N° 2246 Donderdag 8 April 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel Binnenland, BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende HOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11,—; 3, 6, TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4, 7,— Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56;6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondag komt 'n trein 9,32, oaart boot 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. 37 Maart—3 April. Overal in den lande maakt men zich gereed om de verwacht wordende Oranje spruit een blije incomste" te bereiden. Geen dag gaat er voorbij dat de bladen ons niet de mededeeling brengen van de voorbereidingen die elders worden getroffen om de bevolking in vroolijke feestavonden d6 gelegenheid te verschaffen uiting te geven aan de blijdschap die de geboorte van het Koningskind met zich mede zal brengen. „Als het kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin" ook in het groote vaderlandsche gezin zal deze vers regel bewaarheid worden, als do ooievaar zjjn bezoek aan het Koninklijk paleis zal hebben gebracht. We hopen nog dat ook Texel zich in dezen niet onbetuigd zal laten om openlijk te getuigen van zijn medeleven met het Oranjehuis en het Oranje volk Tal van damescomités zijn reeds met haar arbeid gereed gekomen en van ver schillende zijden werden de Koningin reeds de kostelijke en kostbare geschenken aan geboden voor het te komen prinsje of prinsesje, geschenken waarin H. M. een nieuw bewijs zal kunnen zien van de verknochtheid en de liefde van haar volk. Want ongetwijfeld blijkt dit laatste duidelijk en op treffende wijze reeds nu in de dagen waarin men nog moet spreken van een „blijde verwachting" en de „blijde gebeurtenis" zelve nog verwacht wordt. Onze Tweede Kamer is weer eenige dagen met vacantie. Het Paaschreces zal tot den 30 dezer duren en waarschijnlijk dat dan nog enkele kleine wetsontwerpen behandeld zullen worden voor deze laatste periode van het 4-jarig zittingstijdperk gesloten wordt. Hoofdzakelijk heeft de Kamer zich in de afgoloopen week bezig gehouden met de behandeling van het wetsontwerp tot het verleenen van subsidie aan bijzondere hoogere burgerscholen. Lang en breed is daarover gediscussieerd en hoewel de beslissing nog niet gevallen is mag toch verwacht worden dat de mi- nistor zjju wetsontwerp in behouden haven zal brengen. De bezwaren die tegen het ontwerp aangevoerd werden golden inzon derheid de niet voldoende waarborgen naar bot oordeel van sommige leden, voor goed onderwijs. Om daaraan tegemoet te komen stelde de heer Ter Laan o.a. een amende ment voor om onder de voorwaarden ook op te nemen de verplichte goedkeuring van het leerplan, alsmede verplicht gym nastiek onderwijs en opneming van het vak schoonschrijven. Al deze amendemen ten werden evenwel verworpen. Donderdag werd onder groote belang stelling van het publiek een vereenigde zitting gehouden der Staten Generaal ter behandeling van de wetsontwerpen op het regentschap en de voogdij voor 't geval de troonopvolger voor zijn meerderjarigheid tot de regeering moest worden geroepen. Deze ontwerpen werden zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen en zullen waarschijnlijk nog voor de verwacht wordende blijde gebeurtenis in de „Staats courant" afgekondigd worden. Onze lezers zullen stellig met ons hopen dat deze wetten nimmer ten uitvoer be hoeven worden gelegd. —o—o—o— Generaal Castro, de gewezen president van Venezuela heeft Europa weder den rug toegekeerd en is op het oogenblik, dat we dit schrijven op weg naar zijn zonnig Zuiden. Het duie leventje te Berlijn hoe prettig ook moest eindelijk eens op houden en de dictator vertrok naar Frankrijk waar hij zich inscheepte naar Venezuela. De tegenwoordige regeering dezer republiek scheen niet bijzonder op de komst van den oud-president gesteld en Gomez heeft dezen zelfs gedreigd dat hij hem onmiddellijk achter de tralies zou laten brengen als hij den voet op Venezolaansche bodem mocht zetten. Zooals men weet is Castro in staat van beschuldiging gesteld, verdacht van een complot te hebben gesmeed tegen den tegenwoordigen president Gomez. Castro liet zich evenwel niet van zijn stuk brengen en beweerde dat hij zijn onschuld zou aantoonen en dat Gomez slechts in naam regeerde, doch hij, Castro, met open armen door zijn landgenooten zou worden ont vangen. Vlak voor zijn afreis kwam evenwel het bericht der Venezolaansche regeering dat ze aan het stoomschip dat den ex- president terugbrengt niet vergunnen zou in een Venezolaansche haven binnen te komen. Vandaar dat de dictator met een boos gemoed bevel gaf hem naar de Engel- sche bezitting Trinidad te brengen. Daar heen heet hjj thans op weg te zjjn, doch inmiddels is ook reeds het bericht gekomen van de regeering van Gomez dat het stoomschip in Venezuela zal mogen landen. Blijkbaar zit de Venezolaansche regeering een beetje tusschen twee vuren. Keert Castro in zijn land terug dan kan dat gevaar opleveren, omdat hij er nog een vrjj sterke aanhang moet hebben die niet toe zal laten dat hij gevangen genomen wordt en heel licht een revolutie zullen verwekken. Krijgt men Castro evenwel te Trinidad te zitten dan levert dat niet minder gevaar op omdat de expresident .vandaar uit tegen de regeering van Gomez zooveel complotten kan smeden als hij wil. Wat Castro zelf zal doen moet nog afgewacht worden. Keert hij evenwel naar zijn vaderland terug dan kan dit aanleiding geven tot minder aangenamo ervaringen voor hem maar ook tot moei lijkheden voor de nieuwe Venezolaansche regeering. Met belangstelling wachten den loop der dingen af. —o—o—o— Von Bulow, de Duitsche rijkskanselier heeft in de afgeloopen week weder een paar parlementaire redevoeringen gehouden voor een overvollen Rijksdag. Allereerst behandelde hij de buitenlandsche aange legenheden van Duitschland, waarbij hij zeer optimistisch gestemd bleek. Hij ver dedigde uitvoerig de staatkunde der regee ring zoowel in de Marokkaansche als de Balkankwestie, was zeer tevreden over de resultaten en had goeden moed voor de toekomst. Ook liet hij niet na nog eens over Duitschlands vlootplannen te spreken in verband met de drukte die daarover in Engeland gemaakt wordt, verklaarde dat de uitbreiding der Duitsche vloot vol strekt niet tegen Engeland gericht is en legde getuigenis af van zijn verwachting dat de goede vriendschappelijke betrek kingen bij voortduring beter zouden worden. De tweede redevoering die de kanselier hield was gewijd aan den binnenlandschen toestand en hij toonde er nog eens weer zijn oude kracht zoodat de indruk gevestigd werd dat het met zijn heerschappij nog lang niet ten einde loopt, zooals van ver schillende zijden in den laatsten tijd wel vermeld werd. Natuurlijk behandelde de kanselier ook het bloc-vraagstuk, dat thans weder aan de orde is. Hij verdedigde nog eens weer de samenstelling van dit bloc en drong er bij de bloc-vrienden op aan het onderling krakeel te staken. Of dit hem gelukken zal is evenwel een andere vraag. Want in de afgeloopen week is meer dan ooit aan het licht getreden dat het er met het bloc niet zoo hoopvol voorstaat, De moeilijkheden zitten in de plannen tot hervorming der financiën waarover de conservatieve met hun vrij zinnige bloc-vrienden het lang niet eens zijn zooals toen weet. Het Centrum maakt van deze broederentwist gebruik om de uiteenspatting van het bloc te verhaasten door de conservatieven wat naar de oogen te zien en aan dezen beloften te geven. Een der leiders der conservatieven kwam dan ook reeds met de verklaring voor den dag dat hij en zijn partijgenooten de door het Centrum toegestoken hand zouden aanvatten om de financieele hervormingen op hun wijze tot stand te brengen. Vandaar dat de meening ingang vond dat het bloc nu weer gauw dood zou zijn. Intusschen, zoo'n vaart zal het nog wel niet loopen want de conservatieven zijn op hun ver klaringen terug gekomen. Hoelang dat heen en weer gescharrel der blocpartijen nog zal duren, is moeilijk te zeggen, doch dat het bloc nog lang niet weer zoo hecht is als het moest zijn is zonder twijfel. Zeer juist merkte een der leiders der bloc partijen dan ook op dat al mocht het bloc nog niet dood zijn, zwaar ziek was het stellig wel. —o—o—o— Uit het Oosten kwam in de afgeloopen week verblijdend nieuws. De kwestie tusschen Oostenrijk en Servië die in den laatsten tijd zoo zeer de aandacht trok en meer dan eens het ergste deed vreezen is een groote schrede nader tot haar oplossing gekomen. De onverzettelijke politiek van Oostenrijk heeft ten slotte gezegevierd want. Servië heeft afstand van zijn eischen gedaan. Niet van heeler harte, dat is te begrijpen maar noodgedwongen. Doordat Rusland inzag dat een gewapend conflict onvermijdelijk zou zijn als niet spoedig verandering in den toestand kwam, wat het tot het besluit bracht Servië niet langer in zijn eischen tegenover de Donau monarchie te steunen was het mogelijk dat ook de andere mogendheden, Engeland en Frankrijk, hun standpunt los lieten. Overeenkomstig de wenschen van Oosten rijk werden toen de voorwaarden opgesteld en bij Servië aangedrongen op deze in te gaan. Hoe zwaar dit de Servische regeering ook viel ze kon moeielijk anders, nu de mogendheden, waarop ze haar betrouwen had gesteld de handen terugtrokken. Ze sloot zich derhalven aan bij de voorstellen der mogendheden tot opheffing van art. 25 van het verdrag van Berlijn dat Oostenrijk door zijn annexatie van Bosnië en Herze- gowina verbroken had. Verder erkende het onvoorwaardelijk de annexatie van beide provincies bij Oostenrijk en beloofde zich op geen enkele wijze daartegen te verzetten, feitelijk noch juridiek. Voorts verklaarde Servië dat het zijn troepenmacht zal terugbrengen tot de gewone vredes- sterkte. Het zal de reservetroepen ontslaan en er voor zorgen, dat alle vrijwilligers corpsen en Komitadjebenden worden ont bonden en voor het vervolg de vorming van zulke troepen en benden op Servisch gebied niet meer toestaan. De desbetreffende nota is reeds door Servië aan Oostenrijk doen toekomen en deze laatste kan met zijn volkomen succes tevreden zijn. Het heeft al zijn eischen ingewilligd gekregen. TEXEL, 7 APRIL 1909. Van de markten valt nog niets van beteekenis te melden. De aanvoer bepaalt zich slechts tot eenige biggen. Zaterdag j.l. vergaderde de afdee- ling „Texel" van het N. O. G. in Hotel Texel, waar de voorzitter aan 3 onder wijzeressen en 12 onderwijzers, waar onder één gast, het welkom toeriep. Nadat de notulen gelezen en goedge keurd waren, bracht de heer Groenewold verslag uit als afgevaardigde der afdeeling naar eene vergadering van het departe ment Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Naar aanleiding van dit verslag werd druk over allerlei onderwijs toestanden gediscussieerd. Verschillende ingekomen stukken werden voor beantwoording aan het Hoofdbestuur behandeld. De rekening en verantwoording van den penningmeester, aanwijzende een klein batig saldo, werden goedgekeurd. De heer A. C. Toet leidde in het onder werp „Onderwijs geen Rijkszaak," naar aanleiding waarvan verschillende vragen beantwoord werden. Met 11 tegen 3 stemmen sprak de afdeeling zich vóór onderwijs-rijkszaak uit. Door het gevorderde uur besloot men de letterkundige bijdrage, die door den heer J. Daalder Dz. gegeven zou worden, in portefeuille te houden. Nadat besloten was, dat de volgende vergadering gehouden zal worden op den 29en Mei a.s. in De Zwaan werd de bijeenkomst met dank voor de be langstelling gesloten. Wij zijn verzocht mede te deelen dat de stoombootdienst van Gebr. Zur- Mühlen eene extra dienst zal invoeren, waardoor het mogelijk zal zijn daarmede des Maandags het van hier te verzenden vee voor de markt te Purmerend nog des Dinsdags aldaar te doen arriveeren. Eene desbetreffende advertentie is in dit nummer van ons blad opgenomen. TEXELSCHE COURANT. O —o—o—o—

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1