJKSPOSTSPAARBANK. Wij vestigen andermaal de aandacht op het feit dat, wegens inlagen van f 25,— en hooger, door den Directeur der Rijkspostspaarbank voortaan geene kennisgevingen meer worden verzonden. Het is in c3e lente, op het oogenblik dat alles in de natuur tot herleving komt, dat de bloedarmoede, die ziekte, welke, zoo zy niet krachtig bestreden wordt, den dood ten gevolge heeft, by vele jonge meisjes uitbreekt. De stoornissen die wy allen in het tydperk der eerste mooie dagen ondervinden, is voldoende om in het byzonder teere organisme der kleine en jonge meisjes de uitbarsting van een ziekte, die reeds eenigen tyd slui merde, te weeg te brengen. Indien al de behandeling met de Pink Pillen voor iedereen in de lente gunstig is, is zy byzonder aan te bevelen voor de jonge meisjes Aardappelen op kleigrond. Het ia algemeen bekend, dat kleigrond beate aardappelen oplevert, vooral late. Een keuze uit het groote aantal aoorten ia een moeilijke zaak, want er dient gelette worden op de meer of mindere geschikt- beid ala eetaardappel. Tevens ia afkoken beslist ala een verkeerde eigenschap te be schouwen. Maar daarnaast ia een flinke opbrengst met weinig kriel voor den land bouwer een der voornaamste vereischten. Gelukkig dat van regeeringswege proeven genomen worden om vaat te stellen, welke soorten voor onze kleigronden het meeat geschikt zijn. Naast de bekende Eigenhei mers, Bravo, Geldersche blauwen, School meesters, enz. vertoonen de nieuwe soorten: Paarlen, Groninger kroon en Frisius zeer goede eigenschappen. Gevoeligheid voor ziekte is een groot nadeel. Doch daartegen bestaat een goed middelhet besproeien met Bordeaux8cbe pap. Heeft men nu een goede soort uitgezocht, dan kan men met eenige zekerheid op een belangrijken oogst rekenen, als men voor een doelmatige be mesting zorgt. Algemeen bekend is het, dat koemest beslist ongeschikt is; paarde- mest broeit te sterk, Varkensmest is bruik baar. Veelal verbouwt men aardappels op een akker, die het vorige jaar bemest is, om op die wijze de nadeelige gevolgen eener onmiddelijke bemesting te ontgaan. Nog beter kan men kunstmest aanwenden. Het verslag der Rijkslandbouwproetvelden in Zuid-Holland over 1908 vermeldt er een tweetal, waarvan ik iets naders wensch mee te deolen. Het eerste proefveld werd aangelegd bij den heer A: van Manen te Everdingen, rivierkloi, soortGeldersche blauwen. De bedoeling was tweeledig. De proefnemer wilde onderzoeken of door een flinke bemesting de vreterij van ritnaald (koperworm) was tegen te gaan. Dit mis lukte. Ten tweede werden vergeleken de werking van Super alleen, ook samen met Zwavelzure Ammoniak, ten slotte nog Pa tentkali er bij. Deze laatste volledige be mesting, bestaande uit 600 kg. Superfosfaat, 300 kg. Zwavelzure Ammoniak en 400 kg. Patentkali, gaf na aftrek van alle kosten ongeveer f 30 meer zuivere winst dan de eerstgenoemde perceelen. In het verslag wordt dan ook opgemerktBuitengowoon gunstig heeft de toevoeging van Putontkali gewerkt. Er zullen dan ook in die richting meerdere prooven dienen genomen te wor den om te zien of deze kalimest even gunstig in haar uitwerking blijft. Bij een dergelijk proefveld van den heer J. Boer te Zuid- Beierland, op kleigrond, met Eigenheimers gaf het gebruik van PateDtkali f'50.50 meer zuivere winst, dan wanneer men kunstmest zonder kali gebruikt. Dit erkent ook de Rijkslandbouwleeraar in zijn verslag. Toch bevatten kleigronden zelf tamelijk wat kali. «Een vriendelijke hand verschafte ons het bovenstaande verslagje van een Zondag alhier gehouden bijeenkomst. Wij maken daarvan gaarne gebruik, teneinde hetgeen op deze bijeenkomst plaats had meer algemeen bekend te maken, netwelk toch zeker wel in de bedoeling zal liggen. Temeer verwonderen wij er ons daarom over, dat het niet noodig geacht scheen om van deze bijeenkomst vooraf ruime publiciteit te geven, 't had veel van een geheimenisje ons althans was er niets van bekend. (Red.) Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burgen omstreken bij de firma T.BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2