Buitenland. Uit den Gemeenteraad. M arktbericjhten. De voordracht voor hoofd der O.L. School te Koog, waaruit heden door den Raad eene keuze werd gedaan was samengesteld als volgt 1. K. Dikstaal te Oudkarspel, 2. H. Ham Helder 8. K. van Rozendaal Vrouwenparochie 4. J. P. Engels Reewijk. De voordracht voor onderwijzeres in de nuttige handwerksn eveneens aan die school was samengesteld als volgt 1. A. G-. Keizer te Oudkarspel 2. Gr. Kelterhuis—Zwaai Koog 8. A. Daalder 4. N. Kelterhuis 5. C. A. Keppel Een onzer vroegere plaatsgenooten de heer Joh. Hillenius, behaalde naar ons werd gemeld te den Haag na deel neming aan de daar gehouden hoefcursus een diploma als hoefsmid. Oosterend13 April. Mej, G. Koning, onderwijzeres voor vak k aan de o.l. school, alhier, heeft tegen 1 Mei a.s. ontslag uit hare betrek king gevraagd. Oudescliild, 12 April. Naar men ons mededeelt is pastoor Zoetmuller, benoemd tot pastoor te Watergraafsmeer, terwijl kapelaan de Groot van Helder benoemd is tot pas toor alhier. 13 April. Hedenavond had in de Zeven Provinciën de aanbesteding plaats van het amoveeren der bestaande en het opbouwen eener nieuwe pastorie voor rekening van de N. H. Gemeente alhier. Ingekomen 11 biljetten en wel: P. Timmer f 7975. P. J. Zoetelief 7715. Texel. Gebr. de Wijn 7495. Jn. Koorn 7310 1 Jn. Schagen 7291.50 l T. v.d. Sterr 7119. Helder H. Riemers Holder 7056. I Schoeffelenberg 6965. Tevel Jn- Veen 6900 J exei J. J. van Wessem 6877 Helder A. Krijnen 6592. De gunning moet onder nadere goed keuring der Synode gegeven worden. Een moeielijke ontruiming. In de vorige week begaf zich de kan tonrechter te Almeloo, vergezeld van vijf marechaussees, drie gemeente- en twee onbezoldigd rijksveldwachters, naar het dorpje Enter, behoorende onder de gemeente Wierden, teneinde eene wo ning, die voor anderhalf iaar reeds on bewoonbaar was verklaard, doch die de bewoners niet wilden verlaten, te ont ruimen en te verzegelen. Aan bedoelde woning gekomen, stuitte de rechterlijke macht op hevig verzet. De vrouw, welke alleen thuis was (haar man was naai een naburige markt) ging als een furie te keer, greep een groot broodmes en bedreigde ieder die de woning durfde binnengaan. In een oogenblik waren meer dan tweehonderd dorpelingen samengestroomd. Razende en tierende spoorden ze de vrouw tot verzet aan en begonnen op de rechterlijke macht aan te dringen. Nu gaf de kantonrechter bevel de vrouw zoolang in het cachot optebergen, tot de woning ontruimd was. Dit ge beurde, doch het werkte op d9 woedende menigte als olie op het vuur. De politie sommeerde uiteen te gaan, niets hielp. Eindelijk werden de revolvers eenige malen in de lucht afgeschoten; velen zochten een goed heenkomen en de ont ruiming kon geschieden. Buiten op het erf werden door de politie een paar hokken getimmerd, waarin de koeien, varkens en kippen werden opgesloten. Na het gebouw verzegeld te hebben, werd de opgesloten vrouw weer in vrij heid gesteld Hevige boschbrand. Laatst der vorige week woedde een hevige boschbrand op de Belgisch - Lim- burgsche grenzen in de omgeving van Maastricht. Honderden hectaren dennen en bosch zijn vernield. De schade is reusachtig. Vier menschen gestikt. Te Reidenburg (Oost-Friesland) zijn in een der laatstverloopen nachten de on derwijzer J., zijn vrouw en twee kinderen door kolendamp verstikt Den avond te voren had men de brandende kachel afgesloten. Kwartjesvinders. De zoogenaamde kwartjesvinders, maar eigenlijk behendige en daardoor gevaar lijke kaartspelers, worden hoe langer hoe slimmer, vertelt hetN. v. d. D. We tend? dat op hen door het spoorwegper soneel gelet wordt, nemen zij kaartjes tot een bepaalde plaats, maar stappen op een vroeger station uit den trein. Zoo iets overkwam den stationschef te Oldenzaal. Hij was gewaarschuwd dat er met den trein van 1.01 u. kwartjes vinders zouden aankomen. Op dat uur stond dan ook de marechausse klaar om hen te ontvangen, maar er kwam nie mand. De slimmerds waren uitgestapt te Deventer, waar niemand hen ver wachtte. Ze waren blijkbaar niet gesteld op een goede ontvangst. De toestand der veldarbeiders. Terug naar het land, dat is de leus van niet weinigen, die 't goede zoeken voor ons volk. De „werkloozbn" in de groote steden zijn voor een goed deel voormalige „plattelanders," die naar de stad getogen zijn om te verbeteren. Van iemand, die 't weten kon, en er te Amsterdam naar informeerde, vernam het „Friesch Dagblad," dat van hen, die zich daar dezer dagen aanmeldden voor onderstand, ongeveer 50°/o dus de helft op het platteland geboren waren. In de steden is het werk schaarsch. Buiten, met de wederkomst des jaars, komeu vaak handen te kort. Terug naar 'tland! heet het dus. 't Zal echter weinig baten, meent het „Friesch Dbl." Wie als arbeider eenmaal in de stad inburgerde, aardt buiten niet licht meer. 't Doel moet meer worden, buiten te houden, wat men hééft. En om dót doel te bereiken is het middel: verbetering van den toestand der veldarbeidersDie klaagden tot nog toe het minst en hebben vaak 't meest reden om verbetering te vragen. Helpt hen voort en ze blijven wel, waar ze zijn. Wie „buiten" ingeworteld is, gaat niet voor zijn pleizier „naar stad 1" Vrouw in brand. Toen de vrouw van den landbouwer H. te Winterswijk, zich ter ruste wilde begeven en ze van te voren het licht wilde uitblazen, viel de lamp van den zolder naar beneden, waardoor de vrouw in nachtgewaad met petroleum werd overgoten en in een oogenblik in lichte laaie stond. Zij liep zulke vreeselijke brandwonden op, dat men voor haar leven vreest. De dood roenkt ieder uur. Te Kampen had een treffend ongeval plaats Terwijl de jeugdige J. C. d. V. met zijn meisje wandelde, zakte hij plotseling inéén en gaf den 'geest, vóór hem iemand hulp kon verleenen. Hij was juist dien dag als klerk-tele grafist bij de Centraalspoor van Utrecht naar Kampen overgeplaatst. Electriciteit in den landbouw. Te Haarlemmermeer wordt bij den landbouwer Hazenkamp aan den Kruis weg W. Z. een proef genomen met het bevorderen van de cultuur door electrici teit. Over 4 H.A. heeft men verschillende electrische geleidingen aangebracht; de dynamo is op het erf der woning ge plaatst. Men hoopt aldus de opbrengst van zulk land te verhoogen. Invallen der Noormannen. Wij lezen in de „Purm. Crt." Dat bovengenoemde menschen lastig kunnen zijn, ondervond dezer dagen de brugwachter Kool. De matrozen van de aan de Beem- sterdijk liggende Noorsche schoener, waren Woensdagavond in de stad aan 't passagieren geweest en na flink wat aan Bachus geofferd te hebben, gingen zij zich met eenige Purmerenaer schc-onen wat vermaken aan den Beemsterdjjk. K. vergezeld van nog een paar luidjes wilden dit eens afneuzen. Dit bekwam hun echter slecht. De Noren toch waren hier minder op gesteld. Zij wisten K te pakken te krijgen en deze had het genoegen een poosje als voetbal te worden gebruikt. Ze schopten en mis handelden hem zoo, dat hij er den vol genden dag bont van zag. Niet erg Hollardsch noemen wij 't van de met gezellen van Kool, welke hem in den steek lieten. De inmiddels per telepboon gewaarschuwde politie kwam opdagen toen de daders reeds met de jol aan 't spelevaren waren in 't Kanaal. Een Paascheierm-liistorie. De gewoonte met Paschen eieren te eten, wordt in de A msterdamsche volks buurten in eere gehouden. Er is zelfs een wedstrijd wie de meeste eieren bezit, zoo vertelt het „Hdbld." Nu zijn er menschen, die het den volke gemakke lijk willen maken. Zij komen n.l. het geheele jaar elke week met een boekje bij hun vaste klanten, waarop deze voor een bepaald wekelijksch bedrag kunnen teekenen. Tegen den Paaschtijd worden de bedragen opgeteld en voor het totaal worden dan eieren geleverd. Donderdagmiddag zou op de Linden- gracht een uitreiking van eieren plaats hebben. Een paar honderd vrouwen hadden zich daar verzameld, doch onze eierenhandelaar schitterde door afwezig heid. Na eenigen tijd gewacht te heb ben begon het publiek te begrijpon dat de „baas" gevlogen was. Men toog er op uit den eierencolporteur te zoeken. Doch dit hielp niet veel. Den geheelen middag en avond is men in de weer geweest, tot eindelijk tegen tien uur de politie het geluk had den oplichter te arresteeren. Onder luid hoera en het aanhoudend geroep van: „me eiëre, daor gaone nou me oiëre", werd hij naar het politie bureau Westerstraat gebracht. Voor de gevangenen. Het „N.- v. d. D." vertelt, dat de reeds langen tijd aanhangige plannen tot op richting van een schrijfkamer voor ontslagen gevangenen weldra tot uitvoe ring zal worden gebracht. De Vereeni- ging tot zedelijke verbetering van ont slagen gevangenen zal te Rotterdam een z.g. schrijfkamer oprichten. De bedoeling hiervan is, ontslagen gevangenen, die zulks verlangen, schrijfwerk op allerlei gebied te verschaffen. Deze zouden dan zoolang op deze wijze worden geholpen tot zij door bemiddeling der vereeniging of op andere wijze, een betrekking krijgen. De moeilijkheid voor ontslagen gevan genen om na hun ontslag weder in de maatschappij te worden geplaatst, is aan deze zaak zeker niet vreemd. De knappe wettenmakers. De heer Laan, lid van de Eerste Kamer, berekende dat elke gulden vt rgoe- ding, uitgekeerd krachtens do Ongeval lenwet 1901 987i cent aan administra tiekosten meebrengt. En dan durft men opnieuw een even bureaucratische pensioenwet verdedigen Geen plaats om te rooken. Een commensaal van den heer P. Kolkmeijer, te Haarlem ging met een sigaar naar bed en viel in slaap. Een half uur later werd hij wakker, daar het bed brandde en zijn hoofd geschroeid was. De brandweer werd ontboden, maar de kamer brandde uit. Verzekering dekt de schade. 't Gaat daar vreemd toe. Men meldt uit Maasbommel aan de „Msb." Men stapelt hier de eene wan daad op de andere. In den laatsten tijd werden 15 diefstallen met braak gepleegd bij acht personen, w.o. gemeente secre taris, wethouder on veldwachter, werden de ruiten stuk gegooidmen wierp voor een goede 50 gulden koren van den loswal in de Maasmaaide 's nachts uit wraak, voor ruim 40 gulden onrijp koren af, stak een hooimijt in brand boorde gaten in roeibooten en liet ze zinken. Vooral den beroepsvisscher Lefkens aldaar, werd veel schade toe gebracht. Voor niet minder dan twee duizend gulden aan vischnetten werd door boosaardige handen bij dezen vis- scher vernietigd. De rijkspolitie doet ijverig onderzoek naar de bedrijvers van al die ongerechtigheid. Moedioülige brandstichting. De vorige week brandde onder Bor- culoo een boerderijtje af, waarbij alles verloren ging2 koeien verbrandden geheel, terwijj een paar andere zulke brandwonden kregen, dat zij moesten worden afgemaakt. Ook de eigenaar van het huis en diens vrouw bekwamen bij hun pogen, om nog wat te rédden, erge brandwonden. Maandagavond is de 73-jarige eigenaar overleden zijn vrouw verkeert ook niet buiten levensgevaar. Den volgenden morpen heeft de 42-jarige nicht van don gestorvene, die met haar man en kind bij hem inwoonde, bekend, den brand moedwillig te hebben gesticht. De brandstichtster, die niet goed bjj bet hoofd schijnt, is door de politie voor den officier van Justitie te Zutfen geleid. Een leuke Aprilgrap. Onder de Aprilgrappen zijn er door gaans vele smakelooze, onkierche, laffe of misplaatste, maar de volgend is ecbt leuk. Een jongedame te Wolgast in Pomme- ren, schreef op een briefkaart aan een vriendin in een naburig dorp, dat er te Wolgast een bestuurbaar luchtschip neergekomen was, dat 's avonds weer zou opstijgen. De brievengaarder in het dorp las de kaart en vertelde aan iedereen 't groote nieuws. Honderden uit het dorp trokken per trein, per rijtuig of per fiets naar Wolgast, maar daar gebeurde natuurlijk niets. Wat een succes voor de grappige jongedame, die in plaats van één vriendin een heel dorp bij den neus nam Niet pluis. In Oost-Friesland is het in den laatsten tijd niet pluis. Telkens branden er woningen af en de politie zoekt de brandstichters vergeefs. Nu weer is het in Heppens gebeurd, dat in een der drukste straten iemand een woning kwam binnendringen en een vrouw om geld vroeg. Toen niet te spoedig geld gegeven werd, greep de onbekende de brandende lamp en wierp haar in een alkoof met beddegoed. Spoedig stond het huis in lichtelaaie. De justitie heeft 600 mark uitgeloofd om den dader te pakken te krijgen. In de heden gehouden vergadering werd medegedeeld dat door B en W tot tijdelijk hoofd der school te Koog benoemd is de heer F. Heeroma, aan wien met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag uit zijn betrekking van H. d. S. aldaar was verleend en die zich bereid had verklaard tijdelijk de betrekking nog waar te nemen tot zijn opvolger zijn functie zou aanvaarden. De Raad besloot dat de vergoeding er voor zal worden berekend naar diens tegenwoordig inko men van f 1100 's jaars. Aan den gemeente opzichter Dalmeijer werd wegens diens vele extra bezig heden in de afgeloopen jaren ten gevolge bouw gesticht van Weldadigheid, Onder wijzerswoning te Oosterend enz. eene gratificatie toegekend van f 75.— Voor de te bouwen nieuwe school en onderwijzerswoning te ZuidEierland werd besloten tot aankoop van een stuk grond van de erven Blussé te 's Hage voor t 200,— Inzake het adres P. Buis Jz. met betrekking tot den volgens deze onhoud- baren toestand, dat in Eierland geen vroedvrouw woonachtig is, wordt besloten opnieuw eene oproeping te doen voor een salaris van f 400. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt het adres van Van der Vis e.a. inzake aanleg haven nabij Oost voor kennisgeving aangenomen, aange zien het de verwezenlijking der plannen voor de verbetering der bestaande haven zeer zou tegenhouden. Kans op een nieuwe rijkshaven of naasting van de oude door het Rijk bestaat er niet en de haven nabij Oost zou geheel voor rekening der gemeente komen. Aan mej. de Vries Heeroma werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres in vak k aan de o.l. school te Koog. Tot hoofd van die school werd benoemd de heer KI. Dikstaal onderwijzer te Oud-Karspel en tot onderwijzeres in vak k diens echtgenoote mejuff. A. G. Dik staal—Keizer. Aan Mejuffrouw Gr. Koning te Ooster end werd overeenkomstig haar verzoek eervol ontslag verleend uit haar betrek king van Onderwijzeres in vak k te Oosterend tegen 1 Mei a.s. I'urnierend, 13 April. Aangevoerd: 426 Runderen waaronder: 83 vette koeien 56 d 70 Ct. por KG, ooq Gelde koeien f 110 d 180. Melkkoeien f 140 d 260. 5 stieren. 115 vette kalveren f 0,80 a f 1 00 p. Kg. 762 Nuchtere kalveren t 9a f 23 2394 Schapen f 13,— d f 21,00 prijsh. h. mtg. 187 vette varkens f 0,48 a 10,52 per Kg.; 52 magere varkens f 16 a f 27,—; 316 biggen f7 a f 11 kipoioren f 3.25 a 3.75 por 100;

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2