Buitenland. M arktberichten. en W. F. Schumaker toch, die de meeste stemmen op zich hadden vereenigd, namen hun benoeming aan. Aangezien door den heer J. C. Visser nog niet schriftelijk wel mondeling voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur der Centrale Vrijz. Kiesvereeniging was bedankt, behoefde in deze vergadering nog niemand in zijn plaats te worden benoemd. Wel echter als afgevaardigde en plaatsvervanger naar de algemeene vergadering te den Helder. Als zoodanig werden gekozen de heeren P. C. Koorn en J. de Jongh, die zich ook de benoeming lieten welgevallen. Het hoofdpunt der agenda was zeker welVoordracht in te leiden door den heer Van 't Hof. Teneinde meer leven in de vereeniging te brengen en tevens tot onderlinge ontwikkeling was namelijk besloten dat door een der leden eens een punt zou worden ingeleid, hetwelk dan nader zou kunnen worden besproken en de heer Van 't Hof had zich bereid verklaard dit in deze vergadering te doen. Spr. deed dit naar aanleiding der geschriften uitgegeven door de Vrijz. Democratische vereeniging, welker doel en streven door spr. in t kort werd uiteengezet, nadat ZEd. eerst in grove trekken had uiteen gezet wat onder politiek moet worden verstaan en welke partijen er in hoofd zaad bij worden aangetroffen. Gewezen werd er op hoe de partijen van rechts hoewel feitelijk zeer verschillend toch als één blok samengaan in den strijd tegen links, terwijl de partijen van links, die in vergelijking met die van rechts minder onderling verschillen, minder goed aaneengesloten zijn, hetgeen spr. zeer betreurt. Het wenschelijke werd betoogd, dat ook bij links de partijen eens beter de kleine onderlinge ver schillen zullen mogen vergeten en zich nauwer dan tot dusverre aaneensluiten. Met grooten aandacht werd spr. ge volgd en luid applaus viel spr. na afloop ten deel, zeker zal het door de meeste toehoorders zijn betreurd dat niet meer deren aanwezig waren, zoowel ter wille van den spreker zelf alsook ter wille der afwezigen. Naar aanleiding van het gesprokene had onder de leden eene aangename gedachtewisseling plaats, terwijl tevens besloten werd, dat in een volgende ver gadering opnieuw een punt zou worden ingeleid, als wanneer gehoopt en ver wacht wordt, dat de opkomst der leden grooter zou zijn, terwijl bij die gelegen heid tevens toegang zou worden gegeven aan eenige jongelieden, die men mocht rekenen onder de aanstaande mede strijders. Tevens werd besloten tot verspreiding van een partij brochures, geschreven door den heer Biersteker te Helder. Na de rondvraag, welke weinig belang-^ rijks (althans voor 't oogenblik) opleverde* werd de vergadering gesloten met een woord van dank aan allen voor de opkomst en in 't bijzonder aan den heer Yan 't Hoff voor diens schoone rede. Yoor de aanbesteding van het maken van de harde baan in den weg Waal-Oudeschild, Maandag j.l. gehouden, waren de volgende inschrijvingsbiljetten ingekomen I II III Massa. G. Schoenmaker f 1081,67s L. Bruin Jz. 1954.— J. Spigt 890.91 C. Schoenmaker 24 ct. 25 ct. per meter J. Dekker 20 ct. 20 ct. 15 ct. 837.25 per meter. Oudescliild30 Maart. Wel gaat de visschersvloot bijna eiken dag de haven uit, maar de vangst is over het algemeen zeer gering. Ook de prijzen laten zeer veel te wenschen over. De vereeniging Dorpskring „Steunt Elkaar", die in 1887 is opgericht met 52 leden, telt thans 930 leden, waarvan er ruim 200 buiten Texel wonen. Na 9 maanden vrij van contributie geweest te zijn, zullen de leden in het laatst van April, weder moeten contri- bueeren. Oosterend30 Maart. Zaterdagavond j.l. werden hier reeds verschillende bulletins uitgereikt, waaruit men alleen kon begrijpen, dat de groote gebeurtenis in Den Haag had plaats gehad, doch, naar men vreesde, met ongunstig verloop. De looper, aan wien de bulletins waren toegezonden, had het begeleidend briefje niet begrepen, en in zijn ijver de drie verschillende briefjes, waarvan er één op den gewichtigen dag moest dienen, uitgereikt. Zondagmorgen werden ze teruggevraagd met de boodschap, dat hij zich vergist had- De garnalenvisschers hebben het in de vorige week al zeer zuinig gehad. Er was zoo weinig te vangen, dat men dagelijks slechts enkele kilo's kon ver krijgen. De wulkenvisschers hebben bericht ontvangen, dat de ouernollen weinig of geen waarde meer hebben, zoodat ook deze visschers aan 't garnen gegaan zijn. De Cocksdorp. Tot de leerlingen der Zeevaartschool te West-Terschelling, die voor de 2de klasse zijn geslaagd, behoort de leerling- machinist P. Dros Johzn. van hier. 't Was al te vlug. De blijde gebeurtenis welke Nederland te wachten staat vervuld menig hoofd 6n harte, doch verleidt ook wel eens tot dwaze dingen. Bekend werd reeds dat ergens in Noordbrabant waar het uurwerk afliep, het voluit slaan van de klok als klokgelui werd beschouwd, waardoor het feit ter kennis van de burgerij werd gebracht. Te Dinxperloo gaf het geweervuur van beambten op de grenzen aanleiding dat velen zich te vroeg verheugden over dit vreugefeest Maar nog erger maakte het een al te ijverig courantenrondbrenger in een dorpje, die de bulletins hem toegezonden om uittereiknn bij de blijde gebeurtenis, maar direct na ontvangst rondbracht en zoo de göe gemeente in den waan bracht dat (er waren drie soorten) ons een Prins of eene Prinses was geboren, of ook wel dat de blijde verwachting eene teleurstelling was geworden. 't Is toch wel wat al te dwaas. Rattenverdelging. Voor doode ratten betaalt men te Broek op Langendijk (Noord Holland) reeds 15 cent. Het vorige jaar, toen een dubbeltje per stuk betaald werd, zijn meer dan 10,000 doode ratten ingeleverd. Er dient rekening mee gehouden. De Haagsche correspondent van „De Telegraaf" schrijft Het bericht, dat de oud-minister De Meester het bij de candidaatstelling in de liberale kiesvereenigingen van het district Zuidhorn met 100 stemmen minderheid heeft moeten afleggen tegen den land bouwer Teenstra, heeft in politieke kringen hier ter stede sensatie verwekt. Van betrouwbare zijde is mij medege deeld, dat dit echec enkel en alleen een gevolg is van de aarzelende houding, door den heer De Meester op vergade ringen in het district Zuidhorn aange nomen tegenover de Staatspensioneering. De heer Teenstra verklaarde zich daar beslist vóór en overwon. Dit is 'n klein bewijs voor de stelling, dat bij de komende verkiezingen de Staatspensio- noering 'n eerste rol zal vervullen. Intus- schen is men in gezaghebbende vrij zinnige kriDgen alhier beslist van oordeel dat de heer De Meester in Juni in de Kamer moet worden gebracht, en het zal dan ook wel spoedig blijken, dat er 'n district voor hem is gevonden. Eeu dolle man. In het café Ossenkoppele te Almelo zat Zaterdagavond de bakkersknecht F. S. zoolang te zwetsen over zijn kracht, dat dit eenige bezoekers b6gon te ver velen en deze hem uitnoodigden, buiten eenige proeven te geven. Buitenge komen ging S. er van door, doch kwam eenige oogenblikken later met een brood mes op de anderen af, dat hem evenwel spoedig afhandig gemaakt werd. De schrik schijnt hem toen onzinnig gemaakt te hebben. Tenminste als een razende sprong hjj door het winkelraam van L. Berg, vernielde de etalage, wilde in een bedstede springen, doch werd door de vrouw weggeduwd. Na een glazen achterdeur vernield te hebben, vloog hij over hekken en door slooten niettegen staande van vervolging geen sprake was, om ten laatste na een schutting over- geklommen te zijn, nogmaals te trachten binnen te komen door een keukenraam van het huis van mej. wed. H. te verbrijzelen. Toen dit niet lukte, ver stopte hij zich in den tuin, waar men hem ten laatste vreeseljjk bloedend vond. Een goed idee. Een oud man te Knijpe had zijn eenige koe verloren. Het Bovenknijpster muziek korps met den latjjnscben naam voor „Ik worstel en blijf boven", nam dadelijk hoorn en trom ter hand, speelde de vaart langs, haalde meer dan f 100 op en de arme man kan „er boven" blijven. Dat hielp. Op een der avonden stond de Lange Heerenstraat te Haarlem geheel en al op stelten, toen een jnffrouw die naar een partijtje ging in het haar wachtende rijtuig wilde stappen. Onder de nieuwsgierigen, die het rijtuig aangaapten, was ook de huisbaas, die nog ettelijke weken huur te goed had en die nu een kabaal maakte van je welste, met het succes echter, dat de jnffrouw betaalde voordat ze uitging. Een mooie huishoudster. Toen een arbeider in Kollumerland op een vroegen morgen bij zijn boer aan het werk was, kwam zijn huishoudster snel naar hem toeloopen en deelde hem mede, dat twee vreemde mannen, de een gewapend met een revolver, bij haar in de kamer kwamen en al het geld (f 28) uit het kabinet hadden meegeno men en daarna waren verdwenen. Na onderzoek bleek dat de huis houdster zelf den diefstal had bedreven. Ruwe manieren. Voor de Rechtbank te Heorenveen verschenen in één zaak niet minder dan 8 jongelingen uit Wanneperveen. Dezen hadden in den nacht van 4 Jan, wetende dat de rijksveldwachter niet thuis was-aan verschillende inwo ners bezoeken gebracht en wijl dezen te bed lagen, de glasruiten vernield en hekken uitgetrokken. Ze noemden dat daar „Nieuwjaar- wenschen." Bij A. Boute werd het huis formeel gebombardeerd, de voordeur werd met een mes gekorven, zoodat ze geen deur geleek. Een pluimpje voor Nederland. Een mooie familie. Te Le Mans, in Frankrijk, heeft de politie een heele familie in hechtenis genomen. De oude Tournet, een man van in de tachtig, lag op sterven. Aan zijn sterfbed zaten zijn zoon en diens vrouw, en vier volwassen kleinzoons, kinderen van zijn zoon en schoondochter. De oude Tournet had dorst, en vroeg om wijn. Neen, zeide de schoondochter, dat gebeurt niet. Hij is al bijna dood, zeide zii, het is zonde nog wijn aan hem te vermorsen. De zoon bekeek de kwestie eenigszins anders. Hij gunde zijn stervenden vader nog wel een glas wijn, en gelastte zijn vrouw, aan het verzoek te voldoen. Zij weigerde weer, en daarop herhaalde de man zijn bevel onder bedreiging. De kleinzoons, boomen van jongens van twintig tot vier-en-twintig jaar, trokken partij, twee voor hun vader, twee voor hun moeder. Het werd een woedend gevecht. De partij van de moeder, twee mannen en een vrouw, moest het afleggen tegen de partij van den vader, drie mannen. Maar ook de sterkere partij is geducht gehavend in den strijd. De politie kwam op het gerucht af en maakte er een eind aan door alle strijders geboeid naar het bureau te brengen. Een buurman werd gehaald om de familie bij het sterfbed af te lossen. Het bleek echter niet meer noodig. De oude Tournet was al over leden. Daarmede was meteen de wijn kwestie opgelost. De partij, die tegen de toediening van wijn was, heeft dus toch haar zin gekregende wijn is gespaard. Al te rijke zegen. In een Italiaansch dorpje heeft een jonge boerin het leven geschonken aan een vijfling: drie jongens en twee meisjes, deze twee zijn dadelijk gestorven, maar do drie jongens zijn gezond; de moeder maakt het zoo goed als het maar kan. Erfelijke ziekten enhuwelijk. In Pensylvania is, blijkens het „Med. Wkbl." een wetsontwerp ingediend, waarbij de toestemming tot een huwelijk geregeld wordt. De hoofdzaak van de wet ligt in het deel dat bepaalt, dat de beambte huwelijkstoestemming alleen mag geven, wanneer ied9r van de daarom verzoekende partijen onder eede een geneeskundig attest overlegt. Het attest moet afgegeven zijn door een door den staat tot de practijk toegelaten arts, waarin deze verklaart dat, volgens beste weten en geweten, de onderzochte persoon niet behept is met longtuber- culose, epilepsie, krankzinnigheid, idio tisme of erfelijke ziekten, die in staat zijn over te gaan op de(n> andere(n) echtgenoot(e) of de nakomelingen. liet konde voorjaar. In den sleepdienst over de oceanen zoo schreef dezer dagen de „Shipping Gazette," het groote Engelsche scheepvaartbladzijn de Nederlanders vooraan. Dat sloepen is een moeilijk en gevaarlijk werk. Men herinnert zich nog, hoe Hol- landsche sleepbooten een drijvend dok uit Engeland om de Kaap naar Durban hebben gebracht, nadat Engelschen met die taak schipbreuk hadden geleden. Nu brengen weer twee sleepbooten van de firma L, Smit Co. te Rotterdam de Zwarte Zee en de Oceaan een dok van Engeland door de Straat van Magelaens naar Callao op de W.-kust van Zuid-Amerika. Omtrent 1 Maart vertrokken zij met hun kostbare vracht op sleeptouw van Punta Arenas. Het zwaarste en langste gedeelte van de reis was daarmede achter den rug. Men neme de kaart even voor zich en zie wat een tocht dat wordt. Maar er zijn nog andere machtige sleep booten van dezelfde reeders op de hoogezee. De Poolzee, die een baggermolen naar een Zuid-Amerikaanscbe haven heeft gebracht, is nu onderweg met den ontredderden viermaster Woglinde, groot 2650 ton, op fleeptouw van Rio Janeiro naar Hamburg. Mede onderweg zijn de Roode Zee en de Zuiderzee. De Roode Zee kreeg te Monte video averij, toen zij er samen met de Zwarte Zee met het dok voor Callao binnen viel. Dadelijk werd de Oceaan gezonden om haar plaats in te nemen. De Zuiderzee die juist eenige lichters van Antwerpen naar Rio Grande had gebracht, begeleidt nu de opgekalefaterde Roode Zee naar Rotterdam terug, Dan is er nog do Lau werzee, die een stoomboot van IJmuiden naar Paramaribo brengt. Nog noemen wij eenigo reizen van sleep booten der Internationale Sleep Maat schappij, eveneens te Rotterdam. Deze reederij heeft al eens baggermolens uit Emden en Amsterdam naar Sjanghai laten sleepen. Nu moet zij vijf petroleumlichters uit ons land naar Singapora vervoeren. Een is er al aangekomen, een tweede is onderweg. En zoo zou er van nog andere sleepdiensten te vertellen zijn. Er wordt in de Nedorlandsche bladen nooit veel ophef van dergelijke tochten gemaakt we moeten ze nu aan een Engelsch blad ontleenen maar wie zich de gevaren van dat sleepen indenkt men stelle zich een boot voor, die in eon storm niet alleen op eigen heil bedacht moet wezen, maar nog een zware vracht op sleeptouw heeft, die ze niet los mag laten weet Jan Maat te waardeeren. (Neerlandia.) Wie oog heeft voor wat er «buiten» te zien is, zal met ons hebben opgemerkt, dat de landerijen ten gevolge van de langdurige koude, zelfs op de meest vruchtbare gronden er treurig uitzien. Is het regel dat de schapen in den winter hun voedsel op de weide zoeken en met wat bijvoer den winter door maken, thans is menig schapenhouder verplicht veel geld uit te geven om de dieren behoorlijk te kunnen voederen het gras schiet te kort. Het spréékt vanzelf dat de veehouders hun hoop hebben gevestigd op het voorjaar, dat hen weer gras moet brengen, waarbij zij alle hen ten dienste staande middelen zullen gebruiken, om zoo spoedig mogelijk en zoo goed mogelijk van hun land een «groen tapijt» te maken. Daarvoor is in de aller eerste plaats noodig bemesting en wordt op vele plaatsen in ons land stalmest, zoo mogelijk ruige mest gebruikt, waardoor de jonge grasplantjes o.m. beschut worden tegen ruwe winden. Doch is dit voldoende? Volgens onze mecningen wij staan daarin niet alleenniet. Een van de eerste ver- eischten voor goeden groei is het aanwezig z(jn van alle voedingsstoffen voor do plant. De ervaring heeft geleerd, dat in het voorjaar (en zeker niet het minst in dit koude voorjaar) de stikstof in den grond niet in opneembaren vorm aanwezig is. Wel kunnen er ammoniakzouten of eiwitachtige stoffen (deze bevatten ook stikstofaanwezig zijn, doch do planlen nemen zo niet als voedsel tot zich. Eerst moeten zij een scheikundige verandering ondergaan en omgezet worden in salpeter. Daartoe is vooral noodig warmte. Het is te bcgrijpen.dat zoolang de koude blijft, geen salpeter zal worden gevormd en als de warmte komt, er dus geen salpeter in voor raad is. Wil men dus, zoodra de temperatuur milder wordt, bet gewas aan den groei helpen, dan is er slechts één middel, d.i. zorg voor salpeterbemesting. En hoewel deze duur is, wees toch niet te zuinig er mede; de zuinigheid zou de wijsheid wel eens kur.nen bedriegen. Een bemesting van 300 a 400 kg. per H.A., zoo spoedig mogeljjk uit gestrooid, zal in de meeste gevallen op allerlei gron den nuttig en voordeclig werken op den groei van het gras. Hierdoor zal het mogclyk worden hot vee eerder den stal te doen verlaten, dan bij uitsluitend gebruik van stalmest. P. Amsterdam, 29 Mrt. Aangevoerd 374 Runderen, le kwal. 66 ft 70 ot. j* 2e kwal. 60 a 64 ct. 3e kwal. 56 a 60 ct. g, 135 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 270, 221 Nuchtere Kalveren f 5,èt I 10, 490 Vette VarkonB 47 a 49 ets. V.P. N. EIEREN VEILING. 30 Mrt. 1909 f 3,75 tot f 5,65 p. lOOstuks.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2