1ST0 2249. Aondag 18 April 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemeenteraad van Texel. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat de schiet oefeningen op de baan bij Neeltjes Nol dit jaar zullen worden gehouden van 19 April e.k. tot ultimo September d.a.v. Texel, 23 Maart 1909 Burgemeester en Wethouders vnd., HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. VERBETERING K I E 7i E R S L IJ S T. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen hiermede ter open bare kennis dat .van heden af tot en met den 21 April a.s. voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zjjn gesteld het verzoek om verbetering van de vastgestelde kiezers- ijst, met de bijgevoegde bewijsstukken, op 14 dezer ingediend door WILLEM SMIT Wz. wonende te den Burg op Texel op grond, dat hij, als niet voor komende op de door den Ontvanger der Directe belastingen ingezonden opgave, niet op de kiezerslijst is geplaatst, al hoewel hij kiesgerechtigd meent te zijn krachtens art. 1 sub a der wet. Eon ieder is tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk (op ongezegeld papier) en uiterlijk den 23sten April a.s. aan het Gemeentebestuur wor den ingediend. Texel, den 14 April 1909. Burgemeester en Wethouders vnd., HIDDINGH. RUIBING, Secretaris. VERZOEKSCHRIFTEN ter bekoming van jacht- en vischakten en kostelooze machtigingen tot het schieten van schade lijk gedierte. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a.s, en eindigende 30 Juni van het vol gende jaar, ter Gemeentesecretarie kos teloos verkrijgbaar zijn blanco verzoek schriften ter bekomiDg van jacht- en vischakteD, van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, zoomede van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Relanghebhenden worden in hun eigen belang uitgenoodigd hunne aanvragen en vergunningen zooveel mogelijk vóór den 1 Mei a.s. ter Secretarie in te dienen, Texel, den 14 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester, RUIBING, Secretaris. n°-°n TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers onder de wapenen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in het verloigangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze w or den opgeroepen om in 1909, ieder voor het achter zijnen naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 111 der Militiewet 1901 onder de wapenen te komen Scbaatsenberg Jan, lichting 1903, korps Torpe- disten Helder, van en met 3 Mei lot en met 14 Mei. Sunt, Reijer SimoD, lichting 1902, 4 lteg. Vest. Art. Helder, van en met 26 April tot en met 7 Mei. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder cp den voor hem Aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegegeven voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel le. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag; 2e. zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zoover zij biuucn het Rijk gevestigd zijn, op zoodanig tijd stip, dat zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met he^eerstvertrekkend openbaar mid del van versneld vervoer van nun woonplaats ot naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en, voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, voor 4 uur namiddag. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hier van zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie wor den overgelegd eene gelegaliseerde geneeskun dige verklaring, welke op ongezegold pipier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onverwijld bij zijn korps. Hij die zonder geldige reden niet voldoet aan deze opr ïeuing wordt, na daartoe verstrekte last vac den Minister van Oorlog als deserteur afge voerd. Hij die zonder geldige reden zich te laat hij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijke oproc- pingsbritf ontheft ecu verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in wcrkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen. Texel, den 13 April 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. VAN DE Wuensdag 14 April 1909, voorm. halt 11. Voorz. de heer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Dijt, Over, Keesom, Bakker, Mets, Dikkers, Langevold, Zljm en Dros, Afwezig de heer Lap. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarop stelt de Voorz. voor als punt 14 alsnog aan de agenda toe te voegen Verzoek eervol ontslag als onderwijzeres in vak k aan de O. L. School te Oosterend door Mejuffr. Gr. Koning. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaandat is ingekomen eene dankbetuiging van den aannemer i'. J. Zoe- lief voor de gunstige beschikking inzake de kwijt schelding boete voor te late oplevering Gesticht van Weldadigheid; dat op 24 Maart j.l. door B en W kasopname werd gedaan bij den Gemeente-ontvanger en alles in orde was bevonden. Totaal der ontvangsten bedroeg f 950S6.956 uitgaven f 936S0.116 en in kas was f 1406.84 Goedgekeurd was terug ontvangen van H. H. Ged. Stateu het primitief kohier Hoofd. Omslag 1909 en het besluit van den Raad tot aankoop ondergrond enz. school te Zuid-Eierlaud voor f 250. 2. Goedkeuring begrooting algemeen Weeshuis 1909 enz. De begrooting 1909 en wijziging begrooting 1908 was onderzocht dour eene commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Mets en Zijm. Volgens rapport dezer commissie was geen aan leiding gevonden tot op-of aanmerking, mitsdien besloten word ze goed te keuren. 3. Aanbieding gemeenteuerslag ouer '08. De Voorz, deelt mede, dat dit bij de leden van den Rand zal circuleeren. 4. Vaststelling kohier uan schoolgelden ouer het 2e kwartaal 1909. Wordt vastgesteld lot eon bedrag van f 7S7.35. 5. Vaststelling uergoeding tijdelijk hoofd der school te de Koog. Do Voorz. deelt mede dat door B en W be sloten werd in overleg met den nrrondissements- sohoolopzienor aan hel tegenwoordige hoofd der school Heeroma, wicn tegen 1 Mei a.s. ontslag werd verleend de tydclijko waarneming dezer betrekking op tc dragen. De heer Heeroma had zich nl. beroid verklaard dit te doen tot dat zijn opvolger in functie zou treden. B en W stelden voor het salaris tc bepalen op 'n gelijk bedrag, thans door den hcor H. als inkomen wordt genoten ul. f 1100 's jaars. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. 6. Voorstel uerleening gratificatie aan den gemeente-opzichter. De Voorz. herinnert dat het salaris van den gcmeenleopzichtcr f 400 bedraagt. Gedurende do laatsto 2 jaar had deze echter veel extra werk. Spr. wijst hiervoor alleen op den bouw onder wijzerswoning te Oosterend en die van het Gesticht van Weldadigheid. B en W. stellen voor aan Dalmeijer eene gratificatie te verleenen van f 75. De heer Zijm zou het beter vinden, het trak tement met b.v. f 25 te verhoogen. De voorzitter merkt echter op dat de gratificatie wordt voorgesteld met hetoog op de buitengewone werkzaamheden. Met algemeene stemmen wordt daarop besloten de voorgestelde gratificatie te verleenen. 7. Voorstel ruiling uan grond met D. j. Bruin te den Hoorn. Het Bestuur van den polder 't Hoornder Nienw- land wenscht dat de inrijweg naar dien polder verbreed zal worden. Voor de verbreeding is noodig een strook grond breed 5 M. en lang ongeveer 100 M. toebehoorende aan den heer D. J. Bruin te den Hoorn welke genegen is die te ruilen voor een stuk grond, grenzende aan zijn perceel en behoorende tot de ongenum merde wegen, welk stukje grond echter ofschoon weg genoerpd, feitelijk als zoodanig geen dienst doet of behoeft te doen. Besloten wordt tot de ruiling over te gaan, terwijl voor den polder Hoornder Nieuwland de kosten komen voor aanleg nieuwe tuinwal enz. Voor de gemeente mag het niets kosten en het werk moet worden uitgevoerd ten genoegen van B. en W. 8. Voorstel aankoop grond uoor de te boutuen school te Zuid-Eierland. Werd in de vorige vergadering besloten lot aankoop van grond voor de oude school te Zuid- Eierlaud thans wordt voorgesteld over te gaan tot aankoop van een stuk grond aan de overzijde van den weg, om daarop de nieuwe school te doen verrijzen. De eigenaars, de erven Blussé te 's Gravenhage zijn genegen onder bepaalde, voor de gemeente naar B. en W. meeueD, niet te bezwa rende voorwaarden een stuk grond af te staan groot 10 are voor f 200. De gemeente zal dan voor eene houten afheining moeten zorgen en den huurder moeht hij zulks verlangen schadevergoeding geven. Kosten van overdracht enz. voor rekening der gemeente. De voorz. wijst er op, dat B en W. het om meer dan een reden gewenseht achten de nieuwe school niet op de plaats der oude te zetten en in dat geval een houten hulpschool noodig zon zijn. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Dikkers of de zaak wat betreft de eventueele schadevergoeding reeds met den huurder door B. eu W. is besproken, antwoordt de voorz. dat dit nog niet is geschied, doch dat volgens den vertegenwoordiger der erven Blussé, den heer H. Elens de huurder eerst sprak eene schadever goeding te verlangen van 3 rijksdaalders, doch later er weer van scheen at te zien schadevergoe ding te eisehen. Het is dus sleehls eeu kwestie van 3 ïijksdaalders. Mi.t algemeene stemmen wordt daarop besloten tot aankoop van den grond. 9. Adres inzake uerloskundige hulp uoor Eierland. Voor de vorige vergadering reeds was inge komen een adres van 1'. Buis Jz. waarop gewezen wordt op den onhoudbaren toestand in den polder Eierland met betrekking tot de verlos kundige hulp. Zeer gewensebt wordt het geacht eene verloskundige in den polder zelf te hebben, doch mocht dit niet mogelijk zijn, dan zou het gratis telefoneeren in die gevallen ten minste eenige verbetering kunnen geven. De voorz. merkt op, dat in eene vorige verga dering reeds was besloten, het salaris te brengen op f 350 a f 400 en dat er toen geen sollicitantes waren gekomen. Op voorstel van den heer Mets wordt bcsloteu nog eens eene oproeping te doen op een salaris van f 400. 10 Adres inzake aanleg uan een hauen nabij Oost. Ook reeds vroeger was ingekomen eeu adres van E. v. d. Vis en anderen, waarin wordt verzocht om een haven binnendijks nabij Oo3t. Volgens adressanten zou die haven niet veel behoeven te kosten, de grond er voor zou gratis worden afgestaan, terwijl de steiger buitendijks dan overbodig zou zijn. In hun preadvies wordt door B. en W. er op gewezen, dnt naar aanleiding van dat adres nog eens een nader onderzoek was ingesteld naar do mogelijkheid op Texel een rijkshaven te krijgen als anderzins. Uit dat onderzoek is echter ten duidelijkste geblekcD, dal er wel nooit sprake van zal zijn, dat de bestaande haven door het rijk wordt overgenomen of dat elders op Texel een rykshaven wordt aangelegd. Zooals bekond moet de gemeente jaarlijks een 3de deel bijdiagen in de kosten van onderhoud, hetwelk tegenwoordig ongeveer f 3000 bedraagt. In uitzicht werd gesteld, dnt ook al werden de kosten van onderhoud belangrijk grooter, hetgeen door velen wordt verwacht, door do gemeente toch niet meer dan f 3000 zal behoeven te worden betaald als haar naudocl in de kosten van onderhoud. Mocht nu de Rand besluiten to beproeven een 2de haven tc verkrijgen, dan zou dit de plannen ter verbe tering van de haven bij Oudeschild zeer beua- deelen, terwijl de kosten van onderhoud enz. der 2e haven zeker geheel voor rekening der gemeente zouden komen. B. en W. stellen daarom voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Zijm meent, dat de zaak de verkeerde richting is uitgestuurd en merkt op, dat er niets meer gehoord wordt van de goedkoopere steiger waarvoor de hr Dijt een weg wist, waarop de voorz. antwoordt dat de heer Dijt de belofte door hem gedaan ook zou vervullen, doch dat er nu geen sprake was van een steiger doch van een haven nabij Oost. Zonder verdere discussie wordt daarop overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. 11. Verzoek Mej. H. A. de Vries-Heeroma om eeruol ontslag als onderwijzeres in uak k aan de 0.1. school te de Koog. Wordt verleend. 12. Benoeming hoofd der school te de Koog. Met 9 tegen 1 stem uitgebracht op den heer Ham te Helder wordt als zoodanig benoemd de heer KL Dikstaal te Oud-Karspel. 13. Idem uan eene onderwijzeres in uak k aan de school te de Koog. De Voorz. merkt op, dat MejDikstaalKeizer de eenige sollicitante is, welke akte vak k heeft. Deze wordt daarop met op 1 na algemeene stemmen benoemd. Mej. Kelterhuis-S waal kreeg 1 stem. 14. Verzoek Mej. Gr. Koning om eeruol ontslag als onderwijzeres in uak k aan de 0. I. school te Oosterend. Dit ontslag wordt gevraagd met ingaDg van 1 Mei a.s. zooals adressante zelf opmerkt wel wat te vlug. Besloteu wordt evenwel het gevraagd ceivol ontslag tegen dien datum te verleenen. Hierop vraagt de heer Bakker of het geene aanbeveling zou verdienen nu in plaats van eene onderwijzeres alleen voor vak k eene gewone onderwijzeres te vragen. Door de rijksbijdrage zou dit zeker niet zooveel meer kosten en het onderwijs was er meer mee gebaat. De heer Over meent, dat die rijksbijdrage niet zal worden verleend, terwijl de Voorz. zegt, dat het niet voordeelig is en dat het de gemeente f 90 meer zal kosten. De heer Over wijst verder op het klimmen van het salaris na enkele dienstjaren. De heer Langeveld verklaart er zich beslist voor, als het is in het belang van het onderwijs, terwijl de voorzitter belooft de zaak te onderzoeken. 14a. Idem commissie tot onderzoek recla mes Hoofdelijken omslag. Tot leden dier commissie worden benoemd de heeren Keesom, Langeveld en Bakker. Voor tot het laatste punt der agenda over te gaan, hetwelk in besloten vergadering moet worden behandeld doet de voorzitter de gewone rondvraag. De heer Mets spreekt er zijn leedwezen over uit twee preadviezen van B en TV te hebben gemist n.l. dat van de verbetering Schildsloot en dat van een stembureau te de Waal. De voorzitter repliceeit dat hij den bal wel kan terugkaatsen omdat B en W nog steeds wachtende zijn op het antwoord op hun brief aan de vereeniging «Dorpsbelang.» Aanvankelijk zegt de heer Mets zich niets van een brief van B en W te herinneren, nadat echter de voorz. tot nadere toelichting mededeelt dat het was om eene opgave van het aantal aanslui tingen bij een eventueel te maken waterleiding verandert zulks en antwoordt de heer Mets, dat ZEd. dit reeds met den burgemeester heeft besproken en dat er beslist te Oudeschild geen kans bestaat een voldoend aantal aansluitingen te verkrijgen voor f 10 's jaars. Verder merkt de heer Over nog op, dat B en W over de zaak reeds druk in de weer zijn geweest en b.v. een onderzoek hebben doen instellen naar de mogelijkheid van eene waterleiding aldaar. Daarop wordt door den heer Mets nog eens aangedrongen op het hebben van een stembureau aan de Waal waarop de voorzitter antwoordt dat dit naar hij meent reeds als te duur van de baan is geschoven, terwijl de heer Dikkers opmerkt dat het in ieder geval zulk een dringende haast niet heeft, iets waarmede de heer Mets en ook de heer Dros het niet eens is, aangezien de ver kiezingen in aantocht zijn en men dan reeds gaarne aldaar een stembureau zag. Ook door den heer Dijt wordt de kwestie als afgedaan beschouwd, terwyl door den heer Dikkers nog wordt opgemerkt, dat een paar jaar geleden werd uitgemaakt dat er aan de Waal geen stem bureau zou zijn. We zitten hier zegt Spr. om de belangen ook de linancieele der gemeente te behartigen en een stembureau kost de gemeente veel geld. Uit de verdere discussie blijkt dat elke stem als er een stembureau aan de Waal komt, ongeveer 40 cent zal kosten. De heer Mets maakt er een voorstel van, welk voorstel in een volgende vergadering zal worden behandeld. Niemand verder het woord verlangende, gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van punt 15 der agenda 15. Reclames Hoofdelijken omslag.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1