NK 2243, bondag 28 Maart 1909, 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Uit blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11,—; 3, ;6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- flankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondag komt 'n trein 9,32, uaart boot 10,20. Men lette er wel op dat de met een aaDgeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag 6 April 1909 en zoo noodig den volgenden dag, alsmede op Dinsdag 27 April en zoo noodig op Woens dag 28 April 1909 eene schietoefening zal worden gehouden met kanonnen van licht kaliber (6 c. M.) opgesteld te fort Erfprins te Helder, tegen in schijf, welke in het Zeegat wordt gesleept. Bij deze schietoefeningen, waarbij de gebruikelijke veiligheidsmaatregelen zul len worden toegepast, wordt het gedeelte van de Heldersche zeewering, dat voor het genoemde fort ligt, onveilig gemaakt. Texel, den 25 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 27 MAART 1909. De Lente kwam. De winter is heengegaan, de tijd van ijsvermaak en sneeuw behoort weder tot het verledene en daarmede naar wij hartelijk wenschen ook de tijd van ge dwongen werkeloosheid, welke dit jaar meer dan ooit voor velen zoo zorgvol was. De lente kwam ter juister tijd volgens den kalenderde overgang van winter op lente deed zich kennen door onweder, dat hier wat minder elders meer ernstig woedde;— worde nu maar niet bewaar heid het volksrijm „Onweer in het dorre hout, Maakt het voorjaar guur en koud 1" Een paar mooie dagen schonk de lente ons alreeds, doch ook het gure weder deed zich kennen. Toch heeft ook dit zijn goede zijde, de regen toch bezorgde het aardrijk een frisscheren kleur, de wind zal de laatste overblijfselen van ijs uit elkander slaan en doen verdwijnen zoo herstellen de elementen het even wicht in de natuur. De strenge koude doet zich 'gelukkig niet meer zoo gevoelen, er komt leven om ons henen. Do eerstelingen in de bloemenwereld, sneeuwklokjes en crocus prijken reeds in den tuin, de heesters beginnen te ontbotten, en opk de overige planten geven teeken van vernieuwd leven. Ook in de vogelwereld zien we het zelfde; de leeuwerik doet weder de jubelzang hooren in het luchtruim, meer andere vogels gaan paren en de kievit bezorgt alweder het product voor smul- gragen. Reeds werd Zaterdag in de vorige week te Midwolde (Groningen) het eerste kievitsei gevonden en 't zal niet zoo heel lang duren of ook hier zullen de eierzoekers hun pogen zeker met goeden uitslag bekroond zien. En de mensch de mensch verademt nu het tijdperk van ijs en sneeuw is afgesloten en de gelegenheid om weder iets te verdienen is aangebroken. Aller- wege en op verschillend gebied ziet men dan ook de nijvere hand aan den arbeid om datgene te doen wat noodig is, om het geheel een schooner aanzien te geven, om aan den g'-ond toe te vertrouwen de zaden, waaruit straks een welige oogst moge voorspruiten. Heerlijke tijd, de lente, de brengster van nieuw leven 1 brenge het ook nieuw leven aan de ongestelden en zwakken, die gedoemd tot de kachelkamer, met verlangen uitzagen naar het zachter lenteweer, dat hen meer dan iets anders beterschap en gezondheid zal weder- brengen. Welkom dan lieve Lente I Moge ge in allen wekken een blijden geest, een nieuwen moed en levenskracht voor den verderen strijd. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van de Rijkspostspaarbank de heer P. J. F. du Bois, thans onder directeur van die instelling. Ten bewijze van vluggen overtocht met„De Dageraad," deelde men ons mede dat deze na het bekomen van eene nieuwe schroef, thans de reis van Texel naar Helder in 23 minuten aflegt. Oosterend26 Maart. Elders wordt alweder over bezoek aan Texel gedacht. De afdeeling Noord- Holland van de Nederlandsche Jagers- vereeniging zal hoogstwaarschijnlijk in het laatst van Mei of begin Juni naar onze gemeente komen en ook de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Natuurhis torische Vereeniging denkt er over, hier eene excursie te zullen maken. De jongeling J, Burger, die door langdurige ongesteldheid veel aan huis gebonden is, kort zich den tijd met het vervaardigen van figuurzaagwerk. Keu rige stukken zijn door hem gereed ge maakt, waaronder vooral een vogelkooi uitmunt. De vervaardiger heeft het voornemen een en ander, na bekomen permissie, te verloten en gaarne zal men zeker een kansje wagen tot het goedkoop verkrijgen van een dezer voorwerpen van kunst en huisvlijt. Vlieland. Door een leerling der Zeevaartkundige School alhier, Alke de Boer, werd met gunstig gevolg eind-examen van den tweejarigen cursus voorbereidend zee- vaartk. onderwijs afgelegd. Hij verwierf den eersten prijs van de Ned. Vereeni ging tot bevordering van het Zeevaartk. Onderwijs, bestaande in een verrekijker. Men mag niet alles schrijven. Zaterdag j.l. heeft de justitie te Am sterdam een inval gedaan in de woning van een oud-Groninger, van den beken den anarchistischen propagandist, den heer J. W. Smit, voorzitter van het landelijk comité der internationale anti militairen vereeniging in Nederland De heer S. heeft in de Johan Melchior Kemperstraat een winkel in vegetarische artikelen. Alles in den winkel, zoowel als in de woonvertrekken is doorzocht. De heer Smit werd verdacht de schrij ver te zijn van een artikel in den Sol daten-almanak, onderteekend met het pseudoniem „Agitator", hetwelk hij bekend heeft zijn pseudoniem te zijn. Verondersteld wordt, dat de justitie aanstoot heeft genomen aan den slotzin van het artikel. In dien zin wordt namelijk aan hen, die overtuigd zijn, dat schieten op menschen op bevel niet in overeenstemming is met hetgeen hun geweten hun voorschrijft, de raad gegeven dit beslist te weigeren. Bij de huiszoeking werden een tweetal vroeger geschreven artikelen, ook onder teekend met „Agitator", in beslag ge nomen. (Tel.) Een gekke vergissing. Dinxperloo, het Geldersche grens- plaatsje, lag in diepe rust. Dat is te zeggen, de meeste Dinxperloërs waren reeds ter ruste gegaan. Maar er waren op dat oogenblik ook nog eenige wakkere dorpelingen. En die hoorden plotseling het was reeds laat in den avond schoten klinken in de stilte. En zich herinnerend dat de blijde gebeurtenis daar in den Haag door kanonschoten den Dinxpei loërs zou worden kenbaar gemaakt sprongen zij op van hunne legersteden en wenschten elkaar geluk en hieven vreugdekreten aan Toen bleek dat Duitsche gendarmen, slaags geraakt met geboefte langs de grens, druk van hun wapenen gebruik maakten en schot op schot lieten knallen over de hoofden van Dinxperloërs in ruste. Naioeeën van den winter. De afgeloopen winter met zijn plot selinge weersveranderingen is voor den landbouw in het westen van Noord-Bra bant zeer nadeelig geweest. Alle win tergranen hebben veel geleden, de tarwe is gedeeltelijk bevroren, terwijl bij ver scheidene boeren de klaver totaal weg is. Op verschillende plaatsen zijn ook de kuilen met aardappelen bevroren. Deze waren nog in vrij groote hoeveelheden voorradig, doordat men in het najaar niet in de gelegenheidis geweest, te verkoopen. Een schip voor 5 gulden. Te Hagestein is een schip verkocht voor iets minder dan f 5. 't Geval heeft zich aldus toegedragen Laatst is daar in de buurt van „Lek- zicht" een schip gezonken. Dit vaartuig is vanwege het Rijk ge licht, wat aan den Staat zoo ongeveer f 300 heeft gekost. Nu waren op de verkooping ook koopers aanwezig uit andere plaatsen, doch waar schijnlijk tengevolge van een onderling afspraakje werd er bijna niet geboden. En 't slot van de geschiedenis was, dat voor f 5 schuit met toebehooren weer in het bezit kwam van den oorspronke- lijken eigenaar. De heldin van een roman. Maandagavond bracht de plaatselijke Commandant van Leger des Heils, aan het politiebureau te Delft, een 14-jarig meisje uit Rotterdam. Dat kind had, naar haar zeggen, heel wat beleefd. In Rotterdam was zij, in het bezit van f 1.61 en een pakje strijkgoed, door twee mannen aangehouden, geblinddoekt, een prop in den mond gestopt, in den trein gezet en zoo naar hier vervoerd, waar ze aan zich-zelf werd overgelaten. En nu had ze bij het Leger des Heils haar toevlucht gezocht. De politie heeft deze roman-heldin herhaaldelijk verhoord en de brutaliteit van deze jeugdige Rotterdamsche ging zoover, dat zij een volledig signalement van de beide aanranders gaf. Natuurlijk moest ze tenslotte bekennen dat ze maar wat zat te liegen en dat ze het strijkgoed en de centjes zelf had opgemaakt. Een oplichterstruc. Bij een der kooplieden aan de Molen streek te Veendam kwam een hem on bekende vrouw vijf pond gort koopen, zoo vertelt de „Win»ch. Ct." De koopman weegt, als naar gewoonte, de gort los op de schaal en wil de trechter op een papieren zak doen, toen de vrouw zegt „Och doe mij het maar in deze kan giet maar in; als er een korrel voorbij valt, komt ze nog in mijn schort terecht". De koopman, niets vermoedende, deed natuurlijk zulks. De vrouw zegt hierop tegen den koopman: „Ik moet nog even een eindje verder, 'k laat mijn kan hier maar even bij de deur staan, 'k kom zoo meteen terug en zal dan nog even betalen." Toen de vrouw vertrokken was, dacht de koopman „ik moet de kan met gort daar maar een beetje voor de greep weg zetten" en kwam toen tot de minder aangename ontdekking, dat er een kan zonder bodem was achtergelaten. De vrouw had de gort in haar schort mee genomen en liet de bodemlooze kan bij den winkelier achter 1 Bat valt mee. Onlangs hebben wij een bericht opge nomen over een man te Haarlem, die, uit vrees voor inbrekers, den spaarpot in de kachel had gezet, welke kachel later door zijne vrouw werd aangemaakt en waarbij de inhoud van den spaarpot (zilvergeld) versmolt tot een grooten klomp. De man heeft toen dien klomp zilver, welke voor hem aan guldens een veel grooter bedrag vertegenwoordigde dan deszelfs waarde als oud-zilver, naar 'sRijks munt gezonden, en dezer dagen is hem bericht geworden, dat hij ten zijnent heeft te verwachten een postwissel, een bedrag vermeldend, 't welk zijn verwach ting zelfs eenigermate overtreft, en waar door hij dus geen de minste schade van de onaangename vergissing ondervindt. Zorg voor den ouden dag. Aan mr. W. Elink Schuurman, direc teur van het bureau voor adviezen over verzekering te Hilversum, is door de regeering opdracht gegeven om het Deensche en Duitsche stelsel van wet telijke ouderdomsverzorging en hun economische gevolgen te bestudeeren en te vergelijken. Verkiezingsijver. Bij een te Hedel gehouden stemming van een lid van den gemeenteraad, waarbij de drank een groote rol speelde en waarbij een der candidaten met 3 stemmen meerderheid werd gekozen, geraakten de mannen der tegenpartij zoo opgewonden, dat zij op ergerlijke wijze lucht gaven aan hun ontevreden heid. Spiegelruiten werden ingeworpen, lantaarns vernield. Bij een oude weduwe die toch heelemaal geen stemrecht had-werd alles kort en klein geslagen. Om te kronieken. Men meldt uit Warga aan de „L. Crt." De eerste en tevens de laatste in den winter van 1908 op 1909, die op schaatsen gereden heeft, is zeker wel Hedser M. Castelein geweest. Op 21 October 1908 is hij beginnen te rijden, op 21 Maart 1909 heeft hij in dezen winter, naar we hopen, de schaatsen voor het laatst gebruikt. Bij gevolg heeft hij zes achtereenvolgende maanden van het ijs geprofiteerd, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1