Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten- Oudeschild, 9 April. In de atgeloopen week heeft de gar- nalenvloot voortdurend kunnen visschen. De vangst en de kwaliteit der garnalen lieten niets te wenschen over, doch de prijzen waren zoo gering, dat sommige visschers het niet de moeite waard achtten de haven te verlaten. Zoolang de wind in dezen hoek blijft en om den Zuid zooveel gevangen wordt, zien zij in dezen toestand gsene verbetering. "Wat de bloembollenvelden bij de Schans betreft, deze zijn oogenschijnlijk van onder het dek goed te voorschijn gekomen en sommige velden zullen waarschijnlijk in het laatst der Paasch- week in vollen bloei staan, zoodat een bezoek daaraan ten zeerste is aan te bevelen. Een prachtig geschenk. Men meldt uit 's Gravenhage Op de binnenplaats der Koninklijke stallen had in het begin der week een eigenaardige plechtigheid plaats. Z. K. H. de Prins aanvaardde daar n.l. in Zijne hoedanigheid van voorzitter van het Hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis een geschenk van d6n heer R. Lehmann, consul generaal van Griekenland te Amsterdam, aan het Roode Kruis, be staande uit twee ziekenvervoer-automo- bielen, elk ingericht voor vier languit liggende lijders met bovendien een zit plaats voor een persoon en zoowel volledig uitgerust met al het noodige voor afdoende heel- en geneeskundige hulp als om te voorzien in al het ver- eischte over verpleging en verzorging gedurende de overbrenging. Zoek de Mun t-biljetten. Ziedaar een mooie puzzle, een zeer mooie puzzle zelfs. Voor 1 April had den er 1 Va millioen muntbiljetten inge leverd moeten worden. Herhaaldelijk is dit gepubliceerd in de diverse bladen en toch waren er op dien datum nog 53.073 stuks in circulatie. Wordt de wet van 31 Dec. 1908 gehandhaafd, rrrt weg zijn deze biljetten en meteen voor de diverse eigenaars de munt, ongeveer een half millioen. Maar dan ook heeft de schatkist een voordeeltje tot hetzelide bedrag. "We kunnen ons begrijpen, dat zoo'n voordeeltje voor 's Rijks schatkist den Minister van Financiën zeer verleidelijk schijnt. Toch zal de heer Kolkman de nalatige bezitters der muntjes nog ter wille zijn. Z.Ex heeft daarom bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend, om den termijn tot inlevering te ver lengen tot 1 October. Een ieder snuffele nog een terdege in den spaarpot of engageere Max, den beroemden politiehond, om ze op te scharrelen, of wil men er liever, als ze niets meer waard zijn, de kamers mee behangen? Een even kostbaar als bui tengewoon behangetje. Bloedvergiftiging. Men zij toch voorzichtig met kleine wondjes. De dochter van een echtpaar aan het Oosterpark te Amsterdam krabde dezer dagen, bij ongeluk een puistje open dat zij op een der wangen had. Zij is ten gevolge van bloedvergiftiging in het Burgerziekenhuis overleden. Een 40-jarige gehuwde bediende in een ijzerwinkel te Vlissingen, kreeg voor eenige dagen een splinter in zijn duim. Ook hij is aan bloedvergiftiging overleden. Ontslag bij huwelijk. Naar het „Hbl." verneemt, zullen voortaan te Amsterdam alle onderwijze ressen bij het openbaar lager onderwijs met volle dagtaak, en leeraressen bij het middelbaar onderwijs met volle dagtaak, door Burg. en Weth. tot ontslag worden voorgedragen in geval van huwelijk. Heidebrand. Te Hilversum ligt tegenover de uit spanningsplaats „De Zwaluwenberg" aan den Utrechtschenweg „De Zwarte Berg", welke met de omringende bosschen toe- behooren aan de Ned. Bouwmaatschappij. Deze wenschte die gronden in cultuur te brengen en daartoe was een opzichter van de Heide-Maatschappij aldaar om het terrein voorloopig te iDspecteeren. Over een paar dagen zouden dan ossen met ploegen aankomen om het terrein om te ploegen. De opzichter vond eene laag heide en verdroogd gras van ruim 50 centimeter dik, en vermoedende dat dit in het ploegen zeer hinderlijk zou zijn, kwam hij op het idéé die laag maar eerst af te branden, waartoe hij dan ook ver gunning had gevraagd, doch nog niet verkregen. Om zich te overtuigen of die maatregel doel zou treffen, kwam hij op nog een ander idee: hij stak een klein gedeelte, een polletje, in brand. Volgens zijn verklaring kwam daarop een rukwind, die onmiddellijk de omgeving aanstak, W9lke hij met zijn knecht niet vermocht te stuiten. Op telefonisch bericht van de „Zwaluwenberg" togen politie en brandweer naar de plaats, en haar mocht het gelukken, den brand te blusschen. Ruim 1 hectare heide 6n bosch is ver brand. Vermoedelijk is de opzichter nu over tuigd dat de laag brandbaar is. Als 'i voorjaar wordt. Door het voorjaar, waarschijnlijk, zit er in de gevangenen een drang om „uit te loopen." 't Begon met den ge- deserteerden marinier op het Stations plein te Amsterdam, die voor een korten tijd weer in vrijheid kwam. Daarop is gevolgd een gevangene, die, bij zijn vervoer van Zutphen naar Almeloo, op het stationsplein van laatstgenoemde plaats er vandoor ging. De politie slingerde op rijwielen en vermocht na een lange jacht den vluchteling te achter halen. Eindelijk, en nog stouter, ont vluchtte een gevangene op reis van Nieuwe Schans naar de Duitsche grens. Hjj ontvluchtte door het raampja van de retirade uit den in vollen gang zijnden treinmen zag hom goed en wel op den weg terechtkomen, maar sedert niet meer. Kinderen verbrand. Hoe gevaarlijk het is dat kinderen met lucifers spelen, is weder op twee plaatsen op allerdroevigste wijze gebleken. Te Axel is een kind met het spelen van lucifers in brand geraakt en den volgenden dag aan de gevolgen overleden. Te Aalten waren de ouders van een 3-tal kinderen op het land aan het werk. De kleinen, zonder toezicht gelaten, hadden spoedig in de schuur lucifers ontdekt en gingen daarmede een vuurtje stoken. Onmiddelijk laaiden de vlammen hoog op en ze deelden zich aan de kleertjes van twee der kleinen mede. Angstig riepen de kinderen om hulp, terwijl het derde kind zich kruipend nog wist te redden. Op het angstgeschrei kwamen natuur lijk de bureu ijlings toeloopen. Helaas te laat om de twe6 kindertjes, van 3 en 4 jaren, te redden zij zijn verbrand. Huis en schuur gingen in vlammen op. TJit de tram gesprongen. Te Hillegom bevond zich in de tram die van Leiden kwam de vrouw van den heer G. Volgens verklaring van medepassagiers had zij den conducteur verzocht bij de kunstzandfabriek te stoppen, doch blijkbaar had hij dit ver geten, de tram reed ten miDste in volle vaart door. Mej. G., ziende dat zij haar huis voorbij reed, sprong uit de tram, waardoor zij zoodanig kwam te vallen, dat zij voor dood werd opgenomen. Een inmiddels ontboden geneesheer con stateerde een hersenschudding. Strafvermindering. Naar de „Limb. Koerier" verneemt, hebben de verschillende colleges van regenten over de strafgevangenissen, benevens de rechtbanken, desgevraagd adviezen doen toekomen aan het Depar tement van Justitie omtrent gedetineerde die eventueel bij gelegenheid van de blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis voor algeheele of gedeeltelijke vermin dering van straftijd in aanmerking zouden komen. De adviezen moesten voor 1 April het Departement van Justitie hebben bereikt. Het schijnt de wensch van H. M. de Koningin te zijn, dat vele gevangenen geheel of gedeeltelijk zullen worden begenadigd. En dat om eenige knikkers. Te Hillegom kregen twee jongens twist over een paar knikkers, die zoo hoog liep, dat de een den 12 jarigen A.K. met een mes een steek in den rug toebracht. Bengels. Zaterdagmiddag gingen een paar jon gens „uit aardigheid" voor een locomotief van den stoomtram te Deventer op de rails liggen. Een hunner werd door de machine licht aan bet hoofd gewondde andere bengel bleef ongedeerd. Zware brand te Laren (Gooi). Woensdagmiddag, omstreeks 1 uur, ontstond door onbekende oorzaak brand in een hooiberg, staande op het erf van den heer St. Willard aan den Naarder straatweg te Laren. De felle Noordenwind wakkerde het vuur zoodanig aan, dat ondanks het optreden der brandweer, achtereenvol gens een prooi der vlammen werden de tapijtweverij, de boerderij en het woon huis, waarin kruidenierswinkel van den heer Willard, de weverij van Smit, 2 arbeiderswoningen, bewoond door de ge zinnen Puik en De Groot, en de schoen makerij van Ter Wiel, terwijl het huis van den antiquair A. van Deth belang rijke schade leed. De rieten daken en de felle wind waren hier beslist oorzaak van de groote uitbreiding van den brand, daar de brand weer hard werkte en het aan haar is te danken dat nog niet meer woningen in vlammen opgingen. Alles was verzekerd behalve de in boedels van Puik en de Groot, welke echter voor verreweg het grootste deel gered konden worden. Ook het vee werd gered. Een volk uit cle vóórtijd. Bakedi, „het land der naakte menschen" aldus heet, naar wordt medegedeeld in een door het Engelsche ministerie van koloniën uitgegeven rapport van den gouverneur van Oeganda, in Oost-Afrika, een groote, zeer vruchtbare vlakte bij Eigonberg. Er groeien allerlei soorten van graan, en er zijn uitstekende weilanden. Het grootste deel van het land is dicht bevolkt met eenvoudige, krijgshaftige stammen, die geen politieke organisatie bezitten en voor 't meerendeel spiernaakt rond loopen, zonder gevoel van schaamte. Mijn reis door het Bagishoe land, zoo schrijft de gouverneur H. Hesketh Bell, deed mij verbaasd staan. Vier dagen laDg trokken wij door een bekoorlijk landschap. Tusschen de uitloopers van Eigonberg liggen zachtlooiende dalen, waardoor zich kristalheldere beekjes kronkelden. Al het land is verdeeld in kleine rechthoekige akkers, die door heggen van reusachtige distels van elkaar gescheiden worden, 't Geheel maakt den indruk van rustige veiligheid en stillen vrede, zoodat men zich moeielijk kan voorstellen in 't hartje van Afrika te zijn. Bij de Bagishoe bestaat een bijzonder afkeerwekkend kannibalisme. Zij maken niet om bet vleesch jacht op menschen, maar achten het begraven van lijken verkwisting van voedsel. De bevolking telt ongeveer 400.000 zielen. Vreemde manieren I Aan een der spoorwegstations te St. Petersburg reed een garde-luitenant te paard het perron op en de wachtkamer in. waar een groot aantal reizigers, man nen, vrouwen en kindoren, bijeen was. Er ontstond een paniek. De maunen vochten, vrouwen en kin deren gilden en de chef eischte van den luitenant dat hij zou afstijgen en zich verwijderen, maar de ruiter bleef zoo lang te paard zitten tot het dier, door het rumoer schichtig geworden, hem afwierp, zoodat hij een been brak en een herschenschudding bekwam. Het bleek later dat de luitenant met vrienden een champagnelunch had gehad en dat zijn dolle ruiterstreek liet gevolg van een weddenschap was. De ezel als ontdekker. Een Amerikaansche krant vertelt van een muilezel, die een kopermijn ontdekte toen het stomme dier met zijn hoeven vonken uit den grond sloeg. Dit werd gezien door eenige handige luidjes, die dra aan 't werk togen. De mijn Leeft nu, na 20 jaar reeds een 11 millioen dollar aan dividend opgebracht. De eigenaar van den ezel kreeg inder tijd 50,000 dollar. We vinden dit niets bijzonders; het is vaak gebeurd dat een ezel toevallig een ontdekking deed en ge woon ljjk spon zoo'n ontdekker er dan meer zjjde bjj dan deze ezel, die vermoedelijk niet veel meer dan een extra-klontje voor zjjne ontdekking heeft gekregen. Kinderbescherming. Den len April is in Engeland de nieuwe Kinderwet in werking getreden, die eenige zeer goode bepalingen bevat in het belang van de jeugd. Zoo wordt o.a. de verkoop van siga retten en daarvoor gebruikt papier aan jeugdige personen beneden den leeftijd van 16 jaar strafbaar gesteld met f 24 boete. Politieagenten en parkwachters zijn onder deze wet gemachtigd, minderjarige knapen tabak en sigaretten te ontnemen, wanneer die in hun bezit worden ge vonden. De wet verbiedt ook, op straffe van ten hoogste f 36 boete, alcoholhoudende dranken aan een kind onder de vijfjaar te geven, tenzij op medisch advies. Uit juridisch oogpunt is wel de be langrijkste dier wet, dat afzonderlijke rechtbanken voor minderjarige misda digers zullen worden ingesteld, dat kinderen niet bij een openbaar verhoor mogen worden toegelaten en dat jeugdige overtreders gescheiden van volwassen veroordeelden hun straf zullen ondergaan. Ook zal strenger toezicht worden gehouden op de behandeling van uitbe stede kinderen, wier leven voortaan niet mag verzekerd worden door degenen die ze voor geld opvoeden. Aldus hoopt men de „engeltjesmakerij" te onder drukken. Behalve deze bevat de wet nog een aantal andere bepalingen, tot bescher ming van het leven en de gezondheid van het kleine volkje. Een gelukkige-ongelukkige knaap. De rijkste knaap der wereld is zeker wel de 9-jarige John Nicholas Brown te New York. Zijn vermogen bedraagt voorloopig 60 millioen gulden. Van zijn grootmoeder erfde hij deze week circa 4 millioen zijn vader liet hem een erfenis na van 12 millioen en zijn oom liet hem eveneens 12 millioen. Allerlei voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van den knaap worden in acht genomen. Geregeld wordt hij bewaakt, zijn speelgoed ontsmet, kameraadje? ver gehouden; gaat hij met zijne moeder op reis, dan moeten de rijtuigen, auto's en spoorwagens worden gezuiverd en maken detectives de reis mede. Met al zijn geld is de knaap gelukkig-ongelukkig. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 duimstok, gevonden op het Koogereind, 1 knipmes, gevonden op den Koogerweg, 1 stalen tabaksdoos, gevonden opSchippers- land nabij üiepwaal, 1 broche, gevonden op de Fonteinsnol en 1 broche gevonden aan den Burg. Zondag 11 April (le Paascbdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vooim. 10 uur ds. Kijne. Collecte voor Inw. Zending) Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. (Collecte voor de zending) Oosterend. Nam. half 3 ds. Kijne (Bediening H. Avondmaal) Cocksdorp. Nam. half 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Maandag 12 April (2e Paascbdag) HERVORMDE GEMEENTE, Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne (Collecte voor Id w. Zending) Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds, Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Sehagen, 8 Apr. Aangevoerd: 40 Kalfkoeien f 350,— a f 250—- 51 Vette Koeion f 160 a f 260 25 Geldekoeien f 120 a f 195 200 Nuchtere Kalveren f 7 af20 350 Overhouders f 11,— a 21,— 30 Vette Varkens 44 a 50 cent por Kg. 7 Magere Varkens f 16,a 1 18 70 Biggen f 10,- a f 13,—; Boter f 1,05 a f 1,15 per K.G Kipeieron f 3,25 a f 3,75 por 1001 V. P. N. EIEREN VEILING 7 April. 1909 f 3,90 tot f 5,80 p. 100 stuks.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2