N° 2245. Zondag 4 April 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers. LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, ;6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- flankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondag komt 'n trein 9,32, uaart boot 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau vorkrijgbaar. VEItBET£RI.\G VAN DE K I E Z E It S L IJ S T. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengeD hiermede ter open bare kennis dat van hoden af tot en met den 21 April a.s. voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn gesteld het verzoek om verbetering van de vastgestelde kiezers lijst, met de bijgevoegde bewijsstukken, op 2 dezer ingediend door SIMON K E IJ Z E R te Oosterend alhier op grond dat hij-hoewel niet voorkomende op de lijst opgemaakt door den Rijksont vanger ingevolge art 10 der kieswet- meent kiesgerechtigd te zijn krachtens art. 2 al. 2, j°. art, 1 litt. a, der kieswet. Een ieder is tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk (op ongezegeld papier) en uiterlijk den 23sten April a.s. aan het Gemeentebestuur wor den ingediend. Texel, den 2 April 1909. Burgemeester en Wethouders vnd., HIDDINGH. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 3 APRIL 1909. We schrijven April. De maand welke ons de lente heet te bezorgen, Maart, is voorbij, doch van lente illusie was daarvan al zeer weinig sprakede tradilioneele 7 of 9 zomer dagen bleven dit jaar afwezig wel deed 'n enkele mooie dag het voorkomen of waarljjk de lente haar intocht zou doen, doch daarbij is het dan ook gebleven. De eerste helft van Maart was het maar volop winter en toen deze aftrok en wat zachter weer aanbrak waren het veelvuldige regens waarmede we werden begiftigd. Voor het veld was zulks ontegenzeggelijk een rijken zegen, doch voor den arbeider die buitenshuis zijn brood moet verdienen, werd het daardoor nog niet veel beterwaar eerst de wintervorst de werkzaamheden verhinderde, was het later het natte weer dat de werkzaamheden weder bemoeielijkte. Maart gaf alzoo niet veel juichenstof, doch de laatste dagen er van deden alreeds aan April denken, inzake grap pige vergissingen We herinneren hierbij aan het bericht van onze corr- van Oosterend. Ook te Zeist had iets dergelijks plaats werden de vlaggen uitgestoken en kwam het muziekkorps bijeen om de blijde gebeurtenis in lustige toonen aan de goê gemeente te verkondigen. Te Helmond heerschte in een café alreeds een prettigen toon; men wenschte elkander geluk, men zong van „lang zal ze leven en „al is ons Prinsje nog zoo klein" enz;— ook al tengevolge van het te vroeg bezorgen van bulletins met „Prins geboren" en „Prinses ge boren." Wat de naijver van courantiers al niet te weeg brengt In Kortenhoef waren het geen bulletins maar het schieten dat Maandag aldaar de bevolking in spanning bracht. Bij onderzoek bleek echter dat schietoefe ningen op de forten weiden gehouden. Al die dingen heelt Maart nog op de rekening. Toch zouden ook hier de schietoefe ningen aan den Helder, welke Dinsdag 6 dezer zullen worden gehouden, ons in den waan kunnen brengen dat het Koninklijk gezin zou zijn vermeerderd, 't Zal daarom goed zijn daarmede wat rekening te houden. Temeer nog, wanneer wij mogen ge- looven wat in de „Haagsche Kroniek" van de „N. Gron. Crt." wordt gezegd, omtrent de Regentschaps- en Voogdij- wetten „In elk geval wil men dat de Regent- „schaps- en voogdijwetten nog deze week „kunnen worden afgekondigd, hoewel ik „niet geloof, dat de blijde gebeurtenis „ten Hove zoo aanstaande is. Ik heb „daarvoor een goede reden, die ik u, „zonder vrees voor indiscretie wel kan „mededeelen. „Aan de Departementen van Algemeen „Bestuur heerscht n 1. op het oogenblik, „in verband met de aanschrijving van „het Kabinet van H. M. de Koningin, „dat der vorstin „tusschen 10 en 15 „April" a.s. geeD stukken ter teekening „kunnen worden aangeboden, de grootste „bedrijvigheid. Talrijke zaken moeten „met bekwamen spoed" woiden afgedaan „en menig ambtenaar kiijgt 's avonds „werk mee naar huis." „Ook uit andere aanschrijvingen en „mededeelingen schijnt te blijken, dat „men de heugelijke gebeurtenis tusschen „10 en 15 April a.s, verwacht." Berusten deze vermoedens op waarheid dan zou men de feestelijke stemming nog wel iets kunnen temperen. Toch is het goed om eenigzins er op te zijn voorbereid wanneer er sprake zou zijn van eenig feestbetoon, waar onder we wel als het aller eenvoudigste verstaan het uitsteken van de vlaggen. Doch een ieder doe in deze zooals hem zulks 't beste voorkomt. We schrijven thans April en al waren de eerste dagen nog verre van zomerig toch komen voortdurend meer teekenen dat de zomertijd in aantocht is, waar we nu weder mogen noemen de invoe ring van de late postdienst. Met 1 April begon weder de postverzending des namiddags te 4,55 spoortijd van hier en gevolgelijk nog eene latere bestelling des avonds. Nu mag dat menigeen koud laten, voor zakenmen- schen zal het toch zeker weder in eene groote behoefte voorzien. Worde die zomer dienst nu maar ge volgd door zomerde?, in het belang van velen arbeid welke er op wacht; inliet belang ook van het jonge vee waarmede alreeds de weiden worden gestoffeerd. Ben Hoorn1 April. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Drijver, onderwijzer te Rotterdam, staat op No. 1 van da voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan eene school voor M. U. L. O. te 's Gra- venhage. De Hoornsche arbeiders, die de vorige week het werk aan het Horntje staakten, zijn thans allen weer door den aannemer aangenomen. Hunne toen gestelde eischen zijn alle ingewilligd. Be Cocksdorp, 31 Maart. Gisterenavond hield de IJsclub „Eier- land" hare voorjaarsvergadering in het lokaal van den heer Zoetelief. Na de opening door den voorzitter bracht de secretaris verslag uit van besluiten en werkzaamheden, waarna op voorstel van een der leden werd bepaald, dat de IJsclub voortaan maar eens per jaar zal vergaderen en wel in het najaar. Art. 7 van het reglement zal hiernaar gewijzigd worden. Hierna werd de vergadering, welke slecht bezocht was, gesloten. Even later vergaderde in hetzelfde lokaal de „schoolvereeniging." Na het voorlezen en goedkeuren der notulen deed de penningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. De rekening sloot met een kleiD, batig saldo. Als bestuursleden werden herkozen de h.h. Jac. van Heerwaarde en G. Bakker. Besloten werd dezen zomer, gelijk met de kinderen van Midden- en Zuid- Eierland, eene schoolreis naar Alkmaar te maken en voor de jongere kinderen een schoolfeest te organiseeren. Niets meer te behandelen zijnde sloot de voorzitter de bijeenkomst, die uit slechts enkele personen bestond. Oosterend2 April. Aan de visschersvereeniging „Betracht h6t Goede" is bericht, dat de zwarte lichtboeien 4n in het Gaatje, Zuiderzee, en 3 (Riepel), Texelstroom, weder zijn gelegd. Nu men voor het groote werk aan den Zuiderdijk ook bij het Nieuwe- schild is begonnen, nadert de arbeid van beide zijden. Wanneer de weg op den berm zal worden overgebracht, zal voor eenigen tijd het verkeer met rijtuigen langs dezen dijk onmogelijk zijn. De garnalenvisschers konden ook deze week bijna niets vaDgen en de vloot is nog vergroot, daar de wulkenvisscherij geen resultaat meer gaf. Binnenkort zullen de gebrs. D. weder naar Zeeland vertrekken voor de rog- en kreeftvisscherij. Vlieland. Tot lichtwachter bij 's Rijks kustver- lichting alhier is met iDgaDg van 1 April benoemd de heer Tj. Alderlieste, terwijl ovei geplaatst werd op zijn verzoek de heer C. List, lichtwachter, in gelijke betrekking bij het geleidelichtStortemelk alhier. Boor den storm. Donderdagmiddag is op de Zuiderzee in de nabijheid van Harderwijk, een Urker vischschuit omgeslagen. Vier der 5 opvarenden werden door den Harder wijker botter H. K. 4S, schipper Jan Petersen, behouden te Harderwijk aan gebracht. De 15-jarige Bos vond zijn dood in de golven. Bammen. De Algemeene Nederlandsche Dam- bond heeft een Nationalen Clubwedstrijd uitgeschreven, om het „Kampioenschap voor Nederland". Elke bestaande Dam- vereoniging in Nederland kan zesharer beste spelers hieraan laten deelnemen, terwijl afzonderlijk gevormde groepen van zes bekwame dammers ook worden toegelaten, mits onder een eigennaam inschrijvende. Aan elke groep moeten vier plaatsvervangers worden toegevoegd, aan welk vastgesteld tiental, gedurende den wedstrijd geen verandering mag gebracht worden. Benevens het kampioenschap voor Nederland, worden in dezen wedstrijd uitgeloofd een fraaie goud6n-, zilveren - en bronzen medaille met inscriptie en twee fraaie premies. Het inleggeld bedraagt drie gulden voor elke groep van zes deelnemers. De speeldagen zijn voorloopig bepaald op 16 en 31 Mei en 13 Juni a.s. in nader vast te stellen plaatsen, terwijl het reglement van orde, den deelnemers spoedig zal bekeDd gemaakt worden. Zij, die aan dezen belangrijken wed strijd wenschen deel te nemen, kunnen vóór 20 April a.s. zich schriftelijk aan melden bij den len Secretaris, den heer C. H. Broekkamp, Damrak 59, Amster dam, die bereid is, nadere inlichtingen te verstrekken. Rijksverzekeringsbank. Sedert eenige weken zijn, volgens het „Hbld." aan onderscheidene tijdelijke schrijvers der Rijks-Verzekeringsbank namens het bestuur dier Bank mede- deelingen van aanstaand ontslag gezon den. In het geheel is reeds plm. 60 schrijvers de ontslagbrief ter hand ge steld, steeds met> een ruimte van zes weken tusschen den dag der kennisge ving en den datum van ontslag. Vroeg naar bed. Te Achtkarspelen moeten de herbergen en dergelijke inrichtingen voortaan des Zondags uiterlijk 8 uur 's avonds worden gesloten. Slechte tijding. De directie van de werf „Conrad" te Haarlem heeft wegens voortdurende slapte aan 130 man ontslag moeten aan kondigen over vier weken. Blijft de slapte aanhouden, dan zullen nog meer arbeiders moeten worden ontslagen. Regentschap en Voogdijwet. In eene vereenigde zitting der beide Kamers van de Staten-Generaal, Donder dag 1 April gehouden, zijn de wetsont werpen betreffende het Regentschap en de Voogdijwet zonder eenig debat en zonder stemming aangenomen. Laaghartige individuen. Naar de „Asser Ct." meldt,, is te Lippenhuizen, gem. Opsterland, de vol gende wandaad gepleegd. De koemelker A. S. die met een huis houdster samen woont, was ziek, een familielid, zekere J, B. v. D. kwam en nauwelijks was hij bij de zieke, of hij verzochten de huishoudster te vertrekken, hij wilde geld hebbenkreeg hij dat niet, dan zou hij S. dooden. Tevens raadde hij haar aan, hem niet te verklappen. Daarna ging hij naar den zieke en dreigde, hem te zullen worgen, als hij de plaats waar het geld lag niet zeide. De zieke wilde het echter niet zeggen, waarop v. D. den ouden stakkerd mis handelde. Doch ook dit hielp niets. Daarna kwam de zoon van v. D. biDnen, en nu begonnen vader en zood, den zieke te mishandelen, dat hij uit angst de plaats zeide, waar eenige guldens lagen. De bergplaats van 't andere geld verzweeg hij. Toen de vandalen het geld gevonden hadden, vroegen zij drank, waarna zij afdropen. Direct werd bij de marechaussee een klacht ingediend, met het gevolg, dat de twee boeven opgespoord, en gevankelijk naar Heeren veen getransporteerd werden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeiiland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 0

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1